Skocz do zawartości
kToś

Sump-pomoc w projekcie

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Jestem w fazie projektu zbiornika o wymiarach 120x60x50cm(dłxszerxwys).

Przewidziany sprzet i wyposażenie do sumpa to:

1. odpieniacz deltec ap525(juz posiadam)chcę zeby był na spływie wody z komina

2. zloze miracle mud

3. pompa obiegowa AM or2500(może rqadzicie cos innego?)

3. automatyczna dolewka(prawdopodobnie AM niveumat)

4. pompa dozująca grotech

Komin o wymiarze 15x15cm wklejony bedzie w lewym tylnym rogu.Prosze o pomoc:

1. Czy pompa i założenia systemu(cyrkulacja tunze 2x 6060) wystarczą do takiego akwarium(głównie miękkie oraz lps, 2-3ryby)?

2. Czy przepływ przez MM bedzie na wystarczającym poziomie?

Dodam że chcę aby akwarium stało możliwie najniżej wysokość szafki ze wzgledu na wygode przy obsłudze odpieniacza(53cm. wys.)chce ograniczyc do minimum tzn. ok 80cm.

3. Spływy(główny oraz rewizja)25mm, powrót 20mm, czy to są ok wartości?

4. Jakie dac wysokosci przegród pomiedzy komorami w sumpie?

5. o czym jeszcze musze pamietac?

z góry dzięki za wyczerpujące odpowiedzi:)

Pozdrawiam1701-sump1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do założeń sprzętowych to dał bym silniejszą pompę obiegową. or3500 to wg mnie takie minimum.

o reszcie niech mówią profy.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do projektu:

- przed pompą brakuje jednej ścianki idącej od dna do góry - bo jak rozumiem miało to być jakieś odpowietrzenie.

- jeśli myślisz o filtracji mechanicznej to po odpieniaczu tą wąską przegrodę proponuję powiększyć aby zamontować jakąś kratkę, na której umieścisz watę.

Co do wysokości przegród - pamiętaj, że następne przegrody powinny być niższe czyli robiśz je schodkowo. Komora odpieniacza powinna być najwyższa ale nie wiem na jaką głębokość powinien być zanurzony odpieniacz aby prawidłowo pracował.

Spływ bym dał 32mm i pompę trochę mocniejszą.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę ciasna komora pompy. Sump ledwo przejmie całą wodę która się spiętrzy w akwa (14,5 l) zbierze w kominie (ok. 4,5 l) i orurowaniu 1 litr + 5 litrów na parowanie. Razem 25 litrów.

Jeśli sump ma mieć 100/50/40 to oznacza że w przypadku wyłączenia pompy, komora pompy przejmie tylko 15 litrów (drugie 15 to objętośc martwa w której stoi zalana pompa). to oznacza że 10 litrów przejmie ta część powyżej przegrody. do jakiej wysokości sięgnie ? 5 cm od góry? wydaje się sporo? wystarczy ? A co będzie podczas dłuższej nieobecności, trzeba jakoś uwzględnić uzupełnienie, tak aby w przypadku braku zasilania nie przelać.

Tam gdzie odpieniacz i miracle, to też martwa objętość, bo niezależnie od zasilania tam poziom wody będzie niezmienny.

Ja na spływie mam fi 40 i jest trochę duże. 32 mm będzie chyba idealnym rozwiązaniem.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja u siebie mam mala komore gdzie jest pompa o 2 cm z kazdej strony wieksza od pompy. Ma to kilka plusow:

wiecej miejsca na refugium

woda dolewa sie czesciej, a przez to mniejsze sa wachania

zauwazylem, ze mniejszej komorze czujnik dziala o wiele precyzyjniej (wczesniej z 5 razy zalaczal pompe w ciagu minuty zanim woda sie dolala, a teraz jak jest nisko, to woda sie dolewa i juz)

..to z wątku na forum, odnośnie wielkości komory na pompę. Nie wiem czy słuszne są te założenia, ale moje przypuszczenia odnośnie komory na pompę wzięłem właśnie stąd. Co do komory pompy to większej nie mogę, chyba że kosztem komory odpieniacza. Obok w szafce musi jeszce stanąc zbiornik na dolewki. Pytanie do użytkowników deltecow AP/APF 600(ewnentualnie może ktoś ma jak mój 525) - jaki poziom wody jest optymalny dla tych odpieniaczy? Sump moge zrobic wyższy co powiększy jego objętość, ale to kwestia komory odpieniacza i poziomu wody w tej komorze stąd pytanie do forumowych deltec'owców(wiem że jest ich "troche":wink)

Pozdrawiam

Marcin1701-sump1a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AP600 jest niezalezny od poziomu wody w sumpie, moze stac obok sumpa nawet :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz powiedz jak sprawdza sie Twoja A-bee 3000, jest cicha, wydajna, masz porównanie z innymi pompami, AM, Eheim?Jesteś zadowolony z Delteca, masz może jakieś aktualne foty swojego baniaczka?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abee nie mam z czym porownac, raczej cichy egzemplarz sie trafil chyba, odpieniacz tez ciezko porownac, piane gesta produkuje, i wywala syf, dla mnei jest OK, tez dosc cichy. Fotek nie mam, bo po pierwsze zbiornik ciagle chyba dojrzewa, a po drugie nie mam dobrego aparatu :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłeś swojego Delteca w sumpie bezposrednio na dnie czy stoi na podstawce?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie stoi na dnie, ale on jest niezalezny od poziomu wody w sumpie - u mnie jest zasilany woda bezposrednio ze splywu z komina


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpieniacz jest w supie i jest zatopiony to głębokość jego zanurzenia ma wpływ na odpienianie. Czy to jest Deltec czy np. Ati - większe czy mniejsze zanczenie ma, w zależności od konstuskcji. Wydaje się to dziwne i anormalne ale jedne lubią tak, a inne inaczej - przynajmniej z moich doświadczeń rysuję się taki dziwny rebus :p

Tą ostatnią przegrodę zrobiłeś zdecydowanie za wysoką :p


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te ktore maja bezposrednie polaczenie otoczenia przez pompe z wnetrzem to jak najbardziej, ale jesli woda z sumpa w ogole nie dostaje sie do odpieniacza? To jak jej poziom moze wplywac na prace? U mnie w sumpie w komorze odpieniacza jest jakies 15cm wody tylko, i pracuje chyba ok


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założymy, że odpieniacz jest bardzo głęboko zanurzony to pompa ma utrunione zadanie z doprowadzenienm powietrza. To taki przykład, że tak czy siak jakieś zaczenie poziom wody ma :p


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, z tym bym polemizowal, glebokosc zanurzenia nie powinna miec zadnego znaczenia na doprowadzenie powietrza. Cisnienie w ukladzie odpieniacz-pompa zalezy tylko od powiomu wody w samym odpieniaczu, a co jest na zewnatrz nie powinno miec znaczenia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Panowie reasumując..co byście zmienili w sumpie, co pozostawili bez zmian, co dadajemy co zabieramy, nadal nie rozwiązana jest sprawa ostatecznych wymiarów ogólnyc sumpa, oraz wielkości poszczególnych komór?:con

W szafce bedę miał około 100cm dł., 50 głębokości i około 60cm wys. do wykorzystania..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz obnizyc ktoras z przegrod, zeby sump pomiescil wode ktora zejdzie z akwa po wlaczeniu obiegu (ktos juz o tym pisal), to ladne kilkanascie litrow bedzie.

Lepiej miec w sumpie nadmiar wolnego miejsca, zawsze moze nastapic np awaria dolewki.

Ja mam to rozwiazane troche inaczej, bo sump mam kwadratowy, i zasilanie refugium z DSB z pompy powrotnej, a nie ze splywu:

1514-sump_1.jpg

moze nie jest to najlepsze rozwiazanie, ale hydraulicznie sie sprawdza - tzn ani pompa nie wysysa calej wody ze swojej komory przy wlaczaniu, ani woda sie nie wylewa po wylaczeniu obiegu :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK

Troche zwiekszyłem wymiary zewnętrzne sumpa 100x53x45. Na rys. dodalem wysokosci komór, oraz dołożyłem mocniejsszą pompę. Sump z wymiarami przedstawia sie następująco1701-sump1ab.jpg

..co teraz o tym myslicie?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z punktu widzenia hydrauliki powinno byc wszytko ok, choc jak wylaczysz glowna pompe i z akwa splynie ci ze 3cm wody, to nie zmiesci sie ona w komorze pompy i na MM, i czesc MM moze ci wyplukac w strone odpieniacza - czy nie zatka to tych szczelin?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj odpieniacz stoi w 15 cm wodzie. Gdybym, jak w Twoim sumpie postawil go w 35 cm to wywalilby od razu wode do kubka, wystrzelil deklem i zrobil fontanne w szafce, nie podajac powietrza :p. To jest reakcja (moze troszke przesadzona:)) o ktorej pisal Rebciu.

Moim zdaniem wszystkie te przegrody sa o polowe za wysokie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani :p:):p

MateuszD - ale o co chozi? :p Jakie wypłukanie MM?

KToŚ - byłeś u mnie i widziałeś mój sump. Zaręczam, że nic Ci nie wypłucze MM po wyłączeniu pomp ;) Policz czy masz dodstateczną rezerwę na przyjęcie wody w sumpie. Mi wyszło tak na szybko, że sump może przyjąć jakieś 80l wody. Policz ile ci zejdzie po wyłączeniu pomp. Odpieniacz można postawić na podstawce o ile ma się wysoką szafkę ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu: policzylem objetosc rezerwowa w komorze pompy i nad MM - do poziomu przegrody miedzy MM i odpieniaczem. Nad pompa do jej przegrody - kolo 5l, nad MM i pompa 17l - czyli razem 22l. 3cm z akwa - to tez 22l, splynie troche wiecej, z rur itp, i woda owszem sie zmiesci, ale troche w komorze odpieniacza - czyli tym dolnym wplywem nad MM poplynie wstecz. I o tym napisalem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz - nie ma to żadnego znaczenia :p Tam jest ścianka 10cm, dodatkowo sump jest szeroki (53cm), a do tego jeszcze ta szczelina ma 5cm. Nie ma takiej opcji aby MM miał "cofkę". Jeśli przy nasypywaniu MM zachowamy strożność i czasie tej operacji nie nasypie nam się przez tą szczelinę MM to wszystko powinno być czyste. Ja u siebie mam 2 pompy powrotne (co powinny podwoić siłę cofania), woda się cofa do komory odpieniacza, szerokość sumpa 50 cm, szczelinę 2 cm i nic się "nie kosmaci" :p


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..ok Panowie po serii bzdur które właśnie przyjęły moje uszy i oczy w TV czas na :drink..a na poważnie to chciałbym wiedzieć czy ostatecznie z sumpem wszystko jest ok, czy może macie na niego jakis inny pomysł? Może faktycznie pomniejszyc wysokosci przegród, a wysokośc całkowitą sumpa pozostawic bez zmian tak aby mógł on bez problemu pomieścić co spłynie przy braku zasilania(hydraulika, komin, jakieś 3cm wody z akwa)Co do wysokości komory odpieniacza to tak jak pisze Rebciu moge go zawsze postawic na podstawce..sam juz nie wiem co o tym mysleć..nie chciałbym palnąc babola..tych 2(a wsrod nich jeden z tych co księzyc zaje**)których to własnie sie nasłuchałem zawsze jak jakiegos babola walnie to przejdzie im bokiem, a ja przez swojego babola moge miec mokro w butach:D:dozingoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na starcie napisales: Dodam że chcę aby akwarium stało możliwie najniżej wysokość szafki ze wzgledu na wygode przy obsłudze odpieniacza(53cm. wys.)chce ograniczyc do minimum tzn. ok 80cm.

Czyli jak go na 15 cm podstawce postawisz to moze byc problem z obsluga :p


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ma 53 cm więc do 80 brakuje 27. Jeżeli stanie na 15cm podstawce to 53 + 15=68cm, ale wtedy nadal bedzie stał zanużony jakieś 20cm pod wodą. Myślę że da radę to obsłużyć jak postawię go na podstawce nawet przy 80cm wys szafki(wewnętrznej) choć ciężko mi powiedzieć bo nigdy tego nie robiłem.Max do 90cm. moge tą szafkę podnieść, lub też obniżyc przegrody komór w sumpie..matko jaki mam już bałagan we łbie...:Dozingoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.