Skocz do zawartości
Xinill

60--80l - wstępne plany i kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł.

Myślę nad ponownym "spróbowaniem" z morszczyzną - poprzednia zakończyła się pęknięciem akwarium, co pewnie było winą niepołożenia niczego POD akwarium i NA DNIE akwarium - cóż, polak mądry po szkodzie - tego błędu już nie popełnię. :]

Wracając do tematu - myślę nad akwarium o rozmiarach ok. 60-80l - rozmiary nad którymi myślałem to 60x30x35, 60x35x35, 70x30x35 - lub też, i ku temu najbardziej bym się skłaniał - 70x35x35. Akwa miałoby być postawione na szafce - której oczywiście jeszcze nie mam - i "zarurkowane" do sumpa - którego rozmiarów jeszcze nie ustaliłem. GDZIE na zamówienie zrobią mi akwarium z kominem, sump i szafkę, po dość przystępnej cenie? Dawniej ktoś tu linkował taką fajną stronę, która spełniałaby moje wymagania - ale teraz za cholerę jej znaleźć nie mogę, adresu nie pamiętam - szukałem też innych sklepów, ale wszystko jest sporo droższe niż bym sobie życzył - chciałbym żeby cena za akwarium z szybą 6-8mm nie przekraczała złotówki za litr. Possible? :)

Następna sprawa - mam filtr RO - o, ten - tyle że od kilku miesięcy leży nieużywany. Rozumiem, że sendyment i węgiel do wymiany iść muszą - ale czy naprawdę konieczna będzie wymiana membrany, na co ochoty specjalnej nie mam? :]

Oh, oh, i jeszcze kwestia oświetlenia - mam lampę HQI 70w - niedziałającą, prawdopodobnie zapłonnik do wymiany - i, rozumiem, że gdyby udało się ten zapłonnik wymienić i tym samym doprowadzić to HQI do stanu używalności - to właśnie oświetlanie akwa tym byłoby najlepszym rozwiązaniem - taka lampa, z żarnikiem 10 000 kelvinów + jedna lub dwie T8 15w, aktyniczne - by styknęły? Byłoby mi to dość na rękę, bo mam całą elektronikę do tych T-ósemek - inaczej bez dwóch zdań kupowałbym T5. Albo może w ogóle lepiej darować sobie HQI i skorzystać z kilku T-piątek, do tego najlepiej zamontowanych w jakiejś ładnej pokrywie którą zamówiłbym razem ze wszystkim w punkcie pierwszym? ;]

I jeszcze jedno - mam jeszcze z 2kg soli Tropic Marine, leżące od kilku miesięcy w odizolowanym od świata wiadrze - nadaje się toto cały czas do użytku? I czy jeśli będę właśnie soli Tropic Marine - o której tutaj czytałem że jest nieco "przepakowana" mikroelementami i innymi rzeczami - to obejdę się bez dodatkowych płynów z jodem i innymi pierdółkami?

Tematu szeroko pojętej "reszty" na razie nie poruszam - mam jagerową grzałkę, skały będzie 10-20kg (zależnie od zasobów portfela), pompki jakieś mam - co najwyżej kupię Mareę i coś do pompowania wody z sumpa - a te które mam teraz będą mi herbatę mieszać, albo jeszcze ciekawszą robotę im znajdę. :>

O obsadzie też na razie nie myślę - dwie - trzy rybki, kilka pustelników, miękkasy - dokładniej się nad tym później pomyśli, póki co chcę załatwić resztę. :)

pzdr.


------------------------------- bigyellowerror.jpgXinill.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Następna sprawa - mam filtr RO - o, ten - tyle że od kilku miesięcy leży nieużywany. Rozumiem, że sendyment i węgiel do wymiany iść muszą - ale czy naprawdę konieczna będzie wymiana membrany, na co ochoty specjalnej nie mam? :]

Ja nie uzywalem przez 2 miesiace i membrana poszla. Pewnie do wymiany.

I jeszcze jedno - mam jeszcze z 2kg soli Tropic Marine, leżące od kilku miesięcy w odizolowanym od świata wiadrze - nadaje się toto cały czas do użytku? I czy jeśli będę właśnie soli Tropic Marine - o której tutaj czytałem że jest nieco "przepakowana" mikroelementami i innymi rzeczami - to obejdę się bez dodatkowych płynów z jodem i innymi pierdółkami?

Co do soli, jesli jest hermetycznie zapakowana nie widze przeszkod. Ciekawe ile leza te wiadra/worki od czasu produkcji zanim trafia do nas.

Co do mikroelementow- przy miekkich, podmieniajac wode bez najmniejszego problemu bedzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz miejsce to zrob szersze akwarium,ale krotsze.Woda morska bardzo skraca perspektywe,a i w szerszym bedzie ci latwiej ulozyc skale,tak zeby nie dotykala przedniej szyby,np;60/40/35 dl/sze/wys.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
olekszwarc :Ja nie uzywalem przez 2 miesiace i membrana poszla. Pewnie do wymiany.

Yayks.......jest jakiś prosty sposób sprawdzenia czy woda wypływa czysta, czy raczej wymieniać membranę? 200zł w plecy, blah. :|

Co do soli, jesli jest hermetycznie zapakowana nie widze przeszkod. Ciekawe ile leza te wiadra/worki od czasu produkcji zanim trafia do nas.

No jest zapokrywkowana w wiadrze które dostałem z solą - więc chyba można powiedzieć że jest trzymana hermetycznie. Happy.

Co do mikroelementow- przy miekkich, podmieniajac wode bez najmniejszego problemu bedzie ok.

Happy too. :)

Jesli masz miejsce to zrob szersze akwarium,ale krotsze.Woda morska bardzo skraca perspektywe,a i w szerszym bedzie ci latwiej ulozyc skale,tak zeby nie dotykala przedniej szyby,np;60/40/35 dl/sze/wys.

Aj, raczej skłaniałbym się ku dłuższemu - ale 70x40x35 to już chyba trochę za dużo. :)

Zobaczy się, póki co cały czas czekam na odpowiedzi na resztę pytań :]


------------------------------- bigyellowerror.jpgXinill.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xinill zapewniam Cie ze 70/40/35 to nie bedzie za duzo,szybko sie przekonasz ze wlasnie za malo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz na to, ze uzywajac T5- kazda ma swoja dlugosc, 24 W ma chyba 55cm(?) i jesli ja wlozysz do akwarium o dlugosci 80-90cm, to boki beda niedoswietlone.

Oczywiscie rob akwarium najwieksze, na jakie Cie stac:).

Co do pytania o membrane- ja nie mam zadnych miernikow, po tym postoju zaniepokoilo mnie bardzo szybkie ciekniecie, a moze wogole nie ciekla. Nie pamietam, w kazdym razie nie dzialal normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny zbiornik 65x45x35 wysokość bym dał o 5cm więcej zbiornik wygląda dużo lepiej wtedy i daj sobie spokój z hqi lepiej do takiego małego zbiornika daj T5 4x24w albo tak jak ja 5x24w a jeszcze lepiej 6x24W jak upchasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta cena (zlotowka za litr) moze byc problem. Moze ktos za 1000 zl zrobi akwarium 1000 litrowe ale za 10 zl nie zabierze sie do sklejania 10 l akwarium :)

"Yayks.......jest jakiś prosty sposób sprawdzenia czy woda wypływa czysta, czy raczej wymieniać membranę? 200zł w plecy, blah. "

TDS-em zmierzysz. Mieszkasz w "Warsaw", tam jest kilku akwarystow, to moze kogos namowisz na wspolne pomiary...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.