Skocz do zawartości
nano45l

pico reef

Rekomendowane odpowiedzi

wpadlem na pomysl zalozenia tematu w ktorym beda wypisane strony badz porady na temat pico raf czyli 1-30l. przydatne beda tez doswiadczenia w prowadzeniu tego typu zbiornikow(oczywiscie jesli zbiornik byl prowadzony jako jedyny czyli bez podmian z duzego aqwa) jaki sprZet tam mieliscie jak sie sprawowal itp??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że bez pomocy dużego zbiornika obok to jest chyba mało możliwe.

Moje akwarium ma 63 litry, samo wsadzenie ręki powoduje zachwianie parametrów i wzrost temperatury, widać to też po koralach które się zamykają.

Też rozmyślam nad taką 20 litrową pico rafką, ale ja to rozwiąże w ten sposób, że woda z dużego akwarium będzie obiegała przez małe i spowrotem wracała do dużego.

Spróbować zawsze można, wsadzić skałe zalać wodą i starać się utrzymać parametry. Razem ze skałą jest zawsze troche życia, więc jeśli ci się uda jego nie zabić wtedy można pomyśleć o włożeniu czegoś dodatkowo.

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł w trakcie pisania :)

można założyć akwarium np. 20 litrowe z pudełkiem przelewowym, oraz sumpem 60 litrowym :)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja startowalem z 25 litow, grzalka, filtr kaskadowy aquael, 3kg skalki, po 4 miechach xenia, elegans no i strzykwa. problemem bylo upalne lato wiec szybko trza bylo sie na wieksze przesiasc... dziwne ale z takim maluchem mialem mniej problemow niz ze 120ka.


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nano45l :

wpadlem na pomysl zalozenia tematu w ktorym beda wypisane strony badz porady na temat pico raf czyli 1-30l.

Pierwszy link związany z tematem, który przychodzi mi na myśl:

http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc2/ustawy/392_u.htm

żeby nie było, że się czepiam...chodzi mi tylko o uświadomienie niektórym niektórych rzeczy, które już wychodziły przy tematach w stylu "pico"...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nano45l :

bardzo smieszne. haha chyba nikt normalny w 20l nie bedzie trzymal ryb ani niczego ruchliwego. dla korali moze to byc doskonale srodowisko wiec jak nie masz nic pomocnego do powiedzenia to lepiej nic nie pisz

Widać, że dokładnie forum nie przeglądałeś...

Pozatym jeżeli masz problemy z selekcjonowaniem informacji pomocnych i niepomocnych, bądź czytasz bez zrozumienia, to trochę uważniej waż słowa i nie mów nikomu co ma, a czego nie ma pisać...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nano 45l

Te 45 l w Twoim imieniu to juz o wiele za duzo!:)

Ciezko bedzie tu cos pomoc po tym jak napisales, ze:

"nom bo tak jest. nie podzielam pogladu ze z malymi aqwa jest wiecej problemow".

Kazdy teraz ma stracha cos glupiego napisac.

Bo dotychczas myslelismy, ze jest wrecz odwrotnie.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o to ze finansowo duzo mniej promblemow. parametry w pico napewno nie sa tak stabilne lecz skoro sa firmy ktore prodykuja gotowe zestawy pico wielkosci 2-5 galonow to ma to racje bytu... no troche sie zdenerwowalem i dlatego to napisalem teraz mi glupio az skasowalem posta:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że ktoś coś produkuje nie oznacza że to ma sens. Kule dla bojowników tez się robi a ich sens jest tylko jeden - męczenie ryb.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widze ze sie z wami nie dogadam. przeczytalem cale forum i widzialem pare ladnych pico utrzymywanych przez forumowiczow. widac jak ktos zrobi cos malego i cieszacego oko to chwalicie a jak chce sie zapytac zeby czegos w takim pico nie zwalic to odrazu chyba byscie go powiesili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym że Ci którym się udało zrobić dobre pico to nie zadają pytań :) bo na nie znają odpowiedź :)

problem polega na tym że w takim małym zbiorniku to zawsze może się coś zepsuć i wtedy nie ma czasu na pytanie na forum, dlatego udaje się to tylko tym którzy nie muszą pytać, i zapewniam Cię że sporo z nas chciało by mieć takie akwa (ja np w pracy) ale się na to nie decyduje bo wie że jest to prawdziwe wyzwanie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie pytam przed zakladaniem zbiornika aby potem wiedziec co robic. pytam o doswiadczenia aby stworzyc potem jaknajlepsze aqwa. o mimo ze strona nazywa sie nano-reef to jest tu niewiele informacji o tego typu zbiornikach. o duzych zbiornikach wiem juz sporo lecz pico to dosc specyficzne zbiorniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nano,

"skoro sa firmy ktore prodykuja gotowe zestawy pico wielkosci 2-5 galonow to ma to racje bytu..."

Mimo wszystko wydaje mi sie, ze takie male zbiorniki moga egzystowac jako dodatek do duzego, stojacego w poblizu. Gdy parametry wody sie rozjada, to w ciagu kilku minut mozna wymienic nawet 100%. Bez takiego zaplecza nie dasz rady. Te kilka litrow moze zmienic parametry w ciagu kilku godzin. Przeciez nie zainwestujesz w jakis kontrolujacy to wszystko komputer, bijacy na alarm gdy cos bedzie nie tak. Nawet gdyby, to nie uciekniesz z pracy zeby dodac rozcienczona kropelke jodu.

Nie moge Ci pomoc, bo moje pierwsze akwarium mialo 250 l i nawet w takim "duzym" musialem toczyc spore walki zeby parametry utrzymywac stabilne.

Nawet 1000 litrowe akwaria uwazamy za nano (jesli wezmiesz pod uwage skad pochodza ich mieszkancy), stad ta nazwa forum.

Nie gniewaj sie, ze Ci zaproponuje: zaloz 150 l akwarium, pociagnij je 2 lata i wtedy sam zdecydujesz, czy postawic takie male. Zaplecze i konieczna wiedze bys juz mial.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planowalem 20l rafke i 20l i ok 15l zbiornik na filtr i odpieniacz wiec razem 35l to juz nie 10l. w aqwa nie bylooby zadnych dokupowanych koralowcow tylko to co przyniesie skala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zaplanowales moze sie nawet udac, tylko czy kupisz za sporo pieniedzy niezbedne i dobre testy ? Beda drozsze niz to akwarium.

Parametry powinno sie dac utrzymac, podmieniajac 2x/tydzien np. 2 litry wody. Oswietlenie w dobrych barwach, grzaleczka z termostatem, kaskada (chyba widzialem takie z odpieniaczem) itd. Ten sprzecik musi byc malutki ale z tych drozszych. Jakas mala awaria moze zakonczyc zywot tego zbiorniczka. Jezeli bedzie sump to moze tam zmiescisz filtr glonowy?

Mysle, ze jakies male grzybki bedziesz mogl tam wstawic.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nano45l ja mam cos takiego...

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=137

Obecnie pięknie rośnie mi już od 2 tygodni xenia, sinularia i parę grzybków.

Co tydzień podmieniam 10% wody (sól HW rozpuszczana przez 3 dni z napowietrzaniem)

Krewetki boksującej się pozbyłem.

Co jakiś czas odpalam kaskadę i by mechanicznie przefiltrować wodę po przedmuchaniu skałek.

Czy założysz tego typu zbiorniczek zależy od ciebie... ja to zrobiłem pomimo... i jestem zadowolony.

Bardziej cieszy mnie niz wcześniejsza 120.

I jest to mój jedyny zbiorniczek.

Pozdrawiam i powodzenia życzę.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj (niestety telefonem) dwie fotki.

1697-naj1.jpg

1697-naj2.jpg

Pozdrawiam


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.Mianowicie na początku myślałem nad zbiornikiem ok.100l (już prawie uzbierałem cały sprzęt :D ) Ale pomyślałem ,że wolę więcej poczytać ,później zacząć lecz lepiej bo od 240l tylko zbieranie sprzętu może mi zająć ok.3-4 miesiące :D Więc żeby się pocieszyć postanowiłem założyć nano rafkę 30l :D .Chciał bym tam umieścić babkę i krewetkę symbiotyczną.Czy da radę ?Oczywiście po tych 3-4 miesiącach (może po 5 bo akwarium musi dojrzeć :D ) przeniósł bym je do 240l a miał bym jakąś praktykę i wiedział bym mniej więcej co i jak.Odpieniacz był by DIY taki mini a na wypadek braku prądu zakupił bym brzęczyk na baterie żeby go napędził ;).Da radę ? :D

Ps.Piękna SPS'owa rafka 30l :Dhttp://www.reefkeeping.com/issues/2007-04/totm/index.php


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dac to sie da, choc bedzie to wymagalo dokladnosci i sporej ilosci uwagi. Byc moze daloby sie nawet obyc bez odpieniacza, przy regularnych sporych podmianach - najlepiej woda z juz dzialajacego zbiornika. Sproboj znalezc w poblizu morszczaka, ktory gotow bylby dac Ci wody ze swojego zbiornika na start i ew. potem na podmiany. Polecam dzial "Nano-reef" na ReefCentral.com, tam czesto pojawiaja sie baniaczki mniej wiecej wielkosci 30-40 litrow, na pewno jest tam sporo pomyslow do podpatrzenia.

Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma się nie dać jak się da :wink. Co prawda moim zdaniem trudniej poprowadzić takiego maluszka niż duży baniak, ale pamiętaj - "Nie święci garnki lepią". Nie wiem czy widziałeś kiedyś taką nano rafkę na żywo, powiem Ci że obserwacje dają chyba więcej radości niż w dużym zbiorniku, zbiornik jest mini, a wszystko w nim wygląda jakby było w makro skali :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie mówił,żę się nie da,ale kichniesz przy takim zbiorniczku i katastrofa ekologiczna gotowa :D


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.