Skocz do zawartości
Roman Rożek

PRAWIE jak chłodziarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prawie robi jednak dużą różnicę ;), ale do rzeczy

Pomysł był taki kupno mini lodówki około 10 lit, miała funkcję schładzania 25 st. poniżej temp otoczenia, więc zapowiadało się dobrze. Dokupiłem 40 mb przewodu PCW fi6, i umieściłem go w mini lodówce, jeden wylot podłączyłem pod bypass z wodą z akwa, a drugi włożyłem do sumpa, w każdym razie uzyskałem obieg zamknięty wody poprzez lodóweczkę.

Wyniki:

- temp otoczenia 26 st

- temp w akwa 27.6 st

- temp wycieku przepływającego przez lodówkę 24 st

- temp w akwa po podaniu odcieku z lodóweczki 27.3 st

Podsumowanie

Niestety gra nie warta świeczki, obniżenie 0,3 st to nie rewelacja. Po drugie pojawia się pytanie co z wodą w przewodzie PCW jeśli będzie stały obieg to ok, ale jeśli z jakiś przyczyn woda będzie zalegać w 40 metrowym przewodzie- bedzie to chyba fabryka NO3 (choć ktoś kiedyś próbował tą metodą czyli przepływu przez przewód wody, redukować N03.

W każdym razie efekt mizerny, choć kto wie gdyby lodówka była mocniejsza.

Myśle że wentylator będzie bardziej wydajny.

Poniżej zdjęcia lodóweczki:

608-chlod 1.jpg608-chlod 2.jpg

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zastąpić pcw innym materiałem - gorszym izolatorem to wynik by był lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs - niekoniecznie, lodowka moze wiecej ciepla nie odebrac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zamiast lodowki jakas mala zamrazarka? slona woda nie zamarznie, lodowke mozna tez podlaczyc pod sterownik temperatury w akwarium. To moj pomysl, skoro juz kombinujemy ze slowem "prawie";)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Szymon, tak już wczoraj w nocy jak żona zasnęła kombinowałem jak to wprowadzić przewód do zamrażarki.......;).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja taki sam patent przerabiałem rok temu (jest gdzieś na forum dokładnie opisany.

U mnie była to normalna lodówka (kupiłem wlaśnie nową) - taka 150 cm wysoka.

Węzyk miał w przekroju 10mm (ale tak samo przezroczysty)

Podłączona pompka miała 600l/h - ale przy takim długim wężyku (ok 7-10m) to przepływ zmalał gzieś do ok 300-400 l/h

Wszystko działało - teoretycznie - ale.........

Jak pompka sie załączała to do baniaka wlewała sie woda o temp ok 5 stopni (szok termiczny dla glonów w refugium)

A jak przelała sie woda która była zawarta w wężyku to nastepna woda ciepła - ledwo sie chłodziła.....

Węzyk jest izolatorem....

Efekt minimalny - na poczatku owszem - wszystko ok - ale po godzinie tylko mielenie wody. :-(

Wrzuciłem wężyk do zamrażalnika - ale woda zamarzła ...(brak ruchu w wężyku i bardzo niska temperatura ( ok -20) w zamrażalniku.

I wszystko do d*py.

Może jakby zastosować inny wymiennik ciepła (nie wężyk z izolatora) lub obieg powietrza w lodówce (mały wiatraczek) toby to coś dało.

Strumień wymiany ciepła był zbyt mały .

Kombinowałem z innymi wymiennikami itp - ale nic to by nie dało (bo szok termiczny by zawsze zostawał )

Teraz mam wiatraczek.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze zamontowac kilka szklanych rurek (spirale) takie jak w destylarorce (chlodnica) do bimbru;) ;) pewnie jeszcze po dziadku cos tam w piwnicy lezy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie warto, jeśli nas w ostateczności temperatura przyciśnie do muru planujemy zakup klimatyzatora pomieszczeń o małej mocy. Rano wychodząc do pracy zamykamy pomieszczenie gdzie stoi zbiornik, odpalamy klimę i po kłopocie. Chyba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Harari - teoretycznie tak, ale w praktyce niestety pojawią się dodatkowe czynniki takie jak:

- zamknąć pokój, przy dziecku 2,5 letnim praktycznie nie możliwe codziennie musi oglądać czy "nemusie" wstały

- duże różnice temp. w tym pokoju będzie powiedzmy 20-21 st. a w drugim czy kuchni 26-28 st. dla organizmu człowieka nie za komfortowe rozwiązanie.

- zwiększony pobór energii, przy rachunkach za akwarium to kropka nad przysłowiowym "i"

ale jest też kilka plusów i wymienię tylko ten najważniejszy;

- temp. w akwa na poziomie 26-27 st.

pytanie co ważniejsze dobro zwierzaków czy dobro rodziny, czasami odpowiedź jest wręcz oczywista - jasne że .........;)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My w domu zaplanowaliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC), czyli rurą wkopaną w ziemi na głębokości ok. 130cm, gdzie temp. ziemi jest stała przez cały rok. Zimą powietrze przechodzące wstępnie się ogrzewa, latem chłodzi i podobno zawsze, jest o te parę stopni chłodniej w domu niż na dworze, a przy okazji jest stety/niestety zwiększone parowanie przez cyrkulację powietrza, a co za tym idzie temp. w akwarium spada. Jestem ciekawa jak to wyjdzie w praktyce. Zdam relację podczas przyszłorocznych upałów, mam nadzieję... ;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem pomysł z wężykiem w zamrażarce . Działa bez zarzutu . Tyle ,ze pompka ok 1000l pracowała cały czas i przez wężyk woda była podawana do zbiornika. Zamrażarka była włączana w razie potrzeby czyli jak temperatura w akwa zbliżała się do 27.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Andrzej nie zastanawiałbym się ani minuty, ale brak miejsca jest czynnikiem ograniczającym.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kombinujecie z tymi wężykami w zamrażarkach i nic z tego nie wychodzi ;) a moze zastosowac zbiornik w zamrazarce (zamknięty bo sie zamrażarka popsuje).

podawać wodę z akwa od góry a pobierać wodę do akwa z dołu zbiornika (albo na odwrót - nie pamiętam czy woda zimna wypiera do góry wodę ciepłą czy na odwrót).

Kilkudziesięciolitrowy kanister i kilka dni testowania i chłodziara działa.

Im więcej wody w obiegu tym dłużej woda jest w zamrażarce ;)

ot taki sobie teoretyczny pomysł.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, a jakiej mocy jest ta Twoja lodóweczka. Bo moim zdaniem od tego trzeba zacząć! I sprawdź też czy przypadkiem to nie jest lodówka oparta na ogniwie Poltira - stosuje się je właśnie w małych lodówkach przenośnych!

Poza tym nie wiem, czemu się upieracie, że klima jest droższym rozwiązaniem. Zasada działania jest identyczna jak chłodziarki a, przy prawidłowej instalacji, ciepło jest oddawane poza budynek, a nie spowrotem w powietrze do tego samego pomieszczenia. No i zapewnia luksusy nie tylko akwarium, ale również oglądającym. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie ale jak mieszkasz w bloku to moge pomazyc o klimie :/

balkon mam z drugiejstrony :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Madej - bo jednak klima pobiera duzo wiecej energii niz chlodziarka do akwa, czy lodowka.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już na ten temat pisałem, aż głupio się powtarzać.

Ciepło parowania wody wynosi 2257 kJ/kg

Ciepło właściwe wody wynosi 4,19 kJ/kg*K

Do ochłodzenia zbiornika np.1000 litrów o 1 stopień musimy odprowadzić z niego ciepło w ilości 4,19 x 1000=4190 kJ

4190/2257=1,85

Czyli musi wyparować niecałe 2 litry wody aby temp. obniżyła się o 1 stopień.

Nie jest to wynik trudny do osiągnięcia dla tej wielkości zbiornika przy odpowiedniej wentylacji.

Tempo parowania zależy od:

różnicy temperatur (na to nie mamy wpływu, w akwa 25C, powietrze tyle ile jest)

intensywności ruchu powietrza na wodą (wiatraki)

wilgotności względnej powietrza (dobra wentylacja w pomieszczeniu)

Na szczęście im cieplejsze powietrze, tym jest w stanie wchłonąć więcej wody do uzyskania tej samej wilgotności względnej.

Za jakieś pewnie 2 tygodnie dokończę i pokażę wentylację którą robię u siebie, bo na razie mam dość wilgotno w pokoju.

Ale nawet pomimo tego:

- temp otoczenia 27,2 st

- temp w akwa 26,5 st

Roman Rożek :

- temp otoczenia 26 st

- temp w akwa 27.6 st

Kilka dni temu robiłem próbę "chłodzenia wentylacyjnego" mojego pomysłu, uzyskałem temp. w akwa 2 stopnie niższą niż otoczenie.

Jak dokończę, to pokażę całość razem z pomiarami.

Natomiast trzeba przyznać rację - klimatyzacja jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie dość że obniża temp. w pomieszczeniu, to jeszcze osusza.

Koszt zakupu jest znośny, a rachunek za prąd wzrasta o ok.50-80zł w "gorące miesiące".

Coś za coś.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Piotrem , najlepszym rozwiazaniem jest klimatyzacja w pomieszczeniu. Przy takim rozwiazaniu nie tylko akwa korzysta ale równiez i dla nas ten komfort da sie odczuć. Kolejny plus to usuwanie wilgoci , który każdy klimatyzator posiada , wiec równiez w zimne miesiace korzystamy z tego udogodnienia.

Jak juz decydujemy sie na klime w domu to obowiazkowo splita , bo te jednogabarytowe to takie sobie. Mniejsze mozliwości i utudniony serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak klima to split, reszta to "prawie" jak klima.

Mnie pozostaje w tym roku dobry wentylator który powinien nieznacznie oniżyć tem wody w akwa, a też wytworzy ruch powietrza w pokoju co też mieszkańcy odczują.

W pierwszym swoim akwa przy 6 szt wentylatorków utrzymywałem temp. 25-26 st przy temp. w mieszkniu (38 m2) - 30 st.

Teraz mam 100 m2 dlatego trudniej mi myśleć o "sklimatyzowniu" całego mieszkania, ale w przyszłym roku pomyśle.......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EWA ja tez palnuje zamontowanie pompy ciepła w domu.wtedy masz centralna klimę w lecie.;),ale koszty są zarąbiste.czekam na kosztorys od 2 firm,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ciekawi mnie dlaczego szukacie rozwiązań zastępczych. Wystarczy zastosować chłodziarkę przeznaczona do akwarium i sprawa załatwiona. Zastanawiacie się tu w jaki sposób zbić temperaturę a nie bierzecie pod uwagę ze najbardziej istotne jest utrzymywanie stałej temperatury z jak najmniejszymi wahaniami. Rozumiem ze klimatyzacja będzie działał z korzyścią na obniżenie temperatury w akwarium oraz w pomieszczeniu, ale wahania nadal będą i to znaczne. Osobiście mam akwarium w pomieszczeni w którym nawet latem jest znacznie chłodniej czasem nawet włącza mi się grzałka lecz ze względu na wzrost temperatury po zapaleniu żarników planuje zakup chłodziarki.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman zawsze mozesz kupic cos takiego i wstawic to do sumpa:D

http://www.allegro.pl/item200729595_klimatyzator_przenosny_tectro_2_5kw_dostawa_0zl.html


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@barklej, Twoje spostrzeżenie o zakupie jest jak najbardziej na miejscu, niestety koszty z tym związane już nie, dlatego człowiek szuka alternatywnego wyjścia, i wierz mi wachania dobowe rzędu 1-2 stopni nie są katastrofą w zbiorniku, oczywiście jeśli będzie się to działo w przedziale 24-28 st.

@Rafał, owszem ale wolałbym już zainwestować w splita.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłe lato sprawdzałem, jaki byłby koszt założenia klimatyzacji w całym dobrze nasłonecznionym mieszkaniu 85m2. Wyszło, w zależności od klasy urządzeń i instalatora, w granicach 4-8 tys. pln. Problemem okazało się jednak uzyskanie zgody spółdzielni na zamontowanie jakichkolwiek urządzeń na zewnątrz budynku oraz hałas - jak dla mnie klima jest uciążliwie głośna.

Dobrym sposobem na obniżenie temperatury o kilka stopni w pokojach okazał się montaż rolet - jak opuszczę rolety zanim słońce zacznie mocno grzać, to mam przynajmniej o 5 stopni chłodniej niż w pełni nasłonecznionym pokoju.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja dam na szyby u siebie taka folie; http://www.allegro.pl/item201180753_folia_lustro_weneckie_od_ss_50_300_cm_srebna_.html W pracy taka folie mamy na oknach i naprawde mamy chlodek w pokoju bo sie szyby nie nagrzewaja od slonca.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.