Skocz do zawartości
iwo

plany mojej pierwszej rafy 114l+30l

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

będzie to moje pierwsze akwarium rafowe ale zielony w baniakach zdecydowanie nie jestem:P

jedno z moich pudełek:P

http://www.aquadesign.pl/Baron_html/galeria_Iwo1.htm

o solniczkach jeszcze musze duzo poczytac ale zdecydowałem sie zacząć bo praktyka to najlepsza nauka...

prosze o stwierdzenie gdzie moj plan kuleje...

tosm5.jpg

itons9.jpg

narazie w akwarium 80/40/45h wkleiłem panel o szerokości 17cm podzielony na 3 komory jak widac na zdjęciu.

do akwarium wepchne pewnie ok 20kg zywej skały, głównym celem są koralowce (miękkie i twarde) na drugim planie stawiam rybki krewetki itp ale napewno chcialbym miec u siebie : Amphiprion ocellaris x2, pterapohon kauderi x2.

kilka slimakow i krewetek....(moge więcej fiszek??)

w panelu prawowac bedzie pompa ok 2000 l/h

i w akwarium jedna 1000 l/h

oswietlenie to dla mnie duzy dylemat ...

albo 150W hqi albo 5x24w t5.

do tego miniflotor w 2-komorze panela.

1-wsza komora bedzie wypełniona żywym grysem i żywą skałą.

piszcie prosze... czekam.

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche malo szerokie, ogolnie plan dobry.

Jesli to sypialnia to pomysl o cichych pompkach i wogole napisz jaki dokladnie sprzet chcesz kupic, chyba, ze juz masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne masz to slodkie z linku, gdzie sie podziala ta kaskada? Wode rozchlapales jakims programem, czy masz tam waveboxa:D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pare uwag:

-brakuje dziury na wylot pompy w 3 komorze :haha

-skoro masz taka fajna srodkowa komore to lepiej IMO przelozyc odpieniacz do komory z grzebieniem a w srodku zrobic refugium. skalby Ci styknie to co wlozysz do akwarium

-odpieniacz ... , nie wiem czy mini nie bedzie za maly, zalezy od obsady pozniej. ale skoro komora ma 17 cm to w razie niemca wejdzie i midiflotor

-lampy zaleza tylko od Twojego gustu, bo watowo obie beda ok

-trochu mala cyrkulacja, pompe obiegowa trudno zaliczyc do cyrkulacji, pozatym 2000 litrow w obieg to sporo, nie warto dawac pompy mocniejszej niz mini czy tez midiflotor przerobi. lepiej dac mniejsza do panela (1000 - 1200) a do akwarium dolozyc jedna mocniejsza o szerokim strumieniu (marea czy mala tunze nano)

BTW ... super slodkie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do słodkowodnego to sprzęt na czas zdjęcia został wyjęty a fale zapewnia zwykła suszarka (oczywiście też tylko na czas fotki).

dziury wylotowej nie ma ale przemyslalem to... rurka będzie szła po prostu nad krawędzią panela... 2 kolanka i po sprawie , a będe probował zamowic

szklaną rurkę wygiętą tak zeby bylo rownie estetycznie.

z cyrkulacją pewnie masz racje.. wic bedzie ok 1500 w panelu i 2000 w srodku?? ok??

a czy hqi 150w nie bedzie za mocne?? (glony)?

miniflotor jest podobno do 200 l wiec powinien podołac,,,

dzięki .

czekam na więcej.

iwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI nie bedzie za mocne - pozatym jakosc swiatla - przy ruszajacej sie wodzie na powierzchni HQI wyglada 1000x lepiej niz T5 :) a ty jestes esteta (akwa z linka) wiec napewno ci zapasuje.

co do cyrkulacji - wg mnie duzo za mala - ja mam 4800L w 160L i dalej jest za malo. Daj tak jak ksiazka pisze: 30-40 razy pojemnosc zbiornika i bedziesz zadowolony.

pozdrawiam i zycze sukcesow


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 114 litrow razy 30 to 3420 litrow ja chce dac 3500 wiec chyba podręcznikowo pasuje... czy niby sile pąpy z panela liczona jest jakos inaczej??

i jeszcze pytanko co do obsady w 114 litrach 4ryby po 8cm to malo? , czy mozna sie jeszcze pokusic o cos... ale wole trzymac sie dolonej granicy norm...

ale nie wiem jakie sa normy...;/

pozdrawiam iwo

ps. szukam sprzedawcow koralowcow z poznania szczepki itp... wiadomo miedzy nami bez sklepow pewniej i taniej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego z panela nie licz - licz tylko to co dmucha szerokim strumieniem w samym akwa. Z pompami kombinuj w ten sposob, zebys ich nie musial za miesiac sprzedawac :) wiem z doswiadczenia.

A co do obsady ? Wg mnie zasady podobne jak w slodkim - na macanego :))


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwo, w morskim nie ma standartowego przelicznika ilosc ryb / litraz czy wielkosc ryb / litraz.

do Twojego wejdzie spokojnie z 6 rybek wielkosci garbika czy blazna ale juz 6 pokolcow w zadnym razie. w morskim przy ilosci patrzymy glownie na wielkosc do jakiej ryba dorasta i na to czy "lubi plywac" jak np pokolce (u Ciebie nawet jeden jedyny mialby za malo miejsca wiec odpada)czy jest raczej osiadla i pilnuje tylko swojego terenu jak blazenek czy garbik

co do pomp ... tej w panelu jak juz przedmowca rozsadnie zauwazyl nie liczymy, straty na tych wszystkich kolankach, niemoznosc sensownego ustawienia wylotu itp powoduje ze nie ma co sobie nia glowy zawracac.

co do pomp w samym akwarium to powiem tak - wszystko zalezy od tego jakie masz pompy. mozesz wlozyc do akwa kilka pomp waskostrumieniowych po powiedzmy 1000l.h i jakos uzbierasz te "wymagane" 30 razy objetosc. ale efekt bedzie zaden bo strumien wody bedzie sie juz rozplywal w nicosc 20 cm od wylotu pompy wiec defacto srodek akwa bedzie bez cyrkulacji. mozesz tez zamiast tego wlozyc w przeciwlegle konce akwarium dwie pompy szerokostrumieniowe typu tunze nano albo marea tak zeby sie strumienie w srodku akwa spotykaly i zrobia Ci takie tornado ze bedziesz pod wrazeniem. Zrobisz koniec koncow i tak tak jak chcesz, ja moge poradzic zebys wsadzil 2xszerokostrumieniowe 2500 litra/h


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten grzebien nie bedzie za waski dla pompy 2000 l/h ? Chyba mniejsza pompa by wystarczyla przy takim marnym odpieniaczu ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na probe do panela włączyłem pompę 1200 litrow z mojego slodkiego akwa i grzebień nie ma żadnych problemow wiec mysle ze i przy 2tys nie bedzie źle..

co do sprawy z liczeniem lob nie pompy z panela do cyrkulacji to kolanka nie spowalniają ruchu wodyza bardzo pompa tworzy takie same ciśnienie wiec

prędkość wody będzie wciąż taka sama... tak mysle...

i zalezy na tym zeby w akwarium bylo jak najmniej sprzętu wiec chcialem mocną pąpe do palela i 1 mocną po drugiej stronie akwa, panel 2000 l/h + w srodku 3000 l/h.

będzie grało??

pozdrawiam iwo

ps w slodkich tez nie ma standardowych przelicznikow ilosci ryb, liczy sie ruchliwosc agresywnoosc teretorializm lub potrzeba stada ale jakies tak wyznaczkniki

w cm na litr są i o to mi chodzilo... wiadomo ze nie stosuje sie ich zawsze ale dają jakiś pogląd na sprawe..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie:D

Ps: na sredniej wielkosci rybke (np: loriculus) trzebaby chyba przeznaczyc ok. 50 litrow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie... jak to jest z skokliwościowością ryb?? jaka duza powinna byc roznica miedzy taflą wody a końcem szyby aby bylo to w miare rozsądne przy

rybach ktore zaproponowałem??

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie ryby zaproponowales ale ryby morskie skacza czesciej i wyzej niz slodkowodne. Dlatego podnoszenie szyby do odpowiedniej wysokosci nie ma sensu - nikt nie buduje akwarium wysokiego na 1,2 m i nie nalewa do niego 60 cm wody, zreszta 60 cm przeszkoda to czesto tez jest za malo.

Wyjsciem jest albo przykrywa albo ustawiana na szybach bariera. Slyszalem, ze ktos stosowal jakas siatke zamiast przykrywy. Sa tez tacy (i tych jest chyba najwiecej, ktorzy nie maja nic. Ci staraja sie nie kupowac skaczacych ryb, choc czasami jest sie trudno powstrzymac :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiataj Iwo cieszy mnie ze nowa osba w Poznaniu zakłada zbiornik , Co do cyrkupacji w zbiorniku to w moim akwarium 80L mam 3x aquael circulator 650L/h i 1x maxi Jet 1200 z czego tylko jeden circulator jest pod skałą a reszta w panelu i rozprowaczone rurkami pcv , miom zdaniem obieg wody jest ok , Wieczorem wkleje fotki , co o odpieniacza to też mam miniflotor i jest spoko tylko musisz wymieniać kostki na czas .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Iwo bardzo się cieszę że w naszym mieście pojawi się kolejny morszczak. Przemysl kwestie światła, przy 144l brutto 150HQI byłoby ok, ale z doświadczenia ci powiem że wartoby było dołożyć jeszcze ze 2 aktyniczne T5, albo pozostać na 4x24W i tez będzie super. Jeżeli będziesz miał ochotę zobaczyć świecenie HQI na żywo to zapraszam na wizję lokalną.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. mala aktualizacja

nabyłem

- tunze nanostream 6045 (4500l/h)

- AM oceanrunner power head ph 2000l/h (do panela)

-miniflotor i pąpke do niego...

- hqi am 150w

to na tyle pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj do akwarium wpadło 12 kg zywej skaly (zalałem przedwczoraj 100% woda z dojzalego zbiornika :D))) w weckend dojdzie jeszcze ok 8 kg wtedy dam fotki...:D

pozdrawiam

iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiam.

Od zalania akwarium mineło 14 dni.

od tygodnia jest kilka korali i 2 pustelniki i rozgwiazda.

w 2 dniu bylo 12kg skaly po tygodniu doszlo jeszcze ok 5,5kg...

temp.25

zasolenie 1,22

fotki:

pocalakh4.jpg

pocalakh4.837e51ab76.jpg

pocale2co9.jpg

pocale2co9.4a23c73093.jpg

od tygodnia na szybach zaczynaja pojawiac sie glony, zielone i brunatne,,, narazie w ilosciach "normalnych"- zbiornik dojrzewa.

wszystkie koralowce ladnie sie rozwijają, ze skaly wychodzą różne dziwne organizmy... wszystko gra!!

pozdrawiam iwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe widze, ze masz ta sama lampe.

Czy aby nie zaszybko na pierwsze twarde?

Jesli sie nie myle, to widze eufylie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze sie przynac ze nawet nie znam wszystkich nazw moich koralowców...

siedze w słonej wodzie od niedawna i nazewnictwa jeszcze nie opaniowałem, działam w 70% po omacku:)

naszczęscie w zakladaniu tego zbiornika bardzo pomaga mi

Błażej(takze uzytkownik tego forum) bez jego pomocy pewnie akwarium nadal stało by pusta a rafa byla by tylko

planem/marzeniem :) dzieki blazej!

N, wiec koralowce tez byly wybierane pod okiem ww blazeja a ze 100% wody mialem z dojzalego zbiornika i w pierwszym tygodniu (mialem 2 koralowce od zalania) koralowce mialy sie bardzo dobrze to uznalismy ze z jednym mniej wymagajacym twardzielem mozna sprobowac... jak narazie ma sie chyba dobrze, ladnie sie rozwija , nie kurczy sie gdy jest swiatlo wiec mysle ze bedzie ok...

mam pytanko, podczas dojrzewania zbiornika glony sa normalna sprawa ... ale w jakich ilosciach??? kiedy powienienem zaczac sie obawiac zielonej inwazji??

pozdrawiam iwo

ps. a jak sie podoba ogólny wyglad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, nie wiedzialem, ze masz wode z dojrzalego zbiornika.

Fajnie to wyglada, estetycznie, zrob fotke caloscie mebla.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwa podoba mi się, fajnie zacząłeś przygodę z morskim, od takiego ładnego zbiornika.

Działasz po omacku, a akwa super:)

Żarnik jaka temperatura barwowa ?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za mile slowa:)

barwa to 10 000 ... lumenów???? jednostki nie znam...

kilka fotek zycia..

pustelnikpi0.jpg

briarumrd9.jpg

grybonor7.jpg

twrk3.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kelvinow :) Poki co zbiornik wyglada swietnie, mam nadzieje, ze w 100% unikniesz wiekszych wysypow glonow czy bakterii. Trzymaj tak dalej :D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.