Skocz do zawartości
danp

Pare korali danpa

Rekomendowane odpowiedzi

Mysle, ze po 8 miesiacach czas sie "pochwalic" co tam mniej lub bardziej ciekawego zasiedlilo moje akwa.

Z gory zaznaczam ze niektore fotki sa tylko przy aktynice, inne przy pelnym oswietleniu, aha i nazwy mam przemieszane angielskie z lacinskimi.

neon green open brain (Trachyphyllia sp.)

100_1969.jpg

jw z tomato clownem

100_1771.jpg

red open brain (Trachyphyllia sp.)

100_1968.jpg

100_1881.jpg

lodz podwodna zwana Nassariusem gigantem

100_1953.jpg

cale akwa przed dostawa nowych korali, ta biala skala po lewej byla na dnie pod sterta skal przy poprzednim ustawieniu, postanowilem zmienic ustawienie zeby dodac sobie miejsca i zapobiec dalszym walkom:tomato-royal gramma... bez rezultatow poki co (niestety)

100_1973.jpg

red lobophyllia (szczerze mowiac powatpiewam czy to faktycznie jest lobo)

100_1992.jpg

acropora sp i fire montipora

100_1994.jpg

na tej skalce sa 3 rodzaje zoasow

100_1996.jpg

moj faworyt, 10 centymetrowa favia sp

100_1995.jpg

3-kolorowa acanthastrea sp

100_1998.jpg

green apple cap (montipora capricornus)

100_2016.jpg

nieznany mi jeszcze szczepka LPS'u ktory za darmo dostalem przy ostatnim zamowieniu, w tle leptastrea pruinosa (podobno dosyc rzadki koral)

100_2047.jpg

Poki co to tyle, korale sie aklimatyzuja do swiatla, za pare dni zostana porozstawiane, komentarze i porady mile widziane.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zbiorniczek będzie, trochę zazdroszczę wam wyboru ładnych kolorowych korali zwłaszcza zoa

Są jakieś fajne sklepy z morszczyzną w Czikago? gdzie można by było trochę pooglądać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super jest ta fire montipora:) i frenatus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@baz sporo tych sklepow w Szikako, jednak duzym minusem dla mnie jest to, ze te blizej mnie glownie skupiaja sie na rybach, wybor maja przeogromny, korali mniej i do tego ceny trzykrotnie wyzsze niz z internetu. Favia ktora tam po drodze pokazalem, w sklepie kosztuje 189usd, plus podatek i mniejsza o conajmniej jednego cala, moja kosztowala mnie 79usd. Oczywiscie ryzyko brania z sieci tez jest duze, nie dosc ze czesto zdaza sie ze kolory nie takie (moj pink birdsnest jest brazowy przykladowo, za jakis czas zreszta oddam go za darmo komus, co chwile ktos placze na chicagowskim forum ze polowa czy wszystkie kolory padly z jakiegos tam powodu, trzeba wspomoc "kolegow" :D), to jeszcze wielkosci sa czasami przeklamane. Trzeba po prostu miec zaufane sklepy, ja sobie dwa takie znalazlem w sieci i poki co tylko od nich biore. Sklepy na obrzezach miasta maja podobno duzo wiekszy wybor korali, za duzo przystepniejsze ceny, i sa generalnie lepiej zaopatrzone (wieksza powierzchnia sklepu). Pisze podobno bo nie bylem, ja smigam do 4 ktore sa w "okolicy", max to godzina czasu dwoma metrami i 15 minut spaceru. Ten do ktorego mam najblizej jest mega drogi, ale co chlopaki maja wiedze to glowa mala, i do tego sa tak obcykani ze po miesiacu od ostatniej wizyty jak przychodze to pytaja jak tam tomato clown sie spisuje :D Jezeli potrzebne ci jakies blizsze informacje i namiary na sklepy wal smialo na priva albo tutaj, co bede wiedzial to podpowiem.

@olek z tomato mam problem, nie wiem czy to z powodu braku "domu" czyt korala w ktorym moglby mieszkac czy mu odwala bo jest ... glupi po prostu. Jeszcze walki z gramma moge zrozumiec, choc byl po niej wpuszczany to probuje ja podszczypywac i odgania od zarcia, ona sie nie daje, ustawia sie do niego przodem i syczy na nia jak kot (nazwana przeze mnie zreszta kotem z tego powodu), otwiera paszcze tak szeroko ze bylem w szoku jak to pierwszy raz zobaczylem. Dwa szczegolnie przy poprzednim ustawieniu skal prawie siadal tylkiem na piasku i tylna pletwa piasek zamiatal, myslalem ze chory czy jak, ale tak juz od 2 miesiecy, pletwa robi mi burze piaskowa (jakosc piasku sie poprawila to na pewno duzy plus jego dziwnych zachowan). Aha i potem rzucal sie w ta tumane kurzu i cos wpiepszal, nigdy na zadnym forum z czyms takim sie nie spotkalem, moze glodny? Ale dwa pozadne posilki dziennie ma, urozmaicone, juz sam nie wiem co z nim zrobic. Nie bawi mnie czyszczenie moich "open brainow" z piachu co pare dni, bo jak huknie ta pletwa to pozamiatane. Teraz przy nowym ustawieniu skal za skala, po tylna sciana wymiotl piach do szyby (!) i sobie tam mieszka, ot czyscioch :D

Aha jeszcze co do korala do mieszkania dla niego, poradzono mi sercopytona, zapomnij nawet sie do niego nie zbliza. Teraz mysle o euphylli, albo Plerogyra sinuosa (czyli bubble coral), sam poki co nie wiem, miejsca powoli brakuje, anemone odpada, za male akwa, zbyt wczesny jestem poza tym do takich zabaw, moze kiedys. Nie chce znowu zrobic czegos glupiego, bo tak sobie niedawno robilem podsumowanie, a raczej rachunek sumienia, co bledow narobilem juz przy zakupie i potem rozwoju tego akwa to strach sie bac, dobrze ze na privie pare osob z tego forum mi pomoglo, cos doradzilo, no ale to osobny temat. Wiec podsumowujac moze jakies porady co z tym tomato zrobic? Zone opiepszylem jak chciala jakies tam swoje ryby slodkowodne kiedys oddac a potem sam mialem przez pare dni takie mysli zeby tego "idiote" komus oddac i probowac z inna ryba, ale mi przeszlo bo lubie gnojka... gdy nie kurzy mi w akwa.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety w ue większość tych najpięknijszych lpsów jest niedostępna z powodu zakazu importu:(:D trzeba sie duzo natrudić zeby kupić cokolwiek :D


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panie i panowie czas na maly update.

Sporo sie wydarzylo w moim baniaku przez ostatnie 5 tygodni, doszlo pare korali, dorzucilem za namowa Shreka_pl ktorego goscilem u siebie i spotkalem sie z nim w Szikako dodatkowa pompke, i w koncu dostalem maly i to bardzo niespodziewany prezent (a raczej moja malzonka). Znajomi zrobili nam "niespodzianke" i kupili bez naszej wiedzy i zgody zebrasomke, czyli popoularnego zoltka. Jeszcze parenascie dni temu sie wymadrzalem jak to nalezy dbac o odpowiedni zbiornik dla ryb, wielkosc i te sprawy a tu pare dni po tym dostaje zoltka do 120L akwarium. Hmm niespecjalnie jestem zachwycony (choc ryba przepiekna) bo akwa jest dla niego za male, wiekszy zbiornik mial stanac u mnie w mieszkaniu po powrocie z Polski (ze Swiat Bozego Narodzenia), jednak nie mam zamiaru tak dlugo czekac. w 60 cm akwarium ta rybka na pewno nie czuje sie komfortowo, kolega twierdzi ze niby ma troche miejsca do plywania, dla mnie jednak za malo, podsumowujac plus tego wszystkiego jest taki ze w ciagu miesiaca stanie wieksze akwa, minus znalezc kogos kto mi sie tym zaopiekuje podczas 3-tyg nieobecnosc i nie zabije zycia.

Pare fotek korali i nowej rybki (z tym sprzedawca tej ryby mialem bardzo "mila" pogawedke zeby nastepnym razem pytal ludzi do jakiego zbiornika sprzedaje rybe, a znajomym powiedzialem zeby zonie nastepnym razem kupili karte do Victorii Secret czy innego ciucholandu :D) Tak wiem troche chamskie, ale szczere chociaz...

Pierwsze dwie fotki to mala szczepka acanastrei lordhowensis (3,5 glowki, nie wiem czy ta polowe uda mi sie uratowac)

100_2051.jpg

100_2086.jpg

Blastomussa wellsi, 9 glowek o ile mnie pamiec nie myli, zdjecie slabe ale choc w pewnym stopniu oddaje piekno tego korala.

100_2057.jpg

Ricordea florida, zaczyna mi sie po tych paru tygodniach ladnie pompowac w ciagu dnia

100_2077.jpg

Dwie male glowki caulastrea furcata

100_2079.jpg

Leptastrea pruinosa-mialem z nim klopot bo mu takie jakby wypalone, fioletowe plamki wyszly na poczatku (3-moze 4), jest lepiej ale trzymam na nim oko

100_2090.jpg

Nie mam lepszego zdjecia zooasow, ale z tej malej skalki pokazalo sie pare ladnych "kwiatow"

100_2105.jpg

Kiedys juz pytalem na tym forum o kompatybilnosc lysmaty amboinensis z debeliusem, poki co wszystko gra, debelius na pewno duzo bardziej niesmialy, ale tez potrafi wyjsc ze skal na spacer

100_2119.jpg

No i zoltek z tomato clownem, ktory niestety stracil swoj jasnopomaranczowy odcien, je jak glupi, gramma loreto dostaje duzo mniej pokarmu, generalnie jak byl chory psychicznie tak jest, lezy za skala, albo "wisi" pionowo, od czasu do czasu kurzac akwa (ale mniej niz 5 tygodni temu). Shrek-pl twierdzi ze to przez brak partnera moze byc, hmm w tak malym akwa raczej nie widze szans polaczenia go z innym clownem, no chyba ze bym kupil pare, nie widzialem jednak pary nigdy w zadnym sklepie, zreszta teraz moge juz sobie gdybacm troche na to pozno

100_2103.jpg

I na sam koniec, nie wiem czy zatrzymam to akwa i bede mial dwa, czy to zostawie na kiedys, czy moze zrobie z niego akwa-szpital/kwarantanne. Na pewno jak zostawie to akwarium i bede dalej z wnim trzymal korale to trzeba bedzie zmienic barwe zarnika HQI bo nie podoba mi sie to 10000K, mysle o 12000K albo nawet 14000K, 2*24Watty T5 aktyniki nie pomagaja za duzo wiec bede myslal o czyms bardziej niebieskim, jak zwykle 100 tys dylematow, czy akwarystyka morska nie moze byc mniej "stresujaca"?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak, po kolorach widać że to nie Polska....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie panie Romku ze choc kolory sie panu podobaja.

Ja osobiscie w zaleznosci od nastroju czasami az mnie odrzuca jak patrze na ten zoltawy odcien swiatla, a to pylki lataja po akwa, a to aiptasia mnie zaatakuje (walka trwa), a to clown nasypie mi piach na korale (widac jak Favie przysypal na jednej z fotek) i tak zawsze cos mnie irytuje. Nie wiem czy to ze mna cos nie tak, czy wy (w sensie inni hobbisci) tez tak macie, czy raczej delektujecie sie tym co macie, nie zwracajac uwagi na niedociegniacie i bledy. Niemniej jednak nauka trwa, poglebianie wiedzy teoretycznej trwa, zobaczymy co to przyniesie, zona sie troche wscieka jak wolam zeby pokazac takie czy inne zdjecia, takze z tego forum, mowi ze to juz moja obsesja, z czym trudno sie nie zgodzic :D

ps-jako jedno z pierwszych zdjec u samej gory mam fotke "acropora sp i fire montipora"-bardzo ladnie zaczely rosnac, powolutku oczywiscie ale widze przyrost, widze nowe polipy, takie mini sukcesiki zawsze ciesza

ps2-teraz tak zwrocilem uwage na roznice w kolorach na pierwszych zdjeciach, ta acanastrea lord na 1 fotce byla fotografowana po ciemku przy latarce, na 2 fotce w swietle dziennym, roznica szokujaca


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trzeba się cieszyć z tego co się posiada i dążyć do ulepszania aż do momentu kiedy biotop osiągnie stabilizację. Często zdarza się że akwaryści patrząc właśnie na swoje akwarium równocześnie podpatrują przepieknę zbiorniki od swoich kolegów min. z forum, efektem tego jest początek kombinowania który ma za zadanie za wszelką cenę przeistoczyć swoje akwa. w akwa od wspomnianego powyżej kolegi. Niestety często okazuje się że bardziej przekombinujemy niż polepszymy.

Więc myśle że nie ma co przesadzać i przejmować się każdym zauważonym pyłkiem lub malutkim glonem który pojawi się w akwa, to w końcu organizm żywy a nie wyciek z rury który można natychmiast usunąć.

Czasami mam czas zafundować sobie jakiś film o rafie koralowej i patrząc na prawdziwe życie w oceanie i na swoje akwa zastanawiam się czy aby nie przesadzam "z tym wszystkim".......

Pozdrawiam Roman

P.S. Oczywiście nie miałem zamiaru podważyć lub zachęcić do łamania podstawowych prawideł Akwarystyki Morskiej, których należy przestrzegać bezwględnie, po prostu nie można przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę.


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze tutaj, bo nie lubie zasmiecania forum tematami na 5 postow.

Wszyscy chcacy dac dobra rade mam pewien dylemat, moze ktos mi pomoze...

W najblizszym czasie powstanie moja nowa rafa (340L) gdzie zapewne przeloze z czasem zycie z obecnej 120-tki.

Problem ktory przede mna stoi to oswietlenie, mam dwa pomysly:

-2x150HQI plus 4x54W T5 (2 aktyniki, choc moge wrzucic same aktyniki)

-8x54W T5

Akwa dlugie na 1,25m i wysokie na 60cm, co byscie polecili, zasugerowali?

Bedzie troche SPS choc na pewno bardziej skupie sie na lps, mam bodajze 4 sps, z czasem bym pare dorzucil ale nie "zawale" akwa twardzielami. Niby czytalem ze same t5 w akwa wysokim na 60cm to juz max jaki moga wyciagnac, mam jednak obawy czy na pewno t5 starcza do tak wysokiego akwarium. Cena oswietlenia nie gra tutaj az tak duzej roli, bo wiadomo kto oszczedza ten traci 2 razy, ale jednak w tym przypadku nie widze potrzeby przeplacania kilkuset dolarow jesli "nie musze". Na amerykanskich forach nawet nie pytam bo tam zapewne zasugerowaliby 2x400watt HQI i wciaz byloby malo dla niektorych :D

Prosze sie nie krepowac i zapodac swoje opinie, z gory dziekuje.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 60cm wys i T5- zobacz akwarium Osada, 60 wysokosci i t5-ki, a akwa piekne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danp

Nie smiej sie ale 2x250 16000K i jedna lub dwie T5 aktyniczne...? Miodzik :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm Stani moze i miodzik, te szmery i inne bajery na scianie i suficie, ale raz przy chicagowskich upalach nie chce mi sie bawic w chilery, dwa ja chce miec "otwarte" akwa, czyli bez gornej zabudowy. Jak bym wszedl do pokoju i by mi dalo 600 wattow po galach to chyba szybko przestaloby mi sie to podobac, ze o szanownej malzonce nie wspomne. Nie chce przesadzic jak nie ma takiej potrzeby, bede dalej szperal, zobaczymy co wymysle.

@olku rzeczywiscie akwa wyglada bardzo ladnie, czytalem juz sporo roznych tematow o ludziach i ich zbiornikach na samych t5, malo kto sie skarzyl ze za malo dawaly swiatla, szczegolnie ze ja sps trzymalbym tylko w gornej czesci akwa, pod sama powierzchnia, jak zwykle setka dylematow...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani madrze prawi. Ja to bym kupil 2x250W 20 000K. Ale co tu duzo mowic to indywidualna sprawa sam sobie wybierz kolor. Lampy aquamedica sa bardzo tanie -> 2x250W w PL to koszt w granicach 1400zl.

Pozdrawiam A. Szwarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danp :

Hmm Stani moze i miodzik, te szmery i inne bajery na scianie i suficie, ale raz przy chicagowskich upalach nie chce mi sie bawic w chilery, dwa ja chce miec "otwarte" akwa, czyli bez gornej zabudowy. Jak bym wszedl do pokoju i by mi dalo 600 wattow po galach to chyba szybko przestaloby mi sie to podobac, ze o szanownej malzonce nie wspomne.

szmery bajery chillery - hobby to pasja, a pasja to poswiecenie w doslownym tlumaczeniu. Co do ilosci swiatla - ja mam 1036 watow nad akwarium okolo 800l i uwierz nie daje po galach, a jakby szerokosc akwarium pozwolila, dalbym z pewnoscia wiecej swiatelka. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon zgadazam sie ze hobby to pasja a pasja to powiecenie, co do tego nie mam watpliwosci.

Jednak z porady 2x250watt pozwolicie ze nie skorzystam, i nie chce zebyscie czuli sie jakos urazeni, poprostu uwazam ze to za duzo swiatla, zszczegolnie ze chce sie skupic w wiekszosci na LPS, a nie wszystkie lubia bardzo mocne swiatlo (wiem ze jeden z moich open brainow nie lubi-ten czerwony).

Niemniej jednak potrzebuje kolejnych opinii, sugerujecie (przy tych propozycjach 2x250watt) zeby barwa swiatla byla 20000K, a co powiecie jesli kupie 2x150watt plus 4x54WT5-HQI 20000k a T5 same biale? Albo odwrotnie cztery T-5 aktyniki a HQI 10000K (ew 14000K)?

Przy opcji z 8x54W T5 ile dac aktynik ile "bialych"?

Wszystkie takie opinie i "zalecenia" sa jak najbardziej potrzebne i wskazane. Hmm zawsze jakies dylematy i "problemy" :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Danp

Jeszcze tego brakowalo zeby ktos sie obrazil, bo nie skorzystano z jego rady:D

Moze cos Ci pomoze temat widma BLV w dziale "Technika"?

Ciao


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pieknie, ciesze sie ze nie trafilem na "wrazliwych" ktorych nie brakuje :)

Oczywiscie zajrze tam gdzie mi Stani poleciles, moze to pomoze mi rozwiac moje watpliwosci. Efekt moich wyborow oczywiscie kiedys postaram sie zaprezentowac. Sklaniam sie ku bardziej niebieskiej barwie, zobaczymy co z tego wyniknie.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rady to tylko rady - do wielu rzeczy musisz dojsc sam. Eksperymentowanie ze swiatlem to fajna sprawa - tym bardziej, ze to jeden z najwazniejszych moim zdaniem elementow. Ten sam efekt mozna uzyskac na wiele sposobow. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.