Skocz do zawartości
dawidowski

naj naj naj odmulacz :D

Rekomendowane odpowiedzi

mam zaszczyt przedstawić państwu najlepszy, najtańszy, i najbardziej bezobsługowy odmulacz jaki wymyśliłem i zdziałałem w ostatnich kilku dniach :) a właściwie jednym dniu.

do wykonania takiego odmulacza potrzebyjemy

- kawałek węża ok 2m (u mnie był to igielit)

- butelkę

- sylikon

- pończoche (mamy, żony lub dziewczyny)

narzędzia potrzebne to

- wiertarka

- nożyk

i tyle aha i 10 min czasu

w butelce robimy 2 dziury jedną w spodze drugą w zakrętce u mnie była to butelka po nes-herbacie do otworów montujemy wężyk klejąc go silikonem lub innym klejem. wężyk powinien być tak gruby aby wchodził na wlot jakiejś pompki w akwarium (w moim przypadku to atman at-203) aby nie trzebabyło wyciągać wody z akwa - woda sobie spokojnie krąży nosząc syf ze skały, który osadza sie w butelce poprzez filtr z naszej pończochy

to tak po krótce a poniżej zamieszczam foty odmulacza w akwa :D

1791-simg1297.jpg

1791-simg1299.jpg

1791-simg1302.jpg

aha odmulanie jest bardzo przyjemne ale musiałe zastosować aż 3 warstwy rajtuzy aby wszystko sie osadzało w bitelce i nie wracało do obiegu

a tu fotka odsysniętego syfu :D

1791-simg1305.jpg

aha odmulacz ma jeszcze jedną dobrą ceche - nie zabija przypadkowo złapanych w odmulacz zwierzaków. po odmulaniu wyciągołem z brudu 2 wieloszczety i kilkanaście krylików oraz kilka malutkich muszelek po ślimaczkach

WAŻNE - PRZED WŁOŻENIEM RĄK DO AKWARIUM ODŁĄCZCIE GRZAŁKĘ !!!


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga - jeśli dobrze dobierzecie cyrkulację w zbiorniku takie zabiegi nie będą potrzebne. Jeśli jest grubsza warstwa podłoża takie zabieg niei są wskazane :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak cenna uwaga ale przy braku podłoża i starcie zbiornika naprawde dużo odpada ze skał i aby wspomuc dojżewanie należy to odsysać.

Napisałem to aby pokazać ze można sobie praktycznie żadnym kosztem ułatwić znacznie życie - napewno poprą mnie Ci którzy odmulają do wiaderka pod akwarium, następnie czekają aż syf opadnie na dno a później woda z powrotem do akwa.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dawidoski, wszysko OK :) tyko nawet jak jest bez położa to odpowiednie dobranie cyrkulacji i ogólnego obiegu sump-akwarium powinno zapobiec odkładaniu się detrytusu na dnie. Oczywiście jeśli mamy sump :D jeśli panel - sytucja jest podobna :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poważnie ? naprawde nic się u ciebie nie zbiera ?

niejestem w temacie mistrzem ale widziałem kilka akwariów i w każdym (jakie widziałem na oczy) zbierało sie tego dosyć sporo

to samo jest z akwarystyką słodkowodną - tam nawet jest mniej tych co syfią (tylko ryby, pokarm i korzenie) a w moim akwarium jest tego dużo a przecierz rybek żadnych nie mam narazie tylko skała, i to ona wałaśnie powoduje taką sytuacje (obumierające glony, różne zwierzaki, krusząca sie skała) tak mi się wydaje.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za małą cyrkulację :)

PS. U mnie w glonowym, który jest podobnej objętości co twój zbiornik mam ok. 8500l/h :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dawidowski

POmysł jest niezły, trzeba tylko nakłnić żonę aby kupowała dużo pończoch (może się okazać iż jednak jest drogim odmulaczem). Co do cyrkulacji @rebciu ma rację. Ja w akwa 84 l mam ponad 4000 l/h (z trzech źródeł) i to jest jak dla mnie ok. Wcześniej przy 2 000 miałem syf w akwa. Teraz jest tyko w zakamarkach ( ale też ilości śladowe)


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pończoch to ja swoje (znaczy mamy) płukam w RO i są czyściutkie

a czy czasem to że niezbiera ci sie już tyle syfu w akwa nie jest spowodowane tym że zbiornik jest już bardziej dojżały ?


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację moje akwa ma już rok. Ale na początku syfik był. Natomiast widziałem co się stało w akwa w ciągu paru dni po dołożeniu MAREA 2400 do działającej pompy 1100 l/h + 650 l/h.

Dodakowo na jedną z pompek założyłem filtr z watą. Syfik się zbierał w nim jak diabli i co drugi dzięń wymianiałem go (przez jakiś czas). Dzięki temu całe akwa zaczęło jakoś wyglądać. Dziś filtr zakładam sporadycznie. W zasadzie tylko na jeden dzień po pracach porządkowych w akwa.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kgb dobrze kombinuje :) Jeśli zbiera się syf na dnie to znaczy, że jest zbyt mała cyrkulacja. Jeśli jest to zbiornik młody to warto zastosować dodatkową filtrację mechaniczną.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.