Skocz do zawartości
maciekg

Baling kontra mieszacz i reaktor!

Rekomendowane odpowiedzi

@Swir,

przeciez napisalem, ze w pewnych zastosowaniach zakwaszony kalkwasser moze być dobry.

Pisałem o stronie Jana Fitasa, gdzie też nie są jego przemyślenia ale chyba tlumaczenie z jakiegos artykułu.

Co do wyliczen ilosci osadu w funkcji kwasowosci to tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11332&n=last#bottom bylo pokazane.

Nie jestem chemikiem, nie moge tego dostatecznie zweryfikowac.

Jak to zostało powyżej napisane - są rózne metody na prowadzenie dobrego akwa morskiego, i tyle.

Grunt, to zdawać sobie sprawę z ograniczen i możliwości każdej metody.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zuzycie płynów to nie jest tak tragicznie. Najwiecej idzie KH + ale on jest najtańszy . Co do kosztów to myslę ,że wychodzi mniej wiecej tak samo , może troche drożej w kierunku płynów.

Jak miałem reaktor i mixer to produkty tez sporo kosztowały , bo szło prawie 2 wiaderka koralitu + 2 puszkki kalkwassera / miesoiąc.

Nie licząc zużycia prądu (pompa reaktora 80W )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, a wyrażone w PLN :) to jak wychodzi koszt (podstawowywch) plynów w Twoim 1200 litrów


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie Andrzej tego KH idzie duzo a u Ciebie baaardzo duzo , oblizcylem ze potrzebuje 5kg proszku w miesiacu , po to ezby zobazcyc w tym moim 400 litrowym baniaczku kilka korali na krzyz ( bo taka prawda , duzo w taki baniak nie napcha

a dla tych "kilku" korali to mi styknie sam reaktor bo mi sie metoda nie oplaca , a w wiekszy mbaniaku tym bardziej prawde powiedziawszy , bo mi nie pujdzie juz 5 kg tego proszku tylko 15 kg , roznica jest taka ze Ty w swoim piekny m1200 litrow akwarium bedzies zwiedzial przynajmniej w co pakuejs zta kase , a do mojego zwerga styknie kalki :haha


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sa rozne ceny w Poslce a u mnie ja za Koralith puche place 90 zeta a za inne produkty place duzo wiencej , sciagac z PL mi sie nie oplaca bo wysylka kosztuje d ogroma takze wiesz :/ metoda mi sie jaknajbardziej podoba .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e ja to jednak zle policzylem wszystko , hehe po rozmowie z ANdrzejem to jednak na moj baniak to nie beda zadne pieniandze , czyli :yes dozownik zamaiwam :D

Ps; Tylko co ja teraz zrobie z kilkoma pudlami Koralith - KNOP`A :)


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Swir to pochwal się bo ja już nie będę męczył Andrzeja, mam podobny litraż do Twojego.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja chyba wysiadam w przedbiegach :)

Moje koszty w ciągu roku przy takim rozwiązaniu jakie w tej chwili mam:

- Paczka Koralith C 6,7 kg - około 100 zł

- Magnez Knopa - nie pamiętam, pewnie coś koło 50 zł

- Prąd - pompa 18 W - pewnie 5-10 zł miesięcznie

- Ładowanie butli CO2 - zaokrąglam do dwukrotnego nabicia w ciągu roku - ok. 60 zł

- Opakowanie Magnezu Grotecha w płynie do korygowania ew. braków Mg - ok. 70 zł

- 2 opakowania Turbo Calcium - ok. 150 zł

Sumując koszty roczne ok. 550 zł - akwarium ok. 500-550 litrów w obiegu, Reaktor Deltec PF 601. Być może, niektórzy będę zdziwieni, że inni zmieniają wkład raz w miesiącu czy na dwa miesiące. Ten Deltec jest reaktorem fluizacyjnym czyli się nie "muli". 6,7 kg to sporo jak na 400l. Dodatkowo bardzo łatwo się go reguluje więc nie ma problemów z korygowaniem ustawień wraz z rozpuszczaniem wkładu w reaktorze.

Po przesiadce na większy baniak będzie 1500l czyli wg kosztów Andrzeja jakieś 350-400 zł. Oczywiście wiem, że nie od razu takie koszty będą ponoszone ale biorąc pod uwagę, że jestem "ambitny" :D kiedyś chciałbym dojść do podobnego poziomu konsumcji w moim akwarium. Czyli wychodzą okolice 4000 zł rocznie.

Z drugiej strony pomimo tego, że reaktor mój jest przeznaczony do 2000l zdaje sobię sprawę, że przyjdzie taki czas, w którym będzie brakowało wapna i pewnie wtedy trzeba będzie uzupełniać braki preparatami na pompie np. Grotecha ale ilości płynów powinny być śladowe :D Za różnicę w kosztach mam tygodniwe safari nurkowe w Egipcie:p


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zaraz no wsnie swir nie moge sie polapac

10g grotech ca podnosi o 18mg w 100l wody czyli

20g podnosi o te 36mg w 100l wody czyli twoje dzienne zapotrzebowanie zblizonedo 40mg objetosci akwarium no ale masz 2000l wiec trzeba 20g grotecha razy 20 to mi wychodzi 400g by podniesc o te -40mg Ca

Zle cos?????


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli swir dla proszku jest to dobre obliczenie przy spadku ok 40mg/l wapnoia/24h

A nie to mnie chodzilo ile mg/l ca notuje andrzej(dzienny spadek)

Jaki jest stezony ca w plynie grotecha gdzie to znalesc na stronie nie ma jest jedynie magnesium pro liquide ktory zawiera 50k mg/l Mg /1000ml to juz jest calkiem oplacalne

No i jeszcze mamy te KH+Ca 1,2 i3 w plynie


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze że post sie bardzo przydał:) reasumując sporo sie własnie dowiedziałem od was na ten temat czytając wasze odpowiedzi i komentarze w tym poście(i raczej stawiam u siebie na balinga i grotecha).post sie napewno przyda nowym którzy będą zaczynać przygode z solniczką oraz jaką metodę przyjać, przynajmniej po części mają naświetlone jak to wygląda od strony ilości dozowanych preparatów po mniej wiecej miesięczne koszta. jak już było pisane gdzies wyżej każdy ma swoją metodę która zła nie jest i kazdy coś sobie wybierze.:D


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.