Skocz do zawartości
adamparker

Kilka pytań - 112 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum!

Przymierzam sie do pierwszej solniczki. Zbiornik będzie 112 litrów. Mam pytanie co do wyboru sprzętu.

Pierwsze pytanie czy HQI 70 W wystarczy ? Chce mieć zbiornik otwarty. Czy może być taka lampa :

http://www.allegro.pl/item241299193_lampa_metalohalogen_hqz_71_70w_najtaniej_.html

Drugie pytanie to o odpieniacz . Czy dać Biostar Flotor ( czy on idzie na zewnątrza akwarium - jak kaskada ) czy można dać Deltec MC 300 ( chyba za duży do 112 litrów) .

Jakie dać pompy ?

Czy mogę dać na dno Live Sand - 9 litrów czy to za mało ?

Planuje około 20 kg żywej skały .

Adam


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hqi 70W wystarczy ale ciezko do tego kupic dobry zarnik - dobre zarniki dopiero od 150W w gore. pozatym musisz dokupic do tego 2x24T5 aktyniki zeby to mialo rece i nogi i zeby korale mogly zyc w luxusach. Kup lepiej cos 4x24T5 - zrob lampe sam albo kup jakies belki.

Co do odpieniacza - widzialem jak deltec mc300 pieni i wg mnie zadna rewelka - biostar zdecydowanie lepszy do takiego akwa:

- wisi z tylu jak kaskada

- ma to pudlo z ktorego wywalasz gąbke i przerabiasz na filtr przeplywowy (jak trzeba wegla czy inne badziewie)

- w miare do ludzi to wyglada

- pieni tak samo jak deltec a jest tanszy

pompy: ja bym dal 2xmarea 2400L bo lubie duzo cyrkulacji

piasek: odpusc sobie - odpal zbiornik, poczekaj az dojzeje, wprowadz zwierzaki, przedmuchj skale i po kilku miesiacach daj piach. Syfu na bank bedziesz mial duzo na poczatek i sprzatanie duzo szybciej idzie bez piachu

pozdrawiam i zycze sukcesow


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki zbiornik od blisko roku.

Z HQI raczej zrezygnuj, wystarczy 4x T5 24W, a jak będziesz miał bardziej wymagające korale, to dołożysz jeszcze 1-2 świetlówki.

Deltec MC300 może nie pieni najlepiej, ale w takim zbiorniku sprawdza się doskonale. Po drobnych przeróbkach - skrócenie rurek zasysającej i oddającej wodę będzie super, a przy tym nie zajmuje cennego miejsca w zbiorniku.

Cyrkulacja - na początku była sama Marea 3200, potem dołożyłem jeszcze MaxiJeta 1200l/h i było bardzo dobrze.

Obecnie mam Tunze 6025 + Marea, ale niedługo będę zmieniał Mareę na Tunze 6045 - są po prostu mniejsze i moim zdaniem ładniejsze.

Piasek, tak jak napisał alef - na początku nie dawaj, dopiero jak się skała oczyści. Dopiero, jak stwierdzisz, że ze skały sypie się mało brudu, możesz wsypać piach. U mnie wystarczyły 3 małe worki (chyba po 2,25 kg) - warstwa piachy ma około 2 do 3 cm.

Skały 20 kg to moim zdaniem za dużo, spróbuj na początku włożyć 15 kg. Powinno wystarczyć, a nie zrobisz gruzowiska. Jak będzie za mało, to dołożysz. Trochę skały dojdzie też z koralowcami.

Powodzenia życzę.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamparker witam sasiada,jak bedziesz mial jakies problemy to wpadnij,zawsze cos moge pomoc.Odbierz pw.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy mam zbiornik 126 litrów ( 80x35x45) i do tego dwie belki Atman DR80 ale to są T8. Myślałem żeby sprzedać ten zbiornik z lampami i kupić niższe akwa czyli 80x35x40 112 lit - i wtedy HQI 70 W byłoby ok. Ewentualnie mogę przerobić Atmany na T5 ale pójdzie na to 300-400 zł. Za te lampy Atmana dostane 300zł. Czy za sume 600 zł kupie coś sensownego ? Wydaje mi się że HQI 150W bedzie nawet za duże do 126 litrów.

Cały czas łamie się czy postawić mała solniczke około 100 litrów czy normalne akwa słodkowodne 200 litrów.

Czy można zostawić solniczke na 7 -10 dni bez opieki - urlop itp?


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sie zastanowic, czy podolasz finansowo. Jezeli brakuje juz na poczatku pieniedzy na dobre oswietlenie itp. to chyba raczej slodkowodne 200 l.

Akwarium morskie jest przygoda, w ktora wlasciwie caly czas trzeba inwestowac. Koszty ponoszone podczas zakladania akwarium szybko sie zapomina. Gorsze sa te codzienne, comiesieczne lub coroczne wydatki, ktorych nie da sie ominac.

Jest tu na forum duzo bogatych hobbystow, ale sa tez uczniowie i studenci. Wszyscy wkladamy pieniadze w ten interes, nie oczekujac zadnych zyskow. Bo to jest wlasnie hobby.

Peniek juz Cie zaprosil, tam napewno dowiesz sie wiecej.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Musisz sie zastanowic, czy podolasz finansowo. Jezeli brakuje juz na poczatku pieniedzy na dobre oswietlenie itp. to

Czy 600 zł na samo oświetlenie 112 litrów to za mało ??? Bo wydawało mi się że starczy ....


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie nie zrozumielismy. :) -przepraszam.

W takim razie nie rozumiem takich rozwazan - slodko czy slonowodne :).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witekt :

Piasek, tak jak napisał alef - na początku nie dawaj, dopiero jak się skała oczyści. Dopiero, jak stwierdzisz, że ze skały sypie się mało brudu, możesz wsypać piach. U mnie wystarczyły 3 małe worki (chyba po 2,25 kg) - warstwa piachy ma około 2 do 3 cm.

A ja jednak wolałbym dać najpierw piasek *. Chce użyć przynajmniej 3/4 wody z pracującego akwarium. Dałbym piasek na dno. Dolewał wode 2 x 30 lit z dojrzałego zbiornika i 1/3 nowej z RO/DI . Najpierw dałbym 30l starej + 30l nowej ( na wysypany piach). Uruchomiłbym jedną pompe. Za kilka dni dolałbym około 30 litrów znów starej wody i uruchomił drugą pompe i Biostar Flotora. Po jakimś czasie ( ile ?) dałbym żywą skałe ok 10-12 kg.

Pytanie pomocnicze- czy Biostar Flotor wejdzie na tylną sciane akwarium - jak mam wklejone wzmocniania szyby ?

* Sądze że żywą skałe kupie od kogoś z pracującego akwarium więc brudu i glonów będzie mniej - czy to dobry pomysł ? A jak sypie się później piasek ?

Opadnie normalnie na dno i nie zmaci wody i nie zapyli całej skały ? A na czym postawić skałki jak na czyste dno ?


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamparker jak dasz piasek na samym poczatku przed wlozeniem skaly to bedziesz tego pozniej zalowal,ja dalem piasek po miesiacu i tak mam zasyfiony,takze pewnie bede musial go wywalic z akwarium i przeplukac.Odradzam kupowanie skaly od kogos,nigdy nie bedziesz wiedziec jak dlugo byla w zbiorniku i co byly wlasciciel lał do wody.Najlepiej samemu kupic skale w sklepie.Piasek nasypiesz pozniej szklanką wysypujac na dno.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamparker, zrobisz oczywiście jak będziesz chciał.

Ale ja ze swoim skromnym doświadczeniem też bym kupił skałę z importu (może być odgazowana i lekko oczyszczona w sklepie).

Piasek możesz wsypać później, jest na to kilka sposobów, np. szklanka, obcięta butelka itp. Zawsze akwarium się trochę zabrudzi, ale po 2-3 dniach, jak się woda wyklaruje, pompka w rękę i przedmuchiwanie skały. Kilka razy powtórzysz zabawę i będzie w porządku.

Woda z pracującego zbiornika to dobry pomysł, ale ja dałbym tylko 1 porcję (20-30 litrów) i reszta świeżej solanki. Poźniejsze podmiany też świeżą wodą.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dosypywalem zwirek o granulacji 2-3mm, wystarczy go najpierw dobrze przeplukac w osmozie, pozniej malymi dawkami ostroznie szklanka wysypywac na dno. nic sie nie pyli.

drobny piasek zawsze bedzie bardziej problematyczny, zarowno jesli chodzi o wsypani jak i utrzymanie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wsypywalem dosc drobny piasek koralowy na dno, rura fi 32mm (zostala mi z hydrauliki) i lejkiem z butelki plastikowej - praktycznie nic sie na skalach nie osadzilo - choc teraz mam pewne zastrzezenia co do czystosci piasku - ale to chyba glownie problem cyrkulacji.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to forum jest super! Dzięki za rady . Teraz muszę zacząć robić zakupy sprzętu . Podstawy już złapałem . Dobrze że dzięki Waszym radom uniknę prostych błędów.

Teraz mogę już przekalkulować koszty założenia 112-126 l i utrzymania go .


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas przed ulozeniem skaly, wykleilo dno plexi i uszczelnilo boki, zeby piasek sie pod te plexi nie dostawal.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo jakas kratka na dnie, zeby skala nie lezala na szkle - choc to juz gorzej z czyszczniem, chyba ze kratka nie bezposrednio na dnie.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.