Skocz do zawartości
Patry?

Projekt - akwa 25 litrów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, aby postawić nano-rafę 25 litrów (40x25x25)

Zacznę może od rzeczy najprzyjemniejszej - planowanej obsady:

5-6 kg. żywej skały i to co z nią daj Bóg przyjdzie

2x Błazny (OFC. Ocellaris)

1x krewetka czyszcząca

Żywy piach na podłoże (wie ktoś skąd wziąć ok. 2 kilogramów tegoż)

Chciałbym dać także jakieś wytrzymałe koralowce miękkie, nie wiem tylko za bardzo jakie.

Filtracja:

I tu jest spory problem. Obsada akwa ma być, jak widać, całkiem spora więc i filtracja duża. Planuję sump 10,5 litra (bez komina), kaskadę przeznaczoną dla akwariów o wielkości do 75 litrów i do tego jakiś niewielki filtr wewn.. Myślę, że przy takim systemie wszystko bez problemu się utrzyma, jednak za bardo nie wiem, jakie dobrać wkłady? Na wewnętrzny nałożę gąbkę, do kaskady planuję ceramikę, zaś do sumpa bioballe lub żwirek.

Oświetlenie:

Też nie jestem pewien. Mam belkę Atman z świetlówką 18W Phillips i nie wiem, czy znajdę świetlówki do niej pasujące, chyba, że dołożę jeszcze jedną Marine Glo.

Ogrzewanie: grzałka 25W w sumpie

To już chyba wszystko. Za sugestie z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Patryś mysle ze twoje akwarium bedzie za male na blazny,6kg skaly napewno nie poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczen przez nie produkowanych,wklady filtracyjne przyniosa wiecej klopotow niz pozytku,dobrej jakosci skala bedzie wystarczajacym filtrem.Poza tym nie zaczynal bym przygody z morskim od tak malego litrazu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za małe na błazenki?

Skoro tak sądzisz to O.K. akwa pochodzi pół roku z koralowcami i krewetkami, a jak będzie O.K. - dam dwa błazenki, ew. kaudernii.

Za mało skały? Ile w takim razie ma jej być? To jest prawie 25% pojemności zbiornika, nie chcę mieć go zawalonego samą skałą.

A jakie w takim razie media filtracyjne? Może zrobić w 10,5l refugium z glonami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą wielkosc akwarium skaly bedzie akurat,ale chodzi oto ze ta ilosc nie da rady przerobic odchodow 2 blaznow.Polecam inne ryby do tej wielkosci akwarium.np; http://www.reefshop.pl/eshop/font-color-016aff-ywe-zwierz-ta_ryby_i-gobiodon-atrangulatus-i-clown-goby-green.html lub http://www.reefshop.pl/eshop/font-color-016aff-ywe-zwierz-ta_ryby_i-signigobius-biocellatus-i-two-spot-goby.html Refugium to dobry pomysl.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki lubia miec ukwial. Ten ukwial moze byc po roku wiekszy niz to cale akwarium razem z sumpem...

Po co do tak malutkiego akwarium sump i jak chcesz zbudowac obieg?

Dlaczego takie male akwarium, jezeli planujesz blazenki ?

Ps: nie kieruj sie wielkoscia akwarium z filmu "Gdzie jest Nemo" :) Bylo o wiele za male.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć Patryś, co do ryb w takim zbiorniku to nie planuj nic, a już w szczególności Pterapogon kauderni (przy okazji nie pisze się kaudernii bo powinno podawać się pierwszą część nazwy łacińskiej również inaczej jest nie poprawnie) dola nich to na głowę powinno być co najmniej 60-70 litrów a z własnego doświadczenia powiem Ci że parka w 240 ma się dopiero sympatycznie, ja sam używałem większego kotnika na ich narybek niż Ty planujesz całe akwa. nie zapominaj że te ryby rosną również w górę i potrzebują ze 30 cm wody co najmniej.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.