Skocz do zawartości
MateuszD

Glony wyzsze

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie mówił że będzie łatwo..ale jak by tak chciał wychodowac te wszystkie plagi naraz w akwa (bo są różne gusta) to pewnie było by to niemożliwe.

Choc ja w swoim mam wiekszośc:D


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja sie poprawia, na piasku juz od 2 dni nie pojawily sie gluty, na skalach tez prawie cale zniknely, za to po wyrwaniu wiekszosci (ile sie dalo) glonow wyzszych z akwa podniosly sie azotany, poziom wg saliferta okolo 2mg/l (co prawda mam spory problem z odczytaniem tego koloru, jak patrze z gory - wg instrukcji to ledwo dostrzegam rozowawy kolor, wychodzi z tego minimalny poziom - 1mg/l, ale jak patrze z boku, to kolor jest duzo wyrazniejszy, nawet powyzej 25 - po podzielniu przez 10 uznalem ze jakies 2 to jest - pierwszy raz od startu akwarium :) )

Akwarium wreszcie sie chyba stabilizuje, korale i glony wapienne zaczely szybko wysysac Ca i Mg, KH wzroslo co prawda do 11 (probowalem podniesc PH PH-buforem Kenta, a on chyba jako dzialanie uboczne podniosl KH). Powoli podnosze dawki wapnia i magnezu, zeby ustalic srednie zuzycie.

Dodatkowo na wszelki wypadek wymienie zywice, moze to pomoze zmniejszyc ilosc wirkow - na razie je codziennie odsysam :)

Okazalo sie to chyba dobrym pomyslem, zywica wygladala tak:

1514-di.jpg

Ale ogolnie chyba idzie ku lepszemu :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze slyszec, ze jest coraz lepiej :) Skokiem azotanow bym sie nie przejmowal, Caulerpa rosnie strasznie szybko, wiec bez niej pojawila sie w systemie pewna nadwyzka. Kilka dni wystarczy, aby namnozyly sie odpowiednie bakterie i poradzily sobie z tymi azotanami.

Jezeli gluty znowu sie pojawia, nie ma sie czym przejmowac. Podczas dojrzewania akwarium czesto sie zdarza, ze przychodza same i same odchodza :)

Co do testow kolorometrycznych - na wiekszosci (nie wiem jak z Salifertem) jest wyraznie zaznaczone, zeby patrzec z gory.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Salifercie jest napisane z gory, a jak nic nie widac to z boku i dzielic przez 10 - ale to mi daje dosc rozne wyniki :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki uprzejmosci kolegi guliwer777 zmierzylem fosforany testem Rowy, i wyszlo 0.015mg fosforu na litr (0,046mg fosforanow). Czyli racje mieli zwolennicy tezy ze fosforanow jest nadmiar, a nie brakuje :). Wymienilem Rowaphos, i dodalem go tym tazem troche wiecej, i mam nadzieje ze fosforany spada. Choc ten poziom chyba nie jest jeszcze grozny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten pozoim jest idealny:D

No prosze - a Salifert pokazywal "zero". To moze tez byc mala nauczka dla tych, ktorzy pisza o "zerze" nie mierzac dobrymi testami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg opisu na tescie ROwy ten poziom jest chyba opisany jako 'ostatcznie akceptowalny', ale chyba lepiej zeby bylo nizej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, troche czasu minelo, ten paskudny zielony glon wyzszy ma sie nadal dobrze, i nie widze chyba szans na jego wytepienie - jak spedze codziennie przez tydzien godzine wyskubujac go peseta z ostrymi koncami to jest go wyraznie mniej, ale po tygodniu - dwoch plaga nawraca. To jest gorsze od cyjano i workow razem wzietych, z tamtymi jakos sobie poradzilem, a z tym nie moge. Mam Z.Flavescens, ale nie za bardzo chce jesc te glony, woli mrozonki ew algi Nori - choc jak ostatnio znacznie ograniczylem karmienie ze wzgledu na wzrost NO3 to czasami przyuwaze zoltka jak skubie cos ze skaly, ale w tym tempie to jest bez szans na wytepnienie wszystkiego.

Jaka ryba bedzie jadla takie zielone glony wyzsze?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mitrax ? Ja mam mitraxa i wsuwa wszystko co ma zielony kolor (raz się nawet wziął za zieloną akroporę ale chyba mu nie posmakowała bo więcej nie próbował)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio kupilem mitraxa, ale albo sam padl, albo zezarla go krewetka czyszczaca (nie wiem co bylo najpierw), sproboje jeszcze jednego, wiekszego tym razem, ale chyba musialbym cala armie mitraxow wpuscic zeby sobie daly rade :(


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Mateusz!

Nie wiem, jak wysokie jest u Ciebie kH, ale nie zaszkodzi przez jakis czas prowadzic takie zaglonione akwarium na poziomie "kilkunastu". To troche wstrzyma wzrost korali, ale pozbycie sie "zielonych" i odsloniecie miejsca dla "rozowych" jest w tym przypadku chyba pierwszoplanowe.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Stani

Probowalem juz przez jakis miesiac podniesc kH powyzej 10 (ale nieznacznie powyzej, max 11), ale nie zauwazylem zadnych zmian w populacji glonow, wiec wrocilem do poziomu 7-8 - taki mi sie utrzymuje jak leje rownomolowego ballinga


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli przy kH 11 glony nie ustepuja, to podnosilbym dalej, az dadza za wygrana. Powoli podnoszone kH do 15 lub 16 nie powinno, poza glonami, niczego zabic. Takie wyzsze kH utrzymalbym przez przynajmniej 2 miesiace. Przeciez to Twoje akwarium ma juz swoj wiek i napewno glony Cie denerwuja.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zebys wiedzial jak mnie to denerwuje (wczoraj znow 40 minut i pol duzej siatki glona i xenii do wisly poplynelo), ale za podwyzszanie kH wezme sie po powrocie z wakacji, czyli na poczatku wrzesnie (o ile w ogole bede mial co poprawiac jak akwa przezyje ponad 2 tygodnie )


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedlem z kH do 11 znow, Mg kolo 1350, i zauwazylem duza poprawe - glonow jest wyraznie mniej, zarowno wyzszych (Valonia jakby przestala sie namnazac), jak i zwyklych - szyby o wiele dluzej pozostaja czyste, nie mowiac o pompkach cyrkulacyjnych. Dodatkowo wprowadzilem Mitraxa i jezowca 2 dni temu, i mam nadzieje ze wkrotce glony beda tylko wspomnieniem :(


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dorzucilem Dolabelle - kosi jak kosiarka i o dziwo jest mega delikatna przechodzac miedzy koralami :_)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem dolabelle, ale niestety po pol roku padla - sam nie wiem dlaczego. Ale glonow wyzszych nie tykala, a z nimi glownie mam problem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o to mnie zmartwiles, u mnie narazie sie pasie - zobaczymy :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Naso z żóltkiem rozprawili się ze wszystkimi zielonymi glonami wyższymi.

Nie mam ani sztuki, a niektóre były ładne :(

Te co pokazales na fotce też zjadły, wyręczyły mnie, bo nie miałem siły ich wyrywać.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minaly prawie 3 tygodnie, a kH cos powoli idzie w gore, na razie kolo 11-12 jest, Mg wzrosl do 1400 i wiecej nie podnosze go. Valonia ewidentnie przestala sie rozrastac, caularepa tez jakby zwolnila przyrost. Jezowiec dobrze sie sprawuje, mam wrazenie ze wyzera wszystko razem z zielonymi i brazowymi glonami (nie liczac wapiennych oczywiscie), mam nadzieje ze wszysko idzie w dobrym kierunku i w koncu pozbede sie tego badziewia.

Oczywiscie ani zoltek, ani hepatus nie jadaja tej caularepy, choc chyba powinny, czasami cos skubna ze skaly, ale raczej czekaja na papu ktore im wpadnie :clapping

Ostatnio pojawily sie cyjano, ale po tygodniu same zniknely, choc nic nie zmienialem w akwa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety metoda podnoszenia kH zaprowadzila mnie donikad, a nawet gorzej, proboje teraz uratowac choc czesc SPS-ow. Z kH doszedlem ledwo do 11 (wg Saliferta, a slyszalem ze potrafi on troche je zanizac, ale nawet poziom 13-14 nie powinien byc zbyt duzy).

Ale ostatnio (pisalem w innym temacie na ten temat) gwaltownie spadl mi wapn (z 410-430 do 330 w ciagu niecalych 2 tygodni) - nie wiem do dzis co bylo przyczyna, ale biore pod uwage ze to nadmiar kH lanego do akwa spowodowal (choc korale przyrastaly ladnie), bo Ca lalem tyle co przedtem (a nawet troche wiecej, jak zauwazylem pierwszy spadek Ca to podnioslem dawke o 25%, ale nie pomoglo, Ca lecialo dalej w dol, wtedy podwoilem dawke Ca, obnizylem kH i w ciagu tygodnia poziomy sie wyrownaly - Ca 410, kH 9 - powoli bede kH obnizal do pierwotnego poziomu 7)

Ale jakis tydzien temu nastapilo najgorsze zjawislo - NO3 wzroslo do okolo 10mg/l (z poziomu 1-2), i SPSy zaczely marniec w oczach - codziennie jakies zaczynaja padac.

Nie mam pewnosci dlaczego, bo obsada bez zmian, karmienie tez, ale zakladam ze glony spagetti przez wysokie kH czesciowo padly (choc nie widze optycznie tego, wygladaja dosc zielono) i przez to zbiornik stracil spora czesc zdolnosci absorbcji NO3.

Zrobilem podmiane wody, dodalem BioDigest poza kolejnoscia, zaczalem karmic ryby co 2 dzien, i mam nadzieje ze choc czesc SPS-ow przezyje.

Zastanawialem sie nad wodka, ale na razie sie nie zdecydowalem na to - jak jeszcze mozna ograniczyc NO3?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli mozna podlaczyc sie do tematu, w kwestii NO3, nagle u mnie wzrozlo z ) na 60, reszta patrametrow: PH8.4,KH16,CA600,NO2-0,NO3-60,zasolenie (z tym walcze i sukcesywnie obnizam) 1,028, o PO4 nie pisze bo miezylem salifertem i pokazal 0 ale jak kolegi Mateusza problem pokazal salifert nie jest dokladny...

Nie mam problemów z glonami, mam jedne zielone taki pospolite, nie pamietam nazwy, maja zielone kuleczki na konach galazek, rozna ale nie na potege na szczescie.

Najwazniejesze nie wiem jak zbic NO3 , co dwa dni wymieniam 5-7% wody, to spada o 10-20 ale za chwile znowu wzrasta...

Co robic??


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dragon_x: może ci coś zdechło i się rozkłada!Większa podmiana wody!

PS. swoją drogą to znormalizuj parametry wody...ten Resun coś pieni, czy się tylko moczy?


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co rozumiesz przez znormalizowanie parametrow? poza zasoleniem i NO3 to chbya reszta ok? nic nie zdechlo ale dolozylem nowe zycie.. a resuna wyjalem bo tylko sie moczyl, zalewalo zbiornik na syf, bo nie moglem go wyzej podniesc bo i tak dotylak juz pokrywy. ale w styczniyu robie troche wiekszy zbiornik i sumpa wiec nie bedzie problemu z odpienianiem. a NO3 pojawilo sie jeszcze przed wyjeciem odpieniacza. teraz dzieki jego usunieciu moglem dolac ok 3 litry. ile wody powiniene, podmienic?? i jakie jescze parametry znormalizowac. z gory dziekuje za pomoc

podzrawiam

ps. o ile przy podmianie moge zdjac zasolenie ??? i jak duża zrobic podmiankę???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dragon_x: Ca dużo za wysokie, wg mnie KH dużo za wysokie, trochę dla mnie dziwne, że NO2=0 a NO3=60, a ile podmienić wody w tak małym baniaku to nie chcę się wymądrzać ( bo nie mam doświadczenia)tym bardziej, że chcesz obniżyć zasolenie.Ogólnie pisząc to tyle i takim czasie aby jak najmniej szkodzić a pomóc!

acha, co dołożyłeś nowego: jeśli skałę, to ubumarłe szczatki życia mogły Ci podnieść tak drastycznie NO3 - zawsze lepiej przepłukać skałę przed włożeniem do baniaka.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.