Skocz do zawartości
Nemo7

Akwarium ok. 30L lub 40L ... czy łatwiej bez rybek ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze co chciałbym się dowiedzieć to czy akwarium morskie łatwiej jest utrzymać bez rybek. To co by mnie z żyjątek interesowało to: ślimaki, kraby lub krewetki, rozgwiazdy i chyba najładniejsze żyjątka morskie - koniki morskie.

Co w takim akwarium było by mi potrzebne jeżeli chodzi o sprzęt ?

Planował bym dać 30L max 40L i zanim zaczne sobie marzyć :) o takim akwa musze wiedzieć ile by mnie kosztowało.

Z góry dzięki i proszę o wyrozumiałość jestem nowicjuszem.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniki morskie to ryby pełną gębą :) Ale problematyczne niestety i wg mnie do tak malego tanku sie chyba nie nadaja.

- sprzet potrzebujesz taki sam jak do kazdego akwa (cyrkulacja, odpenianie, ogrzewanie, chlodzenie, oswietlenie)

- koniki plus koralowe = problemy


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ogólnie z nimi jest takiego problemowego ?

Z tego co czytałem to czym mniejsze akwarium morskie tym mniej sprzętu jest wymaganego ... więc jak to w końcu jest ?

I ile by kosztował mnie sprzęt do takiego akwa no max 80L ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mniejsze tym więcej sprzętu (do pewnego stopnia), a koniki to bardzo wymagające ryby


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do konikow:

- zaczepiaja sie ogonami o wszystko co jest w akwa - jak bedzie to koralowiec ktory paży to wiadomo co dalej sie dzieje

- trzeba je karmic w kolko - musza ciagle cos jesc

- w akwa nie moze byc nic innego co wyżre żarcie konikom - to anemiki do kwadratu - zanim konik zlapie żarcie to wszystko inne co plywa zlapie je przed nim.

- bardzo wymagajace co do parametrow wody (szczegolnie azotowych) - jak utrzymac NO3 w ryzach w 40 litach wody przy karmieniu 7 razy dziennie i przy takich szybkich szczupakach jak koniki (stosunek tego co zjedza do tego co nie zjedza bo nie zdążą zlapac) to wyzwanie nie lada.

jesli chodzi o sprzęt: sprzetu tyle samo tylko o mniejszej wydajnosci - a to nie do konca jest tak ze mniejsza wydajnosc = mniejsza cena.

Idz prostą drogą: koniki wywal z glowy - postaw 112L (typowe) pod obudowe wsadź 4xt5 - daj miniflotora - daj 2xmarea2400L - daj 15-20kh zywej skaly - dojzeje to daj miekkie korale plus slimaki/kraby/krewetki - wpusc tam kilka garbikow -> ciesz sie pieknym widokiem :)

ile by to kosztowalo ?? wejdz do jakiegos sklepu www i policz - mysle ze ze 2000 pln to minimum


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 112L nie mam miejsca także takiej wielkości odpada, na te 80L to bym jeszcze znalazł miejsce ale to też bieda.

No to koniki morskie wybiliście mi z głowy ... czyli zostaje przy samej rafie, krewetkach, krabach i ślimakach :)

Z twojej wypowiedzi wynika że będzie mi potrzebne akwa, oświetlenie i rafa ... no a co z resztą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem o wszystkim co niezbedne - jeszcze pewnie sol, jakies testy i duzo cierpliowsci


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie jest zbyt klarowne ale cuż widać nic więcej się nie dowiem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak. wszystko co potrzebujesz wiedziec jest w kilku artykulach przeczepionych na gorze w dziale 'dla nowicjuszy'. Czytales je ??

Z mojej strony EOT


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie kluczowe bedzie sprecyzowanie jakie zwierzeta chcesz hodowac. Na tej podstawie mozna o wiele latwiej cokolwiek doradzic. Bo np. 4x24W T5 nad 100 litrami tylko z miekkimi/LPS'ami to w mojej opini marnowanie energi elektrycznej :) Ale jezeli celujemy w SPS'y to juz inna bajka. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad parką Blazenków, Krabem Pustelnikiem, Krewetki i Ślimakiem Turbo.

Ale zastanawiam się czy dawać rybki bo piszą że minimalna wartość dla Błazenków to 30L ale teoria swoje, a potem praktyka swoje ... tym bardziej że osiągają do 9cm.

Powoli myśle nad przemeblowaniem pokoju i wtedy moge myśleć nad akwa 112L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czterdziesci litrow to jak dla mnie na blazenki troszke za malo. Jezeli juz koniecznie rybka to jakas drobna babeczka, albo podobny przedstawicie Gobiidae.

Polecam 100, czy tam 100 litrow zakladac. Bedziesz mial sporo wiecej miejsca do zapelnienia.

Teraz przedewszystkim czytaj i sproboj sobie uporzadkowac jak najwiecej. To pomoze Ci ukuc jakis konkretny biznes plan. Decyduj sie na konkretne gatunki (albo przynajmniej typy) ryb, koralowcow i innych bezkregowcow - na tej podstawie bedziesz mogl zbudowac konkretny i kompletny system. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu ktoś z kimś konwersacja jest przyjemna i konkretna :).

Szukałem na Internecie o tych babeczkach i nic nie znalazłem możesz podać nazwę łacinkom ?

No to zacznę tak jak radzisz od gatunków które bym chciał mieć. W tym momencie mam dwie wersje nad którymi myślę:

Pierwsza to 40 litrów no max te 60 i pisząc o tej wersji cał czas miałem na uwadze to że jest to za małe dla Błazenków i ogólnie rybek morskich. Jedyne co chciałem tu umieścić to kraby, krewetki i ślimaki nie wyjaśniłem tego dokładnie. :)

Druga wersja to akwarium ok 100L może nawet trochę więcej.

W tym wypadku do poprzedniej obsady bym dodał Błazenki.

Z tym że takie akwarium wiązało by się z przemeblowaniem pokoju i dokupieniem jakiegoś solidnego mebla na takie akwarium co się wiąże z dodatkowymi kosztami.

Jak widzisz mam dwie wersje tylko teraz kwestia którą wybrać rozstrzygną to koszta. I tu prośba do ciebie jak możesz to przedstawi mi co mi będzie potrzebne w pierwszej wersji, a co w drugiej i ile by mnie to mniej więcej wyszło ?

Z góry dzięki za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się nad zestawem akwarystycznym "boyu" model mt 50 są fajne 80L za około 400 zł z oświetleniem i zestawem filtracyjnym do tego dokładasz miniflotor i masz morski baniaczek są też eleganckie stojaki pod ten baniak za około 160 zł

trochę zniekształca obraz ale można się przyzwyczaić

w łodzi w jednym ze sklepów akwarystycznych stoi takich kilka (urządzonych) i sprzedają się jak ciepłe bułeczki

jak dobrze przykombinujesz to w 1500 zł się

zmieścisz z osmozą, 10 kg skały i podstawową obsadą

a koledzy z forum zawsze jakieś szczepy odpalą

tsty z każdej wypłaty po jednym i będzie ok.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem decyzje o 112L z kilku powodów jeżeli już tracić kasę to kupić coś bardziej sensownego. Po drugie łatwiejsze do utrzymania dla kogoś kto w akwarystyce morskiej jest nowicjuszem. Po trzecie większą paleta możliwości obsady przy takim litrażu.

Kolega Ocelocik wyjaśnił mi kilka spraw związanych z akwarystyką morską, za co mu jestem wdzięczny. Pomógł mi także skompletować obsadę na to 112L.

2 Błazenki

2 Krab Pustelnik

2 Krewetki: Lysmata amboinensis

4 Ślimaki: 2 Turbo i 2 Trochus

Jeśli ktoś miał by jakieś sugesie lub propozycje co do obsady to chętnie posłucham rad. :)

Chciałem jeszcze rozgwiazdę, ale podobno nie przeżyją długo w akwarium.

Z tym że teraz trochę utknąłem bo nie wiem jaki sprzęt będzie mi do tego potrzebny, a który sobie mogę spokojnie podarować. Bo gdzieś wyczytałem że czym mniejsze akwarium morskie tym mniej potrzebnego sprzętu. Z tego co pamiętam to że np. odpieniacza w tych mniejszych nie trzeba.

I chciałem też jeszcze zapytać czy to jakie wybiorę koralowce będzie wpływało na to jaki sprzęt będę musiał kupić czy do wszystkich koralowców jest jeden i ten sam sprzęt nie ma rozdzielenia że jeden gatunek potrzebuje taki sprzęt, a drugi zaś co innego.

Wiem że wszędzie jest pełno artykułów w których pisze jak zakładać takie akwa. i staram się je przeglądać ale w takich natłoku informacji dużo po prostu umyka tym bardziej kiedy człowiek jest początkującym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co moge dorzucic w kwesti sprzetu - doradzalbym jednak odpieniacz. Nawet zwyczajny kostkowy Miniflotor. Napewno przyda sie przy dojrzewaniu akwarium, a w razie czego pozwoli na pewien margines bledu w prowadzeniu akwarium. Jezeli bedziesz widzial, ze wszystko jest ok mozesz potem go odlaczyc i schowac do szuflady w razie ewentualnych wypadkow.

Moze nie gatunki koralowcow, ale typy (miekkie, SPSy, LPSy) decyduja o tym, na jakie oswietlenie i na jaka cyrkulacje powinnismy sie zdecydowac. O ile w wypadku koralowcow miekkich i wiekszosci LPSow mozemy uzyc sredniej mocy swiatla, to jezeli zachce sie nam SPSow wskazane byloby juz mocniejsze swiatlo. Podobnie z cyrkulacja - dla miekkich odrobine slabsza, dla "patyczakow" :) silniejsza. Sa oczywiscie wyjatki w kazdym typie , ale one potwierdzaja regule. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz takze napowietrza wode,dlatego nie odlaczal bym odpieniacza.Jak patrze ile syfu wywala moj odpieniacz to nie wyobrazam sobie akwarium bez tego urzadzenia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz problem w tym że nie wiem jakie koralowce uda mi się załatwić i dopuki nie wybiore koralowców i na 100% będę pewny że je będę miał to utknąłem. Chyba że jest jakaś optymalna opcja dla tych trzech rodzajów koralowców ?

Na pewno potrzebuje:

Akwa 112L

Oświetlenie

Odpieniacz

i co jeszcze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki cyrkulacyjne. Bez tego ani rusz. No i szczerze mowiac mnostwo osprzetu pomocniczego w stylu RO, salimetru, grzalki etc.

Jezeli chodzi o trzymanie tych 3 typow korali to rob akwarium jak dla SPSow. To one beda najbardziej marudzic, jezeli cos jest nie tak. Miekkie i LPSy zawsze mozna ustawiac w bardziej zacienionych i o odrobine lzejszym przeplywie wody miejscach.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemo

Dla koralowcow twardych potrzebujesz 1 W (i wiecej) oswietlenia na kazdy litr wody. Dla miekkich odpowiednio mniej np: 0,8 W/litr.

To nie jest regula ale moze troche pomoze.:o

Odpieniacz dla 400 litrowego akwarium - aby miec zapas. Wtedy mozesz dac troche mniej skaly np: 12 kg.

Cyrkulacja dla korali miekkich to 10- 20 x objetosc akwarium / godz. Dla twardych 30 - 40 (podzielona na przynajmniej 2 pompy).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemo jeśi chcesz poczytać jak wygląda zakładanie i co jaki sprzęt będzie Ci potrzebny, to wejdź w mój dziennik i poczytaj go jak wyglądały początki. Przeczytaj temat w którym ja zadawałem takie pytania jak Ty i wtedy poszukaj odpowiedniej mocy sprzętu dla siebie. Zaproponuj tutaj jaki sprzęt chcesz urzyć a napewno ktoś Ci coś doradzi/poprawi.

Powodzenia


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.