Skocz do zawartości
tomek-nemo

nowy,parę pytań 400l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich solowców,od pazdziernika odpalam 400(klamka zapadła)mam do was parę pytań:

1.czy sypać żywy piach po czy przed cyklem?

2.róznica między zeolitem a zeovitem?czy stosować,który,czy w czasie cyklu?

3.czy podmieniac wode w czasi cyklu?ile?

4.co na dno refugium,żwir koral,tuff?

5.czy na 400l wystarczy 600obiegu + 200 w sumpie?

6.jak oświetlać akwa w czasie cyklu?

7.może jakiś tani patent na automatyczna dolewkę?

8.czy stosować kalkmixer,kalkreaktor,czy wystarczy podmiana i kalkwasser?

9.jesli nie zasneliście po 5pkt to liczę na odp.,pozdrawiam,dzięki:)


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radze poczytać forum bo z tego co piszesz wnioskuję że nie masz zbyt dużego zasobu wiedzy aby założyć akwarium morskie.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tyle w obiegu w akwa 180l wiec w 400l bedzie napewno za mala cyrkulacja.Proponuje przynajmniej 2xtyle.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok,dzięki:D,dołoże jeszcze raz tyle,gdybyście mi jeszcze napisali co do refugium i kiedy żywy piach żeby miało to sens?i czy walczyć z fosfo i azotanami w czasie cyklu czy cierpliwie czekać?


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1- po

2-moze pozniej

3-troche mozna

4-zywy piach

5-juz wiesz

6-zacznij od 2 godz.dziennie i co tydzien zwiekszaj o godzine

7-mozna cos samemu sklecic (bylo na forum), ale to musi byc niezawodne - grozba zalania dywanu zony

8-mysle, ze w pierwszym roku wystarcza podmiany

9-po piatym punkcie sie zdrzemnalem, ale juz jest o.k.:)

Tomek - moze poczytaj na forum o DSB i refugium :lampka. Moze jakos uda Ci sie te dwie sprawy polaczyc w jednej przegrodzie w sumpie?

Z azotanami i fosforanami mozesz walczyc wyrywajac glony... i cierpliwie czekac :) Gdy amoniak i nitrit spadna do zera a PO4 ponizej 0,1mg/l to przyjdzie czas na zywy piach.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Stani,właśnie takich odp potrzebowałem-zwięzle i na temat,dzięki wszystkim,fajnie miec takie miejsce gdzie znajdzie się odp na (nawet banalne)pytania,a propos banalnych,nie wiem co to DSB,ale sump będzie się składał z 3 przegród 30/100/30 a przed sumpem 15l bioballi,mogę jeszcze to przerobić,a więc z wypiekami na polikach pytam: co to DSB:dontgetit???


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to było bardzo głupie pytanie,ale ze mnie leń,już wszystko wiem,chyba można stosować obie metody w jednym segmęcie,może się mylę,czas pokaże


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te biobale mozesz po miesiacu lub dwoch wyrzucic. Szczerze mowiac, wcale bym ich tam nie wkladal bo po wyrzuceniu znowu zachwiejesz rownowage biologiczna a jestem pewien, ze biobali nie bedziesz potrzebowal.

Napewno juz wiesz, ze w filtracji jako pierwszy bedzie stal odpieniacz...

Za te biobale spraw sobie DI za osmoza.:lampka

Nie ma glupich pytan - tylko odpowiedzi.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI będzie od razu,a bioballe chciałem odpalić dopiero po cyklu,czy to naprawdę zbyteczne??. przecież wielu poza refugium posiada bioballe w kominie,myślałem że to przydatne a wręcz potrzebne rozwiązanie,ale należy uczyć się od leprzych lub na cudzych błędach:D,jeśli NIE to faktycznie sobie odpuszcze z tym że bioballe już kupiłem. Jeszcze jedno pytanko,obawiam się że trochę bąbli będzie sie przedostawać z 1 seg. do refugium,czy to żle,czy przejdzie. Jeszcze 1 wielkie dzięki za rady,to na prawdę miłe że tak pomagacie nowicjuszom:)


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli koniecznie chcesz wlozyc te kupione biobale to najlepiej na samym poczatku. Na biobalach osadzi sie brud a na nim rozwina sie bakterie. Te beda utleniac anoniak do nitritu obydwa b. trujace), a nitrit przerobia na nitrat. Pamietaj, ze zawsze produktem koncowym pozostanie nitrat. Tego nitratu Twoj odpieniacz nie ma mozliwosci wychwycic. Przy pomocy biobali mozesz troszke szybciej przeskoczyc przez te ostro-trujaca faze i przejsc do lagodniejszej, w ktorej rzadzi nitrat. Zeby pozbyc sie nitratu, musisz wyrzucic biobale i dac popracowac bakteriom w zywej skale.

Jak nie dasz biobali (ktore musisz i tak wyrzucic) to odpieniacz bedzie wybieral o wiele wiecej zwiazkow bialkowych (nie spalonych na biobalach) i tego NO3 powstanie znacznie mniej. Powoli powstanie rownowaga biologiczna, ktora bedzie znowu zepsuta, gdy wpuscisz pierwe rybki.:)

Bable w refugium nie beda przeszkadzac - gorzej gdyby lecialy do akwarium.

Ps: normalnie to nowicjuszy zjadamy na sniadanie. Dzisiaj miales szczescie a jutro juz beda mlodsi.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani - dlaczego tak kategorycznie usuwasz biobale ze zbiornika. Biobale maja za zadanie dac powierzchnie zyciowa dla bakterii nitryfikacyjnych. Taka sama powierzchnie ma nam dawac zywa skala. Jesli powierzchni mamy wiecej niz mniej to jest to chyba plus a nie minus.

Wiadoma rzecza jest ze puszczanie brudnej wody na biobale to pomysl zly (biobale w kominie), ale puszczanie wody odpienionej na biobale to juz chyba nie do konca taki zly (biobale ZA odpieniaczem a nie przed i do tego poprzedzone watą filtracyjną wymienianą bardzo często - np co drugi dzien).

W tym przypadku biobale nie beda sie zatykac, a posiadajac ich odpowiednio duza ilosc (kilkadziesiat litrow lub wiecej) mozemy spokojnie dac do zbiornika mniejsza ilosc zywej skaly (biobale zapelnia luke dla nitratu). Mowie o tym, bo coraz bardziej przyblizam sie do wizji akwarium z mniejsza iloscia skaly a z wieksza iloscia otwartej toni wodnej oraz duzych łach piaskowych. Nie jestem fanem gruzowiska a idąc za 'jedynie słuszną' teorią berlińską musimy dawac do zbiornika 25 do 30% zywej skaly co przy dobrej jakosci skaly zawsze da efekt wielkiej kupy kamieni. Nie chodzi mi tu o wzgledy finansowe bo jak wiemy, biobale tez tanie nie są.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Alef!

Troche nie zrozumialem co masz na mysli, ze "biobale zapelnia luke dla nitratu". Mozesz to rozwinac? Mysle, ze tu popelniasz jakis blad.

Zywa skale wprowadzamy do systemu nie ze wzgledu na jej powierzchnie, tylko ze wzgledu na jej objetosc. Liczy sie to, co jest w srodku, dla nas niewidoczne.

Jak juz napisalem, koncowym produktem biobali zawsze bedzie NO3. Jezeli bedziesz przed biobalami filtrowal wode to znaczy, ze sam sie boisz puscic na nie brudna. To po co w koncu te biobale? Kiedys stosowano je w akwariach rybnych i bez korali, bo nitrat rybom przeszkadza w mniejszym stopniu.

Biobale w zadnym stopniu nie zastapia zywej skaly (chyba, ze masz na mysli cykl azotowy do momentu powstania NO3. A co z tym NO3 dalej zrobic? Zywa skala oczysci akwarium rowniez z NO3! Jezeli potrzebujesz medium filtracyjne zastepujace czesc zywej skaly, to raczej patrz w kierunku silnego odpieniacza, DSB i refugium z glonami. W DSB stworzysz strefe, w ktorej osiedla sie bakterie beztlenowe, takie jak w zywej skale (w biobalach strefy beztlenowej nigdy nie bedzie).

Rosnace w refugium glony beda pobierac PO4 i NO3 i przez wyrywanie ich nadmiaru, bedziesz usuwal te zwiazki bezposrednio za burte.

Poza tym, mimo zapewnien, ze biobale maja olbrzymia powierzchnie, jest to b. malo w porownaniu z np. 1 kg zywego, drobnego piachu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani

bakterie (zarowno te od no2 jak i te od no3) potrzebuja powierzchni aby mogly zyc. Zywa skala zapewnia takową przez swoją porowatość (czyli jak to nazwałeś 'obiętość') a biobale przez swoją konstrukcję (też zapewniają obiętość - duża powierzchnia zgromadzona na względnie malej obiętości).

Koncowym produktem biobali zawsze bedzie NO3 - jak najbardziej zgoda, ale dlaczego ?? Wg mnie dlatego, ze biobale znajdują się na przeplywie wody - woda przez nie płynie, a nie cyrkuluje - tak jak w skale. Pozatym woda na biobalach jest diabelnie mocno napowietrzona wiec stworzenie warunkow beztlenowych na biobalach jest niemozliwe.

Co do filtrowania przez biobale - co innego filtracja biologiczna, a co innego mechaniczna - do mechanicznej biobale sie nie nadają - dlatego właśnie wata przed nimi. To mialem na mysli pisząc o brudnej wodzie na biobalach - brudnej czyli zawierającej zanieczyszczenia mogące zatykać biobale.

Zmierzając do clou - w żadnym wypadku nie neguję przydatności zywej skaly. Moja dywagacja zmierzala do pytania 'jak stworzyc zbiornik z małą ilością skaly w nim'. Nie ze wzgledu na walkę z 'zywą skałą' a ze wzgledow czysto estetycznych - chce mieć duze akwa ale bez wielkiej kupy kamieni w srodku. Zeby zobrazowac bardziej o co mi chodzi to wyobraz sobie zbiornik 600L i 60-80 kilo skaly w srodku. O cos takiego mi chodzi. Taka ilosc skaly jest troche zbyt mala zeby zapewnic odpowiedni cykl azotowy. Wiec gdzies sie musze pozbyc NO2 ? Gdzie ?? wlasnie na biobalach (powiedzmy 100L biobali w sumpie - albo i wiecej). Pozostaje problem NO3 - w planie mialem DSB wlasnie - tak jak napisales.

A wiec cykl bylby taki: woda z akwa na odpieniacz -> woda z odpieniacza na filtracje mechaniczna (wata) -> biobale (wywalam NO2) -> DSB (wywalam NO3) -> refugium (wywalam pozostalosci NO3 i wysysam PO4) -> woda do akwa.

Gdzie popelniam blad ?? Czy DSB zapewni mi tlenową część cyklu azotowego ?? Bo z tego co piszesz to na to wygląda, ale nie jest to do konca zgodne z tym, co wyczytalem np na reefcentral.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef, poczytaj trochę o biobalach bo było tego tu sporo na forum. Głównie odbierasz szansę dla odpieniacza na usunięcie zanieczyszczeń z poziomu amoniaku - czyli tym samym zwiększasz ilość NO3 na własne życzenie. Jest tu kilka zbiorników na forum z małą ilością żywej skały i TO BEZ BIOBALI. Nie tak dawno Szymon o tym pisał ale nie mieszał do tego biobali. Twoje teorie są przestarzałe o ok. 10 lat :) bez urazy oczywiście :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam, szukam i nie moge znalezc. Nie pamietasz gdzie Szymon o tym pisal.

Co do moich, jak to nazwales 'teorii' - ja jedynie szukam drogi do wydajnej filtracji zbiornika nie opartego o dużą ilość żywej skaly. Widzialem kilka zbiornikow opartych wlasnie na biobalach - stąd te moje dywagacje.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie widziałeś te zbiorniki i co w nich było? Do zbiorników FO lub sklepowych biobale mogą być wygodne ale jeśli jesteśmy ambitni i myślimy o koralach twardych to zostawmy te biobale na boku. Lepiej jest zainwestować w żywy piach aby zrobić DSB lub w bardziej wydajny odpieniacz aby nie cackać się przy karmieniu zwierzaków. Zbiorniki, które widziałem, a które wcześniej miały w systemie biobale - w tej chwili ich nie mają i wyszło im to tylko na dobre :)

Co do wątku, w którym Szymon pisał o małej ilości skały - nie tylko on o tym pisał:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=121598#121598

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=12299&d=0

To tak na szybko:)

Po raz kolejny jeszcze raz apeluję do wszystkich chcących zakładać nowe zbiorniki - ludzie, wzorujcie przy planowaniu zbiornika na doświadczeniach osób mających nietuzinkowe akwaria. Unikniecie w ten sposób wiele rozczarowań i bezcelowego wydawania kasy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu - duzo tu ludzi ale wlasnie poogladalem sobie fotki twojego akwa - mozna powiedziec ze o taki mniej wiecej system mi chodzi jak twoj - duzo wody, malo skaly. Nawet jeszcze mniej niz u ciebie.

Natomiast, bez urazy ale nie zgodze sie z toba jesli chodzi o bezmyslne wzorowanie sie na innych. To tez generuje duze, nie zawsze potrzebne wydatki - poniewaz tych INNYCH, mających nietuzinkowe akwaria jest wielu, a kazdy z nich ma rozwiazania troche inne - taki misz-masz generuje tylko koszty i moze wprowadzic na niezla mine. Wezme to od ciebie, tamto od Szymona, jeszcze cos innego od SMK i co ? Wydaje mi sie iz duzo lepiej jest ZROZUMIEC o co tak naprawde chodzi w danym rozwiazaniu i przetestowac je/zaobserwowac wszystkie ZA i PRZECIW na samym sobie. Trzeba pytac, dyskutowac, podpatrywac, ale nie bezmyślnie kopiowac - to wg mnie blad.

Przyklad: rozmowa z jednym z forumowiczow - choruja mu ryby itp. Na moje stwierdzenie, ze mozliwa przyczyna to brak podmianek wody i zaniechanie mierzenia czegokolwiek, forumowicz ten odpowiedzial mi: 'nie cwaniakuj - Pan XXX (ma nietuzinkowe akwarium znane na tym forum) ZALECA wymiane 50% wody co pol roku'. koniec cyctatu. Czy to nie jest wzorowanie sie na innych ?? Pan XXX robi coś (nie wymienia wody) bo w systemie ma to,to,to i tamto co pozwala mu na niewymienianie tej wody. A skopiowanie części tego systemu (samo niewymienianie wody) wprost prowadzi do wykrzaczenia sie calego akwarium. Dlatego ja jestem wrogiem przyjmowania czegos na WIARĘ - jesli biobale są BEE to dlaczego ??

Pozatym jest na forum pewna tendencja, ja to nazywam 'uleganiem temu, co jest na topie'. Jeszcze rok temu każdy miał mixer+reaktor. Ballingi, czy plyny byly BEE. Teraz mixer+reaktor jest BEE a królują plyny. Czy dzieje sie tak ze wzgledu na wzrastającą jakość plynow ?? Chyba nie.

pozdrawiam i sorry za przydlugi post :)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto pojmuję jako "nietuzinkowe" akwarium :) Moim zdaniem jest ich kilka na forum :)

Wiadomo, że każde akwarium jest inne i to co u jednego funkcjonuje z sukcesami innemu akwaryście może wręcz zaszkodzić bo dochodą jeszcze takie kwestie jak np. szybkość wprowadzania zmian. Pisząc wzorowanie - nie miałem na myśli bezmyślnego kopiowania czyjegoś akwarium. Chodziło mi raczej na bazowaniu na doświadczeniach (złych i dobrych) osób siedzących w tym temacie kilkukrotnie dłużej niż ja i ty. Jak w każda dziedzina - zagadnienia akwarystyki morskiej też idą do przodu i wszelkie zmiany techniczne są normalne. Przecież 10 lat temu zbiorniki były prowadzone zupełnie inaczej niż teraz i z pewnością to nie jest ani złe ani dziwne. Masz pretensję do mody na Ballinga :) przecież nikt ci nie karze lać płynów. Np. Szymon i wielu innych akwarystów używa reaktora i co? Nigdy się nie spodkałem z jakąś nagonką na osoby z reaktorami - chcesz stujesz Ballinga, nie chcesz stosujesz reaktor. Co do Pana XXX to szczerze mówiąc jestem ostro ciekawy kto to jest :) Mogę się tylko domyślać, że osoba katująca te ryby nie doczytała, że ta podmiana 50% nie zwalnia od normalnych podmian wody 5-10% tygodniowo.

Do tematu biobali możemy wrócić jak zobaczę zbiornik poziomem zbliżony do akwarium Andrzeja gdzie te biobale funcjonują parę lat bez problemu :D

Chcesz to wstawiaj u siebie te biobale - to Twoja sprawa. Tylko tymi postami wprowadzasz tu klimat akwarystyki z ubiegłego wieku. Stani Ci pisał w tym wątku czemu bibale są "be" i ja Ci już pisałem. Nie trafiaja do Ciebie nasze argumenty - trudno, rozumiem to bo ja też kiedyś myślałem, że wszystko wiem lepiej. Przetarłem oczy jak się okazało ile pieniędzy wydałem bezsensownie i w jakiej niewiedzy żyłem przez dłuższy czas :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef

w wielu punktach sie z Toba zgodze. Ale tych biobali nikt z ambicjami na korale twarde nawet nie bierze pod uwage.

Zaniczyszczona woda przechodzi przez odpieniacz nie jeden raz, tylko bezustannie. I za kazdym przejsciem, odpieniacz odbiera mniej lub wiecej zwiazkow bialkowych - od tego jest. Jezeli po np. karmieniu ryb, tych zwiazkow jest nagle wiecej, to taka woda musi kilkakrotnie przejsc przez odpieniacz, aby ten mial czas wybrac tych zwiazkow jak najwiecej. Jezeli po drodze, woda napotka na biobale z bakteriam na powierzchni, to przy udziale tlenu rozpocznie sie nasz znany cykl azotowy. Zwiazki bialkowe zostana rozbite (utlenione, spalone) i zacznie powstawac amoniak, NO2 i w koncu NO3. I wlasnie ten NO3 bedzie wiecznie narastac, bo odpieniacz NO3 nie wybiera. To zreszta dobrze wiesz. :) (zreszta podobnie, jak wata przed biobalami nie zatrzyma zwiazkow bialkowych).

Gdyby nie bylo biobali, to woda ze zwiazkami bialkowymi przejdzie kilkakrotnie przez odpieniacz i bedzie systematycznie oczyszczana, az do nastepnego karmienia. Tak to sobie wyobrazam.

Twoj pomysl na akwa z mala iloscia zywej skaly jest tu na forum tez juz poruszany. O ile wiem, to mozesz stworzyc w zbiorniku lub w sumpie DSB (ok. 1/3 powierzchni akwa, mozesz tez dolozyc refugium z glonami. Ale, jak wiesz, to sa filtry, ktore nie produkuja NO3.

Mam nadzieje, ze problem biobali jest teraz dla Ciebie bardziej przejrzysty?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu Aleź sie czepil tych biobali :) Ja nie chce wprowadzac biobali do zbiornika hehe ja szukam jedynie sposobu na DOBRE AKWARIUM z mala iloscia skaly :) Jestem zdecydowanie ZA wszelką filtracją NATURALNĄ (skala, DSB, glony itd itd). Ziarenko niepewnosci zostalo zasiane po przeczytaniu artykulu na reefcentral, gdzie autor twierdzi, iz DSB może się wykrzaczać, w przypadku zbyt małej powierzchni czynnej skały w zbiorniku. Stąd te moje dywagacje na temat biobali w akwa. Ale czy to jest prawda ?? Tego nie wiem. Szymon coś pisal o tym, ze DSB czasem moze wyciąć bandycki numer, ale na razie jedynie drążę ten temat.

A teraz proste pytanie: 600-800L w zbiorniku (sumpa nie licze) -> skały 60-80 kg. -> żywy piach w zbiorniku (2-3 cm) -> b.dobry, przewymiarowany odpieniacz (np.ATI 200 lub nawet 250 - na RE mnie nie stać) -> DSB o powierzchni ok 1/3 powierzchni akwa -> duze gloniarnium(kilkaset litrów z niewielkim oswietleniem w nocy). Do tego podstawowa filtracja mechaniczna (tylko wata wymieniana jak nalezy) oraz absorber PO4. Zadnych węglów, żadnych Zeowitow, żadnych innych cholerstw -> tylko to co napisalem wczesniej.

Obsada spora: na skalach koralowce i dużo ryby -> drobnica typu anthias i centropyge plus kilka duzych pokolców -> naso, japonicus, zoltek, bialobrody itp itp

Czy taki projekt ma sens ???

Mam dużą zagwozdkę ze światłem -> czy w przypadku, gdy spora część akwarium to będzie poprostu piach (skale wyobrażam sobię jako dwie male kupy kamieni po bokach a środek pusty jak bemben) trzeba iść w klasyczne oswietlenie typu 1W->1L ?. Kobinuje sobie dwie lampy HQI nad dwoma górami kamieni a reszta doswietlona duzo delikatniej tandemem ATI Blue plus i ATI Actynic Blue. Cyrkulacja duza ze wskazaniem na b.duza (jakies wawebox plus zwykle pompki na falowniku).

Co ty na to ???


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza "podstawowa filtracja mechaniczna" - miodzik.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.