Skocz do zawartości
Hubert

Bardzo wysokie Ca i Mg - czy to możliwe?!?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć, czy możliwy do osiągnięcia w akwa jest poziom Ca-690, Mg-2100 bez szkody dla życia? (ph 8, kh 8, podmiany co tydzień 5%, sól Kent'a, testy Salifert'a).

Po zmierzeniu parametrów przeżyłem szok i w pierwszej chwili szybko zrobiłem dużą podmianę wody. Ale teraz zastanawiam się czy aby testy nie są wadliwe.

Krewetki śmigają aż miło, kraby przeszły pierwszą wylinkę, ślimaki też "szaleją" :wink

Czy aby przy takich parametrach nie powinien nastąpić armagedon?

Aha dodam, że na razie nic nie suplementuję oprócz Coral builder Kent'a (podane dwa razy po łyżeczce bo kh było w granicach 6)


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Hubert!

Jakie masz zasolenie - moze troche za duze ?

Mozesz zmierzyc Mg i Ca w wodzie do podmianki - to przynajmniej wyjasni, czy testy sa o.k.

Jezeli wszystko zyje to nie wykonuj gwaltownych ruchow :).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Stani,

zasolenie wydaje się ok - 1,023 przy temp. 25oC

Brak jakichkolwiek osadów, nic się nie wytrąciło.

Zastanawia mnie ten preparat Kent'a. Niby w instukcji jest napisane, że nie ma wpływu na Ca i Mg ale jeżeli testy okażą się wporzo to gdzieś musi być źródło tych pierwiastków (czyżby sól). Dziś rozpobię wodę do podmianki i sprawdzę testy.

Pozdrawiam


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zywy piach?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w testach Salifert zastanawia mnie brak fabrycznie wydrukowanej daty ważności (chyba, że muszę iść do okulisty :)). Data niby jest ale na naklejce z metkownicy prawdopodobnie naklejonej przez pracowników sklepu. Myślałem, że może prawdziwa data ważności znajduje się pod naklejką, a tu zonk pod naklejką pusto :) Np. testy sery taką datę posiadają


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w wodzie do podmianki Mg i Ca beda w normie to logicznie myslac, kilka wiekszych podmianek powinno sytuacje troche unormowac.

Szczerze mowiac to to wysokie Ca nie tyle przestrasza co ten Mg.

Albo jak zauwazyles - testy...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hubert Ja ci powiem, że ostatnio zgłupiałem z tymi testami.

Tak samo jak ty używam soli KENT, podmianki 10% co tydzień, ostatnio dodaje tak samo jak ty corall builder, bo kh też spadało do 6, a Ca mam 520, Mg 960:O_o. Zaczełem podbijać magnez i testy po jakimś czasie pokazywały 1300.

Ostatnio tu na forum wywiązała się podobna rozmowa i okazało się że np. Alef robi tylko podmiany i poziom Mg ma ok 1300, komuś innemu testy pokazywały ok 1000 podbił do 1300, potem użył innych testów i wyszło mu że ma 1600 :)

Poprostu idzie zgłupieć, ja już nie wiem czy mam podbijać czy nie. U mnie na świeżo przygotowanej solance pokazuje ok 900 Mg. Teraz w sobote otwieram nowy worek Kenta i zrobie test, bo już nie wiem, czy co worek to inne proporcje minerałów, czy poprostu te wszystkie testy na Ca, Mg są do d**y

Zrób test solanki i podaj wyniki, ja zrobie swojej może do jakiś wniosków dojdziemy.

ps. wydaje mi się że corall builder nie podbija, może minimalnie Ca, u mnie nie stwierdziłem wzrostu z powodu stosowania tego preparatu


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się - kiedyś miałem podobne problemy - niski magnez (ok. 1000), bardzo wysoki wapń (powyżej 550) i kh na poziomie 5-6. Poradzono mi znaczne dozowanie magnezu i coral builder na podbicie kh. Zauważyłem, że po podniesieniu kh do poziomu przynajmniej 7-8, nawet przy braku dozowania pozostałych, powoduje inne wyniki testów, niż przy kh niskim.

Moja rada jest taka - podnieść kh co najmniej do 7, zmierzyć wapń i magnez i wtedy dopiero ewentualnie zacząć dozować.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy wodzie do podmianki, przy zasoleniu 1,023 niestety wyszło to samo co w akwa: Ca 690, Mg 2100 :)

Wszystko wskazuje na testy, bo chyba nie możliwe żeby sól była tak zbilansowana.

Dziwne, że źle wskazują oba, może ja coś źle odczytuję.

Porównując instrukcję zamieszczoną w testach (w j. ang.) z instrukcją przetłumaczoną tu na forum różnica dotyczy ilości wsypywanego proszku oraz czasu mieszania. W instrukcji mam, żeby sypać płaską łyżeczkę, tu ktoś pisał, że czubatą. Dla porównania w następnym teście dałem czubatą łyżeczkę i co ciekawe Ca wyszło 0, Mg 2040.

Kurczaczek, za tymi testami obdzwoniłem pół Polski. Mieli je tylko w jednym sklepie i jak się okazuje chyba trefne. Tropic Marine też poza zasięgiem, zostaje Sera albo JBL...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz jak robisz test na Mg salifertem ze wychodzi ci wynik 2100. Dokladnie krok po kroku.

Ja stawiam na pomieszanie instrukcji - salifert ciągle coś zmienia - są stare wersje, nowe wersje - może masz test nowego typu a instrukcje starego typu ?

Pozatym dla spokoju duszy zrób prosty numer:

- zrób solanke, odstaw na 2 dni i zanieś do sanepidu - ładnie poprosisz to ci zrobią test na Mg i na Ca.

- zrob to samo ze swoja woda z akwa.

Kent to calkiem niezla firma wg mnie i chyba nie jest tak, ze oni lopatami dosypuja Magnez i Wapn - w serii XXX panu od lopaty z Magnezem sie pomylilo i sypnął o dwie za duzo :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef,

test robię wg instrukcji, czyli:

1. 2ml do pojemnika,

2. dodaję 4 krople mg-1 i mieszam

3. dodaję płaską łyżeczkę proszku i mieszam

4. nabieram 1 ml mg-3 do insulinówki i zakraplam po jednej kropli w chwilowych odstępach przy czym po każdej kropli mieszam

5. niestety mi wychodzi cała insulinówka więc nabieram znowu 1 ml i dolewam dalej po kropli aż zawartość pojemnika zmieni kolor na szary (u mnie muszę wlać zawartość drugiej strzykawki aż do 0,6 ml). Dodaję do siebie wlane strzykawki i wychodzi mi, że zakropliłem 1,4 ml mg-3. Wg tabeli wlewając 1 ml masz 1500 ppm magnezu w wodzie więc dodając jeszcze 0,4 (tłoczek na 0,6 ml) z tabeli (600 ppm magnezu) otrzymuje wynik 2100

Co do soli to w sól Kenta bardziej wierzę niż w te testy gdzie data ważności naklejana jest przez sprzedawcę lub dystrybutora.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos jest nie tak; mam juz drugi test saliferta na Mg i zawsze wydawal sie sie w miare precyzyjny, jak chcesz moge Ci wyslac zuzyty, jakies odczynniki zostaly to sobie porownasz

instrukcja do Ca jest podobna z tym, ze wlewa sie 8 kropli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie do Ca 8 kropli.

@Zizi,

ile sypiesz proszku - płaską, czy z czubkiem i gdzie kupujesz testy Salifert


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś z Was próbował kiedyś reklamować wadliwy test? Bo w przypadku gdy jest zły można by na potwierdzenie tego wykonać taki test w sklepie ich wody tylko czy nie zacznie się przepychanka, że to wina importera, producenta, dystrybutora, PO... :Dozingoff


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sypie czubata - no powiedzmy tyle ile zostanie na lyzeczce - i wyniki wygladaja realistycznie.

Sproboj z wieksza iloscia tego sypkiego odczynnika. Ew mozesz sprobowac inna metoda - wez 1ml wody z akwa i 1ml RO - i wynik pomnoz x2

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert,

jezeli test pokazuje w rozrobionej solance stezenie podobne jak w akwarium to o wode w akwa mozesz byc spokojny.

Albo zle przeprowadzasz testy, albo sa one felerne. Ale przynajmniej wode masz o.k.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, fakt przynajmniej jeden kamień z serca ale z drugiej strony mogą być znowu niedobory.

@MateuszD, sypałem szczubną łyżeczkę w jednym i drugim teście i wyszło Ca 0, Mg 2040, znowu kombinować bardziej szczegółowo z ilością sypanego proszku można jeżeli wie się do czego dążyć. Na dzień dzisiejszy nie znam nawet przybliżonych wartości tych pierwiastków w moim akwa. Niestety sanepid wypiął się na moją prośbę, podobno nie mają takich odczynników, żeby zbadać wodę inną niż z kranu :Dozingoff. Badanie wody można zlecić ale tylko kranówki i to pod warunkiem, że przyjedzie ktoś od nich i sam pobierze wodę TYLKO Z KRANU. Nie pomogły uprzejmość, miłe słówka, prośby itp.

Na szczęście w sklepie, w którym kupiłem te testy otwarci są na sprawdzenie tych testów na ich wodzie i jeżeli okażą się ble to będzie reklamacja. Problem w tym, że będę tam dopiero w następną sobotę, a do tego czasu albo zakup testów Sery albo niepewność co jest z wodą w akwa.

Stani co mogę jeszcze źle robić przy testach, woda tylko i wyłącznie z akwa :wink, preparaty podaję w ilościach i w kolejności podanej w instrukcji, mieszam kiedy każą i tak długo jak każą, nie mieszam kiedy jest napisane NIE MIESZAĆ! :), hmmm


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sproboj jak napisalem wymieszac 50:50 z woda z RO i wynik pomnoz przez 2 - moze test nie jest przystosowany do wiekszej ilosci tego ostatniego odczynnika niz 1ml

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hubert W mojej instrukcji testu na Mg jest napisane, że z buteleczki Mg-1 dodać 6 kropelek, inne czynności tak samo. Może masz nowy test, a starą instrukcję.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna drugi raz nabierac odczynnika do strzykawki, jezeli po dodaniu calej pierwszej jeszcze nie ma rezultatu. Mozesz jedynie zrobic tak, jak napisal Mateusz (50/50).

Jezeli w instrukcji pisze, zeby dodac plaska lyzeczke, to nie ma co kombinowac z czubata.

Ostatnio moj test na Ca nagle przestal zabarwiac plyn w menzurce na niebiesko. Prawdopodobnie przechowywany byl za cieplo lub za zimno. Nie dosc, ze powendrowal do kosza to prawdopodobnie wyniki z ostatnich kilku tygodni tez byly sfalszowane. Tak to juz jest.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD,

po powrocie z robotni zrobie 50:50 z RO, to jest jakieś wyjście

@Jarosław,

z tymi sześcioma kroplami to mie teraz zaskoczyłeść. Może rzeczywiście pomylone są instrukcje. A test na Ca też masz Saliferta? Jeśli tak to czy mógłbyś podać same ilości odczynników, które się dodaje bez całej pozostałej treści?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem w 2 testach na Mg - jest 4 krople

data waznosci jest naklejana - jeden mam 02-2009 a drugi 09-2009, tak jest we wszystkich testach saliferta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim teście Saliferta Mg jest naklejona naklejka z datą do 01-2010 i tam z tego co piszecie widzę że jest inaczej.

Oni chyba upychają wszystko co maja na stanie, tzn zdarzają sie testy na Mg w pudełku po Cu tylko ze zmieniona naklejką. Kto wie czy z tymi instrukcjami tez tak jest, że jak zabrakło nowych to wrzucają jeszcze stare. Nie nie, to chyba niemożliwe nie zrobili by nam tego:dozingoff

@Hubert

Salifert Ca

1. 2ml wody z akwa

2. płaska łyżeczka proszku

3. 8 kropelek z buteleczki nr.2

4. zakraplanie ze strzykawki płynu z buteleczki 3 do zmiany koloru

5. odczyt z tabeli.

Data przydatności 08-2011

Tylko z nich nie rezygnuj, jak sie już dowiesz o co chodzi bo to bardzo dobre testy jak na nasze potrzeby:) I moim zdaniem o niebo wiarygodniejsze od JBL-a.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.