Skocz do zawartości
Darekn12

delta czy prostokat?

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

zastanawiamy sie nad zmiana akwarium na wieksze i mamy dylemat.

zawsze podobalo sie nam akwarium w ksztalcie delty z prosta przednia szyba.

akwa docelowo do 300l

nie wiem jeszcze jakie wymiary dokladnie delty ale h=50 cm poziom wody

czy sa jakies problemy z doswietleniem takiego akwa?

i tez chcielibysmy juz pod sps przygotowac cos takiego.

czy ew problem z cyrkulacja?

wstepnie mysle o 2x6045 tunze.

ale to pozniej

glownie chodzi mi o swiatlo

za wszelkie uwagi ew zdjecia osob majacych delte i jakies swoje wnioski z uzytkowanie opieki nad takim akwarium bedziemy wdzieczni

pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcisnij sobie "szukaj na archiwum" bo juz nudne sa te posty


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam delte 405 litrow

wady:

sa problemy z oswietleniem - praktycznie zostaje DIY

sa problemy z cyrkulacja

sa problemy z dostepem do tylej szyby (ja mam rog sciety i ponad 80 cm do niej)

zalety:

zajmuje malo miejsca

swietnie wyglada

masz jakies pytania to na priv, no chyba, ze kogos jeszcze interesuje temat delty; ew. przyjedz zobaczyc z poznania do szczecina to tylko 2h pociagiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admed zostaw swoje uwagi dla siebie.widocznie to co znalazlem nieusatysfakcjonowalo mnie.

zizi a co powiesz nad lampa hqi 250 W +2x24 t5?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz jakie mam oswietlnie w stopce, zmienilem zarnik z 250 na 400W i teraz jest super, SPS rosna "jak glupie", wysokosc to 60 cm, tak wiec u Ciebie 250W powinno starczyc i 3 x 24T5 - ja mam rozpiete na stalowych linkach - wokol lampy HQI swielowki

dokladnie to mam tak:

HQI 400W - BLV 14000

3x24W - aktyniczna - ATI

1x39W - 10000 - AM

1x54W - aktyniczna - ATI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Darek oczywiście delta ;), ale z prostą przednia szybką ;)

Gdybyś dał szybkę owalną to straciłbyś wzrok :wink:(

A co do dyskusji na temat : prostokat , czy trójkat ( ? )

to przypomina mi to dyskusję Stanisławskiego o " wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem" :con

Każdy ma co lubi , każdy lubi co ma ;)

1.Problemów z oświetleniem nie ma !!!

Sam mam AM i pasuje , ale jest też i specjalne oswietlenie na trójkąt :

http://www.grotech.de/index.php?c=1&s=photondelta

2.Z cyrkulacją jest mały problem , bo... ją widać ,ot i wszystko .

Ale pompki Tunze 6045 dmuchają idealnie i cyrkulacja merytorycznie bez

zarzutu ;)

3.Nie ma żadnego utrudnia z dostepem do "tylnej szyby" ,bo takowej nie ma :con

4.Do komina mam dostęp bez utrudnień.

Darek, planujesz cyrkulację 2x6045 , ja dałbym na Twoim miejscu 3x6045 .Ja tak mam i myśle że jest OK .

Co do światła, to rzeczywiście u Ciebie ( chcesz robic na 300 l) 120 cm długości oświetlenie nie przejdzie , no to daj na 60 cm :lampka .

Co do mocy żarnika to musisz sam wybrać . Czytałem niejednokrotnie tutaj na forum ,że żarnik wiekszy niż 150 w to dają do zbiorników powyżej 60 cm wysokości . No ale , nie będę w tej kwesti się wypowiadał swojej opinii , bo nie mam jeszcze tak dużego doświadczenia . Kolega ZiZi wie lepiej . Trudno jest mi jednak wyobrazić u siebie żarnik 400 w . Widzę co mam teraz i moim zdaniem "mocniej i drożej" nie trzeba .

ZiZi ma rację - wygląda estra , prostokaty nie dają takiej głębi i wyrazistości jak trójkąty. Widziałem kilkanaście zbiorników tradycyjnych , ale to trójkąty sa The Best. ;)

No i rzeczywiście -> zajmują mniej miejsca , a są bardziej "widoczne" ....Pomyśl o tym, że przy stosunkowo małej ilości wody (np. 400l) masz przednią szybę np 170 cm !!!.

..................................Stary to sie dopiero ogląda :yes......................

Jeszcze mała uwaga : Kolego Admed2 jak Ci jest nudno to włącz sobie TVN24 :drink

Pozdrowienia


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek a ja osobiście jednak nakłaniałbym cię do prostopadłościanu, ale warunek że nie może być węższe niż 60cm (np.100x60x50). Masz dobra okazję pomysleć o nowym akwarium przy okazji zamiany mieszkania. Masz już może jakieś pomysły gdzie ono stanie? Często jest tak że konkretne miejsce wymusza gabaryty, a nawet kształt akwarium, tak przynajmniej było w moim przypadku, z resztą wiesz :wink

DSC_1624.jpg


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie- grotech photon delta, jeśli nie żal Ci pieniędzy. Jeśli nie masz paru tysięcy to np. Ocean light 250, 250+, lub 250 + am sun beam 24/39- zależy które Ci wejdą.

Ja mam obecnie tylko 250W 14kK nad 200l deltą i wygląda to tak:

533-akwarium 5.jpg

Zaletą jest to, że baniak narożny 300l jak dla mnie wygląda na 500l. Ja bym zrobił min. 60 wys teraz, jakbym robił deltę znowu.

Podsumowując- nie ma problemów z deltami:yes

Jeszcze mała uwaga : Kolego Admed2 jak Ci jest nudno to włącz sobie TVN24

:drink:drink:drink:haha:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, teraz jest bodajże pacifik san. Ale myślę nad zmianą na 20k. Jak zaleję nowe to zmienię.

Darek- jeszcze jedna fotka z lampą - mi się tak odkryte podoba. Miałem wcześniej pokrywę i nie zamierzam już przykrywać akwarii.

533-piach.jpg

Pozdrawiam Olo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :

...Darek- jeszcze jedna fotka z lampą - mi się tak odkryte podoba. Miałem wcześniej pokrywę i nie zamierzam już przykrywać akwarii.

...

mam takie same doświadczenia i tu w pełni się zgadzamy ;)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano zgadzamy się- ja się do tej pory podniecam widokiem znad akwa. Mi się bardziej podoba od góry niż z frontu.

533-widok z gory.jpg

Zgadzamy się również Alex w sprawie- kształtu i wymiarów, które są wymuszone warunkami lokalowymi. Jeśli dopiero będziesz się przeprowadzał(tak zrozumiałem), to lepiej poczekać i zobaczyć mieszkanie, bo może się okazać, że za nic Ci delta nie będzie pasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSAdam - rogi niedoswietlone to problem DELT

- falownik nie dziala prawidlowo

- TS7 i muliticontroler takze

- mam tylna szybe ;)

To moj kawelek trojkata.. w budowie

4lqn3p5.jpg

http://i12.tinypic.com/4lqn3p5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo Zizi i Adam- pokażcie fotki całych baniaków:)

Zizi- ja nie mam niedoświetlonych boków. A jeśli mam to różnica jest niewielka, taka sama jak w prostokącie oświetlanym tylko jedną lampą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex,olek i adam dzieki wielkie za odpowiedzi.

alexa akwa mnie sie bardzo podoba bo jest prawie jak moje tylko ze wieksze ale szescian.podoba mi sie to z emozna je ogladac z 2 stron bo jest w narozniku.

a delte chcialbym zobaczyc na zywo.widzialem fotki szkla adama i olka calosc.rewelacyjnie wyglada to fakt.w sobote zobacze delte w AM bo bede mieli na sprzedaz.chcialbym to poproostu pomacac:D

a co do mieszkania wymiary mam.ale rysunek nie oddaje jednak tego co zastaniemy po wpowadzeniu sie.

nigdy do konca nie bede wiedzial ktore lepsze chyba poki nie postawie delty.a po roku bede wiedzial co i jak.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olek - jak skoncze budowe to pokaze

- z 250W pewnie zostaje Ci ze 100, no mozna i HQI podwiesic z metr naad lustrem , wtedy oswietlisz nawet basen ;) - zart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja lampa nie wisi wysoko:). Darek wpadnij do Lublina, u nas są trzy: moja, Darka S. i stoi w sklepie na sprzedaż 400l delta z szafka i gotową hygrauliką. Jak chcesz to zagadam za ile by ją opchnął jak dla mnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Olek moim zdaniem ZiZi ma rację z tym niedoświetleniem rogów ;)

Jeżeli oświetlenie zawieszone jest na odpowiedniej wysokości ( oświetlasz zbiornik nie mieszkanie :wink ) to widać w baniaku strefę niedoświetloną .

U siebie dwa dni eksperymentowałem z wysokością ;)(

Ale rozwiązałem to tak,że w dwóch przednich rogach "nic nie ma" ;) , ot rybki sobie pływają , a w rogu -że tak powiem - tylnym jest komin ;)

...............

No chyba ,że tak jak powiedziałeś Olek kupimy sobie grotecha photon ...

Pozdrowienia "trójkątciarze";)


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie,powoli palny ida do przodu jednak nadal jest problem z oswietleniem.skoro glebokosc ma mmie cmax 50 cm to hqi 150 w a ew na przod dac 2x54 w.

tylko jak to bedzie wygladac z 2 lamp?i czy jest sens dawac tyle kasy na dwie lampy?

bardziej by mi zalezalo na estetyce...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wstepnej rozmowie z Olkiem mysle nad lampa Aqua Medic - Ocean Light 150 + i na przod akwa belke sun beam 2x54 w.

jak mozecie doradzic czy bedzie dobrze to chetnie wyslucham,

mysle jeszcze nad lampa 250w hqi z 2x24 w ale wydaje mi sie ze do akwa 50 cm wysokosci nie ma sensu.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek nie pakuj sie w hqi, zdecydowanie ladniejsze swiatlo daje T5, jak dla mnie nie ma co porownywac. Zrob sobie lampe wiszaca na 6x T5 i bedziesz mial super swialtlo, mozesz kombinowac z roznymi barwami itp.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr w proporcjach 50/50 hqi/t5 sadze ze moznaladnie dopasowac barwe swiatla.

a problem z delta jest tego typu ze w narozniku prostokatnym tridno wlasnie o mocne swiatlo przy malej dlygosi t5.hqi spelnia ta role moim zdaniem rewelacyjnie./


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Darek nie pakuj sie w hqi, zdecydowanie ladniejsze swiatlo daje T5, jak dla mnie nie ma co porownywac. Zrob sobie lampe wiszaca na 6x T5 i bedziesz mial super swialtlo, mozesz kombinowac z roznymi barwami itp.

Wszystko jest kwestią gustu. Mi na samych T5 oświetlenie nie pasuje i jest więcej takich osób. To tak ja z tłami do akwariów - jeden niebieskie, inny czarne, a jescze inny żółte lub zielone :) Trzeba sobie popatrzeć na różne oświetlenie i wybrać najlepiej odpowiadającą opcję.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Darek nie rezygnuj z HQI ....

Ja też kombinowałem z oświetleniem zbiornika jak " koń pod grusze" ,ale nie wyobrażam sobie by nie było w nim HQI . Daj 1x250w hqi + 4x24w actinic ( w AM taką kupisz -> NG AM dł.60 cm ).

Ale jestem ciekaw Darek ,jak rozwiązałeś u siebie cyrkulację ? Ja ostatnio testowałem "wszystko co popadło" w moim "trójkącie"...

Wniosek ->>>> Moim zdaniem Koralia ma mistrza ( do trójkąta idealna ), będę wszystkie T 6045 wymieniał na Hydor Koralia . Nie tylko dmucha jak marzenie ale i obraca się na maksa.Zajebi..... Trochę duża ( "K.3" ->14cm dł. ,"K.4" ->15cm dł.) ale ma ładny design .....

:haha Tunze goodbye :)

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka adam jak widziales wyzej to pisalem o hqi max 150 W.

do tego aktynika wbudowana 2x24W i jedna belka na przod 2x54 W.

hqi 150 bo to bedzie max 50 cm wysokie akwa.

co do cyrkulacji ja bede mial takie male boczne szybki 10 cm i na nich mam zamiar pouwieszac pompki.nie wiem jeszcze jakie ale cos sie wymysli:D


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.