Skocz do zawartości
Hubert

Bardzo wysokie Ca i Mg - czy to możliwe?!?

Rekomendowane odpowiedzi

:)

Tak sobie czytam o tych problemach z Salifertem i stwierdzam, że pozostanę jednak przy testach JBLa.

Może nie są zbyt wiarygodne i zbyt dokładne, ale po pierwsze, dają powtarzalne i w miarę realne wyniki, a po drugie, jak dozuję preparaty zgodnie ze wskazaniami tych testów, to zbiornik ma się całkiem nieźle.:)


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo :),

jestem po testach 50:50 wg zalecień Mateusza i niestety lipa, tzn. wskazania po przemnożeniu przez 2 są identyczne do otrzymanych przy dobieraniu poraz drugi do insulinówki odczynnika mg-3, czy ca-3. Każdy wynik kręci się koło Ca-690, Mg-2100, ręce opadają. Jedynym wyjściem pozostaje wypróbowanie testów na działającym już i sprawdzonym systemie ale takich Ci u mnie w okolicy jest niedostatek :)

@Jarosław, wiele dobrego czytałem o tych testach i na poszukiwanie ich poświęciłem parę dni. Przez jego dobrą opinię po pierwszym pomiarze zareagowałem dużą podmianą wody nie biorąc pod uwagę, że coś może być z testem. Nawet dziś nie jestem do końca przekonany, że to test ale chyba kończą się już inne możliwości. Na niekorzyść Saliferta działa też ogromna trudność z ich dostaniem. Może to ich popularność powoduje, że są towarem deficytowym, a może to importerzy na Polskę przysnęli w nieodpowiednim czasie. Zresztą z testami TropicMarin jest to samo. Na stronach netowych jest w ofercie, a po zamówieniu czekaj człowieku miesiąc, żeby dostać wiadomość, że cyt. "... z powodu niepoważnej postawy dystybutora na Polskę wycofujemy się ze sprzedaży testów Tropic Marin...". Osobiście dwa razy słyszałem podobną odpowiedź przez telefon i raz przeczytałem ją w mail'u.

Wychodzi na to, że jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma - witaj SERA :), bo tego w pobliskich sklepach nie brakuje. Gdybym dorwał jeszcze gdzieś Saliferta to pewnie zdacydował bym się jeszcze raz na niego. Porozglądam się jeszcze trochę.

Pozdrawiam

Hubert


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze rzeczywiscie tafila ci sie jakas trefna sól ? Ale ja jednak stawiam na walnięty test - tzn. nie tyle zły ile z pomieszanymi odczynnikami - masz poprostu test na badanie czegos innego a naklejki na butelkach są inne.

Co do Tropic Marin to sytuacja sie zmienia - SIREN juz nie jest jedynym dystrybutorem w Polsce - i jest to informacja pewna bo pisalem bezpośrednio do Tropic Marin z zapytaniem o to, gdzie mozna SZYBKO kupic w Polsce TM.

Otrzymalem taka oto odpowiedz:

CYT:

For exporting our products to Poland we co-operated for some years exclusively with the company

SIREN

[..............]

Just a few weeks ago we agreed with the company SEMEKO being an additional distributor in Poland:

SEMEKO Grupa Inwestycyjna Sp. z o.o.

[..............]

After this recent change we ask for your understanding that we want to monitor the development of the further supply situation in Poland .......

KONIEC CYT.

Na allegro pojawil sie ktos kto sprzedaje TM (ma zero komentarzy) i ma calkiem ladne ceny - tez do nich mailowalem i twierdza ze maja caly asortyment i wysylaja w tym samym dniu. Zamowielem u nich testowo kilka rzeczy.

A jesli chodzi o saliferta to Mati sprzedaje - no ale tez trzeba czekac kilka dni.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witekt :

:)

Tak sobie czytam o tych problemach z Salifertem i stwierdzam, że pozostanę jednak przy testach JBLa.

Może nie są zbyt wiarygodne i zbyt dokładne, ale po pierwsze, dają powtarzalne i w miarę realne wyniki, a po drugie, jak dozuję preparaty zgodnie ze wskazaniami tych testów, to zbiornik ma się całkiem nieźle.:)

Witek tez mam w domu testy JBLa i saliferta i raz robie jednym testem raz drugim winiki zawsze wychodza podobnie


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ R@F@L, słyszałem podobne opinie. Może warto, żeby jeszcze kilka osób to potwierdziło, i być może w ten sposób rozwiązalibyśmy problem z Salifertem? :)

Jeżeli JBL jest równie dobry, to po co przepłacać? :yes


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem jest jeszcze pare osob co JBLa sobie chwala ale niech same sie wypowiedza na ten temat.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez urzywam JBL i nie narzekam,wyniki sa w miare dokladne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, z zakupem JBL u mnie też nie ma problemu. Może faktycznie zakupię je na próbę. Z tego co się orientowałem w cenach to JBL jest tańszy od Sery - jeżeli u Was wyniki są wiarygodne to dlaczego przepłacać, a i tak może trafić się Salifert bubel :Dozingoff

Na trzeźwego chyba się tego nie da rozgryźć :drink

Co do Tropic Marin to dobra wiadomość, że ktoś jeszcze zaczął sprowadzać ich asortyment, bo z monopolem na kraj wiadomo jak jest...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam w domu Tropic Marin [Ca] i wyniki na tym tescie mialem zawsze wysokie niz na Salifercie i JBLu


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem dziś testy JBL-em na świeżo przygotowanej solance (sól Kenta)

Ca - 540

Mg - 1260

A teraz pomiary z mego akwarium

28 sierpień

KH - 6.0

Ca - 520

Mg - 980

Zaczełem dodawać Coral builder bo niskie KH, i Magnesium Pro Grotecha( przyznam się że za szybko podbiłem Mg zerknijcie na pomiary niżej :o)

2 września

KH - 8.0

Ca - 520

Mg - 1380

tu przestałem dozować Mg bo zgłupiałem czytając posty o zawyżającym wyniki JBL

6 wrzesień

Ca - 500

Mg - 1200

raz kozie śmierć, znów zaczełem dodawać Mg Grotecha, bo Mg sporo spadł

9 wrzesień

KH - 8.8

Ca - 480

Mg - 1220

Magnez troszke się podnosi więc będe go dozować nadal, Coral Builder przestane dozować bo KH szybko rośnie, może samo podbijanie Mg ustabilizuje KH i nie będzie spadać.

Po zrobieniu testów na świeżej solance, stwierdzam że nadal będe używać testów JBL.

W którymś poscie ktoś pisał że podbijał Mg do 1380, testy robił JBL.

potem zrobił test Salifertem i wyszło mu że ma ponad 1600 Mg.

Gdyby mój JBL miał też tak przekłamywać to w świeżej solance też powinno być wysokie Mg.

Nie sądze by Kent serwował nam Mg w dawce 1600 mg/l, JBL wskazuje na 1260.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o

Wyszło na to, że Salifert jest do du.. i cały akwarystyczny świat się myli :o Teraz w Polsce będzie królował JBL :o

Każdemu może się podwinąć noga na jakiejś instrukcji itp. Ważne, że sklep chce załatwić sprawę polubownie i następne testy mogą być już OK. Testy Salifert jak za te pieniądze to najwyższa światowa półka (oprócz PO4) więc ja napewno ich nie zastąpie JBL-em :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - ŚWIĘTA RACJA !!!

Powiedz mi jedno co do PO4 - czy poza ROWA ktora jest dla mnie obecnie niedostepna (cena) jestem w stanie w miare dobrze okreslic PO4 uzywajac Tropic Marin ?? Zamowilem ten test tak troche w ciemno (na wszystko inne uzywam salifert) i nie wiem czy dobrze zrobilm wydajac te 50 zetow

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej kasa wydana niepotrzebnie. Tylko Merc bo tak naprawdę Rowa to też jest Merc :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem że salifert jest do d**y.

Poprostu co opakowanie to jest niepowtarzalny.

Zajżyj na reef central sponsor forums/salifert.

http://www.reefcentral.com/forums/forumdisplay.php?forumid=196

Co opakowanie ludzie inne wyniki otrzymują :

Mg

Test kit A (original) result : 390

Test kit B(new) result : 480 !!!

KH

OLD KIT=9

NEW KIT=13

To wycinki z postów z tego forum.

A tak od siebie:

Opakowania wyglądają biednie, data naklejana, ten sam test a w wielu wersjach.

Instrukcja odbijana na xero.

Jeśli tak mają wyglądać produkty światowe to ja pozostane przy JBL.

Ma ktoś link na strone światowego producenta testów Salifert?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachowujesz się jakbyś miał jakiś interes w promowaniu testów JBL :o

Tunze też nie tak dawno wypuściło dużo bubli i co trzeba się przestawić ma maxi-jety? Nie chcę nikogo namawiać na testy Saliferta ani nikogo przekonywać, że JBL jest "be". Miałem wiele testów różnych firm i wg. mnie testy te nie dorównują testom Salifert. Jeśli trafię na bubel to może zmienie zdanie ale na dzień dzisiejszy twierdzę, że oprócz fosforanów są to najlepsze testy do naszych potrzeb w miarę dostępne w naszym kraju.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Testy Salifert jak za te pieniądze to najwyższa światowa półka (oprócz PO4) więc ja napewno ich nie zastąpie JBL-em :o

Mam taki sam interes w promowaniu JBL, jak ty SALIFERTA :)

Zaden !!!

W którym swoim poście napisałem coś złego na temat Salifert.

Przytoczyłem tylko informacje o których inni pisali, którzy używali tych testów.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701

"KH - 8.0

Ca - 520

Mg - 1380

tu przestałem dozować Mg bo zgłupiałem czytając posty o zawyżającym wyniki JBL

6 wrzesień

Ca - 500

Mg - 1200"

Pisałem w moim przypadku o zaniżającym wyniki JBL-u.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarosław

a robiłeś może testy JBL-em świeżej solanki ?

bo ciekaw jestem wyników

Ja cały czas nie twierdze że JBL jest idealny.

Poprostu dziwi mnie że różnymi testami osiągamy różne wyniki, nieważne czy to TM, JBL, czy SALIFERT.

Ale jedno jest co nas łączy - sól KENTA.

Może to ona jest sprawcą.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem napisać.

Pierwsza paczka soli świeżo rozrobiona w testach JBL wykazywała Mg-900

Ten sam test (to samo opakowanie) w paczce otworzonej tydzień temu wykazuje

Mg - 1260.

Z tamtą paczką soli coś mogło być nie tak, bo skawaliła się po 2 dniach od otwarcia, ta nowa paczka jest otwarta ponad tydzień i magazynowana w wiaderku tak samo jak poprzednia, a cały czas jest sypka, zero grudek.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701

Ja JBL-em dawno przestałem mierzyć, tak czy siak zaniżał u mnie wyniki Mg i w solance i w akwarium.

Dzisiaj mierzyłem wodę do podmiany z sola Preis Salifertem i wyszło mi 1290, Kenta nie używam.

Marti701 posłuchaj, nie wiem ile czasu prowadzisz już akwarium i jakie masz doświadczenie, ale wydaje mi się że doznałeś tzw. ”syndromu poje…ania poakwarystycznego” :):):o tak to nazywam i czasami sam tego doświadczam:).

Co mianowicie objawia się miedzy innymi:

Natrętnymi myślami o składzie wody w akwarium i w solance.

Podejrzliwość wobec producentów testów.

Nie posłucham nikogo dopóki sam nie sprawdzę.

Wszystko wydaje się zbyt mało solidne i za drogie.

Wydaje ostatnie pieniądze na sprzęt.

Preparaty pewnie nie działają tak jak byśmy chcieli i nie są powtarzalne.

Kto i co za to wszystko jest winien co może prowadzić nawet do rozwodów i samookaleczeń

itd., itd………….Przepraszam Cię ale nie mogłem się powstrzymać jakiś taki dziwny humor dziś mam:D.

Kiedy nie czytałem tego forum pamiętam jak dziś, kupowałem u P.Szewczaka jednocześnie Sera, Jbl nawet Tetrę i mierzyłem jednocześnie, różne parametry, każdy pokazywał co innego. Ale zacząłem mierzyć tylko Jbl-em(czego do dzisiaj żałuję), mierzyłem codziennie, a nawet dwa razy dziennie w apogeum około roku. Naprawdę dużo opakowań tego JBL-a poszło. Myślałem, ze wiem jaka mam wodę, jechałem cały czas na płynach. Kiedyś spytałem się K,Tryca ile mniej więcej leje magnezu do swojego baniaka. Mając o wiele mniejszą obsadę lałem tego magnezu o wiele więcej od niego. Męczyłem tak zwierzaki przez jakiś czas.

Wydaje mi się że warto jest zdecydować się tylko i wyłącznie na takie testy jakie stosują ludzie którym sps-y „wyłażą ze zbiornika”, tak samo sól i preparaty.

Te mierzenia i porównania już były dawno przerabiane, tu na forum ludzie z doświadczeniem doradzali jakich testów używać i świadczą to obłędnym wyglądem swoich baniaków.

Sory za Off, są opisy na forum jak założyć akwa morskie. Może przydałby sie w formie żartu wykaz negatywnych skutków ubocznych występujących, w związku z prowadzeniem baniaka morskiego?:o


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, świete słowa :o Naprawdę mi zaimponowałeś :o

Patrzmy i sugerujmy się doświadczeniem ludzi, którzy przeszli całą tę drogę w sumie wydając niejednokrotnie bajońskie sumy na aktualny wygląd swoich zbiorników. Ja to zrozumiałem przy trzecim przerobieniu poprzedniego baniaka - i w sumie tak jak wcześniej "szału nie było" :o. Zrozumiałem, że pewnych rzeczy się nie przeskoczy :)

Wiem, wiem - młodzi ambitni, wiedzą lepiej itp. ale po co wydawać tyle kasy na to wszystko jak przy delikatnym poprowadzeniu przez jakiegoś "guru" można to wszystko zrobić raz, a dobrze :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, dzięki za miłe słowa, mamy chyba podobne podejście do sprawy:)

Pozdrawiam.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarek

Stworzenie listy ubocznych skutkow prowadzenia akwarium by potrwalo conajmniej do swiat.:o

Dobry pomysl

Pozdrawiam

Ps: zostane jak Rebciu przy Salifercie i T.M.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy to by nie odstraszało początkujących akwarystów ?

Ta lista:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarosław

Jeśli stosujesz Preis to nie o twój post chodziło, tamta osoba używała Kenta :o

A teraz do ogółu starych wyjadaczy :)

Najlepiej jest nie znając odpowiedzi na pytania, zgnoić młodych niedouczonych akwarystów, to nie mi Salifertem wyszły tak zawyżone wyniki.

Ja poprostu próbuje się dowiedzieć, czy przyczyna nie leży w soli (KENT).

U mnie co paczka soli to inne wyniki, a test ten sam.

A to że początkujący akwaryści są bardziej przewrażliwieni to chyba rzecz normalna. Więc nie wiem czemu się dziwicie.

Jeśli nie znacie odpowiedzi, to powinniście na końcu swoich zdań stawiać znaki zapytania, bo jako starzy wyjadacze nie pokazaliście tu konkretnej odpowiedzi.

Jedyno co dobrze wam wychodzi to wyśmiewanie się z początkujących akwarystów.

AMEN


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.