Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Witam wszystkich. Kolejny nowicjusz na pokładzie tego Forum, więc proszę o cierpliwość dla moich wywodów

Jestem na etapie finalizowania listy podstawowego sprzętu do założenia akwa. Bardzo proszę o wszelkie uwagi (krytyczne mile widziane) i sugestie odnośnie poniższej koncepcji.

1.       Wybór padł na zestaw Blau All In One 91l z wyposażeniem:

a)       Pompa obiegowa o wydajności 1300 l/h

b)      odpieniacz Scuma 0635

c)       lampa LED Lumina 40 Mini – mam nadzieję że od biedy na pierwsze kilka miesięcy styknie

Zestaw odpowiada mi z uwagi na:

- kształt kostki, gabaryty 45x45x45 (nie mam miejsca na 200l lub większe ale też nie chcę startować na 40l)

- panel filtracyjny (bardzo mi na tym zależy) – chciałbym wszystko mieć tam schowane – odpieniacz, grzałkę, media filtracyjne – węgiel aktywowany z Aqua Medica 4mm+wata Symtec JBL+Bacto Rings (już mam)

- W szafce pod akwa ma być tylko baniak z wodą do dolewki

2. Oprócz zestawu Blau mam zamiar nabyć:

- cyrkulator Tunze Turbelle Nanostream 6015

- grzałkę - AquaEl Platinum Heater 100W

- Piasek Coral Sand 1mm od Aqua Medic 5 kg (już mam)

- dolewka Aqua Trend Levelautomatic Eye

- sucha skała 10 kg – prośba o sugestię czy kupić po prostu suchą skałę , czy może typu Fiji czy Real Reef Rocks – czy to będzie miało jakieś duże przełożenie na jakość i prowadzenie zbiornika?

- wodę będę miał żywą na start.

Po wystartowaniu zbiornika mam zamiar:

- robić testy KH, NO3, PO4 (już je mam) co kilka dni – czy raz na 3/5 dni wystarczy?

- dodawać bakterie „Bio S” od Aquaforest zgodnie z instrukcją 1 kropla dziennie

- podmianka wody ok. 10% litrażu co 7/10 dni.

Czekam na ustabilizowanie się zbiornika. Ile teoretycznie to może trwać na żywej wodzie?

Bardzo proszę jeszcze raz o wszelkie uwagi co do sprzętu – czy coś jest nie tak w zestawie, czego ewentualnie absolutnie się wystrzegać, co warto wymienić?

Co do dojrzewania– czy mój tok myślenia (przynajmniej w sytuacji idealnej) jest prawidłowy?

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, shino napisał:

- robić testy KH, NO3, PO4 (już je mam) co kilka dni – czy raz na 3/5 dni wystarczy?

na początku wystarczy jak będziesz sprawdzał no3 będziesz wtedy wiedział czy cykl azotowy zaskakuje i to też raz na tydzień albo dwa, reszty moim zdaniem nie warto sprawdzać 

9 godzin temu, shino napisał:

- podmianka wody ok. 10% litrażu co 7/10 dni.

podmiany tylko jak będziesz miał w zbiorniku konkretne życie ryby korale

9 godzin temu, shino napisał:

- sucha skała 10 kg – prośba o sugestię czy kupić po prostu suchą skałę , czy może typu Fiji czy Real Reef Rocks – czy to będzie miało jakieś duże przełożenie na jakość i prowadzenie zbiornika?

o skale poczytaj na forum i wybierz to co Ci odpowiada

9 godzin temu, shino napisał:

- dodawać bakterie „Bio S” od Aquaforest zgodnie z instrukcją 1 kropla dziennie

sam startowałem na tych bakteriach ale teraz bym ich nie zastosował, fajnie wrzucić ampułkę biodigestu z pożywką(u mnie dopiero po tym coś zaczęło się dziać), a bakterie które teraz mi odpowiadają to microbe lift special blend lub microbacter od brightwella

9 godzin temu, shino napisał:

lampa LED Lumina 40 Mini

miekkie i jakieś proste lps powinny rosnąć

9 godzin temu, shino napisał:

Czekam na ustabilizowanie się zbiornika. Ile teoretycznie to może trwać na żywej wodzie?

co to znaczy ustabilizowani się zbiornika? zamknięcie cyklu azotowego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fannadil bardzo dziękuję za cenne uwagi.

"Czekam na ustabilizowanie się zbiornika. Ile teoretycznie to może trwać na żywej wodzie?" -  chodziło mi o zamkniecie cyklu azotowego, ile orientacyjnie może to potrwać na żywej wodzie i i aplikowanych do zbiornika bakteriach np. Bio S albo ten  biodigest z pożywką, o którym wspomniałeś.

Edytowane przez shino (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.