Skocz do zawartości
Hubert

Bardzo wysokie Ca i Mg - czy to możliwe?!?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby problem leżał tylko w korekcie :p

I tak oto odsądzony od czci i wiary Salifert do łask wraca lol


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie da sie ustalić korekty. Na dwa wykonane testy JBL-em w odstępie 15 min wyniki nie były identyczne, dlatego uważam że albo coś jest nie tak z tym konkretnym egzemplarzem testu albo generalnie JBL ma odchyłki.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od stwierdzenia wysokich wartości Ca i Mg minęło już trochę czasu. Zmieniłem sól na TM Pro Reef i cotygodniowymi podmianami obniżyłem Ca do 450, a Mg do 1770.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Kiedy robię testy na drugi dzień po podmianie wody wartości Ca i Mg są takie jak podałem wyżej. Robiąc testy przed kolejną podmianą, czyli po tygodniu, Ca = 395, a Mg = nadal 1770 (sprawdzane testami Salifert i TM). Wychodzi na to, że Ca tygodniowo konsumowane jest w wysokości 55mg/l, a Mg w ogóle?!?

Taki stan utrzymuje się już od ok. miesiąca. Podmianą wody Ca znowu podnoszę do 450, a Mg zostaje na niezmiennym poziomie 1770.

Czy stały poziom magnezu jest normalny? Jeśli nie to jakie macie tygodniowe wahania Mg w swoich zbiornikach?

Dodam, że korale mają zauważalne przyrosty, po zmianie soli – eksplozja glonów wapiennych, kh=9, ph=8, zasolenie 1,023, rozpocząłem dozowanie Grotech VitAmino 2ml/dzień.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jednak robilbym podmiany z sola, ktora zawiera mniej Mg do czasu, az Mg bedzie na poziomie 1300.

Jezeli masz eksplozje glonow wapiennych, to moze test na Mg sie popsul?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzone dwoma testami różnych producentów - Salifert vs. TropicMarin - wskazania idento


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze obydwa sie zepsuly? :)

Nie, zartuje :D. Ale to niezbyt logiczne. Wapienne pobieraja Mg z wody aby eksplodowac, a testy tego nie pokazuja. Przeciez tego Mg jest napewno codziennie mniej. Czy moze masz cos, z czego Mg mogloby byc wyplukiwane (jakis dodatkowy wklad w reaktorze)? Napewno nie, bo bys nie pytal...:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś podbiłem sobie Mg, chyba tez coś 1800 nie pamiętam dokładnie, kiepski test pokazywał cały czas 1350.

I przy małej obsadzie chyba ze dwa miesiące czekałem żeby trochę zaczął spadać.

Nie dozowałem Mg w tym czasie tylko zwykłe podmiany i utrzymywanie Kh i Ca na odpowiednim poziomie.

W końcu zjechał do 1350 i jeszcze niżej, wtedy zacząłem dozować

Mg.

Ale już o wiele mniej tego Mg leję 20ml dziennie wystarcza.

Podbijane solami POCH.

SPS-y, zasiedlaj nimi jak Ci się podobają, one wciągną ten magnez.

Osobiście wziąłbym na przeczekanie, podmiany, pilnowanie Kh, Ca

i musi spaść, tylko że widać u Ciebie, tez będzie spadał bardzo powoli.

Zauważyłem, że Mg z 1800 do powiedzmy 1500 spada bardzo powoli, ale już 1500 do powiedzmy 1300 o wiele szybciej.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam u siebie identyczną sytuacje z Mg. Jakiś miesiąc temu robiłem testy Salifertem i wyszło mi że mam 1600. Przestałem całkowicie podawać magnez i po miesiącu Mg nie spadło wcale no może wg TM do 1580. Czekam aż spadnie do 1400 wtedy znowu zacznę podawać Mg.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze macie cos z ceramiki w akwa ? ceramika jest zazwyczaj "nasaczona" mg zeby szybciej porastala wapiennymi i mozliwe ze na biezaco sie wyplukuje


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarosław :

SPS-y, zasiedlaj nimi jak Ci się podobają, one wciągną ten magnez.

W moim baniaku SPS'y i LPS'y stanowią zdecydowaną większość i zero ceramiki.

A może brakuje jodu, czy strontu, przez co nie przyswajany jest magnez?

Co Wy na to?


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten magnez spadnie bez podawania jodu czy strontu.

Na podstawie tego że masz wysoki, utrzymujący sie magnez, raczej nie można stwierdzić że brakuje jodu i strontu.

Ale przecież możesz spróbować dozować te pierwiastki i obserwować zachowanie koralowców.

Np: na opakowaniu Kenta Strontium&Molybdenum napisane jest, że stront wspomaga rozwój glonów wapiennych oraz prawidłowy rozwój ślimaków, rurówek i małży.

A przecież u Ciebie glony wapienne wystrzeliły do rozwoju.

Osobiście jednak, dałbym sobie miesiąc i zobaczył co będzie z tym Mg.

Jak sie ustabilizuje na normalnym poziomie, to może wtedy zapinać szczególiki?

Z tymi pierwiastkami to rożnie bywa, ostrożnie trzeba podawać i obserwować zwierzaki.

Nic nie zastąpi własnej intuicji, bo mogę się mylić.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy połowę kwietnia i wyniki z dzisiaj:

Ca=400 (trzymane w ryzach Ballingiem, bo leci na łeb na szyję),

kH=8 (problem z utrzymaniem jej na takim poziomie, bo ma tendencję do raptownych skoków w górę),

Mg=1500

Jak widać Mg malutkimi "kroczkami" spada ale idzie to bardzo mozolnie. Może za pół roku Mg też będę miał w normie :D :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.