Skocz do zawartości

Historia edycji

Lg4

Lg4

Napisałem kilkukrotna wymiana w zależności od pomieszczenia ponieważ w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia zwykle projektowany jest większy przepływ no i dodatkowo anemostat to nie jest perfekcyjne rozwiązanie do bardzo dokładnego sterowania przepływem.

Nie chce być źle zrozumiany bo nie krytykuje aby tylko krytykować poprostu jak to się mówi: been there, done that. Też mam wszędzie podłogówke, też mam 100 % bypass, przewymiarowany reku itd. I wiem jak to wszystko działa z praktyki. Jeżeli wilgoci nie ma na zewnątrz a nie może jej odzyskać z wewnątrz to żaden czujnik nie pomoże, co najwyżej wyłączy reku na stałe aby nie tracić wilgotnego powietrza. Z tego wszystkiego moim skromnym zdaniem GWC jest warte uwagi do chłodzenia latem ale niestety jeszcze tego nie mam. 

PS1 Zapomniałem jeszcze dodać że odzysk latem też się przydaje: gdy na zewnątrz jest 30 stopni a wewnątrz 24 to nawiew jest delikatnie chłodzony gdy się nie ma gwc więc bypass sprawdza się tylko wiosną, jesienią.

PS2 Dodam jeszcze tylko że życzę szczęścia i pełnego zadowolenia z projektowanej instalacji a mój sceptycyzm bierze się z obserwacji u siebie i wielu znajomych gdzie instalacje były projektowane przez duże i małe firmy lub samemu z czujnikami i podpięciem całości pod własny system smart home etc. Wszędzie jest tak samo przy rekuperacji brakuję tzw elementu WOW, owszem działa, podnosi komfort użytkowania i obniża koszty ale jest to rozłożone w długim okresie czasu i nie widać tego od razu. Nie ma czegoś takiego jak przy pompie ciepła gdzie człowiek po krótkim czasie myśli: wow, to był jeden z najlepszych wyborów podczas budowy domu. A z reku jest ok ale trzeba się liczyć z nawiewem gorącego powietrza latem (bez GWC) oraz wysuszonym powietrzem zimą (bez odzysku wilgoci) a bypass, czujniki to niewiele wnoszą w rozwiązywaniu tych problemów. 

Odpowiadając na pytanie autora wątku wg mnie wymiennik jak najbardziej tak nawet gdy jest akwarium w domu. Z problemem z nadmiarem wilgoci w domu z dobrze zaprojektowaną instalacją jeszcze się nie spotkałem.  

Pozdrawiam

Lg4

Lg4

Napisałem kilkukrotna wymiana w zależności od pomieszczenia ponieważ w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia zwykle projektowany jest większy przepływ no i dodatkowo anemostat to nie jest perfekcyjne rozwiązanie do bardzo dokładnego sterowania przepływem.

Nie chce być źle zrozumiany bo nie krytykuje aby tylko krytykować poprostu jak to się mówi: been there, done that. Też mam wszędzie podłogówke, też mam 100 % bypass, przewymiarowany reku itd. I wiem jak to wszystko działa z praktyki. Jeżeli wilgoci nie ma na zewnątrz a nie może jej odzyskać z wewnątrz to żaden czujnik nie pomoże, co najwyżej wyłączy reku na stałe aby nie tracić wilgotnego powietrza. Z tego wszystkiego moim skromnym zdaniem GWC jest warte uwagi do chłodzenia latem ale niestety jeszcze tego nie mam. 

Zapomniałem jeszcze dodać że odzysk latem też się przydaje: gdy na zewnątrz jest 30 stopni a wewnątrz 24 to nawiew jest delikatnie chłodzony gdy się nie ma gwc więc bypass sprawdza się tylko wiosną, jesienią.

Pozdrawiam

Lg4

Lg4

Napisałem kilkukrotna wymiana w zależności od pomieszczenia ponieważ w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia zwykle projektowany jest większy przepływ no i dodatkowo anemostat to nie jest perfekcyjne rozwiązanie do bardzo dokładnego sterowania przepływem.

Nie chce być źle zrozumiany bo nie krytykuje aby tylko krytykować poprostu jak to się mówi: been there, done that. Też mam wszędzie podłogówke, też mam 100 % bypass, przewymiarowany reku itd. I wiem jak to wszystko działa z praktyki. Jeżeli wilgoci nie ma na zewnątrz a nie może jej odzyskać z wewnątrz to żaden czujnik nie pomoże, co najwyżej wyłączy reku na stałe aby nie tracić wilgotnego powietrza. Z tego wszystkiego moim skromnym zdaniem GWC jest warte uwagi do chłodzenia latem ale niestety jeszcze tego nie mam.

Pozdrawiam

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.