Skocz do zawartości
Ron

130x70x60(h) jak wykonać komin?

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zbiornik o wymiarach jak w temacie i pytanie brzmi czy komin ustuowany centranie na krótszej scianie 30cm x 20-25 cm bedzie ok? Założenie jest takie aby ogladać z 3 stron. Komin w rogu odpada. Na 70-cio cm ścianie z centralnym kominem zostaje po ok 20 cm na stonę tam planuje władować pompy cyrkulacyjne. Aha będą 4 rury 1"1/4 spust + rewizja oraz 2x 3/4" wylot z pomp. Co Wy na to? Wszystkie sugestie mile widziane. Może ma ktoś podobny układ. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ron widzę, że jesteś z Kielc jak dobrze pamiętam Adam Rybowski ma akwarium 1600 l i ma zbiornik zrobiony w ten sposób co ty chcesz zrobić. Może warto spotkać się z kolegą z miasta?


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ron ja mam komin 15x30 na krótszym boku a po bokach dwie pompy cyrkulacyjne jak na razie jest OK.

PS tylko nie wiem czy zmiescisz tam az 4 rury?


540 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sump to daj sobie spokój z kominem albo zrób sobie go poza akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na mysli mowiac ' jak masz sump to daj sobie spokoj z kominem' ????


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium masz dośc szerokie 70cm, jak chcesz oglądac akw.z trzech stron to mozesz zrobić "komin" w kształcie rynny na całej lub srodkowej części tylnej szyby przy powierzchni. Robiłem taki przelew w akwarium kolegi. Jest to do przyjecia bo boczne szyby są dobrze widoczne. Daje on troche cienia przy tylnej szybie, ale fajnie to wylada jak na przykład porosnie on xenia lub clavularia. Lub wklej szybe na całej długosci akwarium niższą od akwarium o np.5-6cm ,w odległosci od tylne szyby tak aby mozna było zainstalowac śrubunki. Akwarium bedzie troszke węższe o kilka cm, a miejsca na bocznych szybach gdzie bedzie widac przelew zakleić mozna folią lub zabudowac jak akwarium ma byc wkomponowane w jakąś mebloscianke.Mozliwości jes napewno duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio widziałem takie cudo:

w scianie bocznej, ok 10cm od góry, przez śrubunek (dość duży) wchodziła do akwa rura, zakończona w baniaku kolankiem którego wylot wychodził częściowo poza powierzchnie wody, a spływ wody był regulowany przez odpowiednie ustawienia kolanka.... taki zewnętrzyny komin... na moje oko to dobre rozwiązanie, bez klejenia komina wewnątrz i zajmowania jakże cennego miejsca...

jesli wyrazilem sie zbyt malo przejrzyscie, a ktos by sie tym zainteresowal, moge przedstawic na rusunku.


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko trzeba jakos zabezpieczyc wlot zeby taka rura, ktora bedzie sporo wodzy splywalo, nie zassala zwierzat z akwa - czyli jakas kratka, ktora trzeba czyscic itp.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I trzeba pamiętać, że będzie ta rura zasysała powietrze. Może to powodować niezłe "siorbanie" po pierwsze i tzw. "efekkt spuszczanej wody w kiblu" :) w sumpie po drugie. Czyli jak komuś nie przeszkadza ostry hałas to czemu nie :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz zawór ,odpowietrznik , dobierzesz odpowiednią średnicę rury i dokładnie wszystko wyregulujesz to siorbania nie będzie. Ja mam mały pojemnik na zewnątrz akwarium , otwór w bocznej ściance fi 55mm a wszystko jest odprowadzone rurą fi 40mm z zaworem kulowym. Dodam że cała woda ( 100%)spływa do odpieniacza własnej roboty i siorbania nie ma. Oczywiście w pojemiku jest druga rura bezpośrednio odprowadzająca wodę do sumpa w razie przypchania odpieniacza ale jest to tylko zabezpieczenie.

Osobiście docelowo miał być system Durso bo uważam go za super rozwiązanie ale niestety żle dobrałem hydraulikę do śr. otworu odpływu i musiałem znalażć inne rozwiązanie ..i znalazłem poprzez doklejenie małego (25x20x10) pojemnika na zewnątrz.

Myślę że Stefan Batory pisał właśnie o durso w obkrojonej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyznaje nie wyglądało to zbyt profesjonalnie :)

śrubunek, trochę rur i 2 kolanka...

nawet zaworu nie widziałem :)

ale co do siorbania... to według mnie brak.

ale od ciebie Ron zalerzy na co sie zdecydujesz...

czy standardowo, stabilnie i sprawdzono (wewnetrzy komin) albo "bardziej egzotycznie"

pozdrawiam


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.