Skocz do zawartości
tratox

malutka rafka 20L

Rekomendowane odpowiedzi

już wiem że w moim małym akwa 40x20x25 niema miejsca dla rybek :) no ale nic głownie interesuje mnie żywa skała, mam pytanie odnosnie tego co moge do akwa wlozyc( z oswietleniem sobie poradzę) rozumiem ze odpieniacz niema tutaj sensu? bede podmieniał wode, wiec zakladajac ze bedzie tam sama zywa skała jaki filtr mam tam wlozyc lub nie?i 2 pompy jak wloze to kurde pół akwa mi to zajmie, byłbym wdzieczny za wskazówki jak zrobic te malutkie akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah. Żywą skała przez dłuższy czas się nie "posilisz". Mieć morskie tylko i wyłącznie z żywą skałą, to tak jakby mieć samochód bez paliwa...Zawsze możesz sobie popatrzeć...Ale co z tego...Czytam takie posty i dochodzę do wniosku, że często akwarystyka morska idzie w złą stronę...W końcu staramy się odzwierciedlić wyjątkowo imponujący biotop, a bez zamieszkujących go organizmów nie jest to możliwe... IMHO lepiej poczekać na coś większego...Chociażby 50L. Koszta niewiele większe,za to satysfakcja bez porównania..

Pozdrawiam.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaptaj @Tynio on kiedyś prowadził 30 l i miał odpieniacz z butelki po mleku :). Ja osobiscie uważam iż początek to 130 do 160 l w obiegu. Mam 84 litry i uważam iż zrobiłem błąd zaczynając od takiego baniaczka.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam juz big akwa z piraniami :) a tu chodzi mi tylko o żywą skałe, ostatecznie chyba jakis krabik mogłby tam żyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta skała musi być koniecznie żywa?

Nie wystarczy zwykła skała?

W wyglądzie praktycznie nie będzie różnicy - więc po co przepłacać?

To co istotne w żywej skale i tak żyje w środku.

Skała "żywa" to jest filtr.

Jak nie będzie korali i innych organizmów zanieczyszczających wodę, to nie będzie potrzeby filtrować.

Nie będzie istotne, czy ta skała jest żywą skałą, czy po prostu skałą.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w akwarystyce morskiej jestem zielony i myślałem że na żywej skale coś rośnie, przeczytałem na forum że żyja tam jakies organizmy ewentualnie jakiegos bardzo pospolitego koralowca bym tam włożył , wodę bym podmieniał wiec odpieniacz bym sobie darował, ale czy nie przydał by sie jakis filtr mechaniczny?odrazu robił by za pompe kierujac strumien wody, napowietrzanie niejest potrzebne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie ma sensu robić takiego malenstwa, jeżeli chcesz mieć i cieszyć się z akwarium morskiego.

W tym dziale masz kilka przyklejonych na gorze postów na co zwrócić uwagę przy projektowaniu akwarium

kol. smk w poście http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

opisał zakładanie przykładowego akwarium ok. 100-120 litrów.

Zawsze możesz zrobić "po swojemu", ale osiągnięty efekt raczej nie będzie cieszył.

Jeżeli jesteś zielony, to tym bardziej skorzystaj z rad i podpowiedzi bardziej doświadczonych - wiedzą o czym piszą odradzając takie malenstwo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz wytyczać "nowe ścieżki" w morszczyźnie, to faktycznie musisz sobie sam radzić.

Nikt rozsądny Ci w tym nie pomoże.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

harnas_prezentacja.swf tam jest podany zbiornik 8L a ja moge sobie pozwolić no powiedzmy na 3x większy wiec czy to jakieś wyznaczanie nowych kierunków? radzę sie zapoznac z materiałami na forum, poprostu przeczytałem ze ludzie takie robia i tez chcialem a na forum prosilem o jakies rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tratox :

radzę sie zapoznac z materiałami na forum

:)

w wolnej chwili dokształcę się :D

z mojej strony EOT.

EDIT:

Może dwa słowa komentarza dla innych którzy będą to czytali,

aby nie wyciągnęli błędnych wniosków.

piko-rafkę z prezentacji kol. Harnaś założył kol.Kraszan - doświadczony akwarysta, który ma kilkuset litrowe akwarium.

Odlał 8 litrów wody z dojrzałego działającego zbiornika o ustabilizowanych parametrach, wyjął kawałek dojrzałej skały z życiem, dołożył piachu i "założył" piko-reef mając wsparcie ze strony dużego akwarium.

To musiało działać.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquaroll

jak się ma trochę doświadczenia :) :lampka

Wszystko można zrobić, ale bez panela i sumpa cały sprzęt jest w akwa.

Zależy jaki efekt jest satysfakcjonujący.

Dla całkiem początkującego trochę większe akwa jest łatwiejsze w prowadzeniu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam podobnie jak @Aquaroll, że się da. Nawet mam podobne akwarium, oprócz większego. Z tym, że ja chciałem ukryć sprzęt i moje akwarium 20l ma sump z grzałką, odpieniaczem i pompą powrotną. W tylnej ściance wywierciłem dwa otwory, wkleiłem rurki i podłączyłem dodatkową pompkę cyrkulacyjną. W takim małym akwarium oprócz koralowców z powodzeniem można trzymać ślimaki, kraby, krewetki itp. W dużym akwarium wielu rzeczy i sytuacji się nie widzi - inna skala. Małe pozwala dostrzec elementy ginące w dużym akwarium. Ja po założeniu małego zbiornika po raz kolejny doświadczyłem niespokojnego wpatrywania się w skałę:) Ooo, rurówka, ooo kiełż, ale wstrętny wieloszczet - takie zdania, podobne do tych z czasów pierwszych morskich doświadczeń zdarzało mi się wypowiadać. Miałem ułatwiony start bo skała, woda i obsada była z większego, działającego zbiornika ale teraz widzę, że to nie jest warunek chociaż skała nie powinna być prosto z importu.

@smk, o ile mnie pamięć nie myli, miał rafę 12 litrów. I podobno żyła. Nie mam powodów żeby nie wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też miałem nano zbiorniki (pierwszy jaki miałem t0 39l który działa u kumpla do dziś ) i w międzyczasie 18 i 25 l . Da się i nie jest to bardzo tródne tylko że, nie możemy mieć mega wymagań jżeli zrobimy zbiornik za grosze . Super pomnysł jest od "RS" tyle że to nie jest zbiornik za drobne (zerknij na poprzedni tank of the month na Reekeping: http://www.reefkeeping.com/issues/2007-04/totm/index.php

"RS" ma absolutną rację to czego nie zobaczysz w 1000 litrach zachwyci cie w 25 .

Jężeli chodzi o filtrację użyj jakiejś kaskady np FZN 3 aquaella lub innej kaskady i dołuż np 2 pomki Atman AT 201 lub1 Tunze Nanostream 6025. Swiatło np 2 x18W power compact .

Piotr ma racę większe będzie łatwiejsze , tyle że nie zawsze są warunki i możliwości na stawianie większego akwa. Ja prywatnie mam w mieszkaiu na 10 piętrze około 2,5 ton wody w tym 2 morskiej i mi mało . Więc nastaw na to że jak postawisz nano rafę to szybko ją zmienisz na coś większego

Miej zabawy z nano rafką

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mini rafke od stycznia 20 l a w niej z 3kg skały ,kilka szczepek miękich a nawet 3 LPS ,ze zwierząt ślimak turbo i ocelaris ,i to co ze skały wyszło( małe wężowidło ,rozgwiazda która się podzieliła i teraz są 2- bardzo dobrze zjada zielone glony ,jakieś wieloszczety małe ,rórowki) Jak narazie nie mam żadnych problemów, nic nie padło ,przyrosty są małe ale są ,jedyny problem to musze pomyśleć nad chłodzeniem . Ja polecam taki zbiornik jest to dobre rozwiązanie dla kogoś kto nie ma za dużo funduszy co nie znaczy że nie będziesz musiał poświęcać mu dużo uwagi i czasu .Jak napisałeś jesteś zielony w temacie więc najpierw dużo czytaj , i z góry ustal jak ma wyglądać twój zbiornik.Ja mam nadzieje że po wakacjach zaczne kompletować sprzęt do większego baniaka bo to naprawde rewelacyjna rzecz mieć taki kawałek natury w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tu już koledzy mieli zupełnie inne podejście i dziękuje za rady, co do kaskady co mam wzucic na wkład, zeolit?gdzies wyczytalem ze sie sprawdza tyle ze musi byc jakis specjalny tego nie załapalem jaki,(ten zwykly wytracal wapno i korale padały)a do oswietlenia 2x18w to jest prawie 2w na 1 litr bez korali potrzeba tyle swiatła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3x8w t-5 , w kaskadzie kawłki żwirku koralowego , grzałka 25w , cyrkulacja 350l/h + 130l/h , odpieniacz samoróbka , 3 kg LR + 2,5 kg żwirku


_____________________________________________________ W pracy 120 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=883 W domu 22 l. http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=1109 ale już wkrótce może ...... l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zeolit odpada, no i pytanko gdzie kupic żywą skałe zeby miała jak najwiecej żyjacych w sobie organizmów?jakis sprawdzony sklep w necie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chcesz mieć korali, czy boisz się, że nie będą Ci rosły?

BTW fajna sprawa takie miniakwarium, akurat na biurko:).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak jestem otwarty na wszystko co sie w tych 20L zmiesci, własnie chodziło oto że na biurko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no to bez przypałU.:)

Jakieś zoa, grzybki, czy sinularie- dlaczego by nie?

Sam mam ochotę na taką 20-kę, ale znając życie: tu pompa, tu lampa, wolę odłożyć tą kasę na nowe duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz mam big akwa a w nim 3piranki czerwone i 1 caribe z odłowu :) wiec tu chcialem malutkie akwa, wiec pomysle o tych koralkach :D i sprobuje to jakos ładnie urządzic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

@smk, o ile mnie pamięć nie myli, miał rafę 12 litrów. I podobno żyła. Nie mam powodów żeby nie wierzyć.

@rs,

byłeś blisko ... pomyliłeś się tylko o 1.

112 litrów, a nie 12 litrów :haha

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=12569#12569

Różnica mała, ale dość istotna :)

@lukaszkur

osobiście mam zupełnie inne podejście.

Można się bawić w McGaver`a (dla tych co pamiętają ten serial w TV) i stosować różne zabiegi,

ale kaskada w morskim nigdy mnie nie przekona.

Oczywiście że w małym widzi się bardziej szczegółowo niż w dużym, ale pomiędzy 25 litrów a 1000 litrów jest jeszcze kilka innych "typowych" pojemności.

Pół roku temu przywiozłem szczepki miękkich (nazywa to się chyba Nepthea) trochę dłuższe niż zapałka.

Teraz mają 14cm wysokości.

Pseudogorgonia rok temu miała 13cm wysokości, dzisiaj ma 24cm.

Jaki jest sens robić akwa wysokie na 20cm?

lukaszkur :

Więc nastaw na to że jak postawisz nano rafę to szybko ją zmienisz na coś większego

Trudno mi to zrozumieć, aby robić coś, co wiadomo że za kilka m-c będziemy zmieniali.

Większe akwa to nowe szkło, inne światło, kaskada do niczego się już nie przyda. A ze starymi rzeczami co? Pieniądze w błoto?

Oczywiście można polemizować - jak zawsze.

Każdemu będę odradzał wszelkie rozwiązania tymczasowe, gdy można zrobić raz a dobrze.

No chyba że w kieszeni tylko dziura, a 20 litrów to jest max. możliwości finansowych.

Ale to wtedy jest bardzo ryzykowna zabawa, bo gdy się zacznie dziać coś złego i będzie trzeba szybko kupić parę niezbędnych rzeczy, to nie będzie skąd wziąć.

Jak to mawiają Indianie - HOGHW


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje akwa ma 25cm wysokości:) i juz pisalem sto razy mam duze akwarium a te chce małe bez ryb sama zywa skala jejku, a jak jakies korale to dam słabsze oswietlenie i juz niebeda tak rosły i gdzie problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.