Skocz do zawartości
kto pyta nie bladzi

Przygotowania do startu

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=137

Zapraszam i prosze o komentarze.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam pierwszy komentarz do Twojego ...."komentaża" zwróć uwagę na literówkę :).

Ok a teraz komentarz do Twojego projektu, o ile dobrze odczytałem zdjęcie to rura z kolankiem to powrót wody z sumpa a rurka bez kolanka to "zlot" wody do sumpa - trochę ryzykowne bo mała średnica zlotu wyobraź sobie jak przez przypadek wejdzie tam ślimak Turbo.

Jeśli chodzi o RO to nie mogło być inaczej , pomyśl o żywicy MB 400.

Chwała ci za 100% żywej skały :).

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Renatka cie z domu wykopie jak ta pionowa rura bedzie siorbac i siorbac 24 godziny na dobe


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dal jeszcze 1 kolano w dol i rurke zamknieta z nacieciami lub otworami (coby nic powolanego tam nie wlazlo) no i oczywiscie dziurke przy powieszchni wody zeby zapowietrzylo w razie "awari"


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel, rurka zagięta ok, ale wtedy bez rewizji częste czyszczenie. Może tam nic nie wlezie ale jak coś przytka dziurki to może być małe zalanie.

Nie zauważyłem przewidzianej dolewki, a warto od razu pomyśleć. Sam mam wydzieloną komorę w sumpie, ale odradzam to rozwiązanie. Najlepiej chyba osobny baniak na wodę do uzupełnień.

Trzecia sprawa to odpieniacz w 4 komorze. Na mój gust i skromną wiedzę po to stosujemy kominy i inne wynalazki by zbierać wierzchnią warstwę wody z akwarium i ją odpieniać. Natomiast po refugium bedzie już wymieszana i mniej "stężona". Do tego mam wrażenie(tylko wrażenie bo refugium się jeszcze nie dorobiłem), że co pozytywnego woda z refugium wyniesie zmielisz odpieniaczem.

Pozdrawiam i czekam na następne zdjęcia.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom odpieniacz powinienen byc pierwszy zaraz za spadem wody z akwa, no tak zapomnialem ze tam rewizji nie ma :) to by moglo byc niebezpieczne :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) Więc odpieniacz dam do 1 komory.

Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiał w 45litrach?

Widziałam deskę do krojenia już będzie miał, dorzuć nóż i pewnie sam potnie się ze szczęścia...Obsada mi się nie podoba :)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pani Ewie już podziękuję. W obronie małego litrażu proszę wykazywać sie :) w dalszym ciągu w temacie "nano/piko rafa w 6-8 litrach"

Takie bla bla bla to dla mnie rzadna rada... więc po co...

A co do deski... to nie deska to miniaturowa motorówka. :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie widział jak może ukwiał urosnąć :) i nie zdaje sobie sprawy jakie warunki potrzebuje to zwierzę. W jakimś wątku kolega napisał, że i tak wszystko robi po swojemu to po co te pytania na forum? Widzę, że pomimo pytań - błądzisz :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym litrarzu z ukwialow to spokojnie mozesz hodowac aptazje albo mojano...

a nie mogles tych rur dac czarnych z gamratu ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
harnas :

W tym litrarzu z ukwialow to spokojnie mozesz hodowac aptazje albo mojano...

a nie mogles tych rur dac czarnych z gamratu ?

I właśnie takiego ukwiałka może zaczne hodować. :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Kolega nie widział jak może ukwiał urosnąć :) i nie zdaje sobie sprawy jakie warunki potrzebuje to zwierzę. W jakimś wątku kolega napisał, że i tak wszystko robi po swojemu to po co te pytania na forum? Widzę, że pomimo pytań - błądzisz :)

Wiem do jakich rozmiarów niektóre ukwiały potrafią urosnąć... ale też wiem że są różne ukwiały...

a jeszcze jedna możliwość to ewentualne podmienianie ukwiała na mniejszego... rzaden problem :)

A o błądzenie powiem tak... niektórzy zabłądzili i siedzą na tym forum... to forum NANO-REEF. Proponuje poczytać definicję akwarium nano i może niejeden się dowie w jakim przedziale litrażowym są to akwaria. Na "dobitkę" proszę sobie poczytać o piko-rafkach.

Niektórzy akwaryści morscy (tutaj większość) jest zainteresowanych tym litrażem i to ich właśnie fascynuje.

Takie pisanie że taki litraż to męczenie zwierząt, jak napisała już nieraz Pani Ewa to nie na tym forum i bardzo mnie irytuje. Nawet w piko-rafkach można spokojnie trzymać życie.

Do tej pory miałem akwa 120 litrów. Dlaczego zmieniam na mniejsze? Ba małe jest piękne...

Pozdrawiam


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kto pyta nie bladzi :

A o błądzenie powiem tak... niektórzy zabłądzili i siedzą na tym forum... to forum NANO-REEF.

Proponuje poczytać definicję akwarium nano i może niejeden się dowie w jakim przedziale litrażowym są to akwaria. Na "dobitkę" proszę sobie poczytać o piko-rafkach.

:):D:D:haha

Znowu kolega błądzi:D Proponuję sprawdzić w słowniku angielsko-polskim co znaczy słowo "reef" :) to po pierwsze, a po drugie - wyskakujesz jak królik z kapelusza w ręku iluzjonisty:haha i rostawiasz wszystkich po kątach:haha Lepiej zalej ten baniak i zajmij się opieką zwierząt jakie tam będziesz miał bo "roztawianie po kątach" Ci nie wychodzi :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hiehie

bo sie na podzialach nie znasz, drogi rebciu :)

- pikoreef to do 5L

- nanoreef to do 100:

dalej nie pisze ..........

ale twoje akwa (900L+450L + to co w dolewce + 20L pojemnosc kubka w odpieniaczu + to co sie wychapie jak sie zoltki bija) to bedzie pewnie kilo-reef :))))

Osobiscie uwazam ze JAKOSC (piekno) zbiornika malo zalezy od pojemnosci; uwazam tez ze optymalna pojemnosc dla poczatkujacego morszczaka (takiego jak ja) to 150-250 L. potem mozna isc na wyzyny - zmienjszac lub zwiekszac zbiornik.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny myślący inaczej :)

Przecież "pytający i błądzący" napisał:

kto pyta nie bladzi :

A o błądzenie powiem tak... niektórzy zabłądzili i siedzą na tym forum... to forum NANO-REEF. Proponuje poczytać definicję akwarium nano i może niejeden się dowie w jakim przedziale litrażowym są to akwaria. Na "dobitkę" proszę sobie poczytać o piko-rafkach.

Przecież wcześniej w tym wątku nie było dyskusji o nanoreef czy pikoreef więc tym tekstem daje do zrozumienia, że niektórzy pomylili forum. "Błądzący" dobitnie napisał NANO-REEF czyli co? Jedyne słuszne akwaria na tym forum powinny mieć 100l i mniej? Może wtedy takie forum powinno się nazywać nano-akwarium, a nie nano-reef. Czym jest akwarium nawet 100 000l w porównaniu do oceanu? Myśleć panowie zanim zaczniecie głupoty pisać :)

@alef - te przycienki do mojego litrażu - co miałeś na myśli? Jakaś zazdrość?, kompleksy? czy co?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kto pyta nie bladzi :
Rebciu :

Kolega nie widział jak może ukwiał urosnąć :) i nie zdaje sobie sprawy jakie warunki potrzebuje to zwierzę. W jakimś wątku kolega napisał, że i tak wszystko robi po swojemu to po co te pytania na forum? Widzę, że pomimo pytań - błądzisz :)

Wiem do jakich rozmiarów niektóre ukwiały potrafią urosnąć... ale też wiem że są różne ukwiały...

a jeszcze jedna możliwość to ewentualne podmienianie ukwiała na mniejszego... rzaden problem :)

A o błądzenie powiem tak... niektórzy zabłądzili i siedzą na tym forum... to forum NANO-REEF. Proponuje poczytać definicję akwarium nano i może niejeden się dowie w jakim przedziale litrażowym są to akwaria. Na "dobitkę" proszę sobie poczytać o piko-rafkach.

Niektórzy akwaryści morscy (tutaj większość) jest zainteresowanych tym litrażem i to ich właśnie fascynuje.

Takie pisanie że taki litraż to męczenie zwierząt, jak napisała już nieraz Pani Ewa to nie na tym forum i bardzo mnie irytuje. Nawet w piko-rafkach można spokojnie trzymać życie.

Do tej pory miałem akwa 120 litrów. Dlaczego zmieniam na mniejsze? Ba małe jest piękne...

Pozdrawiam

Boze, czlowieku, badz pierwszy i wymysl nazwe dla kazdego litraza co 5 litrow zwiekszonej pojemnosci...

Oczywiscie zrob jeszcze forum do kazdej z grup.

A wlasciwie jak Rebciu napisal zalej ten baniak to bedziesz mial co robic:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno wielkie no comments rebciu. Uzylem twojego litrazu w celu pokazania bezsensu nazywania czegos piko/nano/mikro/kilo/mega/tera rafa. I tylko po to. A ty mi wyjezdzasz z zazrdoscia/komplekasmi/mysleniem inaczej ?? Moze wiecej luzu ?? Zarzucales ze ktos tam rozstawia kogos tam po kątach -> robsz dokladnie to samo opacznie rozumiejac zartobliwa wypowiedz.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef, ja we wcześniejszych "wywodach" starałem się unikać podziału na nano, piko czy co tam jeszcze. Ty w swoim poście mogłeś dać na początku jakiś sygnał, że jaja sobie robisz :), a ja znowu zobaczyłem te nano, piko itd. Niedoczytałem i myślałem, że pijesz do mnie. Przepraszam :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jak co, ja swoje 200l uwazam za srikoreef i prosze szanowac moja decyzje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez w temacie piko/nano/kilo mozna sobie robic jedynie jaja :)) na powaznie w tej dyskusji to mozna jedynie milczec hehehehehe

zagadka: jednostka o trzy zera mniejsza od piko to ??? I tak nazwiemy akwaria w butelce po wodce :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja moze z innej beczki ....... :) nawiazujac do pierwotnej dyskusji i 45 litrow .... tez bylem taki cwany na poczatku... wszystko wiedzialem lepiej i zalozylem akwarium 54 litry wszyscy mi mowili za male itd ... tak jak tobie "bladzacy" ... ja sie uparlem .. wiadomo balem sie wywalic wiecej kasy....i powiem ci zewszystko bylo super i pieknie.

1473-100_2031%5B1%5D.jpg

tu efekcik.

wiec jednak zrob tak jak mowisz ty i nie sluchaj innych zarozumialcow ....

.......................................

.........................................

........................................

ALE !!!!!

ja na szczescie posluchalem...i kupilem nowy zbiornik .... na szczescie!!!!!

w 54 litrach tak wszystko pieknie roslo, ze wybuchło.... z dnia na dzien padly prawie wszystki korale ... systam nie wytrzymal... gdyby nie to ze mialem w domu juz 2 szklo i nie pomoc tomika to nic by nie udalo sie uratowac ...... ale ty wiesz lepiej .....pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tylko o to by ktoś kto ma 200 czy 900 litrów nie denerwował kogoś kto ma litrów 50 że będzie męczył zwierzęta!!!

Myśleć panowie myśleć? SAM pomyśl...

Jakiś "rzeźnik" to i w 2000 litrów moze męczyć zwierzęta...

Miały tu być jakieś przemyślane komentarze o które prosiłem... a tu prze obrońców zwierząt z kilkoma setkami litrów w akwa i jakże mądrych i jaśnie oświeconych robi się niemiła rozmowa.

Wyluzuj człowieku...

Acha jeszcze jedno... to twoje akwa jest najlepsze, najpiękniejsze i największe :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hase... w sumie mogłeś tam jeszcze wiekszą obsadę włożyć.

Grunt to nie przesadzić i włożyć minimum... wtedy zbiornik 45l wytrzyma...


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

w 54 litrach tak wszystko pieknie roslo, ze wybuchło.... z dnia na dzien padly prawie wszystki korale ... systam nie wytrzymal...

kto pyta nie bladzi :

Hase... w sumie mogłeś tam jeszcze wiekszą obsadę włożyć.

Grunt to nie przesadzić i włożyć minimum... wtedy zbiornik 45l wytrzyma...

czegos tu nie kumam :), kolega nie doczytal chyba tej czesci odpowiedi Hazego. zwroc uwage ze u niego tez byly tylko 2 blazenki i nie bylo ukwiala ktory i 250 litrow potrafi zatruc w razie odwalenia kity


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.