Skocz do zawartości
grzegorz.p

zywy piasek

Rekomendowane odpowiedzi

witam,bede zmienial podlorze prawdopodobnie na rzywy piach np.CARIB SEA DIRECT[LIVE SAND],worek o wadze

9,07kg powierzchnia dna mojego akwa to 80cmdlugi 35szer

jaka warstwe wowczas utworzy,czy ktos umie to przeliczyc?co o nim sadza starzy morscy wyjadacze?

bylbym wdzieczny za wszelkie odpowiedzi,nawet dzisiaj

pozdrawiam serdecznie forumowiczow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzialajacy system? Jak gruba warstwa ma, wedlug Ciebie, byc? Nie lepiej uzyc zwyklego aragonitowego piasku?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STANOWCZO ODRADZAM ci piasek !! Ja wlasnie dzisiaj koncze go wywalac z baniaka. Dwa dni mi to zajelo. Przy tym 2 ofiary siertelne i jeden kaleka. Mialem prawie dwa lata piach w baniaku jak go wyciagnolem okazalo sie ze jest w nim totalne bagno !!!

1. Majac piach musisz sie liczyc ze caly czas beda fruwac ci w baniaku jego drobinki i osadzac sie na skalach co BARDZO ochydnie wyglada.

2. Wywnioskowalem ze piach kumuluje w sobie wszystkie Twoje pomylki ktore dzialaja jak bomba zegarowa i kedys eksploduje. (po awarii membrany w osmozie 7 m-cy walczylem z okrzemkami na piachu)

uzywalem http://www.aquapro2000.de/Decoration.51/Live_Sand.291/AragaLive_Live_Sand_9_07kg.1541.html?osCsid=16b8362e48ab5e2714c338582ddbde62


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiwgo piachu użyjesz i jaka warstwę. Jeśli zrobisz DSB i dasz silna cyrkulację to takie złoże bedzie niesamowitym filtrem. U siebie mam DSB w głównym zbiorniku i w refugium . Muszę przyznac ,że jest w tej chwili zbyt sila filtracja . Mimo iż karmie ryby 6 razy dziennie nie mogę obniżyć Redox poniżej 480 , co jest niebezpiecznym poziomem . Dlatego chyba usune DSB z refugium aby obnizyć skutecznośc filtracji.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az sie boje napisac :D - jestem zwolennikiem drobnego, zywego piachu (warstwa ok.2-3 cm) i dwoch babek, ktore go przekopuja.

Albo jak napisal Andrniew...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew - jak grubą warstwę DSB masz w akwarium ?


akwa 230x100x70 + sump 300l ,EcoTech Vectra x 2 ,BK 300 , 2x tunze6105 + 2x BlauWaveMotion 13000, 2x ATI Sunpower 4x39w  + 2x ATI Sunpower 6x39w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Az sie boje napisac :D - jestem zwolennikiem drobnego, zywego piachu (warstwa ok.2-3 cm) i dwoch babek, ktore go przekopuja.

Albo jak napisal Andrniew...

Pozdrawiam

Stani, nie tylko Ty, akwarium bez żywego piachu :D:no:no , a co do babek to nie wiem bo wolę facetów :D

Z tym, że w wątku rozchodzi się o rzywy piasek i tu jest mały problem, bo mało kto ma doświadczenia w tym względzie na forum... :D

Natomiast jeśli chodzi o obliczenia dot. ile piasku potrzeba, by na danym dnie uzyskać odpowiednią jego grubość, to z tego co pamiętam był już taki wątek rozstrzygany...

pozdrawiam słonecznie...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewa

Zawsze takie bylyscie - albo mielismy dla Was brudne paznokcie, albo robilismy bledy ortograficzne, albo, itd.

Nigdy nie chcialyscie poznac naszej wrazliwej i jakze pieknej natury. :D

Nawet w pilke nie umiecie grac!

No ale pozdrawiam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

@Ewa

Zawsze takie bylyscie - albo mielismy dla Was brudne paznokcie, albo robilismy bledy ortograficzne, albo, itd.

Nigdy nie chcialyscie poznac naszej wrazliwej i jakze pieknej natury. :D

Nawet w pilke nie umiecie grac!

No ale pozdrawiam.

Ależ na każdym kroku dostrzegam Waszą wrażliwą naturę i rozczulam się, gdy czytam że ktoś się poświęca by ratować swoją rybcię...a głośnego pierdzenia i bekania na forum na szczęście nie słychać :D

Ale przepraszam, nie ja wtrąciłam szowinistyczny wątek, o tym że dwie babki w akwarium mi piasek przekopują... :D

Jeśli chodzi o piłkę, to swego czasu od WFisty w szkole podstawowej usłyszałam, że każdy głupi potrafi w nią grać, więc nic dziwnego że babek to nie kręci... :D

pozdrawiam feministycznie:yes


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ewa :

Ale przepraszam, nie ja wtrąciłam szowinistyczny wątek, o tym że dwie babki w akwarium mi piasek przekopują... :D

A mówią, że to facetom wszystko się z jednym kojarzy (sprawdźcie czy dobre "rzy" tu wstawiłem :D ). Pamiętaj Ewa, że facet może mieć tyle babek na ile piasku do akwarium go stać. Wy tak dobrze już nie macie, być może kiedyś żyły męskie odpowiedniki babek ale już dawno popadały z powodów ... a z jakich powodów to już wy same wiecie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy faceci graja w pilke ,maja brudne paznokcie i robia bledy ortograficzne...pilka mnie nigdy nie krecila pomimo ze pochodze ze sportowej rodziny.Mecze sie patrzac na dwudziestu czterech(chyba) facetow probujacych dostac sie do pilki...nuda,nuda,nuda.Nie cierpie zadnego sportu i zgadzam sie z W.Churchillem ze sport jest szkodliwy i niepotrzebny,opium dla plebsu a we mnie krew blekitna...sorry mialo byc o piasku...wiec ja nawet na najpiekniejszym piasku Afryki w pilke nie zagram,wole se w chmurki przez ciemne okularki popatrzec,ptaszki fruwajace i rybki pluskajace poobserwowac...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"być może kiedyś żyły męskie odpowiedniki babek "

Wszystko to porypane jakies:D

Iceberg - to nie do Ciebie :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

"być może kiedyś żyły męskie odpowiedniki babek "

Wszystko to porypane jakies:D

Iceberg - to nie do Ciebie :D

Pozdrawiam

Stani rozmawiamy przecież o piasku i babkach w akwarium - nas tak łatwo nie zamęczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli powstaje taka nowa tradycja - solidarnosc kopiacych w pilke. I nikt nam nie powie, ze od czasu jak mamy akwarium - mamy brudne paznokcie.

A w piachu niech dalej kopia babki.

W rzywym!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

Podsumowując wątek o piachu wychodzi nam jednoznacznie, że lepszy do akwarium jest rzywy piach od żywego piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz.p

Jak widzisz, tu na forum zadne pytanie nie pozostaje bez wyczerpujacej odpowiedzi :D

Mysle, ze do Twojego akwa mozesz smialo wsypac 2 worki.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zbaczając trochę z głównego wątku :D zapytam poważnie czy jest różnica w pielęgnacji warstwy np 1cm piasku od tej która ma 3 cm? Może im grubsza tym lepiej to funkcjonuje w sensie oczyszczania i opłaca się wpakować 2 worki zamiast jednego. Przy 1 cm w zasadzie będzie on zawsze przemieszany z brudami. Czy np wymieszanie drobnego piasku ze żwirem nie spowoduje jego lepszego trzymania się dna przy silnej cyrkulacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ulega watpliwosci, ze w piasku bedzie sie odkladal detrytus. Im grubszy piach, tym wiecej szpar.

Teoretycznie w 3 cm odlozy sie 3 x wiecej niz w 1. Ale 1 cm wydaje sie byc zbyt cieka warstwa dla wyzej wspomnianych babek :D.

Bez babek, 1cm tez by mnie zadowolil.

Taki piach dziala troche buforujaco na stezenia np. PO4. Jak jest w wodzie duzo PO4 to czesc odlozy sie w piachu. Gdy zastosujemy absorber, to bedzie z tego piachu uwalniany. Ponadto stabilizuje poziom Ca. Czesto az za dobrze :D.

Jestem pewien, ze mozna wymieszac zywy piach z martwym, drobniutkim, bialym piaskiem koralowym. Przy silnej cyrkulacji chyba nie mamy innego wyjscia, jak skierowanie pomp bardziej w gore.

Wazne jest zeby miec albo cienka warstwe albo DSB. Takie posrednie np. 6 cm moze byc rzeczywiscie baba zegarowa.

@Ewa

"baba zegarowa" tak mi sama wyszla bo nie mam w klawiaturze a z ogonkiem itp.

Ale tak tez fajnie brzmi :D.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to wlasciwie jest piasek,czy jest to taki drobnoziarnisty piasek jak w piaskownicy,tylko przywieziony z cieplych morz?? Mam bardzo male doswiadczenie ale ja piachu bym nie dal,wole zwir koralowy.Latwiej sie go chyba czysci odmulaczem i nie bedzie "fruwal" po zbiorniku w ktorym pracuja pompy.A co do baby zegarowej to jest to nowa nazwa gejszy europejskiej z wmontowanym licznikiem minutowym...placicz i korzystasz.Za bombe zegarowa w zbiorniku chyba tez trzeba placic wiec jedno i drugie kosztuje...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że moze w grubszej warstwie żwiru/piachu detrytus nie dotrze na dno bo "coś" go zneutralizuje po drodze. Moje doświadczenia z piaskiem pochądzą z Malawi (oczywiście piasek kwarcowy) i są pozytywne przy warstwie kilku cm wyglądało na to, że tylko pierwsze 1-2 cm były zaśmiecane ale tam nie miałem 8k l/h cyrkulacji tylko filtr z pompą 600 l/h a śmiecie grubsze od piasku po prostu pozostawały nad nim i było to łatwo odciągnąć wężem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Moje akwarium ma dokladnie taka sama powierzchnie dna jak Twoje.Ja wsypalem 10 kg zywego piasku uzyskujac warstwe grubosci 2-3 cm.W akwarium nie mam babek.Ale obserwuje wiele innych drobnych zwierzatek ktore skutecznie przekopuja piasek.Calosc dziala juz 2 lata i wg mnie stosowanie zywego piasku jest bardzo korzystne.Powierzchnia piasku jest rowniez najlepszym "testem" jakosci wody!Jesli parametry wody sie pogorsza lub system filtracji zostanie zachwiany momentalnie widac to na powierzchni piasku co daje mozliwosc skutecznego przeciwdzialania.Testy wody na tym etapie jeszcze nic nie wykazuja.Zdjecia pogladowe mojego akwa znajdziesz na

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=106899#106899

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.