Skocz do zawartości
kToś

Deltec AP 525 na spływie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w trakcie projektowania akwa 350ltr.

Odpianke ktora posiadam to uzywany Deltec AP 525..i tu 1-sze pytanie - czy nominalny przepływ wody przez ten odpieniacz to ok 600l/h, czy ok. 350l/h?Rozne info podaja w necie i sam nie wiem komu wierzyc(www.deltec.pl vs. sklepy internetowe).

Akwa bedzie stało w pokoju w ktorym spie a mecza mnie buczace pompy(doswiadczenia ze słodkich akwa).Chciałbym podpiac odpieniacz bezposrednio na splywie wody z komina(oszczednosc krazenia wody w gore i w dol, mozliwosc zalozenia cichszej pompy).Jakiej pompy uzyc?dodam ze naprawde oczekuje po niej duzej kultury pracy(chalas)oraz(co oczywiste)przeplywu dobranego odpowiednio pod prace Delteca na splywie.

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompe mozesz dac dowolna, byle byla odpowiednio wydajna, zeby wpompowac do akwa z sumpa odpowiednio duzo wody - lepiej troche wiecej, czyli 600l/h, ale realnie, a nie wg teoretycznej wydajnosci. Czyli pompa musi miec jakies 1200-1500l/h i odpowiednie podnoszenie, zeby po uwzglednieniu strat bylo te 600l/h. A na zasileniu Delteca dasz sobie trojnik i zawor na odcinku zasilajacym odpieniacz, i tym zaworem bedziesz regulowal jego zasielnei w wode, reszta pojdzie bezposrednio do sumpa.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam podpiecie odpieniacza pod splyw. Sam jakies 2 miesiace temu zmienilem na zasilanie grawitacyjne mojego AP600 i same zalety - troche ciszej, mniejsze zuzycie pradu, mniej grzania wody, cala woda trafia bezposrednio do skimmera. Ja jako powrot z sumpa mam AquaBee 2000/1 .


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Znam przypuszczalne wady i zalety takiego rozwiązania, ale mój problem nadal nie rozwiązany:-(Nie wiem jaki jest nominalny przepływ przez mój AP525. Nie mogę dac zbyt mocnej pompoy na powrocie jeżeli nie zastosuję bajpasu którego wolałbym uniknać bo bedzie dochodziło do sytuacji w której przez odpieniacz bedzie przepływało zbyt mało wody w stosunku do tego co będzie pomdawała do akwa pompa(nie jestem pewien czy dobrze rozumuję[?])Simon czy pompa AquaBee jest naprawdę cicha masz może porównanie z NewJet 1700 firmy Aquarium Systems? Posaidalem taką w słodkim akwa i z ergonomi zadowolony nie byłem buczy jak elektrownia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt przepływ przez niego jest różnie podawany:

na stronie producenta: http://www.deltecaquariumsolutions.com/skimmers_3.php - 600 l/h

na polskiej stronie delteca: http://www.deltec.pl/ - 350 l/h

Patrząc na średnice rur (takie same jak w AP 600) sądzę, że ma on jednak 600l/h.

Gdyby miał 350l/h to idealnie nadawałaby się do niego pompa EHEIM 1250 (po testach przy podnoszeniu wody na ok 1,4 m u mnie spływ wynosi ~400 l/h.

EDIT: Sprawdziłem, że na polskiej stronie http://www.deltec.pl/ przepływ dla AP 600 tez jest podany jako 350 l/h wiec teraz juz wiem, że dla twojego przepływ to 600l/h :o bo to jest błąd. Ktoś mógłby się postarać o wypisanie poprawnych danych dla podstawowych parametrów skoro już robi stronę Delteca :con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten wątek i po zastanowieniu muszę coś dopisać. Panowie - tylko jeśli mamy sump jednokomorowy (czyli zwykłe akwarium :o) jest sens dawać przepływ akwarium-sump przybliżony do wydajności odpieniacza. Jeśli używamy filtracji mechanicznej, filtra glonowego, jako podłoża w tym filtrze MM lub DSB przepływ powinien być większy i to zdecydowanie niż te rozważane tutaj 600l/h :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu - oczywiście zakładamy tylko przepły prosty, kolega @kToŚ nie pisze o innych "odbiorcach" przepływu.

kToŚ :

Jakiej pompy uzyc?dodam ze naprawde oczekuje po niej duzej kultury pracy(chalas)oraz(co oczywiste)przeplywu dobranego odpowiednio pod prace Delteca na splywie.

Pozdrawiam:)

Z własnego doświadczenia z AP 600 (czyli również przepływ 600 l/h) powiem ci że pompa EHEIM 1250 jest lekko za mała do zasilania ma ona ok 350-400 l/h na spływie po podniesieniu na ok 1,4 m (mierzone super dokładnym przyrządem czyli kubek z podzialką i stoper w zegarku :o )

Od kilku dni testuję pompę EHEIM 1260 (czepiłem się tych pomp ze względu wlasnie na kulturę pracy :yes na którą i ty zwracasz uwagę) - niestety jestem zdziwiony jej siłą przepływu, ktora jest za duza do puszczenia całego spływu do odpieniacza bez by-pasu się nie obędzie.

Mialem pompę OR 3500 i mam aktualnie AquaBee 2000/1 przy odpieniaczu oraz dwa eheimy i jesli chcesz miec ciszę to zdecydowanie zastanów sie np nad eheim 1260 z bypasem bo tak jak zauważył @Rebciu przyda się do zasilania innych rzeczy w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kToŚ - mam zbliżone akwa, u siebie zastosowałem pompę Delteca HLP4745, i powiem ci że to żadna przesada. Ma on regulację 3-stopniową (elektryczna), wiec na początku jechałem na mniejszej mocy, potem doszła chłodziarka, jakieś filtry przepływowe i teraz pracuje ma maksa.

Jeśli chodzi o głośność, cisza, jak jej nie dotkniesz to nie wiesz czy pracuje, a i cena nie jest taka straszna.

Moja ma 3 lata i śmiga 24 h bezawaryjnie.

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podzielam opinię @And'a .

Jeżeli chcesz miec coś cichego , niezawodnego, wydajnego i z power'em i w przyzwoitej cenie to IMHO kupuj w ciemno Eheim'a 1260 . Spokojnie możesz do niego dopiąć w przyszłości przepływowy . Ja szybko zrezygnowałem z obiegowych OR i AquaBee . Jestem zadowolony z Eheima . Do FR 509 tez kupiłem Eheima , model 600 ( równiez polecam )...

Na Twoje 350 l model 1260 wystarczy . Jeżeli będziesz chciał coś "dopiąć" ekstra kup Eheim 1262 ,mam ją ( w rezerwie )od 2 tygodni ...... dmucha niczym fontanna na Trafalgar Skwer :o

Minusem tych pomp jest ich " prądożerność " , no ale coś za coś ....

pozdrawiam

Adam

EDIT :

ostatnio widziałem na Allegro - "nówki" 1260 -> 280 zł ;1262 -> 295 zł :)_o


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elton, przy wszystkich niewątpliwych zaletach pompy HLP nie pokusiłbym sie jednak o stwierdzenie, że jest to pompa cicha :con .

Wiem jakim powodzeniem cieszy się ta pompka u morszczaków i jak bardzo się narażam , ale osobiście słyszałem jak pracuje i wszystko można o niej powiedziec z wyjątkiem tego że jest ciiicha , niestety :o.

Żeby była jasność : nie jest głośna !!! :)

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSAdam - ja widziałem i słyszałem z pięć takich HLP u kolegów i nie mogę tej pompie zarzucić że jest głośna, wręcz jest bezszelestna, dlatego się na nią zdecydowałem i mam.

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.Zrozumiałem :o.

Najwyraźniej ja trafiłem na tą "felerną" :Dozingoff

Pozdrowienia

Adam

Ps. Nie mówiłem że jest głośna :)


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko ciebie, kiedyś taką pompę miał Grzesiek Wojtasik, sam ją widziałem i słyszałem :o

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie pompy 4040 i obie są "niesłyszalne" :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek , ...... wiem :o:o:wink

A ZA TO .... EHEIM JEST, A JAKOBY GO W OGÓLE NIE BYŁO :yes

Pozdrawiam serdecznie

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSAdam - nie widziałem i nie miałem Eheima, tak wiec nic nie mogę powiedzieć o tej pompie, ale jak piszesz że jest cichutka, no to tak musi być :o

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o

Tomek , warta jest polecenia,serio, a przy tym tania ...

ten model 1262 jest "nie z tej ziemi" ..

Parafrazując motto naszej kolezanki Ewy : "zasadniczo sa dwie pompy : moja i Twoja "

:)


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o

jedno jest pewne, kolega kToŚ wie jakie pompy są ciche, została jedynie kwestia zasobności jego portfela, a tu akurat zdecydowanie wygrywa Eheim :)

ale wybór należy do niego

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noooooo Panowieeee:D

takiego rozwoju sie spodziewałem:), rozumiem że cały weekend siedzicie i podmieniacie wodę, czyścicie szyby, uzupełniacie reaktory, a jak przychodzi poniedziałek to zabieracie się do pisania na forum:wink

Dzięki za odpowiedzi. Niesiony pozytywnymi emocjami ze "słodkich" dziejów chyba zdecyduję sie na eheima 1260. Istotny fakt zauważył Rebciu, w sumpie prawdopodobnie zastosuje filtr glonowy, w przyszłości prawdopodobnie trzeba będzie chłodziare podpiąć i wtedy pompa nie da rady. Co do filtra glonowego to mam jeszcze pytanie czy, nie lepiej jest gdy woda przepływa przez jego objętość jak najwolniej? Wydaje mi sie że algi mają wtedy zdecydowanie wydłużony czas kontaktu z wodą i są w stanie efektywniej oczyszczać ją ze związków azotu, fosforu?..ale może się mylę, to znów skojarzenia ze "słodkich" dziejów:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy co w tym refugium bedzie, jeżeli MM + glony raczej zalecany jest słabszy przepływ, ale juz inaczej sprawa sie ma do refugium z żywym piachem w formie DSB + glony, tam cyrkulacja musi być spora

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, właśnie napisz mi skąd masz te informacje o słabym przepływie przez złoże przy MM. Ostatnio coraz więcej osób mi to mówi i jakoś mi się wydaje, że pocztą pantoflową rozeszły się raczej nieprawidłowe informacje.

http://www.ecosystemaquarium.com/html/miracle_application.html

To jest link do strony producenta MM, na której na dole jest tabela z zalecanym przepływem oczywiście biorąc pod uwagę wielkośc zbiornika. Osoba, która wprowadziła na nasz rynek MM robiła mi sump i jakbym chciał jakieś baypasy to bym został zabity śmiechem :o


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Czarek ma rację :yes

Kolego @kToŚ ( ale sobie nicka wymyślileś :o ) tutaj była ciekawa dyskusja, przeczytaj ten topic

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=12105

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

@kToŚ , żeby wyczerpać temat pomp obiegowych , to dodam jeszcze, że możesz zaszaleć i ....... kupić "aamerykannnnskieeee" Dragony, Iwaki itp, etc i to nawet do swoich 350 l , a co ?! . Odrobina snobizmu nie zaszkodzi, hłe , hłe ....

Pozdrawiam

Adam

Ps. dlaczego "Nieładna Stolica" ? :o


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mimo że o pompach red dragon nasłuchałem się wiele dobrego to ich ceny zdecydowanie należą do tych "niefajnych":wink

Chyba jednak pozostane przy EHEIMie:)

P.S. Co do "nieładnej"..hmnn(?)..zapraszam Adam tutaj conajmniej na rok..zrozumiesz:haha Ja z chęcią zamienię m3 w stolicy na drewniany domek z dziurawym dachem.."gdzieś"..byle nie tu:dozingoff

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku, może źle sie wyraziłem, przepływ spokojny, u mnie przez komore z MM przepływa około 2500 l/h (tyle co spłynie z akwa przez kominy) i prawde mówiąc nie widac tego ruchu wody, a to dlatego ze nie ma tam gwałtownych zawirowań wody, a jedynie całopowierzchniowy przepływ wody przez MM. O to mi chodziło pisząc "słabszy przezpływ".

Natomiast w komorze z DSB niedość że płynie tez ta sama ilość wody co przez MM do dodatkowo pompka cyrkulacyjna robi zawirowania przepływającej wody.

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.