Skocz do zawartości
kto pyta nie bladzi

Przygotowania do startu

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda pisania - "błądzący" wie wszystko i byle kto nie powinien mu doradzać, a że na forum nie ma odpowiednich osób na poziomie to po co się pytać? :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kto pyta nie bladzi tu nie chodzi o sprzeczanie sie i bycie zarozumialym. ale powiedz czy nie lepiej uczyc sie na bledach innych .... po co powielac te bledy .... zbiornik 45 litrow ma jak najbardziej szanse istnienia ... i bedzie piekny (przy naprawde ciezkiej pracy) ... ale zrezygnuj z ukwiala.. blazenki zamieszaja w xeni. mimo ze moje blazny strasznie ciasno mialy w 54 l ... ty planujesz jeszcze mniej.. ale rozumiem ciebie ...tez zaczynalem. .. powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kto pyta nie bladzi :

Chodziło mi tylko o to by ktoś kto ma 200 czy 900 litrów nie denerwował kogoś kto ma litrów 50 że będzie męczył zwierzęta!!!

Myśleć panowie myśleć? SAM pomyśl...

Jakiś "rzeźnik" to i w 2000 litrów moze męczyć zwierzęta...

Miały tu być jakieś przemyślane komentarze o które prosiłem... a tu prze obrońców zwierząt z kilkoma setkami litrów w akwa i jakże mądrych i jaśnie oświeconych robi się niemiła rozmowa.

Wyluzuj człowieku...

Acha jeszcze jedno... to twoje akwa jest najlepsze, najpiękniejsze i największe :)

nie wiem czego Ty oczekujesz od tego forum. wyglada na to, ze tylko przytakiwania Twoim pomyslom.

Pani Ewie powienienes podziekowac, ale za przytomne zwrocenie uwagi.

pomysl trzymania ukwiala (imho jakiegokolwiek) w 45litrach jest glupi i 9 na 10 ludzi Ci to powie i tyle.

zamiast sie obrazac i atakowac ludzi, za to , ze mowia cos innego niz chcialbys uslyszec po prostu zadaj pytanie dlaczego ludzie mysla inaczej niz Ty. no offend. :|


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wogole to dlaczego rezygnujesz ze 120?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ta xenia to lepszy pomysl od ukwiala...

Ja sie nie obrazam i nie atakuje czy tez rozstawiam po kątach... tak sobie pisze i jedyne co dobre z tej rozmowy wyszlo dla mnie to propozycja xeni zamiast ukwiała.

Ale dobra... żywa skała kupiona (narazie 7kg) ale sokojnie dobije do 10kg :)

Akwarium zalane... i co najważniejsze to bardzo cieszy... że może bedzie trudniej niż z moja 120 to nic... nikt nie mówił że będzie łatwo.

PS. Czy taka xenia szybko rośnie? Jeżeli będę miał jej szczepkę czy szybko urośnie do rozmiarów "domku" dla błaznów?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko jeszcze pozwole sobie zapytac w jakim czasie od zalania i zasolenia wkladasz skale ???i zycie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

ja tylko jeszcze pozwole sobie zapytac w jakim czasie od zalania i zasolenia wkladasz skale ???i zycie ?

Jeny, a to trzeba solic???

:haha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

ja tylko jeszcze pozwole sobie zapytac w jakim czasie od zalania i zasolenia wkladasz skale ???i zycie ?

mistrzowskie pytanie... liga mistrzów :) (to tylko taki mały żarcik)

skale wlozylem od razu do oczywiscie zasolonej (w odpowiednich proporcjach jak wskazal salimetr) wody (oczywiscie z osmozy)

a zycie wloze jak parametry wody beda juz stabilne... mam nadzieje ze bedzie to szybko poniewaz skala dobrze odgazowana i dodaje szczepy bakterii

takze podloze dodam pozniej

Acha woda nie jest zasolona sola kuchenna... ale tego sie pewnie domysliles :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALE !!!!!

ja na szczescie posluchalem...i kupilem nowy zbiornik .... na szczescie!!!!!

w 54 litrach tak wszystko pieknie roslo, ze wybuchło.... z dnia na dzien padly prawie wszystki korale ... systam nie wytrzymal... gdyby nie to ze mialem w domu juz 2 szklo i nie pomoc tomika to nic by nie udalo sie uratowac ...... ale ty wiesz lepiej .....pozdrawiam

A mógłbyś napisać co wybuchło?

Bo chyba nie granat :)

Wszyscy piszą wybuchło, eksplodowało itp., ale nikt nie pisze co się stało, gdzie popełnili błąd.

Może innych uchroniło by od podobnych nieszczęść.

@Kto pyta nie błądzi, czy do tak małego akwarium potrzebny będzie ci odpieniacz, skoro wrzucasz sporo skały ? Odpieniacz oprócz (brudu), będzie wybijać ci też inne pierwiastki i sól, więc będziesz miał problem z utrzymaniem parametrów.Tak mi się wydaje :) sam jestem początkującym od 1.5 miesiąca:)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieńkę raczej zostawie... będę robił cotygodniowe 10% podmianki wody więc myślę że pierwiastki będą uzupełniane...

Hmmm... ciekawe co inni na ten temat powiedzą. Czy może faktycznie powinienem zrezygnować z odpieńki? Bo jak narazie jestem na 99% ZA.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też robie co tydzień 10% podmiany i niestety okazało się że to nie starcza.

KH spadło do 6.2 (częściowo za sprawą napowietrzania wody do podmianki, nie polecam tego robić, tylko mieszać!!!)

Magnez musze podbijać bo spada, ale jego w soli kenta też jest mało.

jutro robie dokładne pomiary co do reszty.

A odpieniacz wybije ci tego jeszcze więcej.

Jeśli dasz do tego sporą obsade to nie nadążysz uzupełniać pierwiastków.

Jestem początkujący, także mogę się mylić.

Piszę na podstawie tego,co dzieje się w moim akwarium.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja co do soli Kenta i magnezu mam calkowicie odwrotne spostrzezenia. Podmianka co tydzien i wapno mam ponad 500 (!!) magnez tez za duzy - ok 1450. Nic nie leje do akwa - jest ono bardzo mlode - ok 2 miesiace. Wody do podmianki nie napowietrzam - robie tylko mieszanke na dzien-dwa dni wczesniej. Kh trzyma mi sie na poziomie ok 7.5 do 8.

Obsada niewielka - kilka miekkich i nic poza tym. Troche martwią mnie te zbyt duze poziomy wapna i magnezu ale skladam to na karb dojzewajacego zbiornika oraz b.malej obsady.

Wszystko mierzone salifertem wiec pomiary raczej są wiarygodne.

I male pytanko do uzywajacych soli kenta: czy wy tez macie taki drobny syfek zbierajacy sie na powierzchni wody po wymieszaniu soli z wodą ? Mam wrazenie ze ten Kent ma w sobie troche nierozpuszczalnego brudu.Jak zuzyje to co mam to przezucam sie na Preisa - zobacze czy bedzie jakas zmiana.

I jeszcze krotko o pomysle usuniecia odpieniacza z akwa: wg mnie totalny bezsns - odpieniacz ma wybijac syf z akwa - jesli jest duzo syfu to wybija duzo soli przy okazji - jesli syfu jest malo to nie wybije ani syfu (bo go nie ma) ani soli (bo samej soli nie wybije). A wiec usuwanie odpieniacza po to zeby nie wybijal soli jest typowym wylaniem dziecka z kąpielą - sol mozna uzupelnic w prosty sposob a syf zabije akwa.

Dojzale akwrium, DSB w akwa na calej powierzchni i mozna myslec o usunieciu odpienka - ale w dojzewajacym zbiorniku ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy rozrabianiu kenta rzeczywiscie pojawia sie taki film na powierzchni.

Martin- napisz jakimi testami badasz wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ktos mowil nt soli Kenta, ze jeszcze jakis czas temu miala b. wysoka zawartosc wapna i magnezu (tez jej uzywam, a kupilem chyba z rok temu i Ca dosc dlugi czas bylo 500 lub lekko powyzej na samych podmiankach, Mg tez powyzej 1350-1400), natomiast ostatnio zawartosc tych pierwiastkow znacznie sie zmniejszyla. Nie wiem na ile to odpowiada rzeczywistosci, ale tlumaczyloby tak rozne opinie :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. testów robionych w 2005 roku http://www.advancedaquarist.com/2005/12/aafeature1 zawartość Mg wynosiła 1475, a Ca 375.

U mnie wychodzi wapń ponad 500, a magnez 900(testy robione JBL i salifert).

W przyszłym tygodniu otwieram następną paczkę więc zrobie test.

Może rzeczywiście co dostawa to inne parametry.

O tym magnezie na poziomie 900 słyszałem także od paru osób, gdzieś tu na forum widziałem też post.

Jeśli te testy z 2005 (wykonane w laboratorium) roku są wiarygodne, to skąd

@alef masz tak duży wapń?.

Albo te wszystkie testy o d**e potłuc, albo tak jak pisałem, co dostawa to inny skład.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mierzyłem Mg JBL-em i musiałem lać podejrzanie dużo Mg aby utrzymać go na poziomie 1350. Po zmierzeniu Salifertem okazało sie że jest poza skalą.

JBL - Mg - 1350

Salifert - Mg - 1650

(Testy robione czysto amatorsko, proszę nie traktować ich zbyt poważnie)

@Marti701 może mierzyłeś Mg JBL-em, u mnie sie nie sprawdził.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze testom JBL-a - przejechalem sie na nich kilka razy i wiecej tego badziewa nie kupie. A skad mam takie duze CA ?? Tylko z Kenta - bo nic innego nie leje. Ale zauwazylem bardzo ciekawa rzecz:

- woda z RO jest zimna (kilkanascie stopni) - mieszam to z Kentem i po kilku godzinach mam wapn ok 480. Na drugi i trzeci dzien tak samo.

- dokladnie to samo ale woda podgrzana wczesniej do +30 stopni i po kilku godzinach mam CA ponad 500. Po przegryzieniu sie wody z sola (1-2 dni) wapn skacze do 530 i wyzej.

Nie wiem od czego to zalezy ale jak podgrzeje wode to Kent uwalnia wiecej wapnia (i co wazne - tego plywajacego syfu jest mniej - wlasnie dlatego postanowilem grzac wode z RO zeby sie tego syfu pozbyc).

pomiary robione w takiej samej temp - po dobrych kilku godzinach wiec woda lapie temperature pokojowa.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

Nie wiem od czego to zalezy ale jak podgrzeje wode to Kent uwalnia wiecej wapnia (i co wazne - tego plywajacego syfu jest mniej - wlasnie dlatego postanowilem grzac wode z RO zeby sie tego syfu pozbyc).

może po prostu rozpuszczalność Ca w wodzie zależy od temperatury :wink ?

teoretycznie optymalną temperaturą wody do której wsypujesz sól powinno być 25stC.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=137

Nowe fotki po zalaniu akwa... jak dla mnie już pięknie wygląda i bardzo cieszy :)))


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wygląda fajnie :)

A pompy uruchomiłeś, czy tylko moczysz skałe w wodzie ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy "furgają" na całego :)

Zwłaszcza teraz dobra cyrkulacja to podstawa.

Dałem także parę pałeczek pokarmu dla krabów co by w tej wodzie coś było dla bakterii.

Świecę 12 h dziennie... czy może innym czasem oświetlać?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świece od samego początku 14 godzin aktynika, 12 białe.

Nawet jak glony zielone się pojawiły nie skracałem.

Po 2 tygodniach zbrązowiały i padły :)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

Ja świece od samego początku 14 godzin aktynika, 12 białe.

Nawet jak glony zielone się pojawiły nie skracałem.

Po 2 tygodniach zbrązowiały i padły :)

Też mam zamiar swiecic o 2 godziny dłużej aktyniką. Zastanawiam się jednak nad 10 godzinami białego... ale w sumie to nie wiem przy czym zostanę...


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada akwa wybrana:

dwa błazenki pomidorowe (parka) amphiprion frenatus

dwie krewetki czyszczące lysmata ambionesis

krab pustelnik

xenia egipska

Bardzo podoba mi się krewetka boksująca, tylko czy możliwe jest jej trzymanie z powyższą obsadą???

Czy nie zrobiłaby czegoś błazenkom... np w nocy kiedy śpią?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.