Skocz do zawartości
Timur

Czystość wody raz jescze.. (wizyta w lab.)

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem sie napisać na ten temat ponieważ jestem lekko skołowany w sprawie czystości wody po wizycie w laboratorium zajmującym się tą tematyką (laboratorium oczyszczania wody wydz. siłowni pewnego zakładu przemysłowego...)

- po pierwsze, na zaczerpniętą z niniejszego forum sugestie, że oddawana przeze mnie do przetestowania woda (RO+DI) powinna mieć przew. 0, zostałem lekko wyśmiany - stwierdzili że świeżo, podwójnie demineralizowana woda ma na elektrodzie przepływowej 0,2 mikro siemensa i że 0 jest niemożliwe - skąd w takim razie mnogość informacji na forum o uzyskiwaniu zera ?

- moja woda, zaczerpnięta z baniaka do dolewek, po kilku godzinach od filtrowania ma przewodność 0,85 mikro siemensa (twierdzą że zaraz po filtrowaniu mogła mieć ok. 0,6) - czy przy takiej przewodnośći powinienem myśleć o zmianie wkładów ? Walczę z glonami i woda póki co jest na czele listy podejrzanych.. :D


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur weź pod uwagę że rzadko kto z forumowiczów dysponuje sprzętem laboratoryjnym. Te nasze TDSy to mogą służ jedynie do zaobserwowania pewnych zachowań, ale nie możemy wyników traktować jako wyrocznię. Jakim systemem oczyszczania wody dysponujesz? Chodzi mi o RO.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze w naszych domowych warunkach dokladnosc testow odbiega od prawdy, ale to nic nie szkodzi. Wiemy, w ktorym kierunku sie poruszamy. I jak wiesz, my tu na forum zawsze mamy racje, i szlismy w dobrym, jedynie slusznym kierunku :D.

Wracajac do Twoich glonow... Napisz jak stary jest zbiornik i na jakim poziomie jest NO3 i PO4 i sprawa sie sama wyjasni.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że pomiary wykonywane "domowymi" metodami dają bardziej orientacyjne wyniki, ale wydawało mi się, że ktoś kiedyś skądś to "0" musiał wziąć, w oparciu o jakieś wiarygodne badania, skoro z tak wielu źródeł już o tym czytałem/słyszałem. Stąd moje wątpliwości.

Wodę oczyszczam standardowym zestawem - prefiltr -> węgiel -> membrana -> żywica. Jednym z tańszych dostępnych na rynku. Membrana ma rok, żywica ok 2 miesięcy (produkuję ok 30l wody / tyg.) Kranówę samą w sobie mam dość dobrą.

Zbiornik ma ok roku, nie wiem czy przyczyną nie jest żwirek koralowy, który dałem ok pół roku temu, po jakichs 3 miesiącach od jego wsypania (płukany RO i wodą z akwa) zaczęły się te problemy. Wodę na fosforany i inne będę też dawał do lab. jak mi przebadają to podam wyniki. NO badane zwykłym testem w domu, wychodzą mi b. niskie (obsada to 2 błazny, krewetka i krab na 26 kg. skały :D

Pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur, mylisz pojęcia. Te słynne "0" dotyczy pomiaru TDS-em - pomiar przewodności to troszeczkę inna sprawa :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur jezeli dysponujesz TDSem albo masz jeszczee możliwość wejść do tego laboratorium to zmierz wodę przed membraną, po membranie i po DI. Dla mnie roczna membrana kwalifikuje się do wymiany, prefiltry wymieniam średnio 3 razy do roku, a żywicę 3-4, ale w moim mniemaniu mam kiepską wode w kranie grubo powyzej 500ppm.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oczywiscie spytaj sie, czy Ci przetestuja wode morska. Nie kazde laboratorium to potrafi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, poszukalem w necie i znalazlem ciekawa strone:

http://www.lenntech.com/unit-conversion-calculator/tds_engels.htm

wynika z niej, ze

1 ppm z TDS = 1.56 mikroS

albo inaczej, 1qS to 0.6 na TDS - a stad juz blisko do zera na wyswietlaczu - przeciez miernik ma jakas rozdzielczosc :D - woda o przewodnosci kolo 0.5qS pewnie wyswietla sie jako 0 na TDS

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he, wychodzi na to że faktycznie umknęła mi pewna istotna różnica :D

a co do tych przeliczeń to teraz to by się faktycznie zgadzało - jak twierdzą w lab. normalna woda demineralizowana ma właśnie 0,5 mikro simensa/cm... (0,2 jest uzyskiwane dla jakichś wysoce wymagających testów i wtedy puszczają przez kolumny 2 razy). Mam możliwość jeszcze im troche ponudzić więc faktycznie zrobię sobie badania z poszczególnych etapów filtracji.

Co do badań na PO4 itp. to stwierdzili że mogą mi zbadać tzw. twardość fosforanową, magnezową itp, ale faktycznie nie uprzedzałem że chodzi o wodę morską..

Dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.