Skocz do zawartości
Rafisko

Propozycje korali dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie już wiele ważniejszych rzeczy się dowiedziałem, jednak jestem jeszcze zielony w aspekcie korali. Czy wystarczy im zapewnić mocne światło i wodę dobrej jakości? Słyszałem, że wymagają jakiegoś odpowiedniego stężenia wapnia czy coś w tym rodzaju. Noi oczywiście jakie proponujecie dla początkujących?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie do tego pytania...mysle ze jezeli ktos mialby czas i ochote moglby dac propozycje korali miekkich i twardych ktore mozna trzymac razem i ktore sie nawzajem nie poparza...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby byc w zyciu twardym ..trza miec miekkie korale w baniaku :o

a tak na powaznie to miekkie sa najbardziej wytrzymale ...mozna je wprowadzac w fazie dojrzewania zbiornika ...co do SPS-ow to tylko dojrzaly zbiornik ....suplementacja ....czytajac opisy nieraz jest niekonieczna i rosna i maja sie swietnie.

Podstawa

zaloz akwa i czytanie czegokolwiec bardziej pozostaje w umysle + dochodza Twoje wlasne pomysly

Pozdro

<"U,,llll,,/


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze się zapytam czy wystarczy im oświetlenie 2x T8 (Arcadia Luminaire) z odbłyśnikami przy głębokości akwarium 40cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzisz, jakbyś poczytał forum i jego archiwum to byś wiedział że T8 to "zabytek".Może chodziło ci o T5........

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym jak pytasz to napisz jakie akwa jaki wymiar i jakiej mocy świetlówki i na pewno nie T8 i na pewno za mało


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek ...Dexa ..ja sie zastanawiam czy by nie wystarczylo dla miekkich...jesli slodkowodne akwa dzialaja na bylejakim oswietleniu ..a przeciez jednen akwen lezy obok drugiego ???????? ja wiem ze to rewolucja w morszczyznie ......ale jesli to pociagnie zbiornik ????? to co ....to nasz naklad w oswietlenie ...to typowe wykozystanie nas przez producentow nowego oswietlenia


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

jesli slodkowodne akwa dzialaja na bylejakim oswietleniu

no nie tak do końca,

- byle jakie oświetlenie to byle jaki zbiornik czy słodkowodne czy morskie,

- założysz akwa na T8 ale i tak z czasem przejdziesz na T5, ale wtedy to już koszt podwójny.

- a jeśli chodzi o "wykorzystywanie producenta" to przecież on tylko produkuje i oferuje i nie tylko on jedeny więc wybór mamy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romku ..ale srodowiska slodkowodne i morskie sie nakladaja.

wezmy jezioro Wiktorii i kenijska rafe ...jeden klimat i jedno swiatlo....pyszczaki i roslonnosc slodkowodna rozwija sie niezle przy T8...to ze ktos zrobil lepsze oswietlenie ..to ze to oswietlenie ma odpowiednia temperature i barwe nie znaczy ze przy pierwotnych zrodlach swiatla tez bedzie zle . jesli mnie nie stac ...a za wszelka cene chce sprobowac? nie wszyscy jestesmy biznesmenami .....sam jestem pracownikiem fizycznym i to co wydalem na akwa pewnie bardziej przydalo by sie rodzinie.

jestem za aby probowac...i doswiadczenie starych akwarystow jak najbardziej jest pomocne ale to hobby ogranicza finansowo . i jesli cos mozna zaczac mniejszymi srodkami i jezeli glupie T8 beda w jakims tam stopniu wystarczajace to dlaczego nie ?

wszyscy nowi w morszyznie staraja sie dorownac strym wyjadaczom ...ich idealami sa zbiorniki wypelnione kolarami twardymi ...pokolcami ...ale gabaryty tych zbiornikow sa w okolicach 1000l ....wedlug starych ksiazek naprawde wystarczy minimum i jakos zbiornik bedzie sie krecil..ja wiem ze akwarystyka ewoluuje ...ale dla bogatych ..dla nas biednych ....kochajacych biotopy wodne pozostaje kombinowac na starych teoriach..i mysle ze efekt bylby podobny w skutkach tylko troche wolniejszy....bo akwa morskie bylo od zawsze ...zanim powstalo T5 zanim powstalo HQI....zanim byly odpieniacze (bo wykozystywano filtry biologiczne) ktore i do tej pory sa stosowane.

wiec jesli mnie nie stac na trendy nowych wymagan ...to dlaczego nie sprobowac po staremu


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jamnik

Pokaz mi fajny zbiornik na T8 to pogadamy :o:) (cicho, widzialem taki jeden, ale nie powiem gdzie co by nie ulatwiac zadania jamnikowi:)).

Swoja droga nie wiem, czy roznica cenowa miedzy T5, a T8 jest taka znaczna. Szczegolnie, gdy mowimy o koralach dla poczatkujacych - z mojego doswiadczenia dla takich korali wystarcza 2 swietlowki T5 na 40 cm szerokosci i 40 cm wysokosci akwarium. A to mozna zmontowac za 250 - 300 zlotych. Jezeli ktos szuka na sile oszczednosci jezeli chodzi o zasadniczo jedna z najwazniejszych rzeczy dla korali to niech sie zastanowi dwa razy czy wogle warto te korale hodowac.

Wracajac do tematu, za korale latwe w utrzymaniu uwazam obecnie:

- Cladielle

- Xenie

- Sarcophytona

- Clavularie / Briareum

- grzybowience

- Zoanthusy

- niektore wymagajace niewiele swiatla LPSy, u mnie ladnie sobie radzi Herpolita i Fungia

- jezeli chodzi o SPSy u mnie dosc dobrze radzi sobie Merulina, za latwiejsze uchodza podobno Montipory (to nie poparte poki co zadnymi doswiadczeniami)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wszzystko ładnie wyklarowałeś, tylko zapomniałeś jednym że akwarytsyka nie "ewoluuje...dla bogatych" tylko dla zwierzaków po to ktoś mądrzejszy od nas przeprowadził szereg badań doświadczeń i spostrzeżeń aby stwierdzić że jednak T5, że kiedyś owszem T8 ale jednak dzisiaj T5, a tak z ciekawości podaj mi koszt T8 dla Twojego akwa?

@jamnik i jeszcze jedno nikt nie dorównuje, jak już to wzoruje się na tych "bogatszych" powiedziałbym bardziej w wiedzę, (jakoś nie widzę narazie nikigo kto byłby w stanie dorównać pewnemu zbiornikowi z Grajewa :o), po prostu masz pecha że zabrałeś się za hobby które wymaga większych nakładów inwestycji.

i niestety będę uparty - zaoszczędzisz teraz na tym na czym nie można to zapłacisz podwójnie...

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik ..nie bede szukal poparcia dla swoich wypocin...ale samo zycie morskie ustosunkowuje sie do sytuacji w jakich sie znajduje...czy to odlamany kawalek rafy przez statek , spadajacy w ciemnisci Egipskie (niekoniecznie na morzu czerwonym) daje sobie rade ...wiec i przy T8 pociagnie wiekszosc. Sam przeciez nadmieniles zbioirnik ktory wyglada niezle ...wiec nie widze sensu spierania sie co do oswietlenia....mysle ze z T8 mozna spokojnie zaczac ...i w miare przyplywu gotowki (jesli nie bedziemy zadowoleni z efektow) wymienic je na bardziej stworzone do celow akwarystyki morskiej( ale tu tez chodzi tylko o korale ...bo rybciom , bezkregowcom raczej swiatlo nie przeszkadza ..no chyba ze sa zerujacymi noca)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ( no moze drugie - po wielkiej cierpliwosci) czego mnie nauczyla akwartystyka to nie uznawania polsrodkow. I wybacz, ale oswietlenie z zalozenia "tymczasowe" to zdecydowanie polsrodek. Zreszta w obrebie uzywania T5 tez moge wyroznic polsrodki. Wiesz jaka jest roznica w najtanszych swietlowkach AquaMedic'a, a sredniej ceny ATI? Z doswiadczenia gwarantuje, ze fenomenalna. Jezeli chcesz to moge Ci podrzucic zdjecia po ktorych zdecydowanie widac roznice. Dlatego jezeli miedzy swietlowkami tego samego typu moga wystepowac tak znaczne roznice, to miedzy swietlowkami roznych typow moga byc one znacznie wieksze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówców szukanie w tym przypadku półśrodków to kiepski pomysł i niestety drogi, zaczynałem od światła próbując udowodnić sobie że np zwykłą lampa 70W ze zwykłym żarnikiem będzie dawała taki sam efekt, że zwykła pompa ze zbiornika słodkiego będzie dobrą cyrkulacją itd Moje testy zakończyły się kilkoma klęskami a kasę którą na to wydałem ciężko już teraz policzyć, gdybym zaczynał od sprawdzonych rozwiązań na dzień dzisiejszy myślę że moje akwa wyglądało by zdecydowanie lepiej a tak wszystko trzeba było zaczynać od nowa

Może kiedyś napiszę w dzienniku rozdział pod tytułem "moje kombinacje przy zakładaniu morskiego zbiornika"


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jamnik, ale, ale, Ty sam masz postawione akwa na T5 a innym radzisz na T8? :o

1.odlamek skaly w glebinie daje sobie rode ... nie daje, jak spadnie w ciemnosc na dnie morza to te zwierzeta , ktore wymagaja do zycia swiatla po prostu umieraja. jak spadnie tylko nizej gdzie jest slabe swiatlo to czesc zwierzat moze i da rade sie dostosowac, czesc umrze, ale na pewno w zmienionych warunkach nie bedzie ani wygladac ani funkcjonowac tak jak w miejscu gdzie bylo lepsze oswietlenie.

2.akwarystyka morska ewoluuje dla bogatych... ja moze biedny nie jestem, ale aktualnie akwarystyka morska jest dostepna imho dla kazdego kto pracuje i bardzo chce. pokaz mi ilu ludzi na tym forum ma te "1000litrowe" akwaria ??

3.zaczne tanio a w miare przyplywu srodkow przejde na lepszy sprzet ... stara zasada, kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy, pierwszy raz jak kupuje tanio byle co i drugi raz jak to co kupil za pierwszym razem sie nie sprawdzilo i musi kupic teraz cos porzadnego.

4.dawniej wystarczylo T8, akwarystyka morska byla zanim wynaleziono T5 i HQI... pogrzeb w archiwalnych materialach na webie i popatrz jak wygladaly akwaria morskie 20 lat temu. zanim powstaly porzadne metody filtrowania i zanim zbudowane odpowiednie oswietlenie koralowce byly czyszczone z zywej tkanki i do akwa wstawiono goly szkielet jako ozdobe :) jestes pewien ze chcesz to miec w domu ? oczywiscie przesadzam, a cala dyskusja jest bez sensu imho jesli wziac pod uwage o jakich kosztach rozmawiamy.

a co do wydawania pieniedzy , z ktorych rodzina moze lepiej skorzystac : tym bardziej sugerowalbym wydawac z głową - kazdemu kto wchodzi w akwarystyke morska, bo tu pieniadze sie tylko pompuje w zbiornik, non stop.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

ocelocik ..nie bede szukal poparcia dla swoich wypocin...ale samo zycie morskie ustosunkowuje sie do sytuacji w jakich sie znajduje...czy to odlamany kawalek rafy przez statek , spadajacy w ciemnisci Egipskie (niekoniecznie na morzu czerwonym) daje sobie rade ...wiec i przy T8 pociagnie wiekszosc.

omajgasz

co do ostatniego akapitu Kaziko - masz racje, akwarium to chyba najgorsza inwestycja, jaka znam:). pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jamnik :

Romku ..ale srodowiska slodkowodne i morskie sie nakladaja.

wezmy jezioro Wiktorii i kenijska rafe ...jeden klimat i jedno swiatlo....pyszczaki i roslonnosc slodkowodna rozwija sie niezle przy T8...to ze ktos zrobil lepsze oswietlenie ..to ze to oswietlenie ma odpowiednia temperature i barwe nie znaczy ze przy pierwotnych zrodlach swiatla tez bedzie zle

i tu się mylisz. bo o ile dla większości pysków nie ma znaczenia barwa i ilość światła o tyle dla rafy ma - wynika to z tego że koralowce trzeba traktować po części jak by były roślinami, nie dla tego że są, ale dlatego że żyją w symbiozie z roślinami którym to trzeba zapewnić odpowiednie warunki. A że są to dosyć specyficzne rośliny (poszukaj sobie informacji - jest tego sporo) to nie jest zbyt łatwo, tzn one nie mają zbyt dużych zdolności do przystosowania się do zmienionych warunków.

. jesli mnie nie stac ...a za wszelka cene chce sprobowac?

to wybierz coś na co Cie stać, jak kogoś nie stać na stajnię nie kupuje konia do trzymania w bloku - tu chodzi o żywe istoty.

nie wszyscy jestesmy biznesmenami .....sam jestem pracownikiem fizycznym i to co wydalem na akwa pewnie bardziej przydalo by sie rodzinie.

nie warto by hobby było kosztem rodziny - ale to moje zdanie

jestem za aby probowac...i doswiadczenie starych akwarystow jak najbardziej jest pomocne ale to hobby ogranicza finansowo . i jesli cos mozna zaczac mniejszymi srodkami i jezeli glupie T8 beda w jakims tam stopniu wystarczajace to dlaczego nie ?

bo na T8 jest sporo trudniej - mówię to jako właściciel zbiornika na T8

wszyscy nowi w morszyznie staraja sie dorownac strym wyjadaczom ...ich idealami sa zbiorniki wypelnione kolarami twardymi ...pokolcami ...ale gabaryty tych zbiornikow sa w okolicach 1000l ....wedlug starych ksiazek naprawde wystarczy minimum i jakos zbiornik bedzie sie krecil..ja wiem ze akwarystyka ewoluuje ...ale dla bogatych ..dla nas biednych ....kochajacych biotopy wodne pozostaje kombinowac na starych teoriach..i mysle ze efekt bylby podobny w skutkach tylko troche wolniejszy....bo akwa morskie bylo od zawsze ...zanim powstalo T5 zanim powstalo HQI....zanim byly odpieniacze (bo wykozystywano filtry biologiczne) ktore i do tej pory sa stosowane.

wiec jesli mnie nie stac na trendy nowych wymagan ...to dlaczego nie sprobowac po staremu

a widziałeś średnie czasy przeżycia zwierząt trzymanych po staremu? Tu chodzi o to by nie zrobić zwierzakom krzywdy, ja np dla początkującego z T8 to poleciłbym FOWLR ale nie rafę.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jamnik - ludzie tutaj nie strofuja poczatkujacych, moje pierwsze akwarium morskie mialo lawe wulkaniczna i glony do pasa, szybko jednak realia wyprostowaly "pomyslowosc". Czemu, jesli mozna, nie unikac bledow? Tylko o to tu chodzi, o nic innego. Piekne akwaria mozna zalozyc naprawde niewielkim kosztem, dobrze prowadzona nano-rafa, powiedzmy taka 100-150l moze byc duzym powodem do dumy, ale trzeba to zrobic z glowa, unikajac bledow, ktore ktos juz kiedys przerabial. Kiedys mnie jak Tobie tez pewne rzeczy sie "wydawaly", wiekszosci aspektow nie da sie jednak obejsc. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ze swojego akwarium bardzo dumny..i raczej robie wszystko tak jak inni..choc wiele jeszcze jest do zrobienia i nauczenia.

Mimo wszysto warto bylo .

Pozdrawiam


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł żeby po obu stronach od lampy z t8 wsadzić po jednej t5. Czyli największe światło było by przy przedniej i tylniej szybie. I zestaw 2 t8 + 2 t5 dałby sobie chyba radę w akwarium 80cm(dł) x 50(szer) cm x 40cm(wys). Pozatym, że na początęk i tak nie będę wsadzał jakiś niesamowicie trudnych w hodowli korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafisko -

miekkie wytrzymaja. :o. Sprawdz tylko, czy nie byloby lepiej te T5 dac do srodka a T8 z przodu i z tylu.

Gdybys kiedys chcial twarde, to 4 T5 39 W zalatwi sprawe. Rozumiem, ze te T8 juz masz :).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam t8 w arcadii luminaire. Mam pomysł, że ją dam na przód, a na tył(czyt. nad skałami) dam dwie t5. I skąd mógłbym wytrzasnąć tanio t5? Do tego akwa będzie miało 160L a zatem zastanawiam się nad jakąś fajniejszą osadą rybną :) Korale miękkie są atrakcyjne? Jeśli tak to też ostatecznie mógłbym wszystko zostawić bez modyfikacji i mieć same miękasy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.