Skocz do zawartości
alex

co do DI zamiast MB400?

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie uzywacie jakieś inne żywice do filtrów RO+DI niż MB400. Zauwżyłem że MB400 u mnie dosyć krótko wytrzymuje (1-1,5 miesiąca), jeżeli prześpię odpowiedni moment to zywica odda cały syf który zmagazynowała mimo że TDS pokaże np.1-2ppm.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex, a po czym wnioskujesz, że żywica oddała cały syf jaki zmagazynowała?

Pytam, bo sam używam MB400 i wszelkie wiadomości chętnie czytam.

Nie twierdzę, że jest to wyznacznik zużycia, ale z moich obserwacji koloru używanej żywicy - gdy TDS przez pewien czas pokazuje 1ppm to u mnie żywica jest w 50% od dołu ciemno brązowa, a górna połowa zasypu ma jasno żółty kolor.

Kiedyś przez pewien czas nie miałem żywicy na zmianę, wymieniłem gdy TDS od dłuższego czasu pokazywał 2ppm. Żywica od dołu była praktycznie czarna, po środku wkładu ciemnobrązowa, a tylko górne 5% było jasno żółte.

Z obserwacji akwa, gdy TDS wskazuje mi 1ppm przez pewien czas, zaczynam obserwować rozwój pierwszych glonów których bym sobie nie życzył.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Piotr myślę że powinno przyjąć stały schemat wymiany żywicy, jesli pokazuje 000 ppm jest ok jeśli pokaże się choć raz 001 ppm - WYMIANA.

@alex, to trochę krótko, choć może się okazać że dosyć dużo wody RO produkujesz i tym samym szybciej zużywasz.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman, tak wiem, że tak się powinno robić.

Ale gdzieś wśród przodków musiałem mieć jakiegoś Szkota ;) i trochę mi szkoda tej połowy żywicy ;)

Planuje podłączyć szeregowo 2 DI.

Kombinuje tak, nawet gdy pierwszy będzie zużyty na 95%, to i tak na wyjściu pierwszego będzie 2ppm, i drugi to wyłapie. Gdy pierwszy wymienię, to drugi włożę na miejsce pierwszego, a drugi nowy.

Nie wiem co z tego wyjdzie, ale lubię eksperymentować ;)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze wnioskuję niestety po wysypie niechcianych glonów oczywiscie nie od razu ale widać tendencję jak na dłoni.

Wiem że moja woda wodociągowa jest niestety nienajlepszej jakości - mało tego mój baniak od razu reaguje na przeciagnięte w eksploatacji prefiltry.

PS Znacie jakieś tańsze źródło zakupu MB400? Taniej znaczy < 35pln/litr


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniam profilaktycznie MB400 co 2 miesiace, przelatuje przez niego w tym czasie okolo 500 l wody, mimo to widac juz po niej odbarwienia, a TDS pokazuje caly czas 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Piotr, też myśle o takim rozwiązaniu.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex,

śpieszę z odpowiedzią.

U mnie było bardzo podobnie. Przy 2ppm za DI miałem "piękne nieznane" formy życia w akwa.

Niektóre wyglądały jak taka sztuczna choinka, co to można było kupić kiedyś jeszcze za komuny.

Inne wyglądały jak zapuszczony żywopłot.

Ale to nie stało się z dnia na dzień.

Fakt, że dopóki TDS za DI pokazywał 1ppm, to było jeszcze jako tako, gdy pokazał 2ppm to "formom życia" turbo-wzrost się włączył.

I to było wtedy, gdy żywica z 2ppm przy wymianie była na 95% ciemna.

U mnie kranówka też nadaje się w zasadzie tylko do mycia (_i_)

TDS pokazuje ok. 450.

Ostatnio, przy 1ppm za DI, przy wymianie żywica była jasna/ciemna pół na pół.

Stąd pomysł j.w.

EDIT:

@alex,

a ile ppm masz za RO?

Ja mam membranę 100GPD i najlepszy wynik jaki mogę uzyskać to jest 5ppm.

Z tym że gdy osmoza nie pracuje nawet parę godzin, to przy starcie za RO zaczyna się od 30-50ppm, i szybko (kilka sekund) spada do 5ppm.

Natomiast podłączyłem ostatnio starą RO 20GPD, myślałem że jest już ładnie zjechana, a okazało się że po spuszczeniu ok. 20 litrów wody (była przechowywana w stanie zalanym blisko rok) wskazanie TDS spadło do 1ppm !!!

Fakt, że gdyby wódka do kieliszka leciała w takim tempie jak czysta woda za RO 20GPD, to po całym dniu takiego picia nadal byłbym trzeźwy, to jednak 1ppm to nie 5ppm.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

@alex,

a ile ppm masz za RO?

Ja mam membranę 100GPD i najlepszy wynik jaki mogę uzyskać to jest 5ppm.

Z tym że gdy osmoza nie pracuje nawet parę godzin, to przy starcie za RO zaczyna się od 30-50ppm, i szybko (kilka sekund) spada do 5ppm.

Piotr Jan Rogalski- umnie jst podobnie jak u ciebie po starcie mam w granicach 30-48ppm i szybko spada do 0,01ppm po DI 0,00ppm tylko powiedz mi czy tobie tak juz zostaje te 5ppm??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, u mnie już przez resztę pracy membrany 100GPD jest stale 5ppm.

Na membranie dużo mniejszej wydajności schodzi do 1ppm.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc tak w kranie mam gruuubo ponad 500ppm

za membraną szczerze mówiąc nie mierzyłem - ostatnio zmieniłem membranę z 300 na 100GPD. Mam taki zwyczaj, że po każdym uruchomieniu pierwsze 5L idzie do kosza (no może nie do kosza, ale wykorzystuję do celów nieakwarystycznych). Miesięcznie produkuje około 200litrów czystego odcieku.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex,

na jakość wody w kranie nic nie poradzisz. Jeżeli są tam jakieś stałe zanieczyszczenia (woda ma "kolor") to ew. dodatkowe prefiltry.

A co do szybkości zużywania się DI, to IMHO wina membrany.

Jak pisałem, u mnie 100GPD 5x gorzej oczyszcza wodę, niż 5x wolniejsza membrana 20GPD.

Jeżeli to idzie liniowo, to Twoje poprzednie 300GPD w najlepszym razie dawało na DI 15ppm. A w momencie uruchomienia po jakieś przerwie, to pewnie i ze 100ppm.

Owszem, pisałeś że pierwsze 5 litrów odrzucasz - ale 5 litrów po RO czy pierwsze 5 litrów po DI?

Jak po DI to nie tędy droga, bo DI tak czy siak wyłapie to co RO przepuści

(no może nie do końca, ale powiedzmy)

U siebie, teraz gdy akwa zalane, to następną membranę założę 30GPD.

Wolniej będzie leciało, ale do dolewki nie ma to aż takiego znaczenia, a jakość wody jednak znacząco lepsza.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz pisalem, nasze rozumowanie jest chyba bledne. Niestety w sklepie tez nie potrafiono mi wytlumaczyc, dlaczego membrana 300l/dobe jest drozsza od tej, ktora daje 20 litrow. Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze aby zwiekszyc wydajnosc, zwiekszono w niej dziury...

@Alex

To chyba byloby zbyt proste, gdyby zywica tak latwo oddawala spowrotem to, co zmagazynowala. Napewno bysmy to wykorzystali ;).

Uzywam MB20.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.