Skocz do zawartości
Łukasz123

Solniczka 98L 80X35X35CM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy ale już od kilku dni werbuję wasze forum .Więc jak w temacie chciałbym założyć akwarium morskie, w które zamieszkiwało by:

ok 3 Amhiprion ocellaris

Cryptocentrus cintus - Yellow Prawn Goby

Calcinus elegans - Electric Blue Hermit Crab

ok 2 Stenopus hispidus - Banded Boxer Shrimp

i jakiś ukwiał dla blazenków może Heteractis crispa - Corn Anemone Colour

kilka ślimaków

Myślę że to wszystko teraz tak nie wiem jaki sprzęt potrzebuję. Akwarium które obserwuję jest gołe i nie wiem zy lepiej dokupić pokrywę, samemu zrobić czy jak? Bo z tego co czytałem oświetlenie które jest w tanich akwariach jest za słabe. Nie wiem jakie podłoże zainwestować w żywy piasek czy żywa skała wystarczy? Myślę że żywej skały mniej więcej 8 kg, starczy? Proszę o każdą sugestię. Wiem że na forum jest bardzo dużo podobnych tematów ale każde akwarium jest inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyyy.... a o jakie akwarium chodzi? Czy może nie doczytałem? Mógłbyś podać pojemność i wymiary tego zbiornika:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

synek:)

tytul posta czytaj :D


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale zonk:blush:blush Więc... jeśli chcesz trzymać ukwiał to oświetlenie powinno być raczej mocniejsze, myślę że powinieneś dać T5 24 Watt min. 3-4 szt. Przy odpowiednim doborze świetlówek powinno być dobrze:)Trochę ta głębokość mała:/ Może skróć zbiornik bo T5 24 Watt ma chyba mniej niż 80 cm(nie będziesz miał niedoświetlonych boków) i nadrób głębokością. Nie kupuj pokrywy tej takiej palstikowej , lepiej samemu zrobić ze spienionego PCV:)

Może teraz troche pomogłem :D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha to już trochę wiem a jakiego sprzętu oprócz świetlówki T5 będę potrzebował, odpieniacz? i co jeszcze?

----edit

acha bym zapomniał z wodą to myśle że lepiej dla takiego małego baniaka kupować już wodę destylowaną, bo nawet z tej co mam to nic nie pomorze nie zdatna do niczego.A jaki sklep polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Y_N_E_K dobrze prawi - jezeli mozesz to wybierz raczej dlugosc ablo 60cm albo 90cm. Latwiej bedzie dopasowac swietlowki. Co do ukwiala to poczytaj o nich ogolnie ( polecam reefcentral.com ), bo to dosc wymagajacy podopieczni i dobrze bedzie wyposazyc sie w troche wiedzy zanim sie na jakiegos zdecydujesz. Osobiscie zdecydowalbym sie nie na trzy, a na dwa blazny. Zamiast tego 3 mozesz pomyslec o jakies fajnej babce :D Dwa - trzy Calcinusy beda ok. Jezeli zdecydujesz sie na dwa Stenopusy to musisz zadbac, aby to byla para. Inaczej jeden drugiemu krzywde zrobi.

Co do skaly - ja w stu litrach mam kolo 18 kilogramow o ile pamiec mnie nie myli. Pamietaj, ze zawsze wygodniej kupic wiecej, wykombinowac jakies fajne ustawienie i ewentualny nadmiar sprzedac. I pierwsze przykazanie: czytaj, czytaj i czytaj. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Jako że mamy dziś piękny dzień nie powiem że wszystkie informacje znajdziesz na forum i nie zapytam czy przeczytałeś wszystkie tematy podczepione w dziale dla nowicjuszy.

MOIM ZDANIEM(początkującego): skały ze 2,5 raza za mało, więcej skały większy spokój i pewność że nie każde potknięcie skończy sie katastrofą(a wierz mi że na początku zawsze wlejesz za mało lub za dużo...). światło... 4x24W ja bym dał więcej. Szkło o wymiarach 90x35x35 w mojej opinii nie nadaje się, a wierz mi, wiem co mówię bo mam 65x35x40 i jest stanowczo za wąskie, czym bliżej do kwadratu tym lepiej...

Odpieniacz, jak nie planujesz panelu lub sumpa to miniflotor z AM, widziałem że udaję sie go ładnie ukryć za skałą.

A, i już zacznij kompletować cyrkulacje.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Koledzy...jak to jest z ta zywa skala,dlaczego tyle kg na raz,uczylem sie na ksiazce Nicka Dakina i on proponuje powolne wprowadzanie skaly,male ilosci co jakis czas,fakt jest to ksiazka sprzed paru lat i akwarystyka morska jak to on sam mowi ma wiecej pytan niz odpowiedzi przez ciagle ulepszanie i szybki rozwoj...ja bede wprowadzal kilo co dwa ,trzy tygodnie,podmieniajac kilo na kilo wapienia...moze tak sie teraz nie robi ale coz ja wariot jestem do tego taki antyczny...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta, za każdym razem jak dokładasz tzw."nieodgazowaną" skałe to dojrzewanie rozpoczynasz po raz kolejny.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj S_Y_N_E_K,masz racje to tak jakby zaczynanie na nowo ale mysle ze jak bede podmienial kilo co jakis czas na wapienie to bakterie sie szybko powinny uporac z te skala.W ten sposob od poczatku nie strace na dobrej prezentacji akwarium bo zawsze bedzie pelne,jesli chodzi o skale "na raz" to wiekszosc organizmow wymrze...chce wedlug rad Rogalskiego(chyba tak sie nazywa) myc kawalek skalki w czystej niesolonej wodzie po osmozie co by dziadostwo powylazilo a ja bede dla nich Panem Bogiem po lewej do piekla(kibla) po prawej do nieba(akwarium),czyscca u mnie nie ma...czy to naprawde zla metoda?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem miło zaskoczony waszymi odpowiedziami:D. Teraz tak nie mogę znaleźć w e-sklepach akwariów o długości 90 cm, pewnie nie wiem gdzie szukać. Jestem z Koszlina więc wszystko raczej będę zamawiał e-sklepach. Więc będę potrzebował odpieniacz, świetlówki T5,grzałkę, pompę i co jeszcze? Czekam na wasze odpowiedzi a sam idę werbować forum:D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osmoze, sól, jakieś testy, automatyczna dolewka przydałaby się napewno czegos i tak będzie Ci brakować:D. Poszukaj szklarza i zrób akwa na zamówienie z wymiarem jaki będzie Ci pasował


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha dzięki S_Y_N_E_K. a da się bez osmozy? myślę że kupno wody destylowanej w baniakach 5L będzie lepszym wyjściem.Bo możecie mi wieżyc woda z kranu nie nadaję się no niczego a na pewno nie do akwarium(wygląd słaba coca-cola). A oświetlenie na noc? Aha da się jakoś łatwa zamontować te świetlówki T5? I doradzicie jeszcze ze zwierzątkami? Myślałem aby dodać rozgwiazdę. A co myślicie o rozmiarze 60x45x45 bo 90x45x45 to już za duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaka rozgwiazde :D Polecam jakas niewielka babke ( o ktorej juz wspomnialem, ze dwie krewetki czyszczace L. debelius/wurdemanii/amboinesis. Mozliwosci naprawde sporo. Na przyklad taki krabik Lybia tesselata - bardzo interesujacy, a w niezbyt wielkim akwarium pozostaje szansa, ze bedzie bardziej widoczny. Wazne zeby sie nie napalac i nie wrzucac wszystkiego na raz, jak leci :D

Polecam jednak wlasna osmoze, duzo wygodniejsze na wypadek jakies awari, a i na dluzsza mete wyjdzie taniej.

Swietlowki T5 jest w stanie zmontowac nawet taki laik elektryczny jak ja, wiec i Ty dasz rade :D Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też chciałem zaoszczędzić na osmozie ale wierz mi że to niezbędny sprzęt, ja narazie trzymam wszystkow sumpie i dziennie dolewam ze dwa litry wody więc szybko ci się zwróci a i kłopotuz noszeniem zaoszczędzi


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze będzie 3-4 świetlówki 24 Watt starczy? a na noc jakieś oświetlenie?. I co muszę mieć na początek jak akwarium będzie dojrzewało, a co mogę dokupić z później.Znalazłem fajny odpieniacz Aqua Medic - Miniflotor - odpieniacz wewn. do akwarium 200 l. Akwarium będę miał na zamówienie. Pokrywę sam zrobię. Żywa skała na początek ok 10 kg, a co myślicie o żywym piasku jest niezbędny czy można go sobie darować?

Myślę że akawarium będzie bez sumpa bo nie będzie duże 60*45*45, czy radzicie z, bo ewentualnie z tyłu na szerokość 10 cm starczy? jak możecie to doradzajcie konkretny sprzęt lub sklepy.

---edit

aha przeczytałem kilka artykułów smk i sporo nowej wiedzy mi przybyło. To 2 świetlówki są na dzień a dwie na noc tak? W takim razie na początku gdy akwarium dojrzewa muszę montować oświetlenie nocne?

Jakie pomki polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium nie jest za duze i po co Ci sprzet w srodku jesli mozna go dac do sumpa ...im wiecej wody tym latwiej utrzymac jej parametry ...wiec moze warto sie jeszcze nad tym zastanowic ?

Podczas dojrzewania odpieniacz powinien pracowac

Zywy piasek niekoniecznie ...wielu go nie ma ...ale dno z nim o wiele ladniej wyglada i jest w nim juz jakas ilosc bakteri ktora przyspiesza dojrzewanie zbiornika

ps. nie pisze z doswiadczenia ..tylko z tego co tu wyczytalem

pozdrawiam

<"U,,llllll,,/


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych rozmiarach akwarium to nie bardzo widze sumpa,jakich rozmiarow byl by ten sump?Po drugie odpowiednia pompa obiegowa nie jest tania,a te z nizszej polki to beda tylko podgrzewac wode w akwarium.Sam mam akwa 180l bez sumpa i nie widze problemow,najwieksza moc ma u mnie pompa odpieniacza 19W dlatego nie mam problemow z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.Po trzecie wazna sprawa jest czy akwarium jest zbiornikem docelowym czy tylko na jakis czas,bo jesli tylko na jakis czas to nie warto za duzo kasy w to akwa inwestowac.@Łukasz123 switlowki o ktorych piszesz to obie swiecisz w dzien,a nocne oswietlenie to nie jest konieczne.Jesli chodzi o pompki to polecam Marea albo Tunze nano.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm rozmiary akwarium 60*45*45 to jest jakieś 120 L brutto jak dobrze liczę. Jednak chyba lepszym rozwiązaniem będzie panel z tyłu tak z 10 cm grubości starczy? Zastanawiałem się nad ciut większym zbiornikiem np 90*45*45 to jakies 180L czy mógłbym w takim zbiorniku trzymać coś więksego, np Chelmon rostratus - Copperband Butterflyfish? Pompka co najmniej jakiej wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiałem trochę z S_Y_N_E_K i trochę mi pomógł. Więc podsumowując akwarium o rozmiarach 90*50*40 o grubości szkła 6mm.

Zwierzęta

3 Amhiprion ocellaris

Cryptocentrus cintus - Yellow Prawn Goby

ok 2Calcinus elegans - Electric Blue Hermit Crab

ok 2 Stenopus hispidus - Banded Boxer Shrimp

rozgwiazda

i jakiś ukwiał dla blazenków może Heteractis crispa - Corn Anemone Colour

kilka ślimaków

babka

Chelmon rostratus-pot. Pensetnik pomarańczowy

--

Panel 3 komory o grubości 10 cm. Z refugium.

Sprzęt

Marea Stream 3200

świetlówki T5 34W*4

AQUA MEDIC - MINIFLOTOR - ODPIENIACZ WEWN. DO AKWARIUM 200 L

grzałka 150 W

densymetr

pompa zwrotna z panelu

wsio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy szyba 6mm nie za cienka bedzie? Ja mam 10mm przy 90x55x55.

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys akwa125l ze szkla 6mm i niestety peklo,naszczescie to byla slodka woda i nie mieszkam w bloku wiec nie zalalem sasiadow.Obecnie mam akwarium 180l ze szkla 10mm opti-white.Jesli chodzi o wybor obsady to 3 blazenki to nie bedzie dobrze,lepiej parka.Miniflotor to tez chyba za maly bedzie,lepszy bedzie midiflotor,a najlepiej jakis odpieniacz na pompe z wirnikiem igielkowym.Jedna marea 3200 to tez zadna cyrkulacja,przynajmniej daj 2.Usiebie mam cyrkulacje 6300l/h+1000l pompa w panelu(niedlugo wymienie na mocniejszą)i nie jest wcale za duzo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz - ta odpowiedz Penka powinna Ci duzo pomoc!

Z tym rostratusem to sie nie spiesz.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.