Skocz do zawartości
Rafisko

Używane

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy dał :) mi część sprzętu z jego poprzedniego zbiornika: oceanrunner PF 1000, Biostar Flotor, noi grzałkę. Dokupię jeszcze jakąś pompę cyrkulacyjną (jeśli trzeba przy tej jednej) , niezbędne testy, mierniki itp. i oczywiście lampę: Arcadię Luminaire. Postanowiłem, że przed postawieniem tej 250-300litrówki "poćwiczę" sobie na akwa 80cm x 40cm x 30cm czyli 96L. Docelowi mieszkańcy: 2x Ocellaris, mała babka lub pseudochromis. Akwarfium założę już w przęciągu kilku dni. Dojżejie, postoi :), a gdy większe akwarium, które póżniej założę dojżeje, to przeżucę tam skałkę i rybki. Czyli założę to akwarium na jakiś rok może z kawałkiem, żeby nabrać doświadczeń. No chyba że mi wyjdzie pięknie to zostawię :). aha i jeszcze jedno: Sprzęt który dostałem, leżakował około roku. Zostało w nim jeszcze trochę słonej wody, która sprawiła, że cały sprzęt w środku obrósł glonami. wypłukałem to wszystko wodą z kranu. Teraz zostały tylko takie białe jakby muszelki ,które bardzo trudno zdrapać co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Te biale jakby muszelki to algi wapienneJesli chcesz je usunac to nie czysc ich mechanicznie!Uzyj kwasku cytrynowego lub octu rozcienczonego w cieplej wodzie.Zalej calosc i pozostaw na kilka godzin.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze jedno. Mi to nie wygląda na żadne algi, ponieważ są to po prostu spiralne skorupki jak od ślimaka. Są białe i jest ich dużo. Już nawet straciłem zapał do ich usuwania. I kurczę mimo, że płukałem wszystko dokładnie, to nadal mimo że mniej, ale czuć ten zapach rocznego leżakowania :) . Jak to po prostu wszystko włączę to problem minie? A i jeszcze jedno: dobrze by było przefiltrować wszytko na słodkiej wodzie tak przez 24 godziny? Może w ten sposób oczyściłoby się wszystko w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widzę, że nikt nie odpowiada :o dla odświeżenia tematu dodam, że czyściłem akwarium płynem do szyb:dontgetit wypłukałem parę razyi myslałem, że to starczy. Co mam zrobić, żeby je odchemić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie blokuje oski wirnika te "biale spiralne" to jak najbardziej zostaw. w akwarium i tak sie to pleni i zarasta wszystko.

co do akwarium - jak tylko "aromacik" sie ulatnia jakis a w srodku jest wyczyszczone to zalewaj i sie nie przejmuj, skala zacznie dojrzewac to zatesknisz za tym zapachem ktory masz teraz :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fajnie :o Jeszcze mam problem z lampą. Nie wiem jak zorganizować wogule oświetlenie. Myślałem o Arcadii Luminaire, ale moje akwarium jest profilowane, czyli w najbardziej wypukłym miejscu ma 35cm szerokości, a w najmniej tj. po bokach 27cm. Sama lampa jest szeroka na 24,5cm i nie wiem jak przy niej będzie można zamątować biostara flotora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odpieniacza i pomp wydobywał się nieświeży zapach, więc napełniłem akwa slodką wodą i się filtruje :o że nie pieni to nic dziwnego w słodkiej nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz pieni tylko w slonej :o

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ok. Lustro wody się rusza. Ale gdy wrzucę małą plastikową rurkę to trochę pływa i zalega w kącie. To znaczy, że mam zwiększyć cyrkulację? Na razie mam tylko oceanrunnera PF 1000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta automatyczna dolewka polega na tym, że mam pod akwarium mały zbiornik z wodą z RO z którego sączy wodę ta pompka i przewodem idzie do góry do akwarium, w którym jest czujnik poziomu wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeważnie dolewka jest tak ustawiona, aby wodę dolewała do sumpa, a nie bezpośrednio do zbiornika.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak ja nie będę miał sumpa, więc planuję mieć w szafce małe akwarium 15L zalane wodą z RO. Choć kurczę mam drugi pomysł: Mógłbym pisakiem delikatnie zaznaczyć małą kreską docelowy poziom wody, stale patrzeć czy jest ok i dolewać jeśli lustro wody odbiegnie od kreski. Co lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze?:)

Ta z czujnikiem jest automatyczna.:o

Do tej drugiej nie potrzebujesz pompki. Nie mozesz tez wyjechac na kilka dni, ani zapominac o dolewaniu wody (kilka razy dziennie).

To sa powody, dla ktorych wymyslono automatyczna dolewke.:o


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a ile to wogule kosztuje? chciałbym zamówić przez internet. widziałem na stronie aquamedica coś takiego. Tylko... na czym to polega?? z tego co się orientuję to pompka z miernikiem poziomu noi przewodem ssącym i przewodem wylotu wody. Jeśli w szafce umieszczę akwarenko 15L it tam wsadzę rurkę ssącą, a do akwarium docelowego miernik i wylot to Ok? czy to na czymś innym polega? Takie ze mnie leń, że do aquamedica, który mam niedaleko, to pojadę tylko po zwierzątka i ewentalnie skałę jeśli dobrą mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jeszcze zbaczając z tematu:

Czy można hodować w tym litrażu jakiegoś cherubinka? np. loriculus albo Bispinosus? Poza tym ile ryb można zmieścić w tym zbiorniku? Czy taka obsada byłaby Ok? :

1 x Centropyge Loriculus/Bispinosus jak nie pasuje to 2x ocellaris lub 1x Clarkii

1 x Gramma Loretto/Pseudochromis paccagnellae

1 x Dascyllus melanurus (wiem,że to diabełek, ale jak wpuszczę go nakońcu to chyba będzie ok)

do tego

1x wężowidło

1x krewetka czyszcząca

2x jakiś ślimak/krab

noi oczywiście korale, ale w nich nie jestem jeszcze oblatany, więc proszę o dobre rady. Tak więc byłyby 4 małe rybki, lub 2 małe i 1 średnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada ryb z bieda ujdzie :o(dobry odpieniacz).

Automatyczna dolewka ma plywak, ktory opada wraz z obnizaniem sie poziomu wody. W pewnym momencie zalaczy pompke, ktora znajduje sie w zbiorniku z RO. Pompka wezykiem pompuje wode do zbiornika, do momentu, az plywak sie podniesie. Podniesiony plywak wylaczy pompe. Wszystko.:)

Poniewaz u Ciebie plywak bedzie w akwarium a nie w sumpie, to musisz znalezc miejsce, gdzie nie bedzie fal, albo plywak wstawic do jakiejs rurki.

Koszt to ok. 100 Euro.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z biedą to znaczy, że źle? Biostara FLotora można nazwać dobrym odpieniaczem? Z tym moim mam chyba problem, bo filtrowałem nim dwa razy na słodkiej wodzie, płukałem i wogule, i nadal nie mogę się z niego pozbyć tego stęchłego aromatu. To w czymś przeskadza? Co do dolewki, oki mogę wydać te 400zł, rzeby zaoszczędzić problemów ze skaczącym zasoleniem. Wracając do ryb, czy jakaś z nich oprócz dascylluska przejawia jakieś niegrzeczne :) zacowanie? Po Grammie Loretto by się tego nie spodziewał, za to pseudochromis to nie wiem. Noi centropyge jak się sprawuje? Kurczę podoba mi się taka obsada :o Centropyge lub błazny dają trochę pomarańczu, Dascyllusek ładne paski, noi loretka albo diademka ładnie ozdabiają niższe partie akwarium :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem "z bieda" majac na mysli rozmiar akwarium i wymagania Centropyge. Moze jakos styknie :o, jezeli Cie cena nie przerazi :).

Kiedys slyszalem, ze ktos oferowal Lorettki dobrane parami!!

Do malego akwarium nie wpuszczalbym zadnych barszow:). Nigdy nie wiesz, czy juz zadnej ryby nie dokupisz a on bylby tylko agresywna przeszkoda.

Moze do odpieniacza nasyp troche wilgotnego wapna. Moze to zneutralizuje przykry zapach. Jego wydajnosci nie znam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To jeszcze co do światła: mam zamiar kupić Arcadię Luminaire, która jest ponoć szeroka na 24,5cm. Chodzi o samą lampę czy też o te nóżki na których jest wsparta? Moje boczne szyby mają po 28cm i jeśli razem z nóżkami ma 24,5cm to ok, ale jeśli np. 30cm to już gorzej. I jeszcze jedno: moje akwarium nie jest szerokie tylko a 28cm, ale jest profilowane i po bokach tyle ma. Na samym środku przedniej szyby ma 36cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświężę temat. Nikt nie chce odpisywać :) . W dziale "akwaria klubowiczów" widziałem akwarium 45L z 3 rybami. skoro tak, to myślę, że 4-5 rybek w 102L chyba nie będzie źle. Zastanawiam się czy zrezygnować z cherubinka czy nie. Nie wiem, czy te 102L kurczę mu wystarczą. Co do błazenków, czy każdy ukwiał prędzej czy później zarośnie mi zbiornik? Jednak błazenki fajnie by wyglądały w objęciach ukwiała :o Do tego loretka, mimo wszystko Dascyllusek - zakochałem się :o poza tym który jest możliwie łagodniejszy Aruanus czy Melanurus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam akwarium o podobnym litrazu i mam obecnie tylko 2 male ryby.Oczywiscie mozliwe jest aby w takim litrazu trzymac 5 rybek.Jest jednak podstawowy warunek,akwarium przed wpuszczeniem ryb musi byc dojrzale a caly proces zasiedlania musi byc rozlozony w czasie wg mnie min 1 rok.W przeciwnym razie wszystko pojdzie na marne zaczna sie plagi, glony itp. Wbrew pozorom to te 102 litry to malo!!! dla 5 ryb.Co do anemonow to wymagajace stworzenia wiec warto sie dobrze zastanowic przed ich zakupem

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.