Skocz do zawartości
maciekg

Baling kontra mieszacz i reaktor!

Rekomendowane odpowiedzi

@Swir

i to wlasnie w zimę jest pewien problem z wietrzeniem.

Też kombinuje (tzn. już wykombinowałem - tylko teraz wykonać :D ) jak wietrzyć w baniaku nie wietrząc jednocześnie w mieszkaniu :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, reaktor podwyższa też Ca i moim zdaniem sporo więcej niż mikser. Oczywiście można użyć małego reaktora i ogromnego miksera, przez który będziemy dodawali całą odparowaną wodę i dodatkowo będziemy sypali 3 łyżki stołowe wodorotlenku dziennie - wtedy te proporcje mogą być inne :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak nie dopisałem faktycznie, u tu rodzi sie pytanie czy nie lepiej Grotech, bo czym naprawdę sterowany jest mikser - odparowaną wodą, jeśli ktoś ma podłączony go do dolewki.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Swir, tak :) czytalem Twoją wypowiedź.

Odpowiadałem tylko Romanowi :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swir2 :

Ps; Rebciu w zimie z zewnatrz przy minus 10°C ?:)

Popytaj Andrzeja - on ma BK tak podłączonego, a teraz doszedł jeszcze BM250 i też zasysa powietrze z zewnątrz.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale @Roman,

IMO cały czas wchodzimy w dwie rózne sfery podawania Ca.

Co innego Grotech jako sama pompa (moze być też peryltyczna AM czy dowolna inna)

a co innego uzupełnianie Ca (i wszystkiego innego) przy pomocy firmowych preparatów.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :
Swir2 :

Ps; Rebciu w zimie z zewnatrz przy minus 10°C ?:)

Popytaj Andrzeja - on ma BK tak podłączonego, a teraz doszedł jeszcze BM250 i też zasysa powietrze z zewnątrz.

ale grzauka w zimie sie nie wylancza :haha


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zasysanego powietrza przez odpieniacz NIE MA ŻADNEGO znaczenia.

Te litry, nawet zimnego powietrza, nie są w stanie zauważalnie ochłodzić nam baniaka jeżeli baniak stoi w temp. pokojowej

Co innego, jakbysmy w calym pokoju wywietrzyli na -10*C.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swir2 :

Piotrek wyzej Ci pisalem , ze odpowiednio powoli zakraplajac kalkwasser i jesli jest ona dobrze zrobiona to KH nie spada ! odpowiedniio to zanzcy musi byc klarowna . Sa akwarysci ktorzy prowadza zbiorniki tylko na samej kalkwasser:-)

Jak używałem miksera - jeszcze 2 miesiące temu - to właśnie mi służył do obniżania kH. Kalwasser lany był przez Delteca pompą dozującą. Roztwór był klarowny. Właśnie ilością pracy miksera regulowałem sobię kH. Ci akwaryści musieli jakoś podwyższać kH. Nawet bez miksera powoli będzie spadać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Piotr zgadza sie że sie dwie różne sprawy ale jeden cel, utrzymać Ca na odpowiednim poziomie, przy stosowaniu miksera + reakora jest to do uzyskania ale trzeba trzymać obydwie 'kolumny" w ryzach.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez tak slyszalem ze powoli jednak bedzei spadalo , w mneijszych zbiornikahc moze to funkcjonowac jak sie podmianki robi regularne jeszcze itd ..zdecydowanie za podawaniem samej tylko kalwkasser nie jestem .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie też zauważyłem, że chyba kH spada przy mikserze.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spada napewno a przy zbyt szybkim jej podawaniu moze spasc nawet drastycznei do ponizej KH 5 !

Nie wiem czy slylszeliscie o czyms takim jak rozrabianie kalkwasser na silnie gazowanej wodzie mineralnej , klarowny roztwor wlewamy powoli do sumpa (najlepiej zakrapalc dosc szybko) to pozwala na utrzymanie KH .

Piotr zrob experyment , wez litro wody z baniaka (zmierz KH ) nastepnie rozrob troche kalciumhydroxidu na mineralnej gazowanej , odstaw niech sie wyklaruje ( bedzie czysciusienki roztwor idealnie , nie tak jak pryz kalkwasser na RO ) , poznije wlej go troche to tej wody z baniaka i zmierz KH , powinno niezle skoczyc w gore .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym gazowana ta woda ? CO2 + kalkwasser? :)

Nie jest to dobre połączenie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiana owszem obowiązkowa ale miałem sytuację przy starym akwa 250 lit, w obiegu mikser+reaktor i podmiany solą PREIS i nagle zrobiłem podmianę solą TM, już nie pamiętam jakie było Ca ale jak zrobiłem test to sobie siadłem na d*pie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie temat czy uzupełniać Ca, Mg i kH może się ciągnąć w nieskończoność. Można pokazywać przykłady pięknych zbiorników na jednej i drugiej metodzie. Jedna i druga ma swoje plusy i minusy więc trzeba się mocno zastanowić przed decyzją :) Jedno jest pewne - można mieć piękny zbiornik zarówno na płynach jak i reaktorze :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

a czym gazowana ta woda ? CO2 + kalkwasser? :D

Nie jest to dobre połączenie.

Dokaldnie Piotr :) kalkwasser rozrobiony na silnie gazowanej wodzei mineralnej :D tzw ; Klakzusatz w celu utrzymania wartowsci KH , firma Welke to opisala w swoim katalogu pamietam .

Z kad wiesz ze nie jest to dobre polonczenie , sprawdzales ? ja sprawdzalem i ta metoda funkcjonuje tyle ze to do groma zabawy z tym a po drugie jest mineralan i mineralna woda :] najlepiej gazowac samemu wode RO w syfonie :D

I bardzo mozliwe ze Ci co jada na samej kalkwasser wlasnie tak robia .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj Piotr wyszukalem dla Ciebie specjalnie na Niemieckiej stronei rozne metody , i patrz ponizwej w ramce kalkwasser plus Co2 :)

"3) Kalkwasser in Verbindung mit einer Kohlendioxidzugabe"

http://www.korallin.de/calci.htm

(Tutaj mamy besposrednie dozowanie odpowiedniej ilosci Co2 do tanku plus zakraplanie kalkwasser (polonczenie o ktorym wyzej wspomnailem w sumie )

Kalkwasser w polonczeniu z Co2 , tutaj firma opisuje w sumie po to sie dozuje to Co2 zeby Ph za wysoko nie skakalo przy podawaniu Kalkwasser.

Welke opisywal besposrednie zagazowanie kalciumhydroxidu i mialo to na celu utrzymywac wartosc Kh , ponoc rowniez to dziala , z tym ze to zadna metoda , przynajmniej ja o niej nie mysle :D

Ps; Nienalezy sie zbyt wczesnie smiac z tego czego nie znamy panie moderator :D polonczenie Kalkwasser z Co2 znajduje miejsce w akwarystyce morskiej , mnie sie ta metoda ogolnie niepodoba .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na studiach mialem z niemieckiego na konieć DB+ :)

ale na Politechnice to język obcy walczy z w-f o przedostatnią pozycję w skali ważności :D

zaraz poszukam w innym topic`u jak ktoś robił wyliczenia ile się wytrąca osadu z kalkwasser przy kwaśnej wodzie.

Jan Fitas na swojej stronie też opisał zgubny wpływ CO2 na kalkwasser przed podaniem do akwa.

Co oczywiście nie neguje pewnych konkretnych zastosowan podawania zakwaszonego kalkwasser


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam wyzej opisala to znana niemeicka firma , co mnie obchodza przemyslenia Janka ? skoro firma pisze o 4 funkcjonujacyhc metodach , zreszta chodzilo tyko oto ze Co2 plus kalkwasser moze znalesc zastosowanie w akwarystyce morskiej ( Ty sie zasmiales) , jesli komus taka metoda odpowiada i mowa jest o funkcjonujacej metodzie , jednej z czterech , to moze sobie jej uzywac , jest taka mozliwosc i kazdy moze sobie metode wybrac ktora uwaza za sluszna .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasysanie powietrza przez odpieniacz ma wpływ na podniesienie Ph , ale również na chłodzenie wody. Przy chłodnych dniach woda wychładza się na tyle że grzałki musza pracować. Zapewne zależy od ilości zasysanego powitrza , u mnie dwa odpieniacze pobieraja w sumie 7.000 l powietrza/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

o @andrniew się wypowiedział wiec trzeba to wykorzystać :)

z tego co pameietam miałeś reaktor, masz teraz Grotecha, jakie płyny/preparaty zastąpiły wkład w reaktorze (chodzi mi o dokladne nazwy)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej chyba rozrabia proszki Grotecha ?

http://www.riffhaus.ch/grotech-m-15.html?osCsid=51d6c6b90274c94a81c4c993815e63fe

Co ciekawsze taka puszeczka styknie u Andrzeja na tydzien ? :D

Metoda jest wygodna fakt ale droga i z tego wzgledu wole Kalkreaktor , a opowiadania tego typu ze przeszedlem w kierunku prostoty i pozbylem sie drogiego sprzetu to mnie letko smiesza , bo co jest narpawde drogie ? kalkreaktor ? Mixer ... czy w koncu sam dozownik Grotech`a ? czy jednak 10 razy drozsze te wszystkie produkty ?:)

http://www.riffhaus.ch/grotech-carbonatpro-instant-3000-p-1182.html?manufacturers_id=15


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.