Skocz do zawartości
LUK4344

PIACH KWARCOWY W SOLNICZCE

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcialbym zakanczac tak pasjonujacej dyskusji dlatego tez cos wtrace:D.

Stosujac taki czy inny (lub zaden) piach jako podloze w akwarium kierujemy sie przede wszystkim checia unikniecia ulatwienia zycia dla okrzemek i stworzenia miejsca, gdzie moglby odkladac sie detrytus.

W zwiazku z tym, ze istnieje jednak niebezpieczenstwo, iz piasek kwarcowy bedzie oddawal do wody krzemiany, i to moze trwac calymi latami, mysle ze finansowe oszczednosci nie beda uzasadnione.

Dodac mozna, ze w drobnym zywym piachu, gdzie powstanie populacja roznych zyjatek, zlogi detrytusu tez nie beda mialy wiekszego wplywu na jakosc wody, tym bardziej, ze i ten piach mozna potraktowac odkurzaczem.

Gdyby nasypac tego piachu wyzej niz normalnie, to w dolnej warstwie powstanie strefa beztlenowa (lub prawie beztlenowa) i tam, po jakims czasie rozmnoza sie bakterie beztlenowe pomagajace nam gladko wyjsc z azotowej afery (te funkcje moze spelnic rowniez piach kwarcowy).

Ale nie spelni tego filtr kubelkowy lub biobale. Poniewaz tam tlenu jest pod dostatkiem, koncowym produktem tych filtrow zawsze bedzie nitrat. I nie wierze, ze w sklepie lub w ksiazkach podaje sie co innego. Raczej zle zrozumielismy przekazane nam wiadomosci.

Zywy piach ma (jak tu juz wiele razy pisalismy) rowniez wlasciwosci stabilizujace niektore parametry wody. I nieprawda jest, ze tylko przez kilka miesiecy. Osobiscie moge smialo dodac "kilka lat"!

Nie przecze, ze nie mozna latami prowadzic akwarium z piaskiem kwarcowym. Okrzemki wystepuja rowniez czesto na nowym, zywym piachu.

Wiem, ze trudno jest kogos przekonac do swoich racji, ale tak szybko z zywego piachu bym nie rezygnowal. Wolalbym miec gola szybe niz cos innego.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tratox mozesz kupic worek na pol z kims z forum


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co się uczepiliście tego fultra kubełkowego przecież podałem to jako przykład wypowiedzi Piotra, ale nie mam najmniejszego zamiaru go stosować.

co do piachu to do zalania mam jeszcze z miesiąc i przemyśle sprawe sobie na spokojnie ale już mam taką wizję żeby "zasiać " na dnie xenie i sukcesywnie usuwać piach w miare jej rozrostu


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"filtrów kubełkowych nie stosujemy" a dlaczego skoro roji się od opisów udanych adaptacji tego urządzenia?

polecam artykuł z kwietniowego akwarium

"usuwac piach w miare jej rozrostu"

O czym my tu mowimy???????

Moze zaczniemy od poczatku?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xsenia a'la trawa? to po co najpierw ladowac piach, aby go potem usowac, dodatkowym problemem bedzie to iz xsenia lubi sie wspinac po skalach...szybach i zostanie Tobie "xsenarium" :D - mysle, ze pomysl mocno przekombinowany :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba tak:drink


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk4344, a wlasciwie to cos sie tak wziął i uwziąl na ten piasek kwarcowy?

jak chcesz po prostu tanio zasłonić dno to kup sobie jakis żwir koralowy 12zł za 2,5kg w reefshopie.

http://www.reefshop.pl/eshop/pod-o-a-i-dekoracje_grys-koralowy_aquanurt-wir-koralowy-2-25kg.html

dostepna granulacje masz podana w opisie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

O rety ale się narobiło

...muszę dodać swoje trzy grosze.:D

Powiem tak : jeżeli miałbym zrobić ranking forumowiczów najbardziej pomagających początkującym akwarystom , a przy tym osób które życzliwie i cierpliwie odpowiadają na " trudne pytania "( często są to pytania b.b.młodych ludzi )to pierwsze miejsca zajmują :

1. Rebciu

2. Stani

3. aqua maniac

3. Kraszan

4. Przemek

Koledzy jesteście tutaj najlepsi ... :yes:yes

Kolego Piotrze, nie musisz się czuć w obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania ! Jeżeli Cię irytują niektórzy forumowicze swoimi topic'ami to po prostu je ignoruj....

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy można taki żwirek koralowy zmielić na drobniejszy taki ala piasek i do akwa czy raczej nie bo widziałem już kilka akwarii w których jest żwir koralowy ale coś niebardzo do mnie przemawa taka granulacja 2-4 mm

czytałem troche o tym i podobno najlepsza jest warstwa ok 2 cm ale czy to nie zamało dla np takiej babki, rozgwiazdy czy kraba ?


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie za mało, na pewno łatwiej odkurzać jak zajdzie potrzeba. bylem godzine temu w sklepie i widzialem akwa z granulacja 2-3mm (oficjalnie 3, ale realnie mniejszy na oko mierzac) i jak na moj gust wyglada absolutnie ok.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo głównie chodzi o to zeby nie było widać szyby jak sie już zakupi ten piasek czy żwir a nawet silna pompa nieźle namiesza

czy lepiej dać np 4cm i wtedy wiem ze bedzie ok a skorupiaki sobie bedą mogły spokojnie wykopać domek pod skałą


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie, zeby cyrkulacja jaka masz byla tak silna, ze bedzie zamiatac piach. Sporo zalezy od ustawienia pomp. Mozesz strumien wody skierowac troche wyzej...itp.

Jezeli chodzi o granulacje piachu, to jak wiesz caly pic polega na tym, ze im drobniejszy piach tym mniej detrytusu dostaje sie do wewnatrz podloza. Takie 4-ro milimetrowe ziarenka wydaja sie byc juz dosyc grube.

Babki, rozgwiazdy i inne takie tam, czuja sie super w drobniutkim piachu... Nie wiem tylko, czy dla rozgwiazdy nie masz za malej powierzchni. Babki skubna mrozonki i dadza sobie rade.

Jezeli bedziesz mial ekipe kopiaca, to mozesz smialo dac 3-4 cm warstwe.

Mysle, ze przy mieleniu zwiru powstanie duzo ziarenek wiekosci pylu dlatego wole sie nie wypowiadac, czy to dobry pomysl czy nie. Mozesz pokombinowac, ale worek drobnego, zywego tez bym kupil.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.