Skocz do zawartości
wildschek

Co z tym KH - leci w dół

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś na poczatku gdy nie zdawałem sobie sprawy z b.wielu rzeczy, gdy Ca spadało pomimo podmian wody, postanowiłem dozować Ca mikserem.

Cieszyłem się jak głupi że Ca ładnie rośnie.

W kocncu Ca osiągneło górny zakres normy, a wapienne wcale lepiej nie rosły - wręcz przeciwnie.

Potem doczytałem, że ważne jest Mg.

Kupiłem test, a Mg ... 840 :)

No to do sklepu po siarczan i chlorek magnezu. Wymieszałem w proporcjach jak należy, i uzupełniłem niedobór Mg w jakieś 3-4 dni.

(potem mnie Stani uświadomił, że zalecane zwiększanie Mg w tempie nie większym niż 20mg/doba)

No ale już się stało.

Za sprawą samego podbicie Mg, wynik wskazan testu na Ca obniżył się o jakieś 20%.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś miałem też rozregulowane wszystko.

Zacząłem od poziomu Mg - po jego wyrównaniu wziąłem się za Ca.

U mnie był przypadek odwrotny - miałęm za duże kH w stosunku do Ca.

Czyli by ło za dużo węglanów. Znalazłem więc preparat Kenta, któr zupełnie nie rusza kH a podbija Ca. Tym sposobem wyrównałem Ca.

Tobie potrzeba coś odwrotnego czyli np proponowane wczesniej NaHCO3. Jesli wlejesz całego Balinga to nic nie da IMO.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro juz jest taki tamat to sie zapytam:

dlaczego warto utrzymywac KH na poziomie 10-11? skoro w srodkowisku naturalnym jest od 6 do 8.

wiekszosc z Was przytacza teze iz wplywa to na zmniejszenie ilosc glonow w baniaku - a co z reszta? jest im lepiej ? a tylko matka natura sie pomylila i woli miec nizsze KH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZiZi - dobre pytanie :)

Jak Darek ladnie opisal - lanie calego Ballinga nie zmieni stosunku roznych parametrow.

Jezeli Ca jest wysokie a kH stosunkowo niskie to pozostaje nam znalezienie chemikaliow, ktorymi podbijemy kH nie podnoszac jednoczesnie Ca.

Tu jednak zroznicowalbym jeszcze w stosunku od panujacego w akwarium pH. Jezeli pH jest wieksze niz np.8,2 to wybralbym NaHco3 (czyli natrumhydrogencarbonat). Przy pH nizszych niz 8,2 sprawdza sie natriumcarbonat.

PH powinien byc utrzymywany pomiedzy 7,9 - 8,4.

Ja proponuje kH miedzy 6-9. Mysle, ze wielu podbija kH, zeby zabezpieczyc wysoki poziom pH, zeby utrudnic zycie glonom. Nie wiem czy juz jest zbadane, czy jednoczesnie nie utrudnia sie zycia innym stworkom o ktore nam glownie chodzi. Faktem jest, ze istnieja piekne akwaria z kH 11 i kH 5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Tak dzis zrobie testy na Mg i jak bedzie niskie zajme sie najpierw Magnezem a potem wyprowadzeniem na prosta Ca , KH ... Wiem ze trzeba tak zrobic .... natomiast nie zabardzo wiem dlaczego tak sie stalo w przeciagu zaledwie chyda 1 tygodnia ze polecialo to KH totalnie w dol , tak jak pisalem wczesniej baniak zalany 9 lutego br czyli lekko ponad 3 mies.. i tak naprawde po ustabilizowaniu sie paramterow zejsciu glonow (choc przyznam ze jeszcze troche ich jest - nitkowate i okrzemki - glownie szyby piasek kor. )parametry byly w normie wlacznie z KH ktore bylo gdzies tam na poziomie 9 Kh i nagle zaczelo sie sypac ... czego to jest wina/przyczyna bo jak bedzie sie znac przyczyne to latwo jest zniesc jej skutki .. Zycia wiele jeszcze nie jest kilka miekasow troche slimaczkow , krewecia , blazny w ilosci 2 szt i 1 szt hepatus .. i co dziwne wszyscy czuja sie dobrze hapatusek plywa ladnie po zbiorniku i wydlubuje ze skal "robale" w jaskiniach i grotach sobie tez siedzi , krewecia spaceruje po skalach a blazny tez plywaja po calym akwarium

... wiec zycie jakby biegnie spokojnie ... faktem jest ze zanotowalem gdzies z tydzien temu zgon 1 szt - chyba dobrze pisze " hihona" taki pancernik nagle padl i tyle nie znam przyczyny ... potem zaniepokoila mnie to jasnienie glonow wapiennych i co okazalo sie ze KH jest ledwo 5 ale dlaczego tak sie stalo nie wiem ... Dzieki wszystkim za podpowiedzi jak zmierze ten Mg odezwe sie


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak testy na Mg/Ca z TM mi przyszly ale jak je zrobic zeby czegos nie spierdzielic rurek , menzurek i nie wiem czego jeszcze tam nie ma ... powiem tak

Czy ma ktos przetlumaczona instrukcje z TM Mg/Ca w jezyku ojczystym ????

bo nie za dokladnie wiem co w tej oryginalnej jest popisane 12 pkt szok ..

Z gory dzieki


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach, lenie, lenie, a archiwum to po co jest?

Sposób użycia:

Test służy wyłącznie do określania stężenia wapnia i magnezu w wodzie morskiej.

Odczytu ze strzykawki dokonuje się zawsze z końca tłoczka nawet jeśli dostanie się do środka powietrze (co się często zdarza). Ważne jest, aby koniec strzykawki był cały czas zanurzony w płynie w czasie napełniania strzykawki. Najpierw określa się stężenie wapnia następnie w analogiczny sposób - stężenie magnezu w wodzie.

1. Wstrząsnąć pojemniki z odczynnikami przed użyciem!

2. Opłukać dwie próbówki kilkukrotnie w wodzie z akwarium. Następnie napełniamy obie dokładnie 5 ml wody z akwarium (przy pomocy strzykawki). Jedną próbówkę odstawić na bok - będzie to próbówka porównawcza.

3. Napełnić cienką strzykawkę (1 ml) z czerwoną podziałką jedną z trzech żółtych końcówek. Z pojemnika "Magnesium-Calcium Test A" odmierzyć odczynnik strzykawką do podziałki 20. Następnie dodajemy zawartość do próbówki. Strzykawkę odłożyć na bok. Będzie nam jeszcze potrzebna w punkcie 9.

UWAGA: STRZYKAWKI ZAWSZE MUSZĄ BYĆ UŻYWANE TYLKO DO JEDNEGO RODZAJU ODCZYNNIKA.

4. Zamknąć próbówkę korkiem i krótko wstrząsnąć zawartością.

5. Zdjąć korek i dorzucić PEŁNĄ łyżeczkę odczynnika z pojemnika "Magnezium-Calcium Test B". Zmykamy próbówkę i wstrząsamy do rozpuszczenie się proszku. Powstała substancja powinna mieć jasno niebieską barwę.

6. Strzykawką z czarną podziałką - po nałożeniu żółtej końcówki - pobieramy dokładnie 1 ml preparatu "Magnesium-Calcium Test C". Następnie wprowadzamy kropelkowo odczynnik do próbówki. Kropelkowo czyli kropla po kropli delikatnie mieszając do momentu aż niebieska substancja stanie się bezbarwna (należy porównywać kolor z wodą z akwarium z drugiej próbówki).

7. Po odbarwieniu substancji odczytujemy na skali strzykawki ile pozostało odczynnika, a następnie z tabeli 1 uzyskamy ilość Wapnia w mg/l.

8. Aby określić stężenie magnezu, należy dodać do uzyskanej substancji 3 krople odczynnika z etykietą "Magnesium-Calcium Test A" strzykawką z czerwoną podziałką, zamknąć próbówkę i wstrząsnąć. Uzyskana substancja powinna mieć kolor jasnoniebieski.

9. Na ostatnią, niebieską strzykawkę wsadzić końcówkę i pobrać z "Magnesium-Calcium Test D" 1 ml substancji. Powtarzamy całość jak w punkcie 6 - czyli kropelkowo, mieszając do uzyskania bezbarwnej substancji.

10. Odczytujemy pozostalą część w strzykawce i za pomocą tabeli 2 uzyskujemy stężenie magnezu w mg/l.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Rebciu# O super wielkie dzieki ...szukalem w gaszczu ale nic nie wywalalo na haslo instrukcja i temu podobne ... ale patrze na te tlumaczenie i cos mi te punkty na pierwszy rzut nie pasuja ja w tej ksiazece mam 12 pkt a test do magnezu zaczyna sie w 9 pkt ...

a o co chodzi z tym

3. Napełnić cienką strzykawkę (1 ml) z czerwoną podziałką jedną z trzech żółtych końcówek. Z pojemnika "Magnesium-Calcium Test A" odmierzyć odczynnik strzykawką do podziałki 20. Następnie dodajemy zawartość do próbówki. Strzykawkę odłożyć na bok. Będzie nam jeszcze potrzebna w punkcie 9.

rozumiem ze ta zolta koncowke nalozyc na te czerwona strzykawke i napelnic "Magnesium-Calcium Test A"nia do podzialki 20 . Nastepnie dodac te zawartosc do 1 z probowek z woda ... Tak dobrze rozumiem


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tłumacząc wyeliminowałem nieistotne rzeczy :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach no ok - wielkie serdeczne dzieki - a co z tym 3 pkt dobrze go zrozumialem ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałeś :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wlasnie jestem po testach na TM i jestem totalnie zalamany az myslalem ze

to cos z testami nie tak ale chyba jest ok z testami a tragicznie z moini parametrami CA jest bardzo wysokie odczyt z tabeli I ok. wartosc graniczne testu Mg wogole nie do zmierzenia poza zakresem tabela II Tropika / oczywiscie take niskie Mg wystarczylo dodac kropelke odczynnika D i probka zminila zabarwienie ... o ile wogole mozna mowic jakiejs zmianie bo byla bezbarwna caly czas totalnie niskie nie mierzalne - Ca 496 ( mysle ze wyzsze bo tez na granicy czytalnosci ) a Mg wogole male nie mierzalne za niskie wg. testu / zero reakcji na badanie najnizsze w tescie do zmierzenia jest - Mg 820 mg a ja nawet tego nie osiagam ... Dodam ze az nie wierzylem a jako ze dzis podmiane mam wiec woda miesza sie od wczoraj - z czystej ciekawosci zmierzylem parametry na Ca/Mg w tej solance do podmiany i wyszly w miare tzn. Ca - 420 Mg - 1100 i to mnie utwierdzilo ze badzania sa robione prawidlowo i testy sa ok --.... A tak w ogole ze pozostale parametry mojej

wody : Szkodliwe: Czyli amoniak- nie mierzalny , NO2-0 , NO3-0 , pozostale KH-6 , PH ( dzis rano bylo 7,8 )

Co robic - ??????? Jak z tego wyjsc ???? Zycie niby czuje sie dobrze zmian nie zaobserwowalem miekasy sie otwieraja ....

Informacja - dzis mam podmienic wode / bo tak wypada 5% 20 litrow sie miesza od wczoraj ale to i tak nic nie zmieni .

Od 3 dni podaje 1 skladnik Balinga na podbicie KH w ilosci 100 ml pod wieczor ale podbil nieznacznie tzn 0 1 stopien ... i co dalej robic ??????

Wiem ze trzeba natychmiast dzwignac Mg wtedy zacznie sie konsumpcja CA i zacznie spadac tylko jak a wlasciwie czym to zrobic w miare szybko i bezawaryjnie ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Ca/Mg TM jest mało dokładny , nastepnym razem pomyśl o Salifercie. Po drugie unikaj testów łączonych . Kiedyś miałem ten test i porównywałem wynik z pomiarem elektronicznym i różnica była dosyć duża prawie 30 jednistek zawyżył Ca, podczas gdy Salifert pokazał to samo co pomiar cyfrowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlasnie w tym topiku pytalem to ktos powiedzial ze jest ok ten test poza tym nigdzie nie ma dobrych testow a juz saliferta to zapomnij chyba od brata z Anglii bede musial sciagnac cos nie normalnego Polska smutna prawda ...

Ale zeby byly choc zblizone do normy ale sa totalnie nie mierzalne ... a testy chyba sa ok bo w swierzej solance sa blizsze prawdzie Ca 420 Mg 1100 wiec ta moja woda jest do bani ...a 30 jednostek to przy tych parametrach to pestka...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podniesiesz Mg , to Ca spadnie , poniewaz Mg jest odpowiedzialne za przyswajanie tego pierwszego. Nawet biorąc pod uwage błąd testu TM załóżmy ,że Ca jest ok 460 to przy Kh 6 jest rozjechana równowaga alkaliczna. Musisz doprowadzić do równowagi podnosząc Mg i Kh.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym jakim preparatem to najlepiej zrobic KH jednym z roztworow Ballinga a Mg ??? tez rozwtorem do Balinga czy moze jakis "podbijacz" Mg ale ktory ???????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Test na Ca/Mg TM jest mało dokładny , nastepnym razem pomyśl o Salifercie.

To ja doradzałem ten test :) Jeśłi na szybko kolega chciał zmierzyć Mg i Ca to w naszym kraju na szybko jest to raczej najlepszy produkt. Na Salifert zawsze przyjdzie jeszcze czas :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie wiec moze zamiast roztworu Mg Balinga wlewac cos na szybkie podbicie Mg jakis koncentrat tylko jaki ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. Grotecha Magnesium Pro liquid


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mam odczynniki Ballinga tzn

1. chlorek magnezu sześciowodny - MgCl2x6H2O

2. siarczek magnezu sidmiowodny - MgSO4x7H2O

To czy madrego roztowru z tego do podbicia Mg do sie wymyslec ????

Jezeli tak to jak to ustronstwo sporzadzic na ile litrow wody ... i ile dozowac

Gdzies czytalem na forum ze do podbicia Mg z tych roztworow trzeba zrobic wg.

48g MgSO4x7h2o i 350gMgCl2x6H2O + 2l wody RO .

Czy to jest wlasciwa recepura i co o tym sadziecie ?

A co do Magnesium Pro liquid - Grotech'a to ile sie go dozuje ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisze ....

mieszasz chlorek z siarczanem w proporcji wagowej 8:1

i wsypujesz do wody RO.

To jest dobrze rozpuszczalne.

Na stronie Boleslawskiego masz to dokładnie rozpisane, tez na jaki okres czasu rozłożyć podnoszenie Mg.

A tak w ogóle, to daj maila. Wyślę Ci kalkulator .exe to będziesz miał wszystko napisane co i jak.

Napisane co prawda po niemiecku :) ale dasz sobie rade - i tak wszystko jest po symbolach chemicznych


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

info@wildschek.com.pl tak ale bylem na tej stronie i co z tego jak tak naprawde nie wiem ile mam tego magnezu bo testy TM mi po prostu nie mierza za mala skala ktora wskazuje na bardzoi niski jego poziom natomiast Ca za duza sklaa tzn. odpowieda cos kolo Ca 498 mg i wlasnie w tym jeist problem ze nie wiem jak wyprowadzic ten Mg aby byl czytelny na tescie TM bo w tej chwili d*pa nie jest ....

A kupujac tez Magnesium Pro liquid gdzie jest to 1 litr chyba tez nie wiem czy to jest tylko do uzupelnienia jakigos delikatnego czy jakis koncentrat jak to z tym jest ile go mozna dozowac i czy on mi wprowadzi Mg na widoczne dla Testu Tropika skale ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.