Skocz do zawartości
MarysM

Dozowanie Aqua Medic Kalkwasser Powder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zamierzam dozować ten preparat (http://www.aquamedic.pl/osprzet/06.2.html) "ręcznie" do akwarium.

W instrukji jest napisane, że należy w 5l wody RO rozrobić ok 10ml preparatu. Mam w związku z tym pytanie: ile dziennie tak przygotowanej wody powinienem dozować do akwarium 112l ?

Akwarium jest w fazie dojrzewania (jest tylko LR) - czy jest potrzeba stosowania w tym momencie tego preparatu ?

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam

Mariusz


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oJ MARYS MARYS! Jezeli nie posiadasz mixerka to musisz robic tak jak napisali do butelki woda RO i dodajesz dwie lyzki proszku.Akurat nie najlepszy produkt wybrales ale najtanszy na rynku.Tyle ile ci wyparuje wody w zbiorniku to tyle podajesz wody wapiennej.Uwazam ze jest potrzebne stosowanie w fazie dojrzewania akwarium.Nie nalezy wlewac odrazu tego co uzyskales tylko podajesz do zbiornika kropelkowo gdyz powoduje szybki wzrost pH(oczywiscie musi to byc klarowny roztwor-nie wlewasz tego co osiadzie na dnie)Ale to chyba w instrukci jest podane)

A na przyszlosc SZUKAJ po prawej stronie wpisz kalkmixer kalkwaser woda wapienna

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy go nie uzywalem, ale wydaje mi sie, ze stosowanie tego w poczatkowej fazie dojrzewania nie ma sensu. Zaraz odezwa sie ci, co tym gonia glony :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze stani ze nie uzywales bo tyle co jakiegos syfu zostawalo mi na dnie mixera Chyba ze trafilem na takie pudelko


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiwalski, jeśli jednak nie posiadam mixerka to jak mam to dozować kropelkowo ?? Może wlewać klika razy dziennie po kilkadziesiąt mililtrów (30-40ml)??


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarysM

Wydaje mi sie, ze powinienes zmierzyc kilkoma testami wode zeby cos dodawac. Moze pH, kH i Ca sa na calkiem przyzwoitym poziomie i nie bedziesz musial mieszac jakimis dodatkami w mlodym, jeszcze dojrzewajacym akwarium.

Jezeli glony beda rosly, to ich troche wyrwiesz i tym samym pozbedziesz sie np.PO4 z obiegu, a nie bedziesz lal Kalkwasser i wytracal PO4 do dekoracji.

To sie kiedys moze zemscic. Takie jest moje zdanie, mimo ze znam tez inne poglady:).

Najwazniejsze jest, zebys kontrolowal ile i czego w wodzie brakuje a czego jest za duzo, przy czym warto na poczatku dac systemowi duzo czasu i nie ingerowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma około miesiąca. Co do parametrów kH i pH to mierzyłem ostatni kilka dni temu: kh: 10, pH 8,4


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprawde powiadam Ci :), cyrkulacja i odpieniacz na pelny regulator i odczekaj sobie spokojnie, przy piwku na ustabilizowanie sie parametrow. Dopuki czegos nie dodasz, to bedziesz mogl przynajmniej zmierzyc, do jakich parametrow akwarium dazy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na takim etapie i przy takim litrażu poszczególne parametry czyli pH, kH, Ca, utrzymasz na odpowiednim poziomie stosjując tygodniowe podmiany wody od 5-10%. Przydałaby się jeszcze odrobuna cierpliwości na około 2 miesiące (jeśli miesiąc masz już za sobą).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marys nie wolno wlewac tak odrazu tyle ml to tylko kropelkowo Ph strasznie idzie do gory.Wiesz co daruj sobie narazie te wode wapienna bez tego tez mozna.Dolewaj tylko wode ro te odparowana z akwarium.Roman bez przesady z tymi dwoma miesiacami.Powiedz mi na co czekac jeszcze dwa miesiace?

Marys masz na skale jakies glony nitkowe itp???


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi. Czekam w takim razie cierpliwie na zakończenie dojrzewania (i pozbycie się zielonych glonów :) ).

Pozdrawiam

Mariusz


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiwalski :

Marys nie wolno wlewac tak odrazu tyle ml to tylko kropelkowo Ph strasznie idzie do gory.Wiesz co daruj sobie narazie te wode wapienna bez tego tez mozna.Dolewaj tylko wode ro te odparowana z akwarium.Roman bez przesady z tymi dwoma miesiacami.Powiedz mi na co czekac jeszcze dwa miesiace?

Marys masz na skale jakies glony nitkowe itp???

Pojawiły się jakoś tydzień temu zielone glony nitkowe (tak mi się w każdym razie wydaje :) ). Z tego co wyczytałem to, jest to natruralne podczas dojrzewania i podobno same znikną :D


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@kiwalski , z tym dojrzewaniem to jest tak że jednemu wystarczy miesiąc a drugiemu 3 miesiące (a nieraz więcej). Dojrzewanie zależy naprawdę od dużej ilości czynników (nie mam czasu ich teraz przytaczać). Już niedługo opiszę swój proces dojrzewania i wtedy poprę kilkoma przykładami dlaczego nie należy spieszyć się obsadą zbiornika.

A tak na marginesie biotop jest wpełni dojrzały po roku, no chyba że dojrzewanie opierasz na chemii i preparatach przyspieszających. Ja opieram się na metodzie porstej , czyli włóż skałę - patrz - badaj.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

kalkwasser tylko w nocy ma on bardzo wysokie ph (powyżej 12)

S_Y_N_E_K co Ty za bzdury opowiadasz ? Weź i zmierz sobie w południe pH wody wapiennej. :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi Ci o to co podaje się w nocy przy pomocy miksera?? jakoś wydawało mi się a poza tym nie jedna osoba pisała mi że kalkwasser ma wysokie ph , a ty dlaczego uważasz inaczej? jeżeli jest tak jak ty to dlaczego kalkwasser się zakrapla a nie wlewa za żywca??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie z pomiarem nie w moim mikserze(leje płyny), ale kolegi thcskiby

1279-mixerdz.jpg


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

synek pomyliles :)

chodzilo ci pewno o to ze woda w baniaku ma wyzsze ph w dzien a w nocy spada dlatego zazwyczaj noca powinno sie glownie zakraplac kalkwasser i jak najbardziej zakraplac a nie wlewac (osobiscie zakraplam cala dobe ) przy dobrze wentylowanym pomieszczeniu ph w baniaku jest bardziej stabilne

kalkwasser ma zawsze to samo ph w okolicach 12,5 ph chyba ze jest juz dobrze wyplukany wtedy bedzie nizsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi właśnie o te spadki ph, można i w dzień ale jakby nie patrzeć to w dzień przy zaświeconym oświetleniu its. ph jest wyższe więc podając kalkwasser również dzień jeszcze bardziej podbijemy ph, ale zawsze jestem za zakraplaniem kalkwasser w nocy dla podbicia ph, więc każdy ma wybór, ale te wachania ph..


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Y_N_E_K - to pisz po polsku :)

Napisałeś że kalkwaser (woda wapienna) ma wysokie pH w nocy a to jest bzdura :D

(przy okazji piszmy poprawnie pH a nie ph). Mnie chodziło o to że pH wody wapiennej jest stałe (to co Ci napisał thcskiba), a że trzeba zakraplać a nei wlewać to oczywiście prawda.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab dokładnie chodziło mi o to że w akwarium mamy spadek pH ale kalkwasser ma cały czas tą samą wartość, czyli chodziło nam o to samo , ale ja się źle wysłowiłem :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarysM

Jak z tej dyskusji zauwazyles, dolewanie czegokolwiek wcale nie jest takie proste:)

Chcialbym poprzec wypowiedz Romana Rozka. Akwarium, po miesiacu od zalozenia jest jeszcze b. daleko od dojrzalosci. Mowi sie o roku czasu, ale jak wielu z nas sie moglo przekonac, czesto wlasnie po roku zaczynaja sie dziac cuda. Mysle, ze zwiazane jest to z wyczerpaniem niektorych pierwiastkow sladowych (ktorych nie testujemy).

Nieczesto zdaza sie, ze po miesiacu, cykl azotowy jest zakonczony.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z Wami co do tego, że po miesiącu moje akwarium nie jest jeszcze dojrzałe. Mam zamiar poczekać jeszcze z włożeniem jakiejkolwiek obsady przynajmniej miesiąc (oczywiście podmieniając co tydzień 10% wody i testując co jakiś czas wodę). Mam tylko nadzieję, że zielone glony nitkowate kótrych mam właśnie wysyp same zejdą. Sugerując się waszymi wypowiedziami i nie mając mixera nie dodaję na razie kalkwaser.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc

Mariusz


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony, ktore sie da, bym wyrywal. Jeden krabik na kazde 10 litrow wody tez by pomogl.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Te glony, ktore sie da, bym wyrywal. Jeden krabik na kazde 10 litrow wody tez by pomogl.

Chętnie bym wrzucił kilka krabików, ale chyba parametry wody mam jeszcze nie wystarczające :) Jakie powinny być parametry dla takich krabików ??


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.