Skocz do zawartości

Historia edycji

kaamil

kaamil

Cześć,

po wielu latach bez akwarium przyszedł czas na trzecie (już docelowe) akwarium morskie. Poprzednie dwa zbiorniki (112 i 160 litrów) były poligonami doświadczalnymi w mieszkaniu, które wiedziałem, że i tak w pewnym momencie będę zmieniał. Po zakupieniu docelowego lokum przyszedł moment na budowę docelowego zbiornika.

Zbiornik wystartował 10.02.2019. Przez 3 miesiące bardzo łagodne dojrzewanie, bez plag typu Dino/Cyjano. Glony bardzo delikatne i dość szybko usuwane przez ślimaki i kraby. Miałem problem z zakwitem bakteryjnym, lecz UV szybko sobie poradziła z wyklarowaniem wody. Po 3 miesiącach stopniowo dodawałem szczepki koralowców, bezkręgowce i ryby, o których nieco później.

Kompletacja najważniejszych elementów prezentuje się następująco:

- Akwarium 130 x 55 x 55h - przód i boki opti, komin z lewej strony. 

- ok. 30kg skały MR i Fiji + suchy piasek ok 10 kg.

- Sump 90 x 35x45 - wody ok. 90 litrów. W sumpie Phosguard i węgiel w skarpetach oraz 5L Siporax i 1 L Maxspect BioSphere.

- Obiegówka DCT 6000.

-Cyrkulacja:

Jebao CP55 + JVP130/Jebao RW8. Mam problem z doborem odpowiedniej cyrkulacji. Nie potrafię ocenić czy ustawiam ją za mocno czy też zbyt lekko. Dlatego w chwili obecnej w baniaku działa CP55 na 70% i JVP130 za skalą.

-Oświetlenie: Zetlight Qmaven 6800 230W (LED)

-Pompy dozujące Jecod DP2 i DP4s.

- Lampa UV 18W 

- Dolewka AquaTrend Levelautomatic V2.

- Odpieniacz BM C7.

 

Parametry wyklarowały się w okolicach maja/czerwca. Od tego czasu zasiedlam zbiornik koralami miękkimi, LPS i prostymi SPS.

Generalnie mając pewne doświadczenia teoretyczne i praktyczne postanowiłem stworzyć system mieszany z przewagą koralowców LPS i SPS. 

W obsadzie:

2 x Hepatus

2 x Zebrasoma Flavescens

2 x  Błazenek

1 x C.cinctus

kraby (mitraxy i pustelniki), ślimaki (turbo,tectus i porcelanka), krewetki (czyszcząca i boksująca), wężowidła (superba) i jeżowiec diadema.

o koralowcach trochę później :)

 

Parametry:

Temp: 25.5

Zasolenie: 1025

PH: 8.15

KH: 7.2

CA: 430

MG: 1370

NH4: 0

NO2: 0 (choć czasami bardzo, bardzo delikatnie się zabarwi - nie wiem w czym jest problem)

NO3: od 3 do 5

PO4: 0

Testy Salifert i AF.

Parametry od 3-4 mcy stabilne.

Na starcie bakterie AF i MicrobeLift SB.

 

Sposób prowadzenia zbiornika:

- podmiana 50 litrów co tydzień (AF Reef Salt);

- fitoplankton 50 ml / dzień (od kilku dni)

- Grotech ABCM na pompie dozującej (3/4 dawki podzielona na codzienne dozowanie);

- Pro BioS (pięć kropel dziennie) + NP Pro na pompie dozującej

- karmienie mrożonkami mrożonymi azotem + co jakiś czas - nori z czosnkiem.

- węgiel + Phosguard w skarpecie - w przepływie.

- co jakiś czas łyżka PowerFood i Pure Food.

 Ballinga jeszcze nie leję gdyż nie zauważam dużych spadków między podmianami. Mało koralowców.

 

Ryby i bezkręgowce w pełni zdrowe, oprócz samobójstwa doktorka nic nie padło.

 

Problem pojawia się w hodowli koralowców - miękkie rosną w miarę ok ale bez szału (Zoa, Ricco, Sarco, Capnella, Papaya, Briareum itp).

 

LPS nieco gorzej. Caulastree stoją w miejscu, nie rosną. C. stalowa jakby powoli się nawet zmniejsza. Euphylie nie osiągnęły rozmiarów (od miesiąca) tego co było w sklepie.

Jedynie Dunca jako tako wygląda ale rośnie zdecydowanie wolniej niż w poprzednich akwariach. Przez 3 miesiace doszła jedna mała główka.

 

Największy problem pojawia się przy prostych SPS oraz ukwiałach. Kupiłem ok 10-13 szczepek SPS. Wszystkie szczepki zbielały w ciągu 10-20 dni i padły. Została mi jedna mała szczepka supermana z 20-toma polipami i co tydzien jest ich mniej. Były to głównie montipory, pavony itp.

Jedynie Monti talerzowa jakoś się trzyma. Nawet nieźle jak na SPS w tym zbiorniku.

Ukwiał Quadricolor praktycznie zbielał i jest 5 x mniejszy niż w sklepie, natomiast H.Crispa jest zielony ale również 5 x mniejszy. Co jakiś czas dostają co ryjka kawałek stynki ale wiele to nie zmienia.

Nie mam pomysłu co może być nie tak i stawiam na jedno z dwóch:

 

  1. Oświetlenie – święcę Zetlight Qmaven 6800 230W. Od 8:00 do 22:00 – jednak 4 h pierwsze i 4 h ostatnie działa na jakieś 20/30%/40% (wschód i zachód) i 6h prawie na maxa. Lampa ok. 13 cm od tafli wody.

Zastanawiam się, czy ta lampa w ogóle da radę z SPSami jakimikolwiek. Nie planuję super wymagających Acropor ale w planach było zrobienie zbiornika z LPS/SPS z przewagą tych drugich.

Czy dołożenie T5 5x54W coś poprawi? Może warto wymienić lampę na jakąś hybrydę albo samo T5?

 

  1. Cyrkulacja – mam Jebao CP-55 skręcone na 60/70% oraz JVP-130 za skałą. Nigdy nie wiem jak dostosować cyrkulację bo wydaje mi się zawsze za mocna. Jak Państwo ją dobierają?

 

Załączam kilka fotek zbiornika i koralowców.

 Może po prostu jeszcze jest zbyt wcześnie na LPS / SPS? Jednak akwarium działa 7,5 miesiąca, więc wydaje mi się, że to nie jest tym spowodowane.

Z góry dzięki za każdą sugestię.

IMG_1111 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1108 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1109 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1110 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1116 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

kaamil

kaamil

Cześć,

po wielu latach bez akwarium przyszedł czas na trzecie (już docelowe) akwarium morskie. Poprzednie dwa zbiorniki (112 i 160 litrów) były poligonami doświadczalnymi w mieszkaniu, które wiedziałem, że i tak w pewnym momencie będę zmieniał. Po zakupieniu docelowego lokum przyszedł moment na budowę docelowego zbiornika.

Zbiornik wystartował 10.02.2019. Przez 3 miesiące bardzo łagodne dojrzewanie, bez plag typu Dino/Cyjano. Glony bardzo delikatne i dość szybko usuwane przez ślimaki i kraby. Miałem problem z zakwitem bakteryjnym, lecz UV szybko sobie poradziła z wyklarowaniem wody. Po 3 miesiącach stopniowo dodawałem szczepki koralowców, bezkręgowce i ryby, o których nieco później.

Kompletacja najważniejszych elementów prezentuje się następująco:

- Akwarium 130 x 55 x 55h - przód i boki opti, komin z lewej strony. 

- ok. 30kg skały MR i Fiji + suchy piasek ok 10 kg.

- Sump 90 x 35x45 - wody ok. 90 litrów. W sumpie Phosguard i węgiel w skarpetach oraz 5L Siporax i 1 L Maxspect BioSphere.

- Obiegówka DCT 6000.

-Cyrkulacja:

Jebao CP55 + JVP130/Jebao RW8. Mam problem z doborem odpowiedniej cyrkulacji. Nie potrafię ocenić czy ustawiam ją za mocno czy też zbyt lekko. Dlatego w chwili obecnej w baniaku działa CP55 na 70% i JVP130 za skalą.

-Oświetlenie: Zetlight Qmaven 6800 230W (LED)

-Pompy dozujące Jecod DP2 i DP4s.

- Lampa UV 18W 

- Dolewka AquaTrend Levelautomatic V2.

- Odpieniacz BM C7.

 

Parametry wyklarowały się w okolicach maja/czerwca. Od tego czasu zasiedlam zbiornik koralami miękkimi, LPS i prostymi SPS.

Generalnie mając pewne doświadczenia teoretyczne i praktyczne postanowiłem stworzyć system mieszany z przewagą koralowców LPS i SPS. 

W obsadzie:

2 x Hepatus

2 x Zebrasoma Flavescens

2 x  Błazenek

1 x C.cinctus

kraby (mitraxy i pustelniki), ślimaki (turbo,tectus i porcelanka), krewetki (czyszcząca i boksująca), wężowidła (superba) i jeżowiec diadema.

o koralowcach trochę później :)

 

Parametry:

Temp: 25.5

Zasolenie: 1025

PH: 8.15

KH: 7.2

CA: 430

MG: 1370

NH4: 0

NO2: 0 (choć czasami bardzo, bardzo delikatnie się zabarwi - nie wiem w czym jest problem)

NO3: od 3 do 5

PO4: 0

Testy Salifert i AF.

Parametry od 3-4 mcy stabilne.

Na starcie bakterie AF i MicrobeLift SB.

 

Sposób prowadzenia zbiornika:

- podmiana 50 litrów co tydzień (AF Reef Salt);

- fitoplankton 50 ml / dzień (od kilku dni)

- Grotech ABCM na pompie dozującej (3/4 dawki podzielona na codzienne dozowanie);

- Pro BioS (pięć kropel dziennie) + NP Pro na pompie dozującej

- karmienie mrożonkami mrożonymi azotem + co jakiś czas - nori z czosnkiem.

- węgiel + Phosguard w skarpecie - w przepływie.

- co jakiś czas łyżka PowerFood i Pure Food.

 Ballinga jeszcze nie leję gdyż nie zauważam dużych spadków między podmianami. Mało koralowców.

 

Ryby i bezkręgowce w pełni zdrowe, oprócz samobójstwa doktorka nic nie padło.

 

Problem pojawia się w hodowli koralowców - miękkie rosną w miarę ok ale bez szału (Zoa, Ricco, Sarco, Capnella, Papaya, Briareum itp).

 

LPS nieco gorzej. Caulastree stoją w miejscu, nie rosną. C. stalowa jakby powoli się nawet zmniejsza. Euphylie nie osiągnęły rozmiarów (od miesiąca) tego co było w sklepie.

Jedynie Dunca jako tako wygląda ale rośnie zdecydowanie wolniej niż w poprzednich akwariach. Przez 3 miesiace doszła jedna mała główka.

 

Największy problem pojawia się przy prostych SPS oraz ukwiałach. Kupiłem ok 10-13 szczepek SPS. Wszystkie szczepki zbielały w ciągu 10-20 dni i padły. Została mi jedna mała szczepka supermana z 20-toma polipami i co tydzien jest ich mniej. Były to głównie montipory, pavony itp.

Jedynie Monti talerzowa jakoś się trzyma. Nawet nieźle jak na SPS w tym zbiorniku.

Ukwiał Quadricolor praktycznie zbielał i jest 5 x mniejszy niż w sklepie, natomiast H.Crispa jest zielony ale również 5 x mniejszy. Co jakiś czas dostają co ryjka kawałek stynki ale wiele to nie zmienia.

Nie mam pomysłu co może być nie tak i stawiam na jedno z dwóch:

 

  1. Oświetlenie – święcę kupioną u Pana lampą Zetlight Qmaven 6800 230W. Od 8:00 do 22:00 – jednak 4 h pierwsze i 4 h ostatnie działa na jakieś 20/30%/40% (wschód i zachód) i 6h prawie na maxa. Lampa ok. 13 cm od tafli wody.

Zastanawiam się, czy ta lampa w ogóle da radę z SPSami jakimikolwiek. Nie planuję super wymagających Acropor ale w planach było zrobienie zbiornika z LPS/SPS z przewagą tych drugich.

Czy dołożenie T5 5x54W coś poprawi? Może warto wymienić lampę na jakąś hybrydę albo samo T5?

 

  1. Cyrkulacja – mam Jebao CP-55 skręcone na 60/70% oraz JVP-130 za skałą. Nigdy nie wiem jak dostosować cyrkulację bo wydaje mi się zawsze za mocna. Jak Państwo ją dobierają?

 

Załączam kilka fotek zbiornika i koralowców.

 Może po prostu jeszcze jest zbyt wcześnie na LPS / SPS? Jednak akwarium działa 7,5 miesiąca, więc wydaje mi się, że to nie jest tym spowodowane.

Z góry dzięki za każdą sugestię.

IMG_1111 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1108 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1109 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1110 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1116 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.