Skocz do zawartości
Rafisko

Plan na nieduże akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. A dlaczego ma aż 3 otwory? Resztę chyba rozumiem- woda leci z przelewu rurkami do sumpu, tam jest odpowiednio obrabiana i za pomocą pompy wraca rurką do akwarium głównego. Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć gdzie można dostać taki przelew i jak zaprojektować sump. Przy sumpie dodam, że mam miejsce na sump 40x30x30cm czyli 36l. Czy to są odpowiednie wymiary na sump? Jeśli sądzicie, że jest za mały to w ostateczności można pofatygować się o inną szafkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten konkretny na zdjeciach to do duzego akwarium, to tylko mialo pokazac idee jak takie cos wyglada.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jednak mam wielki dylemat :). Komin zapewniłby na pewno większą wygodę i wogule, a przelew chmm... co jest łatwiejsze w obsłudze i konserwacji? Niedługo przyślę wam zdjęcia akwarium razem z szafką rzeby sprawa była jaśniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko

Bardzo ladnie wygladaja takie szesciany np: 60x60x60 :).

To od razu zwieksza litraz, i wystarczy zrobic otwor w tylnej szybie i tamtedy spuszczac rura wode do sumpa. Po dokladnym wyliczeniu objetosci sumpa i wolnego ,miejsca w akwarium nie trzeba stosowac dodatkowej rury rewizyjnej. Powrot do akwarium mozna poprowadzic wezem za tylna szyba. Mialbys wtedy fajny litraz, a nowe szklo to nie majatek.

Nad tym powiesisz HQI 150W i dwie T5 24 W niebieskie i bedzie gralo.

Przy tych wszystkich rozmyslaniach nie zapominaj, ze akwa bedzie po ok. roku dojrzale, a wiec nie zakladasz go na krotko.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie akwarium sprawięsobie później. Na razie nie chcę kupować nowych zbiorników. Ten co mam teraz będzie moim pierwszym akwarium morskim, na którym zaczerpnę doświadczeń. Dopiero potem postawię sobie większe. A zatem niedługo przyślę fotki. Nadal pytam jaki sump (wymiary) jest najlepszy dla akwa 102l. Dodam jeszcze: nie marudźcie:) przecież 102l litrów to już lepiej niż 50l, a i tak wiele osób z powodzeniem zaczyna akwarystykę morską w kildziesięciolitrowych akwariach. 100litrów to nie tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump najwiekszy jaki sie zmiesci w szafce bedzie odpowiedni - zawsze zwiekszy sie ilosc wody w obiegu.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styknie:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styknie czyli może być? Co do komina lub pudełka przelewowego, osoby które miały sump w tej wielkości zbiorniku, niech się wypowiedzą co lepsze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump zawsze mozna zrobic nie 30 a np.35 cm wysoki i juz bedzie 5 cm wiecej zapasu...

A moze w rogu, w dnie akwa przepuscic rure (jakas np. 40mm, albo wieksza) i w nia wlozyc rure (troszke wyzsza) o mniejszej srednicy jako rewizja? Zakleic to wszystko jedna szyba, na nia dac grzebien i gotowy kominek:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak sądze,że komin to najlepsze rozwiązanie:). Dzięki za rady :yes. Teraz to już wszystko wiem oprócz jednego jedynego: na ile komór przedzielić sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to bedzie taki niewielki, to pewnie na 2 - dla odpieniacza i dla pompy powrotnej - w tej 2-giej poziom wody bedzie sie wahac i tam mozesz zamontowac ewentualny czujnik do dolewki, powinna sie zmiescic tez grzalka (uwazaj na jej dlugosc)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chmm... będzie 40(dł)x35(wys)x30(szer) a zatem 42L. A nie można by było przedzielić na 3 komory o szerokości 13cm? bo samodpieniacz to mogę sobie zawiesić w akwarium:con. Choć nie wiem czy jescze jest coś potrzebne w 3-ciej komorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zawiesisz odpieniacz w akwa, to chyba nie warto robic sumpa - grzalke tez zmiescisz w akwa raczej. Odpadnie pompa powrotna, ktora sporo grzeje wode, nie mowiac o jej zuzyciu pradu.

A sumpa dla samego sumpa nie warto zakladac, bo to spora komplikacja systemu jest.

Przy liczeniu odlicz gubosc szkla, ktore przy podziale na wiecej czesci bedzie spora czesc pojemnosci zjadalo.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli do tego akwarium wytarczy odpieniacz, pompy cyrkulacyjne, światło, grzałka i to wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 100 litrach przydalby sie jeszcze jakis automatyczny system do dolewania wody - bo dolewanie nawet 1-2 litry dziennie moze byc dosc niewygodne.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć kurcze obejrzałem tą prezentację o akwarium morskim (ta co jest na forum) i znowu zrobiłem się bardziej prosumpowy. Zawsze więcej miejsce dla zwierząt:). Im więcej miejsca tym lepiej a komin mało go zamuje, obliczyłem, że w przypoadku mojego akwarium zabrałby jakieś 3-4L. Chmm... to może dla rozluźnienia zaproponujecie mi jakieś ładne, ruchliwe rybcie i w miarę łatwe w utrzymaniu korale:) Ta profilowana 102-litrówka jest kurcze nieźle porysana, więc postanowiłem, że zainwestuję w nowe akwarium(szkło) ale nie profilowane, a prostoktne czyli wtedy 112L. Szafka jest nieco za szeroka więc prostokąt o tych samych wymiarach wejdzie, tyle, że z tyłu nie już będzie 3cm miejsa jak przy tym profilowanym, a przed przednią szybą będzie oparcie:p. O wracając do zwierząt widziałem w galerii akwarium 120L z Zebrasomką Flavescensna pokładzie:) szczerze mówiąc skusiła mnie:). Czy to dobry pomysł do tego zbiornika? Oprócz niej jeden błazenek Clarkii lub Frenatus, jakaś diademka i jakiś garbik najbardziej pasowałby Dascyllusek, jednak znany z podłego charakteru. Choć myślę, że jak by się go wprowadziło na końcu to by było ok. Razem by to były 4 rybcie. Czekam na opinie. Jeśli Frenatusek albo Clarkii waszym zdaniem za duże, to mogą być 2 occelarissy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba pudelko przelewowe mniej zajmie od komina, komin jak zrobisz taki 8x10 to nie bedziesz w stanie nic w nim ewentualnie zrobic, chocby dokrecic srubunku, nie mowiac ze jak cos tam wpadnie to wylowienie bedzie ciezkie. A przelew zewnetrzny nie sprawia takich problemow.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie tym :) Przelew zajmuje mniej miejsca, jest łatwiejszy w obsłudze i konserwacji. Czyli 3 wazne zalety. Zedytowałem mój poprzedni post, dodając pytań i czekam na rady :). ty odpisałeś zanim dokończyłem edytować więc dlatego to mówię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.