Skocz do zawartości
tomek-nemo

nowy,parę pytań 400l

Rekomendowane odpowiedzi

@stani - nic nie poradzę, ja kocham wymieniać tą watę codziennie rano :) jak nie będę miał w akwa waty, ktorą rano musze wymienic to nie bedzie mi sie chcialo z wyra wstawac :) A mowiac powaznie -> pewnie masz racje, caly syf ktory moze zabrac wata i tak nie wroci do akwa bo zeżre je DSB i glony (tak mi sie przynajmniej wydaje).

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdnaiem niestety aby mieć wyniki trzeba się pomęczyć (fizycznie i finansowo). DSB zrobiłbym w akwarium - będzie o wiele więcej życia w tym piachu oraz dużo większa cyrkulacja, która jest wymagana przy DSB. Jeśli planujesz bardzo dużą obsadę i nie głodzenie zwierzaków to minimum ATI BM250. Z węgla też bym nie rezygnował. Glony oświetlił jak należy - niech rosną :) i jeśli myślisz o SPS-ach i to żeby solidnie rosły to 1W/1l to minimum.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie Rebciu, ze masz z tym oswietleniem racje. Wydaje mi sie, ze Alef chce dac np. 2x250 lub 2x400 W nad kolumnami z twardymi a reszte doswietlac T5. Tam bedzie miejsce dla miekkich lub LPS-ow. Mysle, ze to tez jest mozliwe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle tak:

akwa nie bedzie zbyt wysokie - max 60cm - za to bedzie dosyc glebokie w tyl - mysle ze ok 70cm

nad dwoma kupami kamieni wisza centralnie dwie HQI 250W 16k

na calej dlugosci rury T5 (akwa dlugie na ok 150cm) 80W

Wiec:

akwa ma pojemnosc 630L

oswietlenie ma moc 660W

jest ok

Ale mam rowniez pomysl nr 2

2xHQI 150W centralnie nad gorami kamieni

4xT5 80W na calej dlugosci (lub przedluzyć zbiornik do 170cm i dac 8xT5 39W lub więcej)

Dlaczego tak kombinuje ?? Chce miec wieksze pole manewru ze świetlowkami - mozliwosc kombinacji kolorow itp

Obawiam sie jedynie czy te HQI 150W centralnie na skupiskami twardych koralowcow to nie bedzie zbyt malo jak dla nich.

Chyba ze dac 2x250W i 4xT5 39W na calej dlugosci - wtedy tez sa mozliwosci kombinowania z rurami.

pozdrawiam i tx za wypowiedzi


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef

nie rob tego samego bledu co ja i nie dawaj HQI 150 W. Sa dla twrdych jednak za slabe mimo, ze dodatkowo napchalem kupe T5. Jak twarde to co najmniej 250-tki. To jest zupelnie inna liga!

Patrz Tomek -Nemo jaki dialog wywolales!:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) ale rozpentałem lawinę:szok,a teraz jeszcze kilka laickich pytanek:czy refugium wraz z DSB odpalić wraz z włożeniem skały,czy dać najpierw skale popracować parę tygodni(chodzi o to czy nie wytruje całego życia w piachu) , to samo z glonami do refugium-od razy?,po cyklu?.czy próbował ktoś stosować testy zoolek np. PO4-producent pisze:(fresh and salt water) a kosztuja tylko 17zł.to będzie samobój-czy próbował ktoś stosować dolomit jako całe lub część podłoża -w końcu też skała wapienna??mam trochę tuffu ale nie chcę wrzucać go do akwa dać do refugium??

150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 250W to sie zgodze - widzialem jak ladnie swieci jedna 250W nad calym zbiornikiem u Olka Szwarca - porownanie ze 150W dopalonymi 2x24W T5 wychodzi dosyc blado.

A gdyby tak dac 2x250W nad SPSami (16k) a na srodku pomiedzy zarnikami dac 4x39W T5 ??. Do tego jedna dluga Blue Plus na calej dlugosci.

i cylk taki:

1. wlacza sie dluga rura

2. wlaczaja sie HQI i 2T5-39W na srodku (aktyniki) a dluga rura sie wylacza

3. wlaczaja sie kolejne dwie T5 na srodku (blue plus)

4. na sam srodek dnia wlacza sie na 3-4 godz ponownie dluga rura

5. potem to wszystko gasnie w odwrotnej kolejnosci :)

dluga rura na stateczniku sciemnianym :))

ale mam kurde pomysly - szkoda gadac hahahahah


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomek-nemo - tego zooleka to sobie odpusc. Ja kupilem TropicMarin na PO4 i tez zaluje - szkoda bylo tych kilkudziesieciu zlotych - zawsze pokazuje tak samo a kolorystyke na tescie ma taka ze za cholere nie da sie odroznic ktory kolor jest ktory.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"na srodku pomiedzy zarnikami dac 4x39W T5" - to by oznaczalo, ze odleglosc miedzy srodkami HQI bedzie 1,2m lub wieksza... To akwa musialoby miec chyba 180 cm +?

Cykl oswietlenia fajny, ale musialbys zobaczyc w praktyce, czy warto te dluga T5 wlaczac i wylaczac.:)

@Tomek

Akurat test na PO4 to bedziesz potrzebowal troche drozszy, gdy po np. roku zaczniesz patrzec w strone twardych. Teraz szybko odkup ten test od Alefa, bo wystarczy Ci orientacyjna wartosc PO4 (czy rosnie czy spada).:)

Raczej kupuj testy TM i Saliferta. Zoolek moze troche mylic:D

Wiem, ze kazdego przeraza cena zywej skaly... , a Ty juz wiesz co chce przez to powiedziec.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef gdybyś jeszcze zechciał mi odpowiedzieć na resztę pytań i jaki teścik kupić,będe zobowiązany


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech odpowiedza ci, ktorzy maja wiecej doswiadczenia - nie chce wprowadzac cie w blad. Ja bym zrobil tak: skala i mierzenie amoniaku(plus bakterie typu hagen cycle). jak amoniak zleci i pojawi sie duzo no3 to bym wprowadzil gloniska. DSB czy piach do akwa bym poczekal jeszcze dluzej.

Co do dolomitu czy wapieni - raczej bym optowal przeciw.

Co do testu - sprzedawac nie bede bo uzywam go wlasnie na zasadzie takiej jak napisal STANI - test binarny - jest PO4/nie ma PO4 :))

A co do swiatla to rzeczywiscie - nie 4x39W tylko 24W w jakiejsc kombinacji (moze 6 a moze 8). przy dwoch HQI 250W oddalonych od siebie o 60-80 cm to wcale nie bylo by tak ciemno nad piaskiem w srodku - mozna by bylo kombinowac z doswietlaniem tego rejonu na rozne dziwne, ale fajne sposoby. Musze to jeszcze przemyslec :)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef, na takie akwarium proponuję 2x250W HQI + 4x80W T5. Nawet przy 180 wystarczy - będziesz miał gdzie LPS postawić. 4 T5 wyjdą taniej w eksploatacji bo różnica w cenie między 39W, a 80W jest niewielka za to masz tylko 4 rury, a nie 8 :)

tomek-nemo, z tym dolomitem to sobie odpuść. Glony wyższe jak najbardziej możesz wkładać na samym początku i DSB (ale prawdziwe DSB) też możesz zasypać od razu. Jeśli test na fosforany to tylko Merc, Rowa, Deltec - choć wszystkie one to tak naprawdę Merc :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok DZIĘKI,za około 10 dni start(ale jestem podjarany:love)zrobię tak jak piszecie,może macie jeszcze jakies sugestie?,a może pomysł gdzie tanie glonki kupić?a tego dolomitu sypać nie miałem zamiaru,..tak z ciekawości,mam go w malawi i tanganice i tak mi przez myśl przeszło że od bidy dał by rady nawet w solniczce.


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"może macie jeszcze jakies sugestie?,"

Moze na dno przykleic silikonem plyte plexi?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym też już pomysłałem:D,na dno pójdzią 2 warstwy siatki pcv oczko 1,5 na 1,5 i 3mm grubości,plexi też byłaby ok,jednak bałem się że jeśli skleje nie dokładnie to drobinki piachu mogły by się dostać między plexi a szybę a wtedy:haha:blush,A sól AM przejdzie,czy TYLKO KENT??pozdrawiam


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zyciu nie mialem Kenta.

Osobiscie pasuje mi TM pro ale duzych roznic to w tych markowych solach nie ma.

Nie wiem dlaczego siatki maja byc lepsze od plyty, ale widocznie tak jest:haha

Jezeli przytniesz plyte 2cm mniejsza niz dno, oblecisz dno plyty bez przerw silikonem, nakleisz na dno akwa i szpare miedzy plyta a szybami tez wypelnisz silikonem to ktoredy moglby sie piasek przedostac?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek wkoncu jest żywy . wiec przegryzie silikon i wlezie pod plekse:D


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):):aż strach łapy wsadzać do baniaka,przez te wszystkie robactwa wyłażące ze skały i piachu.

ps. sprzedawca z jednego ze sklepów zaproponował mi aby na 80kg skały kupić 50kg dzikiej świeżej i 30kg odleżałej(nazwał ją białą,żywą-ale nie tufem)po 25zł kg.zrobić jak proponuje ,czy to ściema(martwa skała)


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "nieswieza" pod spod i szafa gra.

Nie za duzo tego dobrego? W sumie moze 60kg wystarczy. Nie ma co tak zamurowywac tylniej szyby:D

@Jamnik:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomek-nemo :

o tym też już pomysłałem:D,na dno pójdzią 2 warstwy siatki pcv oczko 1,5 na 1,5 i 3mm grubości,plexi też byłaby ok,jednak bałem się że jeśli skleje nie dokładnie to drobinki piachu mogły by się dostać między plexi a szybę a wtedy:haha:blush,A sól AM przejdzie,czy TYLKO KENT??pozdrawiam

hmmm, ja dodawalem plexi do akwa juz ze skala, bez zadnego klejenia. nic sie nie dostaje pod spód jak dobrze przycisniesz. trzyma sie tak ze trudno oderwac od dna.

Kent jest ok, szybko sie rozrabia. ostatnio przesiadlem sie na TM i nie podoba mi sie, ze dosc dlugo utzrymuje sie bialy osad. w Kencie tego nigdy nie mialem.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie oglądam i oglądam na niemieckich serwisach słynny juz poniekąd reefkeramik i np tło na tylnią szybę zrobione z tego materialu moglo by wyglądac calkiem ciekawie. Do tego mozliwosci filtracyjne takiego tla - w koncu reefkeramik powinien z powodzeniem zastępować naturalną żywą skale. Ciekawy jestem jak to sie sprawdza 'w praniu'

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i poszło,akwa pręży się w całej okazałości,i choć ma z 15 aptazji,przezywa inwazję niższych to i tak jest ZAJ....TE!!!!!!!a z siatką to faktycznie pomyłka,lepsza plexa,siatka wyłazi z pod żwirku,pozdrawiam


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.