Skocz do zawartości
Rafisko

Plan na nieduże akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

W bliskiej przyszłości chciałbym założyć małe akwarium morskie. Planowane wymiary to 60cmx30cmx30cm czyli 54 litry. Na oświetlenie wybrałem lampę Arcadia Luminaire. Mam jednak problem z wybraniem odpieniacza i pomp cyrkulacyjnych. Pytania w liście :)

1. Jaki odpieniacz najbardziej tu pasuje?

2. Jaka pompa (lub pompy) cyrkulacyjne?

3. Czy potrzebny jest do tego jakiś filtr kubełkowy np. Fluval 104?

4. W aspekcie obsady mam na myśli błazenka(w szczególności Clarkii ale Occelaris też może być), jakąś babkę lub diademkę i jakiegoś małego garbika lub jakąś inną ładną rybkę jaką możecie zaproponować (max. 3 osobniki)

5. Jeśli coś pominąłem to czekam nawet na najsurowsze odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.minirafa.prv.pl


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wystarczy najzwyklejszy Miniflotor z napowietrzaczem powiedzmy... 300l/h

2. Moga to byc 2 x PF1000 2000l/h w zupelnosci wystarczy...

3. Nie

4. 2 x ocelaris, babka i powiedzmy jakis escenius bicolor?...

5. Mysle ze o wszystkim wspomniales...Oczywiscie o takich rzeczach jak Filtr RO/DI, salimetr, i w przypadku tak malego akwarium dobrej soli nie musze wspominac...


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A Błazenek Clarkii nadaje się do tego litrażu? Ponadto o RO, salimetrze, soli wiem ale co to DI to nie wiem...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko : Mysle, ze ocelarisy beda tutaj lepszym wyjsciem, poniewaz w akwarium rosna nieco mniejsze niz clarkii, chociaz jezeli by sie uprzec to i clarki beda okej.

DI : Filtr demineralizacyjny z zywica...Czyli ostatnie stadium filtracji po membranie...Nie chcialbym sie tutaj zbytnio rozpisywac nt. dzialania tego filtru. Wpisz filtr DI

Na stronie ponizej masz wszystkie potrzebne informacje

http://www.demo.un.pl/solniczka/jak%20powstawal/DI/DI.htm

Pozdrawiam.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jeden clarki na poczatek bedzie w sam raz...Podstawowe informacje juz posiadasz, takze teraz najwyzszy czas zagebic sie w temat, przemyslec caly projekt od poczatku do konca i zaczynac dzialac. :)


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki zawsze 2.

Odpieniacz tylko zewnętrzny (Biostar Flotor, Deltec MCE300 - jest kilka modeli), bo szkoda miejsca na wewnętrzny w tak małym zbiorniku.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa od Biostara tak czy siak bedzie sporo zajmowala, takze niewiele wiecej miejsca oszczedzisz, a roznica cen jest...No coz. Calkiem spora...


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki Occelarisy to prawda, ale Clarkii to nie sądzę. Clarkii należą do większych błazenków i gdy podrosną robią się terytorialne, a w dwójkę mogłyby się "pokłócić" przy tak małym terenie. Mam jeszcze jedno pytanie: Oprócz błazna chciałbym jeszcze jakąś rybkę denną. Mam na myśłi jakąś babkę albo gramme loretto lub jakąś diademkę. Czy może być?

Rozpiszę sobie chyba proponowane przeze mnie zestawy :)

Zestaw 1.

1x Amphiprion Clarkii

1x Gramma Loretto

Zestaw 2.

1x Dascyllus melanurus

2x Amphiprion Occelaris

Zestaw 3.

2x Amphiprion Occelaris

1x Chromis Cyanea

Zestw 4.

1x Dascyllus melanurus

1x Chrysiptera cyanea

1x Chrysiptera talboti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam delteka mc300 jak i dascyllusa. Deltek kiepsko bardzo pieni, a dascyllusy sa wredne- mam parke i miedzy soba sie nie tlukla, ale jest problem przy zasiedlaniu akwa rybami ich wielkosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów:) .Właśnie dostałem do dyspozycji akwarium 80x40x35 profilowane czyli jakieś 102 litry :). W tej wielkości to już na pewno mogę mieć mojego ukochanego Clarkii:D. co do Dascyllusów: Jeśli wpuszczę je na końcu to może będzie ok?

Czy macie do zaproponowania jakąś fajną rybkę do 100l? To zawsze 50 litrów więcej niż planowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko : W przypadku ~100L pokusilbym sie juz na komin i sump. Koszta beda nieco wieksze, ale wygoda i mozliwosci nie do porownania. Jezeli chodzi o reszte, to powiekszylbym cyrkulacje... Powiedzmy do lacznej sumy 3000l/h - 4000l/h i wtedy byloby pieknie. ;D. Mozliwe ze wtedy lepszym pomyslem bedzie zastosowanie wlasnie AM Biostara, jako odpieniacza...Jednak zarowno Miniflotor z dobrym napowietrzaczem, jak i biostar fajnie pienia.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - czy ktoś oglądał na żywo i może się wypowiedzieć o odpieniaczu Turboflotor I 400 ? pod kontem ok 100 litrowego akwa - jest wewnętrzny, widać na zdjęciu grzebień, ale którędy "woda przerobiona" z niego uchodzi i czy w ogóle jest wart wspominania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dolphineq :

Rafisko : W przypadku ~100L pokusilbym sie juz na komin i sump. Koszta beda nieco wieksze, ale wygoda i mozliwosci nie do porownania. Jezeli chodzi o reszte, to powiekszylbym cyrkulacje... Powiedzmy do lacznej sumy 3000l/h - 4000l/h i wtedy byloby pieknie. ;D. Mozliwe ze wtedy lepszym pomyslem bedzie zastosowanie wlasnie AM Biostara, jako odpieniacza...Jednak zarowno Miniflotor z dobrym napowietrzaczem, jak i biostar fajnie pienia.

No dobra. Akwarium jest wyposarzone w szafkę, więc może się wsadzić sump. Miejsce w szafce pozwala na sump 45x25x25cm czyli 28L czy to starczy? bo wogule w sumpach jestem zielony tak samo jak w kominie. Prosiłbym więc o parę wskazówek:). Zaznaczam jeszcze, że do dyspozycji mam "jedynie" 2000zł maksymalnie 2500zł. Co do zwierząt: nadawała by się jakaś ryba oprócz garbikowatych, babkowatych, ślizgowatych i diademkowatych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że post pod postem ale dobra. W kilku tematch wyczytałem, że akwarium powinno być jak najbardziej kwadratowe. Moje akwarium jest profilowane i w najbardziej wypukłym miejscu jest 40cm szerokości, a w najmniej 33cm. Długość 80cm. Czy to akwarium się nadaje?? Pytania z porzedniego postu nadalsą ważne:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o 28L na sumpa, to boje sie, ze moze byc za malo...Chociaz nie wypowiadam sie na ten temat, bo jeszcze nie mialem okazji zakladac takiego zbiornika...

Jezeli chodzi o profil to jak najbardziej sie nadaje...Spojrz jak sprawe profilowanego akwarium zalatwil jeden z forumowiczow

http://nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=2675

IMHO Ciekawe rozwiazanie, jezeli komus rzeczywiscie przeszkadza profilowana szyba. ;D


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy miejsce w szafce pozwala na sump 40cm(długość)x30(szerokość)x30(wysokość) czyli jednak 36L. To chyba już wystarczy? Z tego co wiem ma być w nim odpieniacz, grzałka i ewentualnie jakieś wkłady, a na to miejsce chyba jest. Co do odwrócenia akwarium tyłem, to też nad tym myślałem, tyle, że szfka musiałaby zostać przodem, bo przecież od przodu ma drzwiczki:) Rozwiązanie nawet ciekawe, bo może nadać tylnej ścianie chmm... głębi:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: czy zamiast robienia komina, "unikając" wiercienia dziór w szafce i akwa, można zastąpić to dwoma pompami z przewodami przechodzącymi przez specjalną dziurę w szafce? Jedna zasiąkała by wodę z akwarium i przewodem doprowadzała do sumpu i z sumpu kolejną pompą przewodem do akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna uniknac wiercenia, poszukaj pod haslem przelew albo pudelko przelewowe. Pompa w obie strony to nienajlepsze rozwiazanie, delikatnie mowiac, szansa ze dobierzesz ich wydajnosci idealnie jest raczej mala. Lepiej zeby pompa tylko z dolu na gore podnosila wode, a spowrotem to juz grawitacja zalatwi.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera... jestem absolutnym wzrokowcem i to ci mi radzicie prawie do mnie nie dociera zanim tego nie zobaczę:) mógłby ktoś przedstawić mi w skromnym projekcie albo zdjęciu jak to wszystko ma wyglądać? Wolę dmuchać na zimne rzeby czegoś nie zpieprzyć od początku do końca. Ktoś na forum mówił o "rynnie" wzdłóż tylnej ściany akwarium. Wodę zasiąkała by przelewowo jak np. komin i z niej szłaby rurka w dół do sumpa. Po czym oczywiście z sumpa pompą do góry. To dobry pomysł? Prosiłbym o odowiedzi udekorowane zdjęciami lub projekcikami:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, to tylko przelew nie wymagajacy wiercenia dziur w szkle, to zastepuje komin.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.