Skocz do zawartości
LUK4344

PIACH KWARCOWY W SOLNICZCE

Rekomendowane odpowiedzi

czytam to forum i czytam i w zasadzie wszyscy piszecie że używacie żywego piachu, tym czsem pierwszym moim zakupem przy kompletowaniu solniczki był piach kwarcowy drobniutki i śnieżno biały dostępny na allegro.

jakiś czs temu kiedy zaczynałem interesować się akwarystyką morską (byłem na etapie podpytywania)

rozmawiałem z gościem w sklepie z akwarystyką morską w łodzi właśnie o piachu i stwierdził on że żywy piach to wielka bzdura ponieważ bakterie wspomagające filtrację są bakteriami beztlenowymi i nie ma możliwości żeby przetrwały w warunkach tlenowych tym bardziej że bakterie beztlenowe nie tworzą form przetrwalinikowych (i osobiście wierze mu bo z racji ukończonej szkoły sporo uczyłem się o bakteriach tlenowych i beztlenowych)

ale w zasadzie nie o tym chciałem bo pewnie część z was ma odmienne zdanie.

moje pytanie brzmi kto z was ma w akwa inny żwir czy też piasek niż "żywy" i jakie są ewentualne przeciwskazania do stosowania piachu kwarcowego?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Rewelacja.

Mam dosyc.

Jak mi wiadomo to nie ma na rynku produktu ktory by sprzedawal DSB.

Kupuje sie piasek,ktory ma sluzyc do jego budowy.

Skoro ukonczyles szkole albo "szkole" to powinienes wiedziec : "GDZIE SA BAKTERIE ?"

Nie wiem ,czy jestes w stanie zajarzyc ten skrot myslowy,ale probuj.

ps.

Sól jodowana tez jest na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LUK4344 :

pierwszym moim zakupem przy kompletowaniu solniczki był piach kwarcowy

(..)

moje pytanie brzmi jakie są ewentualne przeciwskazania do stosowania piachu kwarcowego?

A po co pytasz, skoro kupiłeś kwarcowy, a z racji ukończenia szkoły wierzysz że LS to wielka bzdura?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LUK4344 :

trzecie ćwierć wiecze XXI W

a z ciekawości, jaką szkołę ukończyłeś?

EDIT:

Pewnie sportową, bo refleks :D - w kasowaniu postów - masz dobry :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do żywego piachu to muszę zwrócić honor.

bakterie beztlenowe jednak perzetrwalnikują :D

widać Pan w sklepie jest niedouczony


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan w sklepie w którym ja byłem odradził mi żywy piach stanowczo argumentując że "ciężko go utrzymać" cokolwiek miało to znaczyć :Dozingoff ale itak chce go kupić tylko znacie jakiś sklep najlepiej internetowy gdzies sprzedaja opakowania mniejsze niż 9kg aż tyle mi nietrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego "Pilot" i kolego "Piotrze" widać temat który wrzuciłem nie jest taki błachy ponieważ inni użytkownicy tego forum piszą do mnie wiadomości prywatne obawiając się docinek z waszej strony.

a post skasowałem żeby oszczędzić sobie potyczek słownych

pozdrawiam

p.s. kwarc już na allegro


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :
LUK4344 :

trzecie ćwierć wiecze XXI W

a z ciekawości, jaką szkołę ukończyłeś?

EDIT:

Pewnie sportową, bo refleks :D - w kasowaniu postów - masz dobry :D

Ty masz chyba jakis problem z niedowartościowaniem czy coś??? pierwsze moje złe wspomnienia z tego forum to Twoje komentarze własnie w tym stylu... zero jakiegoś zrozumienia czy wytłumaczenia tylko okreslenia mające poniżać że aż sie ludzie boją pisać :Dozingoff Twoje doświadczenia z akwarystyką morską nic nie wnoszą bo nie potrafisz ich przekazać a na forum oto chodzi, odpisał bym Ci w Twoim stylu już nie raz ale.... kończę jakąś szkołe i poziom trzeba trzymać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzysz na takiego a on ma 2174 posty

tylko jakie?

jak przejde na emeryture to policze te wartościowe i niewartościowe

skoro kolego Piotrze jesteś takim doświadczobym akwarystą to powinieneś świecić przykładem i pisać więcej takich referatów jak ten:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

tyle że znów:

np. :

"biobali nie stosujemy" a dlaczego skoro nie widziałem akwa moskiego bez nich, a zasiedlają je te same bakterie co żywą skałę?

"filtrów kubełkowych nie stosujemy" a dlaczego skoro roji się od opisów udanych adaptacji tego urządzenia?

polecam artykuł z kwietniowego akwarium

śledząc twoje wypowiedzi kolego Piotrze widze że masz jednak dużą wiedzę i doświadczenie, ale nie potrafisz jej racjonalnie przekazać

weź pod uwagę że osoby odwiedzające to forum zazwyczaj są początkującymi morszczakami poszukującymi odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wielu z nich jest zapewne osobami dociekliwymi i ciekawymi jak to działa, więc odpowiedzi w stylu "tego nie się nie używa", "to jest niedobre" większość z nas nie zadowalają chcemy wiedzieć dlaczego nie.

przypuszczam że w większości przypadków pewnie jest tak jak np. (opony zimowe continenal są najlepsze na innych się zabijesz - a ja jeżdże na dębicy 200 tyś km rocznie i żyję)

i tak pewnie jest w przypadku akwarystyki morskiej, że nie trzeba kupować sprzętu za 10 tyś zł żeby z powodzeniem prowadzić akwarium, wiele elementów można zastąpić - przerobić i takich praktycznych informacji właśnie oczekujemy od was doświadczonych akwarystów

łącze pozdrowienia dla wszystkich początkujących akwarystów i zachęcam do refleksji na ten temat

może wspólnie coś zdziałamy

pozdrawiam

ŁUKASZ


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe to jak sie dostaje panu @piotr jan rogalski to może i ja coś od siebie:

gdy czytam post w którym pisze w/w pan to pierwsza myśl jaką mam to: zaś k*a ten wszech wiedzący najlepiej wszystko i zawsze ... i najczęściej to poprostu pomijam

odnoszę wrażenie ze dla w/w pana jęśli ktoś nie ma w akwa profiluxa, pompy grotecha, mixerów i całej tej reszty słowem sprzetu za 10 tyś to jest akwarystą niższej rangi a jak jest z poza warszawy to juz ma przesrane wogóle.

niestety zauważam ze ten sposób traktowania "świeżych" forumowiczów udziela sie także innym "starszym" forumowiczom.

to takie moje osobiste odczucia którymi chciałem sie podzielic od dawna.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK & @tratox

Wybaczcie, ale stane po stronie PJR'a - wiecie co doprowadza uzytkownikow tego forum z wiekszym stazem do bialej goraczki? Walkowanie w kolko i kolko i kolko tych samych pytan. A zarowno tratox w swoim temacie o nano-rafce 20 litrowej, jak i LUK tutaj porusza kwestie przerabiane juz setki razy. PJR, zreszta podobnie ja, holduje zasadzie, ze nalezy sie starac zdobywac wiedze samemu, a nie zadawac pytania na ktore odpowiedzi udzielono juz n razy. To jedno.

Drugie:

np. :

"biobali nie stosujemy" a dlaczego skoro nie widziałem akwa moskiego bez nich, a zasiedlają je te same bakterie co żywą skałę?

Wybacz, ale w takim razie go**** widziales. Sory za dosadnosc, ale rozsierdzaja mnie tego typu aroganckie traktowanie pracy, jaka PJR wykonal wlasnie dla poczatkujacych. I odechciewa mi sie nawet tlumaczyc dlaczego, mimo wszystko, unika sie biobali w akwariach morskich.

"filtrów kubełkowych nie stosujemy" a dlaczego skoro roji się od opisów udanych adaptacji tego urządzenia?

polecam artykuł z kwietniowego akwarium

Patrz wyzej.

Z mojej strony tyle, EOT. Pozdrawiam,

M.

Edytka:

@dawidowski

Wybacz, ale wedlug Ciebie jakim cudem dogaduje sie z PJR, a jednoczesnie nie posiadam zadnego z wymienionych przez Ciebie wynalazkow? Owszem PJR w specyficzny sposob raguje na glupie pytania - ale musze przyznac, ze gdybym mial wiecej czasu/checi/cierpliwosci w odpowiadaniu na te same pytania reagowalbym w sposob podobny.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę wiec stosujcie moja zasade czytam to forum od kilku lat a postów mam zaledwie kilka i nie wynika to z braku doswiadczenia ani wiedzy ale wiem ze nie ma sensu spierac sie z baranami co wszystko juz wiedza. Wiekszosc forumowiczow pojawiajacych sie tu ma prawo zapytac o co kolwiek a jesli temat sie juz pojawil to skoro ktos nie chce odpowiadac po raz kolejny niech sie nie odzywa. Pan PJR pozjadal wszystkie rozumy w tempie expresowym i teraz stara sie wszystkim wcisnac swoja racje oraz watpliwa wiedze. Chyba ze to ja sie zle orientuje i jest to prywatne forum PJR to ma prawo do wprowadzania wlasnych zasad.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy.

Owszem, przyznaję że mój sposób wyrażania myśli i przelewania ich w słowa jest dosadny, a dowcip iście "brytyjski"

Jeżeli ktoś poczuł się urażony sposobem wypowiedzi - przepraszam.

Jednocześnie, jeżeli coś piszę w sposób twierdzący to albo z własnej praktyki akwarystycznej albo z wiedzy inżynierskiej.

(ostatnie a`propos chłodzenia lub hydrauliki)

Jak wielokrotnie podkreślałem, w morskim nie ma jednej słusznej drogi osiągnięcia sukcesu - są metody stosowane przez większość i te - stosowane z różnym powodzeniem - przez nielicznych.

Podczas kilkuletniej obecności na forum nie zauważyłem negatywnego odbioru, gdy ktoś ma niestandardowe podejście ale uwieńczone sukcesem. Gdy jest opis historii zbiornika, opis poparty fotkami kolejnych etapów i rozwoju akwarium.

Gdy ktoś pójdzie inną drogą i uzyska piękny efekt, zawsze zbiera oklaski.

Natomiast snucie teoretycznych rozważań i przekonywanie że coś jest możliwe, podczas gdy wielu to przetestowało z negatywny rezultatem - napotyka na sprzeciw - wyrażony mniej lub bardziej dosadnie.

Stwierdzenie typu „a Pan w sklepie powiedział że ...” i przedstawianie tych tez na forum bez żadnego dowodu, a tym bardziej używanie zasłyszanej opinii jako argumentu – nadaje się co najwyżej na dyskusje w piaskownicy.

Jeżeli ktoś jest przekonany o słuszności swoich racji – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizował swoje pomysły, i w formie zdjęciowej przedstawił efekty.

Być może takie długofalowe doświadczenia zrewolucjonizują światową akwarystykę i obalą obowiązujące dogmaty. Wystarczy to zrobić i udowodnić.

Być może jestem w błędzie, ale doświadczeni akwaryści poświęcający swój prywatny czas dzielą się swoją wiedzą i pokazują co osiągnęli i jak do tego doszli, a czy ktoś niedoświadczony z tego skorzysta, to już jego sprawa.

Ci doświadczeni zrobili tak i tak – bo to wyszło. A inaczej nie wychodzi – więc się tego nie robi – i już.

Jeżeli ktoś jest dociekliwy i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania, to nic nie stoi na przeszkodzie aby POSZUKAŁ NA WŁASNĄ RĘKĘ TYCH ODPOWIEDZI, a wnioski przedstawił na forum.

Kuriozalnym jest, że wielu traktuje forum jak darmowe korepetycje, i obraża się gdy nie uzyska odpowiedzi na wszystkie pytania lub nie jest usatysfakcjonowanym z otrzymanych odpowiedzi.

I na koniec sprawa ostatnia – osobista.

Nie przypominam sobie, abym komuś nie pomógł gdy zapytał o konkretną rzecz techniczną.

(o biologię cały czas odsyłam do bardziej doświadczonych Kolegów)

Jak również nie przypominam sobie, abym lekceważył kogoś, kto ma DOŚWIADCZENIA nawet sprzeczne z moimi.

Natomiast gdy rozmawiam z ludźmi bardziej doświadczonymi, to nie polemizuję z ich punktem widzenia (nawet jeżeli mam inne zdanie) bo zakładam, że wiedzą co mówią.

Bardzo osobliwe jest ocenianie doświadczenia po ilości postów – trudno to interpretować.

Moja ilość postów wynika w dużej części z odpowiedzi na „dość specyficzne” pytania młodszego pokolenia.

Kolego dawidowski,

nie czuję się odpowiedzialny za Twoje lub czyjekolwiek kompleksy związane z miejscem zamieszkania ani stanem finansów.

Sam nie mam pomp GroTech`a i nie przypominam sobie abym znieważał kogokolwiek kto ich nie ma.

Profilux`a kupiłem całkiem niedawno, bo mikser i podmiany wody przestały wystarczać do uzupełniania Ca, więc uznałem że reaktor będzie dobrym i najtańszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasu.

A na codzienne ręczne dolewanie Ballinga, bez pomp GroTech`a nie mam po prostu czasu i ochoty.

I nadal twierdzę, że jeżeli ktoś musi kupić najtańszą skałę lub najtańszą sól aby „zamknąć się” w budżecie przeznaczonym na akwarium, to lepiej aby trochę poczekał i dozbierał pieniędzy.

Jeżeli ktoś ma inne zdanie - nic nie stoi na przeszkodzie, aby założył swoje własne akwarium.

@berklej - nawet trudno komentować.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla szukających odpowiedzi na pytanie czy można prowadzić z powodzeniam akwarium morskie przy ograniczonych środkach finansowych polecam właśnie wygrzebany post:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=108216#108216


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie nie na temat chodzilo o PIACH KWARCOWY W SOLNICZCE :D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
LUK4344 :

dla szukających odpowiedzi na pytanie czy można prowadzić z powodzeniam akwarium morskie przy ograniczonych środkach finansowych polecam właśnie wygrzebany post:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=108216#108216

Panowie, generalnie sedno sprawy lezy w tym co napisał @ocelocik. :yes

@LUK4344: zamiast kopać w archiwach forum na temat tanich akwariów zacznij szukać odpowiedzi na nurtujące Cie pytania co do piasku kwarcowego, filtrow kubelkowych etc etc.

funkcja szukaj jest w menu po prawej stronie, wpisz po kolei : kwarc, kwarcowy, piasek, podłoże, live sand, dsb etc etc i czytaj to co wyskoczy , :

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=57348#57348

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=73236#73236

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=2666#2666

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=6027#6027

bardzo przepraszam :wink, ze nie skopiowalem wszystkich wyszukanych topicow... :D ale juz w tych dwoch pierwszych miedzy innymi znajdziesz odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" jak tez zauwazysz , ze nie ma jednoznacznego stanowiska. czyli to co napisaj PJR :

Piotr Jan Rogalski :

Jak wielokrotnie podkreślałem, w morskim nie ma jednej słusznej drogi osiągnięcia sukcesu - są metody stosowane przez większość i te - stosowane z różnym powodzeniem - przez nielicznych.

na koniec tak sobie mysle, ze kamien jak zwykle lezy gdzies po srodku.

"nowi" zamiast ruszyć głową i poszukać informacji (a na nano-reef.pl jest ich naprawde duuuzo) zadaja ciagle te same pytania.

"starzy" (cierpiący na "syndrom starego nauczyciela" ? :D ) nie maja cierpliwosci , zeby w kolko udzielac tych samych odpowiedzi.

rozwiazanie :

"nowi" :uzywac intensywniej funkcji szukaj.

"starzy" :uzywac funkcji szukaj jako generatora odpowiedzi dla "nowych".

pzdr,K

ps. no chyba, ze wam chodziło o piach kwarcowy w solniczce, no to ja w takim takim razie przepraszam , :drink aleosohozi ...?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję :D


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako P.S. do myśli z poprzedniej wypowiedzi:

Trudno akwarystykę morską uważać za skończony zasób wiedzy.

Nawet doświadczeni przeżywają czasami kłopoty jak np. Iwan Lasser. Ta /słona/ wiedza cały czas się rozwija i wszelkie nowe DOŚWIADCZENIA są bardzo mile widziane.

Jeżeli ktoś chce zastosować nowatorską koncepcje i podzielić się SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI i pokazać jaki uzyskał efekt - zawsze jest bardzo mile widziany.

Gdy ktoś pyta "jak to zrobić" dostaje odpowiedzi zgodne z doświadczeniem (pozytywnym i negatywny) udzielających odpowiedzi.

Nie sądzę, aby ktoś poważny i odpowiedzialny zalecał komuś innemu coś, co jemu samemu się nie udało.

Jeżeli ktoś uważa inaczej - niech to zrobi i pokaże.

Jak to napisała Ewa w stopce - zasadniczo są dwa uda - albo się uda, albo się nie uda.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jest myśle odpowiedz na poziomie :D poszukałem troche po forach i juz chyba lepiej nie stosować zadnego piasku niż sypac kwarcowy , ja wciaz szukam live sands w jakims mniejszym opakowaniu niż 9kg ale bez skutecznie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę sobie poczytałem, zebrałem wszystko do kupy - wnioski:

nikt nie udzielił racjonalnej odpowiedzi dlaczego nie kwarc, natomiast przekonała mnie wypowiedź jednego z forumowiczów, że szyby akwarium wykonane są właśnie z kwarcu, a w szklanych naczyniach przechowujemy nawet silne kwasy i zasady nie dochodzi przy tym do żadnych reakcji, znalazłem też taka wypowiedź:

Marcin :

Czesc,

troszke nowych informacji o piasku.

Bylem dzisiaj w sklepie akwarystycznym Diodon w Lodzi,

wsrod roznych podlozy zauwazyle bardzo drobny piasek.

Na opakowaniu jest napisane.

"Piasek kwarcowy kruszony wolnoosiadajacy 0,4 mm

Zatosowanie: zalecany do akwariow morskich, nie zalecany przy rybach kopiacych."

Producentem jest firma Graver.

Cena 6 zl/1,5 litra.

Spytalem sie sprzedawce o mozliwosc zastosowania w akwarium morskim, powiedzial ze jak najbardziej, nie zopuszcza sie w wodzie i nie wydziela nic do wody.

A byl w miare zorientowany w temacie, bo wiedzial np. ze tuff wapienny z lawa sie nie nadaje.

tak więc wnioski płyną takie że:

piasek kwarcowy nadaje się do akwarium morskiego lecz nie ma właściwości "cudotwórczych", czyli stosując piasek kwarcowy jest tak jak w przypadku dna bez podłoża tyle że trudniej utrzymać czystość

pozdrawiam


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LUK a ja nadal bede optowal za piaskiem wapiennym - chocby ze wzgledu na to, ze aragonit ( czy inne pochodne wapieni) calkiem ladnie buforuja wode. A cena martwego aragonitu jest praktycznie identyczna jak kwarcu. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okazuje się że w książce którą posiadam "Morskie Akwarium" autor Nick Dakin jest artykuł o podłożach niestety mało obszerny, ale wymieniają kwarc jako jedno z możliwych podłoży nie piszą nic o negatywnych stronach, natomiast co do właściwości buforujących piachu koralowego to są one krótkotrwałe i aby je utrzymać należałoby wymieniać takie podłoże co kilka miesięcy, generalnie z tekstu wynika że najlepiej odpuścić sobie jakiekolwiek podłoża a co za tym idzie zwierzaki, które go potrzebują.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy Dakin pisal swoja ksiazke ? (rok pierwszego wydania?)

Luk4344, pamietaj, ze akwarstyka rozwija sie bardzo dynamicznie. to co bylo pisane 5 lat temu bazowalo na zupelnie innej wiedzy niz to co jest pisane dzisiaj. czy dakin pisze cos o dsb?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie kaziko ze nic o DSB nie pisze :D LUK - ja sie wycofuje, dyskusje uznaje za bezcelowa. Ty nie udowodnisz mi, ze piasek kwarcowy jest fajny, a ja nie udowodnie Tobie, ze aragonit, czy pochodne, jest mimo wszystko fajniejszy. HOWG. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk4344 : jesli nie znasz angielskiego to obowiam sie, ze pozostaje Ci tylko to forum jako zrodlo informacji, w tym wszystko wiedzacy PJR , kilka stron webowych prowadzonych po polsku przez akwarystow (jak pamietam cos o filtracji pisal Waldek Kwiecien, ale chyba o jakichs zaawansowanych systemach). z ksiazkami polskojezycznymi daj sobie spokoj :D, wiem , ze trudno w to uwierzyc kiedy trzyma sie taka ksiazke w reku, ale one de facto nie istnieja ... :wink


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.