Skocz do zawartości
Marti701

KH salifert pmocy !!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak odczytać wynik.

Z tego co załapałem bierzemy 4ml wody z akwa, dodajemy 2 krople KH-Ind. Do małej strzykawki pobieramy 1ml drugiego preparatu i dodajemy powoli aż zmieni sie kolor na różowy. No i kolor się zmienił, w strzykawce pozostało mi 0.6ml. I teraz co mam przyjąć za wynik, to co wlałem czyli 0.4 ml, czy to co mi pozostało 0.6 ml ?

W instrukcji jest tabelka:

0.40 ml-9.6 KH

0.60ml-6.4KH

to jakie ja mam KH ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w strzykawce zostalo Ci 0,6ml to masz 6,4KH, a to niestety jest za malo nie jest to jakas tragedia ale warto by podbic do 8 czyli w strzykawce powinna zostac Ci polowa 0,5 ml


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :)

Co tydzień robie 10% podmianki, zastanawiam się czemu mam takie niskie KH ?

Muszę coś sprawdzić, czy napowietrzanie wody na podmianke nie obniża jej KH.

KH zaczeło mi spadać od momentu gdy zaczełem ją napowietrzać podczas mieszania. Albo był to zbieg okoliczności.Zaraz nastawiam wode z solą. Jedną będe tylko mieszać, a drugą dodatkowo napowietrzać. Po 24 h zrobie test KH.

Dam znać co wyszło


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że kH z biorniku idzie w dół. Trzeba w jakoś je podnosić - reaktor lub preparaty.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 10% podmiany co tydzień nie wystarczą ?

Nowo przygotowana solanka ma wysokie KH, powyżej 10 (sól KENTA) oczywiście ta tylko mieszana, teraz robie doświadczenie czy dodatkowo napowietrzanie takiej wody przez 24h ma wpływ na kh.

Reaktor odpada, bo akwarium ma z 50 litrów w obiegu.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz niskie kH to wychodzi na to, że same podmiany nie wystarczą :) Tak poważnie to wszystko zależy od obsady. Jeśli podmiany nie wystarczają to trzeba to kH jakoś podnieść.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Marti701, pytanie a jak napełniasz strzykawkę z płynem do testowania czy "gumka" jest na podziałce 1,0 ml czy kreska z płynem jest na podziałce 1,0 ml - (kiedyś robiłem podobny błąd)

A jeśli chodzi o niskie kH to, rozpuszczony Carbonit Grotecha w ilości 2 x 50 ml podany w odstępach 0,5 h, podniesie kH do 8,0, a potem to tylko kwestia obserwacji i pomiarów jaka dawka na Twój zbiornik utrzyma kH na poziomie min. 8,0.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie :) w instrukcji do roznych testow saliferta pisze 'gorny koniec czarnej gumki','dolny koniec czarnej gumki' :) ktory koniec jest gorny a ktory dolny ?? trzymamy strzykawke tak, ze liczby jej podzialki mamy normlnie (nie do gory nogami) i wtedy gora to gora a dol to dol, czy na odwrot ?:) Zawsze mnie to zastanawalo

pozdrawiam

Co do kh i napowietrzania - sprobuj napowietrzac przez godzine powietrzem z domu - zmierz kh a potem napowietrzaj powietrzem z zewnatrz i zmierz kh. Moze za duzo CO2 w powietrzu ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jest logiczne, że na 1.0ml ma być ten koniec gumki, który jest bliżej wylotu strzykawki (a nie górny, dolny... bo tak wszystko się pomiesza :)), ZAWSZE będzie powietrze w strzykawce, ale to nie ma wpływu na pomiar (no chyba, że nabrano go podczas zaciągania KH-Ind, ale to już błąd wykonującego test)


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DiTus :

(no chyba, że nabrano go podczas zaciągania KH-Ind, ale to już błąd wykonującego test)

Jak to nabrano?

To KH-Ind nie wkrapla się 2 krople, tylko zasysa strzykawką?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli koniec gumki ten od strony wylotu strzykawki ustawiamy na 1 ml to potem odczytujemy od tego konca gumki ktory jest po stronie tloka - tak ?

KH sie wkrapla a nie zasysa strzykawka - to raczej oczywiste.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dziś podmianke 15 %.

Woda była tylko mieszana, bez napowietrzania

po 2 godzinach od wlania do akwa sprawdziłem KH,w strzykawce pozostało mi 0.49ml czyli jakieś 8.0-8.3 KH

Czyli po wykonaniu podmianki KH wzrosło z 6.4 do 8.1.

Narazie wstrzymam się z laniem chemi, będe robić codziennie test i zobacze ile mi spada kh.

Czy jest jakiś przelicznik ile KH ubywa w ciągu doby ?

ps. zrobiłem test wody do podmianki

test robiony po 16 godzinach mieszania

-tylko mieszana ok 10.5 KH

-mieszana i napowietrzana 5.4 KH:szok

może to było przyczyną spadku KH u mnie, zobaczymy.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh w akwa spada ci z tego samego powodu co w wiadrze podczas napowietrzania - zbyt duza koncentracja CO2 w powietrzu - sprawdz co sie dzieje z ph - przypuszczalnie tez masz bardzo niskie.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.