Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

żywica DI - wrażliwość na światło

Rekomendowane odpowiedzi

kiedyś był temat a propos wrażliwości na światło żywicy DI.

Wtedy nie zwróciłem uwagi, a teraz by się przydało.

Planuje zmienić puszkę (standardowe 10 cali) na żywicę DI z białej na przeźroczytą (aby widzieć jej kolor),

ale gdzieś kiedyś była opinia, że światło szkodzi żywicy DI.

Nie śledziłem tego tematu, i nie wiem czy ktoś sobie tak napisał "co mu ślina na język przyniosła", czy faktycznie?

U mnie puszka z DI wisi na ścianie, ale jakby zaszła bezwzględna konieczność, to bym coś pokombinował żeby światło nie docierało non-stop.

Tylko czy jest taka potrzeba?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była teza Lukasz.PL. Kilkukrotnie ją tu zamieszczał. Ja nigdzie indziej się z takimi opiniami nie spotkałem. Piotrek ale po co Ci zmieniać ten pojemnik? Zmienianie żywicy "na kolor" jest bezsensowne i dużo lepszą metodą jest założenie konkretnej ilości wody jaka może przejść przez żywicę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też nie czekam aż zywica zmieni kolor (zresztą z tą zmiana jej koloru to tak ble ble ble ...), raz na miesiąc poprostu ją wymieniam


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat światła i żywicy polecam te linki:

http://www.secura.com.pl/filtracja/pl/biblioteka/fo3.pdf

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1658.htm

Gdzies mialem po angielsku artykul, ale nie moge w ulubionych znalesc. Postaram sie dzisiaj poszukac.

Piotrze, juz wczesniej wspomniales, ze w ciagu (z tego co pamietam) 4 dni w beczce rozwinely sie Tobie bakterie (sluz). Tutaj moze byc taka sama sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a poproszę dokładnie o miejsce lub cytat, w którym by była mowa o tym, że żywica MB400 lub MB20 nie może być stosowana w nieprzeźroczystych kolumnach filtra. Wcześniej pisząc taką opinie nie wspominałeś o glonach czy innych wkładach niż żywica.

Cytat z pierwszego linku:

"Jeśli obudowa zostanie zainstalowana w miejscu narażonym na światło słoneczne, zalecamy

stosowanie obudowy z białym kloszem aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów."

Dotyczy to wszystkich wkładów i chyba tylko ktoś niespełna rozumu powiesiłby filtr RO na południowej ścianie budynku :)

Jedyny ślad o świetle jaki znalazłem w drugim linku:

"Proces biodegradacji powinien być prowadzony w temperaturze od 19°C do 24°C w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie światła i powietrzu wolnym od substancji mogących zakłócić przebieg badań."

Gdzie tam jest mowa o np. żywicy MB400?

Kiedyś założyłem wątek o brązowieniu korali i tam pisałeś właśnie po pierwsze, że trzeba ją wymienić jak jest w 2/3 czarna, a po drugie właśnie o tej szkodliwości światła na żywicę:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=98023#98023

Być może jest tak jak piszesz - czyli są przeciewskazania do stosowania obudów nieprzeźroczystych tylko na "litość boską" daj jakiś konkretny link cytat z wiarygodnego żródła, a nie zawracasz gitarę i zmuszasz do czytania kompletnie dla mnie nie przydatnych rzeczy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o żywicę to nie mam pojęcia czy światło konkretnie jej szkodzi.

Natomiast z doświadczeń mikrobiologicznych to z wodą i światłem jest tak, że wszelką wodę czystą i ultraczystą, jeśli nie jest jałowa (choć tą też) powinno się przechowywać bez dostępu światła słonecznego, ze względu na powstawanie biofilmu na powierzchni naczynia. Może stąd się biorą "opowieści dziwnej treści...". Wydaje mi się, że nie ma co wariować, w końcu nikt nie będzie sobie z tego iniekcji robił... Tak jak piszecie skoro są produkowane przezroczyste puszki na złoże, to póki nie świeci na nie bezpośrednio słońce cały dzień, to "monstera" się w nich niechcący nie wyhoduje...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ewa wreszcie głos rozsądku.

Czasami mam wrżenie że część z nas obsługuje kwaium w kombinezonie , nie spożywa posiłków przy akwarium i nie oddycha.

Pamiętajmy o tym by nie przesadzać ze sterylnościąchyba że mnożymy phytoplankton i brachionusa (wtedy się nleży postarć )

"póki nie świeci na nie bezpośrednio słońce cały dzień, to "monstera" się w nich niechcący nie wyhoduje... " tak, to ładnie napisałaś.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.