Skocz do zawartości
Tynio

Widmo lamp BLV i AquaMedic 10000K kontra 13000K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Temat jak wiadomo bardzo ciekawy i wiele razy poruszany.

Mam mały dylemat a to dzięki wykresą jakie znalazłem w internecie.

Temat dokładnie dotyczy lamp 70W (ale 150W tez maja to samo pasmo)

Moja lampa HQI firmy AM kończy sie jak wiadomo niby ma 13kK ale jednak świeci na lekko zielonkawo

co ciekawe lampa BLV ma tylko 10kK a wykres bardziej wpada w niebieski.

Czy zaryzykować i kupić BLV 10kK czy może być pewnym że barwa będzie wpadać w kolor niebieski i zakupić lampę BLV ale o barwie 14Kk dodam że w cenie to jakieś 60 zł (już bym miał na świetlówkę nową 24W T5)

Myśle że są osoby które przesiadły sie z AM na BLV wiem że na początku BLV dają bardzo "ostre" światło potem już sie stabilizuje ale nic nie znalazłem o porównaniu barw.

Czekam na opinie i propozcję


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem blv 10 i 14 - te drugie dla mnie jest nadal troszke za zolte, lecz oglonie jestem bardzo zadowolony sps rosna bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak swieci 14stka blv. mam jedynie porownanie nastepujace: 13kk am - za zolto, 12kk giesemann - za zolto, 20kk am - fajny zarnik, ale zbyt niebieski, 20kk blv - kolor bajkowy - niebiesko fioletowy, chyba najlepsze do tej pory swiatelko jakie mialem. spotkalem sie z opinia, ze ten fiolet po tygodniu-dwoch znika, i trzeba go uzupelnic. poczekamy, zobaczymy, mam rozne swietlowki w zapasie i bede w razie czego kombinowac. obecnie swieci 2*250w 20kk blv i w sumie 8 roznych aktynicznych i jak dla mnie ideal. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szymon napisz czy zauwazyles roznice w wzroscie sps po zamianie HQI na 20 - na priv bo zabaczam z tematu Tynio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam że miałem BLV 20kK i dla mnie było lekko za niebieskie wiec bardziej myślałem o 14Kk nie ukrywam że mam teraz jeszcze świetlówki T5 o barwach Aktynika + 10000K AM a chcę zmienić na Aktynika + 15000K i dodatkowo dać włąsnie albo BLV 10000K lub 14000K tylko właśnie które bo wiem jaka już jest barwa AM 13000K i one są żółte a nawet na poczatku lekko zielone i faktycznie takie sa na wykresie

1144-widma lamp blv i am.jpg

jak widać nawet te AM 16000 nie mają podobnego widna jak 14000K a ma zbliżone do BLV 10000K

poczekam jeszcze ze 2 dni może ktoś jeszcze coś ciekawego napisze

SZYMON - ja miałem 20kK BLV i faktycznie po jakimś czasie lekko osłabł ale nie było to tak bardzo widoczne. Barwa fajna dla oglądania ale korale wolniej mi rosły niż przy AM 13000K dodam że mam same miekkie


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wlasnie przestawilem sie z BLV 10K na BLV 14K. Barwa swiatla jest tylko minimalnie bardziej niebieska (albo raczej mniej zolta) niz przy 10K.

Zrobilem to niedawno i trudno mi powiedziec, czy korale lepiej beda rosly. Wydaje mi sie, ze nie.

Wszystkie moje T5 swieca na niebiesko, ale w akwarium robi sie dopiero wtedy niebiesko, gdy wylaczy sie HQI.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadalem się kiedyś z AM Aqualine 10000 13K na BLV 10K - o ile dobrze pamiętam AM dawało bardziej żółte światło - BLV ostre bardziej jasne (bialo-jasno niebieskie) - ale porównanie jest subiektywne bo dotyczy koncowej fazy świecenia AM i początkowej BLV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku ladniej swieci BLV 10k ale bardzo szybko traci swoja barwe AM bardziej wytrzymale w czasie.Teraz tez mam jak szymon 250W 20K ale czy to takie ladne swiatlo takie jakies mdle dla mnie, czego brakuje.

Blv 14K nie mialem ale czytalem ze co pol roku zmiana bo korale traca barwe-Własciciel K-Z

Pozdrawiam Kiwalski


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos obilo mi sie o uszy, ze BLV najdluzej z wszystkich zarnikow trzymaja barwe.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie całkiem śmiało ciągnąc temat bo nie wiem które z żarników dać do nowego akwarium 2 x 250 Watt BLV 14K czy 20K :) Dodam że dodatkowo 6 x T5 80 Watt


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani nie u mnie;(

A co z zarnikami PS jak to wypada Ktos z Was zakladal akwarium nie wiem czy to byl Roman ale swiecily 14K to ladne swiatlo dawaly te zarniki


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam w nowym baniaku BLV 20 000K 2x250W na trzonku E40 i jak na razie światło jest extra. Jeśli do tych żarników dodajemy sporo T5-ek to można ładnie korygować kolor światła świetlówkami. Zobaczymy za jakiś miesiąc bo teraz mało świecę - dojrzewanie, glony itp. :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Otrzymałem odpowiedz od pewnej osoby która sprzedaje lampy BLV i AM

Przytocze kilka fragmentów.

"Odpowiedź na pańskie pytanie nie jest łatwa, ale opierając się na opiniach innych i własnych spostrzeżeniach postaram się odpowiedzieć uczciwie :-)

Według BLV ich lampa to to samo co Aqualine 10000 firmy AM, bo podobno to dla nich produkuja.(dodam że też tak miedyś słyszałem) Jednak porównując obie lampy jednak AM świeci bardziej niebiesko. Jak przypuszczam , to producentem dla AM nie jest BLV tylko inna firma. Natomiast BLV 14000K rzeczywiscie świeci bardziej niebiesko zarówno w stosunku do AM 13K jak i BLV 10K, ale w zbiorniku według niektórych wygląda dziwnie mając odcień lekko żółty. Osobiście nie zauważyłem.Podobno według opinii tych użytkowników lepiej wypada jednak 10K BLV.

...... lampy 10K firmy Sylvania i ta w porównaniu z BLV czy AM świeci z lekkim odcieniem zielonkawym ( moze produkje takze lampy Aqualine dla AM , podobnie jak ma to miejsce w wypadku świetlóek?) i podobna intensywnoscią " niebieskiego".

...... 10000K firmy Venture Lighting. Ta wygląda na czyste 1000K bez przebarwień, choć może w porónaniu np z BLV nie jest to 10000K a może tylko 9000K? Ale to moja opinia osoby ze wzrokiem 35 latka przesiadującego przed komputerem po kilka godzin dziennie i myślącego o wizycie juz u okulisty :-) Za tą lampą przemaiw jednak podobno nowoczesna metoda wykonania dajaca wiekszy strumień swietlny oraz wieksza zywotnosć.

..... 10000K i 14000K firmy Pacific SUN. Według importera to rewelacja. Rzeczywiście majaąbarwy jakby nieco bardziej "niebieskie" w porównaniu z innymi o tych samych paramatrach. ,......... Chyba Panu nic nie doradzę. Za duży wybór a dodatkowo w grę wchodzi poczucie estetyki ...."

Cięzko coś powiedzieć ale chyba sie zdecyduje na 10kk BLV i zobacze bo opinie nie są złe - a cena nie ukrywam bardzo atrakcyjna jawyżej dodam jedną aktynikę :)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie

Sory że post pod postem

Wiec zdecydowałęm się na BLV 10KK i co. Jestem zadowolony

Barwa jest bardzo podobna do AM 13Kk a nawet minimalnie bardziej przesunięte z barwy zielonej na niebieską.

Poprostu Ta BLV jest bardziej biała.

Myśle że BLV o brawie 14 Kk już może nie być miała a lekko niebieskawa

Zmieniłem też T5 z 10kk na 15kk i dokładam chyba jeszcze Philipsa Aktyniczną

Barwa oświetlenia powinna wchodzić bardziej w kolor niebieski.

Już mam wszystko przygotowane i dziś tylko wymieniłem jedną swietlówkę

za 7 dni wymieniam nastepną.

HQI wymienie na samym końcu ale lampa przez kilka dni powędruje wysoko nad akwarium (z wiadomoego powodu)

Dodam że przy testach po wymianie chwilowej wszystkie korale zamkneły się.

Po wymianie zobaczymy jak korale zareagują.

Wiem jedno że cena BLV w stosunku do AM jest bardziej atrakcyjna a barwa BLV bardziej mi odpowiada.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio, masz te zarniki na E40?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZiZi :

Tynio, masz te zarniki na E40?

Nie ja mam na trzonek RX7s bo to 70W


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.