Skocz do zawartości
smk

Muzeum morskie Stralsund

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z 2dniowego wypadu do Stralsundu - ok 100km od Świnoujścia, naprzeciwko wyspy Rugia w Niemczech. Znajomi nas wyciągneli "tak się przejechać" i okazało się że mają tam naprawdę świetne muzeum morskie z wieloma baniakami morskimi w tym jeden oszałamiający wielki na 2 piętra. Sporo ze zbiorników to zbiorniki zimnowodne co jest rzadkością. Jak na tak małe (ok 50tyś mieszkańców) miasto to muzeum jest rewelacyjne. W chwili obecnej budują ogromne oceanarium (Oceaneum) którego otwarcie ma być za niecały rok.

A to "pare" fotek z muzeum:

818-simg_2864.jpg

To była dziwna sprawa - błazenki pływały ławicą mocno ściśnięte. Dziwna sprawa, wie ktoś dlaczego się tak zachowywały?

818-simg_2869.jpg

spore kwadratowe akwarium z pokolcami. Zwierzaków nie było tu za dużo

818-simg_2873.jpg

W tym akwarium ciekawie rozwiązano sprawę wylotu z pompy do cyrkulacji

818-simg_2878.jpg

jakaś skorpena zimnowodna

818-simg_2883.jpg

i kolejna skorpena

818-simg_2887.jpg

Delfinek ciachnięty na pół. Smutny ale ciekawy widok.

818-simg_2889.jpg

Spore szkielety koralowców. Dla nas widok smutny, dla odwiedzających muzeum ciekawy

818-simg_2890.jpg

818-simg_2913.jpg

Ciekawy pokaz skieletu żółwia pół na pół

818-simg_2922.jpg

Spory krab japoński a w tle dla porównania Olimpia

818-simg_2924.jpg

Płód delfina. Także smutne lecz pouczające i ciekawe.

818-simg_2926.jpg

Ogromne szkielety waleni

818-simg_2930.jpg

Obok można było harpunem upolować kogoś, niestety zaufanie w moim związku nie jest chyba podstawą bo Olimpia nie zgodziła się być celem harpuna :)

818-simg_2939.jpg

Po wielu dziesiątkach metrów mniej ciekawych szafach z wypchanymi zwierzakami, w piwnicy to co tygrysy lubią najbardziej - duuuuzo akwariów morskich. Tu zimnowodna impresja z ukwiałami

818-simg_2941.jpg

Śliczny i duży niebieski homar. Nie widziałam nigdy homara w tym kolorze

818-simg_2955.jpg

spore akwarium z płaszczkami i wieloma innymi rybami

818-simg_2957.jpg

Dobrze nam znany krab pustelnik

818-simg_2964.jpg

To była spora ciekawostka - jajo rekina (w sumie 4szt) z ruszającymi się w nich płodami rekina. Nagrałem to na filmie jak chcecie mogę wrzucić

818-simg_2966.jpg

O takie cat sharki z tych jajek rosną

818-simg_2971.jpg

Fajne ujęcie kraba. Przy okazji ciekaw jestem jak często czyszczą te akwaria skoro na szybach nie ma glonów a cała skała ostro zagloniona

818-simg_2977.jpg

1,5m jesiotry w sporym akwarium.

818-simg_2980.jpg

Widok zimnowodnej części akwariów

818-simg_2982.jpg

Tu zaczynają się klimaty mórz ciepłych. Duże akwarium z sporą mureną i kilkoma dużymi rekinami.

818-simg_2983.jpg

jeden ze sporych rekinków

818-simg_2988.jpg

Jedno z nielicznych akwariów z koralami (w sumie jedno z 2). Niestety same miękkie. W akwarium były ogomne anthiasy. Nie miałem pojęcia że squamipinisy robią w takich dużych wersjach :) miały na oko z 18cm. Były większe od rabitfisha który był mniej więcej rozmiaru mojego Lo Vulpinusa.

818-simg_2998.jpg

Skrzydlica w zbliżeniu

818-simg_3002.jpg

Bardzo ciekawa rybka wystająca z norki w piasku

818-simg_3004.jpg

Śliczny rekinek. Wyglądał jak plastikowy. Rozmiar ok 20cm

818-simg_3005.jpg

Duża euphylia

818-simg_3008.jpg

ładny brain coral

818-simg_3009.jpg

Mandaryn i jego kumpel angelfish

818-simg_3014.jpg

I tu clue całego muzeum - potężne na 2 piętra akwarium z ogromnymi żółwiami, rekinami i multum pokolców i garbników (pokolce trochę wychudzone, widocznie żółwie im wyjadały całą sałatę, albo muszą nieźle się namachać żeby ich rekiny nie zerzarły)

818-simg_3012.jpg

żółwik

818-simg_3016.jpg

pokolce i garbiki

818-simg_3038.jpg

3 duże żółwie razem

818-simg_3044.jpg

a tu widok na powierzchnię z 2 piętra - zobaczcie jakie ogromne jest to akwarium

818-simg_3020.jpg

Jakiś śmieszny rodzaj skrzydlicy

818-simg_3022.jpg

Standardowe błazenkarium w dużym ukwiale jakiego nie może zabraknąć w żadnym oceanarium

818-simg_3028.jpg

Tu spore zaskoczenie - koniki morskie w błogosławionym stanie w jednym akwarium z kalmarami :)

818-simg_3030.jpg

pamiętacie wzrok kotka ze Shreka? :)

818-simg_3050.jpg

No i na koniec 5m kałamarnica (ta na drugim planie) :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh,kiedy w naszym gdyńskim akwarium pokuszą się o zbiornik podobnych gabarytów?ogólnie super,szczególnie urodziwa ta kałamarniczka ale z pierwszego planu :p


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietne zdjecia. Fajna sprawa, ze w takim nieduzym miasteczku takie akwaria. Lepsze niz niejedne "oceanaria" :p Swietny pomysl mieli znajomi.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda :yes Sepie w stajence nieźle się prezentują :p

Mam nadzieję, że nasz gdyński żółw też kiedyś dostanie jakieś większe M i nie będzie to zbiornik z formaliną...:p

Jeśli chodzi o szkielety koralowców, to w takich miejscach mnie nie rażą, gdyż spełniają jakąś rolę edukacyjną, gorszą sprawą są ciągle pojawiające się jako pamiątki razem z suszonymi konikami morskimi i muszlami łodzików :p;)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem to muzeum okazje zwiedzac jako 10 letni szkrab w 85r,za DDR,wrazenia jakie wtedy wywarlo na mnie nigdy nie zapomne,chetnie bym go jeszcze kiedys odwiedzil:wink


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co opisałeś jako :

jakaś skorpena zimnowodna

to na mój gust to będzie kur głowacz: Kur głowacz (Taurulus bubalis)

Piękne muzeum.Zazdroszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.