Skocz do zawartości
gambler

240l - pare znaczących pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, pragnę się przedstawić nazywam się Wojtek i jestem początkującym akwarystom (co nie znaczy że kompletnym nowicjuszem, w końcu udaje mi się z powodzeniem hodować i rozmnażać paletki)ale przejdźmy do konkretów. Od paru dni przeglądam wasze forum i prawdę mówiąc jestem pod dużym wrażeniem akwarium morskich czyli potocznie "solanek", z tym też wiąże się parę pytań jakie chciałbym wam zadać.

Jaki sprzęt będzie mi potrzebny do stworzenia akwarium morskiego o wymiarach 120x40x50? Miałoby ono zawierać parę błazenków, krewetki i być może kilka innych łatwych w hodowli ryb morskich, oraz niewielką ilość korali miękkich , z tym wiąże się moje pytanie słyszałem o akwariach fish-only dlatego narzuciło mi się pytanie czy duża ilość żywej skały jest naprawdę nieodzownym składnikiem akwarium morskiego czy też może wystarczyć ok. 15kg żywej skały w połączeniu z dobrze prosperującym sumpem, oświetleniem, odpieniaczem i żywym piaskiem? Jakie są koszta "postawienia" takiego akwarium (mam 14 lat dlatego trudno mi o nich nie myśleć)? Przeglądając waszą stronę można natknąć się na tzw. DIY czyli urządzenia wykonywane samemu małym kosztem. Czy taki "sprzęt" może być równie efektywny co drogi markowy i czy wykonując wszystkie urządzenia samemu można z powodzeniem utrzymywać akwarium morskie?

Będę wdzięczny za wszystkie konstruktywne rady oraz za zrozumienie "kłopotów początkującego".

Pozdrawiam.

Edit: Zapomniałem dodać ;) Posiadam:

Filtr kubełkowy JBL 250

Filtr mechaniczny Aquaela do akwarium 350l

Grzałkę Jager 250W

Napowietrzacz 300l/h

Oświetlenie 2x30W

Mogę coś z tego wykorzystać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ci napisze - przeczytaj forum dla nowicjuszy a szczególnie te wątki które są przyklejone. przykładowy zestaw dla początkujacego (tyle ze 150l ) opisał pan @Riotr Ran Rogalski

a także o zakładniu akwarium jest zrobiona świetna prezentacja przez @harnaś.

jeżeli chodzi o koszty to na akwa 240l myśle ze musisz mieć ok 3000 zł przynajmniej - pisze tu o zakupie sprzętu używanego itp oczywiście da sie taniej

jeśli myślisz odrazu o cieciu kosztów(skała) to lepiej zrób mniejsze akwarium a wypasione ;)

co do skały to 15kg to wystarczy do akwarium ok 80l, oczywiście jeśli włożysz te 15 kg do 240l to też akwa pociągnie ale zbyt wielu stworzonek tam nie włożysz

wydaje mi sie że źle podchodzisz do zagadnienia samej skały - skała to jest filtr nie dekoracja na której ustawia się korale.

także czytaj czytaj i czytaj .... jak sie już doczytasz jaki sprzęt pasowałby do twojego akwa to napisz a każdy chętnie pomrze aha i po prawej stronie masz taką opcje jak [blue]szukaj w archiwum[/blue]


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzalka sie przyda i ew filtr kubelek do wegla aktywnego jak bedzie potrzeba


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to nie pamietam

ale policz sobie to co tam kupilem akwa moze jakies 350 zl

szafka 380 chyba

hydraulika

swiatlo t5 ceny w sklepie aqva light

skala wg stawki sklepow 20 kg tam jest

korale to raczej wszsytko to szczepki byly oprocz logo florid

wode kupuje do dzisiaj w AM

obudowa lamp to DIY

odpeiniacz miniflotor pompka powietrza tez kupiona na targowisku

obiegowa z allegro

cyrkulacja to tez z targowiska marea erybka

jak si echce to idzie poskladac co srozsadnego ja skladalem chyba pol roku sprzet.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gambler,

jeżeli Twoich rodziców stać na to, aby dali Ci na początek jednorazowo kilka tys. zł na zasadzie "jak na coś pożytecznego to synu dostaniesz", i jeżeli masz stałe dość znaczne kieszonkowe, to możesz myśleć o 240 litrach.

Morskie to niestety inna bajka niż słodkie. Tu koszty idą liniowo z pojemnością.

Lepiej zrobić mniejsze i mieć luz finansowy, niż większe i zastanawiać się z czego zrezygnować aby coś innego kupić.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski, moi rodzice mimo że bardzo wyrozumiali i hojni to raczej nie sfinansują mi akwarium morskiego bo uważają że moje akwarium z paletkami już i tak dużo pieniędzy pochłania a jeżeli chodzi o kieszonkowe to nie jest tak źle bo 300zł na miesiąc. Mi chodziło bardziej o to że chciałbym zrobić akwarium takie jak opisałeś w podczepionym temacie czyli z rybami i żywą skałą, piaskiem ale tak jak to już wcześniej pisałem możliwie jak najmniejszym kosztem jeżeli chodzi o początkowy wkład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gambler: kliknij link "szukaj" po prawej stronie forum , wpisz słowo "koszty" i znajdz w wynikach watek pt "koszty morszczaka".

tam powinienes znalezc wyczerpujace informacje na temat kosztow.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób na początek akwarium do 200 l i powinno być ok, najlepiej z sumpem, aby użytkowanie było prostsze:) Koszty przy akwarium 160 l jak miałbyś same miękkie to nie są duże, bo nie musisz mieć tyle światła i kilku innych rzeczy:) Pamiętaj, że jak chcesz mieć dużo ryb to dobry odpieniacz by się przydał. Także wówczas ilość skały to powinno być te min. 20%, jak nie to możnaby zrobić DSB(wówczas na piasek trochę wydasz. Warto zainwestować w automatyczną dolewke.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@S_Y_N_E_K oświeć mnie co to jest DSB jeżeli chodzi o sump to nie jest to żaden problem, z tego co widzę to sam masz 160l jak oceniasz koszty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB to filtracja oparta na ŻYWYM piachu. Wartstwa powinna być coś około 8-12 cm, zresztą jest wątek DSB tam jest praktycznie wszystko. Jeśli chodzi o moje akwarium hmmm.... nie były duże koszty dopóki nie zacząłem z sps-ami w duzych ilościach, mam dodzownik Grotecha za 1300 zł i Profiluxa II Plus za 1800 zł i w miarę mocne światło bo 5 x 39 T5 ale i tak dokładam jeszcze jedną świetlówke. Jak miałbyś robić akwarium takie jak ja i nie chcesz zbyt dużych kosztów to dla miękkich powinna wystarczysz taka konfiguracja: 3 lub 4 x39 T5,odpieniacz Miniflotor lub Midiflotor, pompa główna Aquabee UP2000, cyrkulacja Marea 3200 + jakiś MaxiJet, automatyczna dolewka i skała min. 20-25 kg.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 16 lat i mogę Ci powiedzieć jak u mnie było. Z 5 lat temu od znajomego ściągnąłem pomysł założenia nano-rafki. Oczywiście na początku były ochy i achy jakie to strasznie drogie. Z czasem malała ilość uwag na temat kasy: na przykład jak Ty możesz dać tysiąc za kupkę kamieni???. Jakoś to było, gdy mama zobaczyła , że mnie to ciągnie i jako tako wygląda- sama mnie zaczęła wspierać finansowo. Dziś nawet chciała mi kupić centropygę loriculus bo w sklepie zobaczyła(360zł) ale nie dam moich patyków na obiad temu czerwonemu fiszowi:). A może i dam jak mi się bardziej spodoba:). Nic dziwnego, że rodzice boją się dać parę tysięcy na akwarium, przecież jest możliwość, że się Ci to nie spodoba czy coś i będzie stało w piwnicy. Pokaż im że Cię to fascynuje i jako 14-latkowi dam Ci super gadkę. "Boże to chyba lepiej, że mam akwarium i przy nim pracuję, niż miałbym siedzieć pod blokiem i browary żłopać". Tylko nie pij pod blokiem bo gówno zdziałasz:).

Pozdrawiam A. Szwarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to są już koszty w granicach 2 do 3000zł,a gdzie korale,ryby:D.Z kieszonkowym 300 zł miesięcznie z powodzeniem utrzymasz akwa 200l i jeszcze zostanie na piwo.Najwyższe koszty są przy zakładaniu morskiego ponieważ sprzęt z akwa słodkowodnego nie za bardzo się nadaje.Możesz trochę obniżyć koszty kupując sprzęt używany,ale nie zawsze się to opłaca.Akwarystyka morska to kosztowne hobby.Życzę powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metoda malych krokow.

jak bedziesz kompletowal sprzet po trochu to nikt tych 3ooo nie zauwazy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywistosc wyprostuje dazenia. potrzeba kaski. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Morskie to niestety inna bajka niż słodkie. Tu koszty idą liniowo z pojemnością.

Lepiej zrobić mniejsze i mieć luz finansowy, niż większe i zastanawiać się z czego zrezygnować aby coś innego kupić.

A tu się absolutnie nie zgodzę. O ile liniowo idą koszty soli i preparatów, czy światła to już np kupno testów kosztuje tyle samo do 30 l i do 300,a ponieważ utrzymanie równowagi w 30 l jest trudniejsze tych testów zuzywa się więcej.

Jeżeli stosujesz automatyczną dolewkę wody to też urządzenie jest to samo dla 30 i 300 l.

O ile pamiętam to na tej grupie stwierdzono ze optymalne akwarium - stosunek ceny do łatwosci obsługi i satysfakcji to 200-300 l. Powyżej są już inne ceny urządzeń, a poniżej duzo trudniej utrzymać równowagę. Np cena szkła(szyby) zwiększa się liniowo do grubości 10mm potem następuje znaczny skok cenowy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

harnas w swojej prezentacji podaje formule i wyniki na wykresie , ktore ilustruja wzrost kosztow wraz z pojemnoscia. kiedys probowalem sobie kalkulowac koszty akwarium i musze powiedziec, ze wychodzily mi one bardzo zblizone do wynikow tej formuly.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sa jednak akwaria wymykajace sie wszelkiej probie generalizacji etc. ;) Sa akwaria "off'owe", utrzymywane za niewielkie pieniadze, a sa tez malenkie rafki, ktorych utrzymanie kosztuje duzo.

@gambler

Zanim zaczniesz cokolwiek dzialac czeka Ciebie spora "myslowka" ;) Jak rozumiem jestes w sposob odgorny ograniczony wydatkowo - pytanie jakie dokladnie fundusze mozesz poswiecic poczatkowo, a jakie miesiecznie? To pierwsze. Druga kwestia jest to, jak podejdziesz do akwarium. Czy bedzie to "zbiornik idealny" w ktorym nie bedziesz tolerowal zandej ilosci glonow, najmniejszego odstepstwa od normalnych parametrow itd, czy tez jestes gotow potraktowac swoj zbiornika jako poletko doswiadczalne ;) Kolejna kwestia, ktora radzilbym dokladnie przemyslec, jest obsada akwarium. Ale nie na zasadzie: "kilka rybek i korale miekkie". Jakie rybki? Jakie korale? Jezeli dopasujesz bardzo dokladnie baniak pod konkretna obsade byc moze uda Ci sie zaoszczedzic troche pieniedzy. A przedewszystkim - postaraj przyswoic jak najwiecej wiedzy. Tutaj niestety najlepsza kopalnia sa fora i serwisy obcojezyczne, ale mozna to potraktowac jako okazje do doszlifowania jezykow ;) Przy odpowiedniej wiedzy uda Ci sie zaczac "plywac" w temacie morszczyny, co takze ulatwi Ci podjecie jakichkolwiek krokow. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.