Skocz do zawartości
Hubert

Bardzo wysokie Ca i Mg - czy to możliwe?!?

Rekomendowane odpowiedzi

@Marti

Mysle, ze nie ma co kwitowac, ze chcemy sie wysmiewac z poczatkujacych akwarystow. Naprawde, wiekszosc z nas, jak sie blizej pozna to sa calkiem mile osobki :o Swoja droga, dzis zz Marti'm zmierzylismy konkurencyjnie wobec JBL testy TM i wapn wyszedl identycznie (daje slowo, sam ten test robilem), magnez lekko zanizony przy JBL wobec TM. Jakis szczegolnych roznic nie zauwazylem (co nie zmienia faktu, ze nastepny moj test jaki kupie na Ca/Mg to bedzie TM).

Swoja droga Rebciu sie przyznaj - czy przy swoim pierwszym akwarium nie robiles na poczatku co chwile testow dziwujac sie wszystkim wynikom? Ja osobiscie robilem, patrzac w tej chwili z perspektywy ostatnich 2 lat zdecydowanie za czesto, ale mysle, ze wielu z nas tak robilo. A ze Marti jest ciekawski i stara sie byc mozliwie dokladny - to dobrze. Z czasem napewno to zaprocentuje :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti701, wątek był o dziwnych wynikach wody z akwarium mierzonych Salifertem. Ty sprowadziłeś go do poziomu mierzenia solanki zasypanej Kentem oraz złą opinią na temat Saliferta chociaż go nie miałeś - jakbyś zapomniał to przypominam:

Marti701 :

Nigdzie nie napisałem że salifert jest do d**y.

Poprostu co opakowanie to jest niepowtarzalny.

Zajżyj na reef central sponsor forums/salifert.

http://www.reefcentral.com/forums/forumdisplay.php?forumid=196

Co opakowanie ludzie inne wyniki otrzymują :

Mg

Test kit A (original) result : 390

Test kit B(new) result : 480 !!!

KH

OLD KIT=9

NEW KIT=13

To wycinki z postów z tego forum.

A tak od siebie:

Opakowania wyglądają biednie, data naklejana, ten sam test a w wielu wersjach.

Instrukcja odbijana na xero.

Jeśli tak mają wyglądać produkty światowe to ja pozostane przy JBL.

Ma ktoś link na strone światowego producenta testów Salifert?

Potem oczywiście pisałeś, że złego słowa o testach Slifert nie możesz powiedzieć:

Marti701 :

W którym swoim poście napisałem coś złego na temat Salifert.

Przytoczyłem tylko informacje o których inni pisali, którzy używali tych testów.

ale przypomnę:

Marti701 :

A tak od siebie:

Opakowania wyglądają biednie, data naklejana, ten sam test a w wielu wersjach.

Instrukcja odbijana na xero.

Jeśli tak mają wyglądać produkty światowe to ja pozostane przy JBL.

Na marginesie dodam, że ja solankę mierzyłem raz i to na PO4 jak już miałem wiarygodny test. Jakoś nie przyszło mi do głowy mierzyć na wszystkie pierwiastki przy każdej podmianie wody :o

U kolegi raczej doszliśmy do wniosku, że są zamienione instrukcje lub testy są skopane. Jeśli w Twoim przypadku: "U mnie co paczka soli to inne wyniki, a test ten sam" - to chyba świadczy, że czas zmienić sól bo sprawdziliście z ocelocikiem, że testy są w miarę OK choć pewne autorytety na tym forum o TM mają kiepską opinię :o

Marti701 :

Jeśli nie znacie odpowiedzi, to powinniście na końcu swoich zdań stawiać znaki zapytania, bo jako starzy wyjadacze nie pokazaliście tu konkretnej odpowiedzi.

Jedyno co dobrze wam wychodzi to wyśmiewanie się z początkujących akwarystów.

AMEN

Nie chodzi o wyśmiewanie się - tylko jeśli zabierasz głos w jakiejś dyskusji to dobrze by było aby ten głos był na temat. Dodatkowo jeśli jesteś początkujący to musisz sobie zdać sprawę, że ktoś może mieć większe doświadczenie i zweryfikuje to co napisałeś. Może forma tej weryfikacji nie wszystkim odpowiadać ale przecież nikt nikomu nie nabluzgał. Jeśli uważasz, że mój ton jest wyśmiewczy to Twoja sprawa - ja uważam, że mam poczucie humoru :o

Ocelocik odpowiedziałem już wcześniej jeśli chodzi o testowanie solanki, a jeśli chodzi o wodę z akwarium testowałem co 1-2 tygodnie jak jechałem na reaktorze. Teraz na początku przygody z płynami testuję co drugi dzień :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem testy TM, jak przyjdą będę mógł porównać wyniki TM vs. Salifert :o Jest duża szansa, że Salifert przegra :) no chyba że TM przyjdzie też skopany :Dozingoff


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez na dniach dostane nowe saliferty Ca, Mg, KH i TM Ca, Mg, KH to porownam

mam/ mialem JBL praktycznie wszystkie wskazuja porownywalnie z Salifertem oprucz Ca ktory zawyza ..jak dobrze pamietam o 60 jednostek

zawsze zamawiam nastepne testy nim sie poprzednie koncza i porownuje stara partie saliferta z nowa, nigdy nie bylo problemow z rozbieznoscia wynikow

ostatnio robie testy co 2 dzien, zmieniam gotowe plyny grotecha na proszki, sporo obliczen :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chce wystartować z ballingiem, mam wszystkie odczynniki ale boję się lać bez wiedzy co w wodzie siedzi. Muszę poczekać na jakieś wiarygodne testy, mam nadzieję, że to będą te TM, które powinienem dostać na dniach.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no @Marti701 spoko, daj trochę na luz, śmieje się po prostu z tej akwarystyki, sam mam świra na punkcie tego wszystkiego:) Trochę humoru w tej branży nie zaszkodzi.

A już na pewno nie chodzi tu o gnojenie kogokolwiek.

Pozwoliłem sobie na luzacką wypowiedź dopiero po tym jak już uzyskałeś odpowiedź i Hubert też.

Odpowiedz na miarę morszczyny, a mianowicie czasami można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a czasami każdy gada co innego a ty wybierasz sobie sam kierunek. Zobacz Hubert już jedzie dalej i jest git.

Hubert witaj wśród Ballingowców:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o

Witam, ja nowy ballingowiec, ballingowiec bez testów :)

:Dozingoff a może by tak nowy kierunek, odłam - balling na "oko" :drink

P.S. zanim rozpętam burzę dodam po cichu, że nie czuję się na siłach tworzyć nowych dróżek w morszczyźnie i z tym ballingiem na oko to żart :wink

Pozdrawiam


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, co się stało z Twoim postem :o


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byl nie na miejscu :o (chyba).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam, zara nie na miejscu :o

Kto wie, może będę kiedyś kupował sól u kogoś z zepsutą wagą :wink

Gryps się przyda - w razie niemca :)


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hubert :

:)

Witam, ja nowy ballingowiec, ballingowiec bez testów :o

:Dozingoff a może by tak nowy kierunek, odłam - balling na "oko" :drink

P.S. zanim rozpętam burzę dodam po cichu, że nie czuję się na siłach tworzyć nowych dróżek w morszczyźnie i z tym ballingiem na oko to żart :wink

Pozdrawiam

z tym "nowy kierunek" to przesadziłeś znam kilka osób które tak lały (ja tez do momentu przejścia na siarkę :o ), jedyne co się w takim wydaniu przydaje to proste zwierzaki i ciągłe ich obserwowanie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab, z takim laniem to chyba nie stanowiłoby problemu otrzymanie wyniku jak w temacie, tylko co na to proste zwierze? Czy taki poziom Ca i Mg, gdyby wystąpił w akwa, byłby sam w sobie zabójczy, czy może ważniejszy jest stosunek między nimi?

(:o cholender, kolejny szlak już przetarty... A może by tak morskie bez soli :Dozingoff :wink)


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o

Chyba rzeczywiście muszę wyluzować.

Mam chyba syndrom młodega morszczaka.

Ale, jak tu wyluzować, dopóki moczyła się skała to parametry miałem w nosie, Mg 900 itp, ale teraz jak już żyjątka w akwie to zaczynam świrować :con

Myślałem że lanie chemi mnie ominie, test sery wykazał 5 KH:szok

wpadłem w panike kupiłem test Saliferta, który wykazał 5.8.

Więc zaczełem podbijać KH.

Ale po głowie latały myśli, dlaczego był taki spadek.

Pomiary wykazały Mg na poziomie 900, więc zaczełem podbijać Mg.

Dobiłem Mg do 1380 :o i wtedy przeczytałem post o zaniżeniu wyników przez testy JBL, ja też takich używam, więc wpadłem w panike że przesadziłem z magnezem. I jak tu młody morszczak ma nie szaleć :o

I teraz nie wiem czy lać Mg, czy nie, czy zmienić sól, poprostu świruje :o

Kiedyś moje podejście się napewno zmieni, ale na razie proszę o wyrozumiałość :).

Jeśli chodzi o moje posty w tym temacie, to bardziej byłem podejrzliwy wobec soli Kent niż wobec testów Salifert.Może to przez tą 1 paczke. W niej testy wykazywały Mg 900, a w nowej 1260:O_o. Plany na przyszłość- zmienić sól na Preis, lub TM Pro Reef, oraz zakup testów salifert na mg ca, oraz NERWOSOL :o

dla mnie oczywiście

pozdrawiam


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to taki początkowy kociokwik .Proponowałbym trzymaj się na razie jednej soli i jednej firmy testy .

I metodycznie powoli, tak jak napisał ci Witekt na pierwszej stronie.

Podnieś Kh do odpowiedniej wartości, potem zmierz Ca i Mg.(albo mierz wszystko cały czas)

A dalej to tak jakbyś dobrą zupkę chciał przygotować:o

Ca za wysokie- to nie dozować poczekać niech samo spadnie(bogata obsada koralowców w tym się przydaje)

Mg za wysoki - poczekać niech samo spadnie.

I odwrotnie,

Ca za niskie- dozować ……..

Cały czas regularne podmiany.

Postaraj się dociągnąć do w miarę stałych parametrów, czy na Kencie czy Prajsie czy TM, na każdej to się da zrobić . Tak samo testy, ustabilizujesz parametry na Jblu też, czy innych.

Tylko najważniejsze jest, żeby te wyniki nie zmieniały się z dnia na dzień.

Żeby nie zmieniać co chwilę testów czy soli.

Jak dojdziesz do wprawy to sobie będziesz kombinował z firmami.

Ale tak jak koledzy dawali do zrozumienia najprostszą drogą jest stosowanie od razu takich preparatów,soli,testów itp. jakie stosują najlepsi w tej branży.(chodzi o wygląd ich baniaków).


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, przyszły testy TM i ... zwariować idzie :drink

Ca jak na brak suplementacji wydaje się wysokie 490 mg/l, za to Mg nie mogę zmierzyć. Po określeniu poziomu wapnia do próbówki należy dodać 3 krople odczynnika "A", a zawartość powinna zmienić kolor na jasno niebieski - niestety u mnie po dodaniu tych kropel pozostaje bezbarwna... :o_o

To samo dzieje się mierząc wodę z akwa i nowo rozrobioną solankę.

I bądź tu człowieku mądry :)(.

Mam pytanie do tych co stosują testy TM Mg/Ca, czy jak określicie Ca, to w celu określenia Mg, trzy krople dodajecie strzykawką z żółtą końcówką, czy już bez (chodzi mi o wielkość kropli)?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert - to naprawde mozna sie zalamac.:o

Kiedys mialem taki test i powiem szczerze: chyba z takiego wlasnie powodu przeszedlem na testy, ktore mierza albo Ca albo Mg, ale nie razem. Pamietam, ze najpierw dodawalo sie 20 czegostam a po zmierzeniu Ca jeszcze raz 3 kropelki (na szpryce nakladalem te zolta koncowke) . I to przez jakis czas funkcjonowalo, az przestalo. Mysle, ze wszystko robisz poprawnie. Pech, gdy zamawia sie przez internet, bo w sklepie latwiej jest reklamowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozkładam ręce. Testy dwóch firm polecane tu na forum jako najlepsze (za tą cenę) i obydwa walnięte? Coś mi tu nie gra, trochę mało to prawdopodobne. Cholera może to jednak sól


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc temat testów wyjaśniony - testy Salifert sprawdzane na sklepowej wodzie wydają się wporzo. Testami TropicMarin zbadałem solankę w stosunku 50:50 z RO i wyniki Ca pokryły się z wynikami Saliferta :con, Mg niższy o 60 mg/l w TM (nie są skalibrowane do tak wysokiego Ca dlatego nie mogłem zmierzyć nimi Mg przy 100% solanki).

Wygląda na to, że w mojej wodzie mam takie stężenia Ca i Mg, a jedynym winowajcą tego stanu może być SÓL Kenta :o To by tłumaczyło jednakowe wyniki w akwa i w nowo rozrobionej solance.

Jeszcze zastanawiam się nad hydrometrem Sery, czy czasami nie przekłamuje, i czy 1,023 przy 25oC to napewno 1,023, a może więcej. Test z wodą RO przeszedł ok - wskazał 1,000...

Jedynym wyjściem wydaje się zakup soli, zastanawiam się nad Preis'em albo TM, od Kent'a chyba odpocznę.

Jeśli po rozrobieniu solanki na nowej soli okaże się, że wyniki są ok, będę starał się mieszać obie sole aby nie było gwałtownego skoku w stężeniu Ca i Mg. W sklepie zasugerowano mi jeszcze abym w między czasie wprowadził do akwa jakieś korale, które w naturalny sposób będą wyciągać te pierwiastki z systemu.

Wniosek - sól Kent'a, którą posiadam pewnie jest ok ale do gęsto obsadzonego baniaka z SPS'ami, gdzie konsumpcja Ca i Mg jest tak duża, że i tak bez suplementacji tych pierwiastków by się nie obyło ale w jakimś stopniu by ją

ograniczyło. To co zostanie w wiadrze zostawię i może wrócę do niej za rok - dwa :wink

A balling - no cóż musi poczekać :wink


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert wywal ta sol; skoro to pomieszali to moze i cos innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od soboty jade na TM Pro Reef.

Kenta odstawiłem na bok.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701, robiłeś testy nowej solanki TM zaraz po rozrobieniu?

Jeśli tak to napisz jakie uzyskałeś wyniki i przy jakim zasoleniu.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, w piątek otrzymałem sól TM Pro-Reef i zaraz rozrobiłem nową solankę. W sobotę porobiłem jej testy i Ca 440, Mg 1600 (przy 1,023 - 25oC). Zrobiłem podmiankę w ilości ok. 40 litrów i... po 48 godzinach, w akwa, Ca 590 i Mg 1740.

Patrząc na wielkość podmianki (~15%) i stężenia Ca i Mg w świeżej solance spadek ilości tych pierwiastków w baniaku wydaje się dość duży.

Wniosek nasuwa mi się jeden - w soli Kent'a rozjechane były też proporcje innych składników przez co nie wiele było wchłaniane np. przez glony wapienne... Zaczekam kolejne 48 godz. i ponowie testy.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie robiłem testów nowej solanki, ale kontroluje parametry w akwarium.

Ca spadł mi do poziomu 440, Mg mam 1260.

Co 2 dni musze podbijać magnez o ok 25 mg/l.

Daje też bufor Kenta na KH.

Widząc spadek Ca od przyszłego tygodnia pewnie zaczne dodawanie tego składnika.

Kenta sól odstawiłem, może miałem pecha z tą pierwszą paczką, lub może naprawde sypią łopatami te składniki :)

W sobote robie podmianke to zrobie test świeżej solanki na TM ProReef, zobaczymy co mój JBL pokaże :)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem nowiutkie testy Saliferta do 2012r. z nowymi JBL na świeżej wodzie do podmiany (sól Preis). Salifert wyniki prawie idealne, JBL raczej nie za bardzo.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer777 mozesz podac odchylki JBLa od saliferta,przynajmniej zrobie sobie korekte wynikow,zanim nie kupie sobie tez testow Saliferta.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.