Skocz do zawartości
Tomasz Kuliński

Zaczynam przygodę z Morskim - pytania?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

To mój pierwszy post na forum, choć przeglądam go od dwóch lat, a regularnie czytam od trzech miesięcy. Akwarium miałem zawsze przeszedłem przez paletki, Malawi, Tanganikę, holenderskie, nature i mcharium. Akwa morskie kręciło mnie zawsze, książkę Nick’a Dakinsa mam ją już chyba 9 lat. Zawsze brakowało funduszy no i czasu, to mieszkanie to dziecko. Teraz postanowione – zakładamy morskie (my bo jest to też decyzja żony). Postanowiliśmy spróbować swoich sił (na razie) przerabiając nasze mcharium http://www.wszim-sochaczew.edu.pl/mchy/forum_posts.asp?TID=120&PN=1 na solniczkę. W przyszłości, jeśli się uda z mniejszym i będą fundusze, planujemy przerobić 375 litrowego holendra.

A teraz kilka moich przemyśleń i danych odnośnie mojego nowego akwarium.

Akwarium 75x25x25.

Oświetlenie T5 1x24 Reef White 15K i 1x24 Reef Blue.

Cyrkulacja x 30 czyli ok.1500l/h.

Żywa skała ok. 10kg. i (żywy piach?)

Korale miękkie, LPS i 2,3 rybki plus krewetka, krab i jakiś ślimak (coś się dobierze).

Moje pytania do Was, bo trochę mam mętlik:

1.Czy koniecznie odpieniacz?

2.Czy kupić AM biostar flotor? Czy się zmieści, wys. akwa 25cm!?

3.Czy pozostawić kaskadę ze skimerem? Jako wypełnienie wsadzę żywą skałę?

4.Czy starczy oświetlenia?

5.Jakie i ile pomp i czy 1500l/h wystarczy?

6.Czy niezbędne AM niveaumat? Czy można jakoś inaczej, może taniej?

7.Żywy piach dawać, jeśli tak to kiedy?

8.Tło wkleić do wew. czy na zew. akwarium?

9.Ile podmieniać wody i jak często na początku?

Pozdrawiam i dzięki za wszystkie rady

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

- akwarium: szkoda że nie większe

- oświeltnie: 3 x 24 w tym dwie BLUE ze wskazaniem na firmę ATI

Ad.1 nie,ale to w końcu dodatkowy system filtracji po żywej skale, więc lepiej aby znalazł zastosowanie

Ad.2 podobno pociągnął już nie jedno akwa

Ad.3 nie rozumiem ?

Ad.4 patrz wyżej

Ad.5 najlepiej Tunze

Ad. 6 można ręcznie, ale tu się kłania systematyka i niezawodna pamięć, to wszystko zastępuje automatyczna dolewka.

Ad. 7 można zastosować ale po tym jak skała sie wyczyści od pół do roku.

Ad. 8 pomalować tył akwarium farbą akrylową kilkakrotnie , niebieską lub czarną,

Ad. 9 zalecane 10 % objętości zbiornika co 1 tydzień i tak przez okres dojżewania czyli około 3 miesiące.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Ad.3 nie rozumiem ?

Ad.5 najlepiej Tunze

Ad.3 Obecnie w akwarium posiadam filtr kaskadowy ze skimerem - czy go zostawić (wykorzystać)?

Ad.5 Też tak sobie myślę, ale jaki model 6025(nie będzie za mocny nie zrobi "pralki"), 6101 czy może jakiegoś Tunze powerhead, a może jakaś Marea?

Czy dać jedną czy dwie?

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3 konfortowym rozwiązaniem w akwarystyce morskiej jest sump, ale przy Twoim litrażu to się mija z celem, więc chyba pozostaje ten filtr kaskadowy.

Ad.5 dwie pompy cyrkulacyjne w zbiorniku to przyjęty schemat, co do mocy i firmy naprawdę trudno sprecyzować, to jest uzależnione od ilości zwierzaków rodzajów korali i oczywiście - finansów. Tunze sprawdzona firma ale za marke trzeba zapłacić, Marea coś w rodzaju Tunze ale tylko w rodzaju.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja dorzuce swoje 3 grosze.Uwazam ze powinienes pomyslec o innym akwarium,takie niskie i wąskie akwarium bedzie trudne do zagospodarowania.Jaką pompe bys nie wrzucil do srodka to zajmie Ci sporo miejsca wiec na korale juz niewiele zostanie.A poza tym to 46l dla początkującego morszczaka to moze byc wyzwanie.Jak wezmiesz pod uwage calokrztalt kosztow zalozenia i utrzymania solniczki,to koszt nowego szkla przy tym to bedzie pikuś


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac na te mcharium to masz potencjal i oczekujesz od akwarium czegos zupelnie innego niz zbiornik tej wielkosci i przedwszystkim bez sumpa, czyli z cala masa szpecacego ustrojstwa w srodku.Tego typu zbiornik zrazi Cie do slonej wody. Male akwarium (100-150 l) z kominem i sumpem nie zrujnuje Cie, a na pewno bedziesz zadowolony. Przemysl to, potem bedzie za pozno. W sumpie schowasz mocniejszy odpieniacz, ktory da Ci wiecej mozliwosci co do obsady, karmienia i swietego spokoju, grzalke i inne urzadzenia (dolewka itp) pompa zwrotna zalatwi czesc cyrkulacji, w srodek akwa wsadzisz tylko jedna pompe o odpowiedniej mocy (njlepiej ktoras z tych malych tunze). Oswietlenie to moim zdaniem conajmniej 4*24w t5, radze tak jak Roman ATI

Utrzymanie zbiornika, ktorego wymiary podales, bez doswiadczenia z morskim, graniczy z cudem, to moja prywatna opinia. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poza tym zmienisz po roku na wieksze :o

jestem wlasnie na tym etapie zmiany z 60l na 375l


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomasz!

Miekkie przy sprzyjajacych warunkach b. szybko beda zbyt wysokie. W tym akwarium bedzie moze 22 cm wody! Te miekkie musialyby stac na plaskich kamieniach:D Posluchaj dobrych rad chlopakow :o i rozgladnij sie za czym wiekszym.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam

słucham sie Tych co siedza w tym dłuzej i faktycznie wiedza co mówią. Przez pewne etapy juz przeszli i warto nie powielac juz tego na czym starzy wyjadacze sie uczyli. Sam tak robie

Połśrodki nie sa wskazane. A w końcu po to wsadzaja ludzie tyle kasy w to aby byc w pełni zadowolony z efektu.

Pzd

MN


600 l w ciagłej walce i niepewno?ci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Daliście mi trochę do myślenia, więc się trochę czasu nie odzywałem.

Poważnie myślę nad trochę innym zbiornikiem - szczegółu wkrótce.

Mam pytania:

1.Jeśli trzy świetlówki to ATI 2xBluePlus i 1xAquaBlue czy po jednej Blue, Aqua i Actinic.

2.Jakie i czy potrzebne nocne. Czy lepiej LED i ile, czy może http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=c610d1d11a56&UID=223cc4abad19?

3.Jaki proponujecie (stosujecie) czas świecenia na dobę i w jakich godzinach?

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek

Tak sie troche utarlo, ze mowiac o dobrym oswietleniu mamy na mysli 1W/litr wody. Mozna tez inaczej: Stara juz zasada mowi o swietlowkach T5, ze sa wystarczajace dla zbiornikow o wysokosci do 55cm, choc z czasem i te zasade obalono. W wielu akwariach T5 swieca nad 60 cm wysokosci i korale rosna super. Nie wiem jakie duze bedziesz mial akwarium, ale mona tez liczyc, ze na kazde 10 cm miedzy przednia a tylna szyba trzeba dac 1 T5 dopasowana do dlugosci akwarium (z osobnym odblysnikiem na kazdej ).:)

Osobiscie, (przy trzech T5) dalbym 2xBlue i 1x Blue Plus.

Ps: albo odwrotnie :). Grunt: zeby zblizyc sie do 1W/l.

U mnie T5 nie swieca zbyt dlugo (ok.10,5 godz), HQI 7godz.

Godziny swiecenia dopasowalem do czasu w ktorym jestem w domu (w koncu chce widziec rozwiniete korale).:) Jest to jednoczesnie romantyczne oswietlenie pokoju :). Wazniejsze jest, zeby lampy codziennie zapalaly sie i gasly o tej samej porze (zegar sterujacy).

Jako nocne mam taka lampeczke (1W -do oswietlania schodow) wsadzona bezposrednio nad akwarium do gniazdka. Ma nawet czujnik wlaczajacy ja, gdy robi sie ciemno.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.