Skocz do zawartości
rozwielita

zoanthusy sie rozpleniły

Rekomendowane odpowiedzi

Może to się wyda śmieszne ale „zżerają mnie” zoanthusy.

Obłażą mi wszystko. Zarastają twarde korale . Mam już dosyć .

Czy ktoś zna sposób na pozbyćie się zoanthus’ow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze to parazoanthusy ? - te potrafia w kosmicznym tempie zarastac zbiornik, nie tylko rozrastajc kolonie ale takze pojawiaja sie we wszystkich mozliwych miejscach w zbiorniku np: na szybie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a potem ogranicza populacje SPS :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andriew zjedza wszystkie zoanthusy? czy gustuja w jakis gatunkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZiZi – rozpleniły mi się zarówno parazoanthusy jaki i zoanthusy. Tak samo drażni mnie brareum ale to już nieco ograniczyłem.

No proszę, ale numer, krewetki tańczące. Milo słyszeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak ograniczyłeś brareum ?

Bo u mnie wrasta właśnie w zoathusy a skała jest mocno "garbata" i ciężko to jakoś usunąć mechanicznie


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście posadziłem je na płaskie i gładkiej skale wiec je systematycznie obrywam całymi płatami, ale i tak wrastają w niektórych miejscach w podstawy akropor i tam już jest gorzej, po prostu zdzieram nożem. Zooantusóm mam tak duż i tak sa powrastane, ze tego typu operacje nie wchodzą w grę. Poza tym jak zdzieram brareum to jest to stosunkowo czysty zabieg. Zdzieranie zoartusów wydziela straszliwy syf do wody i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytales kiedys, ze uszkadzanie wiekszej ilosci zoanthusow moze sie zle skonczyc dla Ciebie i Twojej rodziny (z psem i kotem wlacznie)?

Mi tez nigdy nic nie bylo az nagle bylo...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moimi opycha sie porcelanka (nic jej nie jest poza fosforujacymi odchodami - w zaleznosci o gatunku ktory jadla), ale wybiera te naladniejsze gatunki, ktore najwolniej rosna :o i niestety zachowue sie jak slon na rafie :), dlatego czasami siedzi w glownym czasami w refeugium za kare jak mi za duzo szczepek SPS porobi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro Ci się tak rozpleniły to może podzielibyś sie z kolegami z forum zamiast szukać naturalnego wroga dla nich


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja tam sie pisze na te Clavularie co sie tak pleni.

1. podejscie nieudane zniknela,

2. podejscie nieudane cos ja zezarlo

Do 3 razy sztuka, moze w koncu sie uda. :o

Rosloby cos po sciankach i dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yareq

Zrobienie szczepek nie jest proste. Zoantus wrasta w skałek w taki sposób że trudno jest "oskalpować" sensowną szczapkę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby Ci się jednak udało to chętnie przyjmę kawałek.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja rownierz bym chetnie odkupil miekasy ktore szybko sie rozpleniaja

serdecznie proszeo wiadomosc na priv badz 696637633


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak by sie ich pozbywac tak jak aiptasi wstrzykujac nawet i ten sam srodek, to czy rozkladajace korale nie zanieczyszcza zbyt mocno wody?


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra - napisze to jeszcze raz i juz nie bede sie powtarzal: zoanthusy zawieraja jedna z najsilniejszych trucizn jaka istnieje na tym swiecie. Jak myslisz - co sie moze stac gdy cos mu wstrzykniesz lub go rozgnieciesz ?

Gdy po wyjeciu z wody, zaczniesz skrobac skale, i zoanthus wstrzyknie plyn do oczu to mozesz stracic wzrok. Dlatego prosze - ostroznie z tymi pieknymi, niewinnymi grzybkami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - już nie pamiętam gdzie ale na jakiejś anglojęzycznej stronie czytałem że zoanthusy spowodowały więcej wizyt w szpitalach akwarystów niż mureny i skrzydlice razem wzięte, właśnie dlatego że są takie niepozorne.

Zawierają neurotoksyny, na szczęście "zaletą" tych substancji jest to że się stosunkowo łatwo rozkładają w wysokiej temperaturze - dlatego po cięciu, dotykaniu czy innym kontakcie z nimi należy długo myć ręce w wodzie najcieplejszej w jakiej jeszcze jest się w stanie wytrzymać.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem, ze do ciecia nalezy koniecznie nalozyc okulary, maske i gumowe rekawice. I w zadnym wypadku nie robic tego w zamknietym pomieszczeniu, tylko na dworzu i z wiatrem w plecy.

@Qbab

O malo co tez bym wyladowal w klinice chorob tropikalnych. Wzielo mnie w nocy. Objawy jak przy grypie. Temperatura i dreszcze. Jakos nad ranem minelo. Ale wtedy jeszcze nie wiedzialem o tym pieknym dzialaniu zgnieconych zoanthusow. Gdybym wiedzial to bym od razu dzwonil po pogotowie. Mialem szczescie.:o


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He He ,neurotksyny. Ach te tańczące krewetki po prostu lubią „grzybki” :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Groznie to brzmi - nie raz bralem w paluchy zoanthusy ale teraz bede myl rece pod bardzo goraca woda woow

Pytanie: co, poza zoanthusami jest w morskim akwa niebezpieczne dla zdrowia ?? Poza oczywistościami typu skrzydlice, mureny i wielgachne krewetki pistoletowe.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no masz ...a takie wiadomosci nie powinny byc napisane tłustym drukiem w dziale dla nowicjuszy ???..tez jedna noc zdychalem i zastanawialem dlaczego.

Jestem jak najbardziej za wypisaniem wszystkiego czego lepiej nie dotykac(foty mile widziane)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A prosze bardzo. Moje 3 kolonie zoanthusow wygladaja mniej wiecej tak jak ta.

http://www.flickr.com/photos/zho/1350946387/

Wcale ich nie uwazam za plage nawet chetnie bym jeszcze troche w innym kolorku dokoptowal :o

Jakny co zauwazylem jednego odszczepienca rosnie sobie na razie samotnie oblewajac kawalek martwego korala.

O neurotoxynach to chyba nawetpisze niejaki Baumeister a i Dankin cos o tym wspomina.

Ach zeby tak miec plage np acropor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.