Skocz do zawartości
kToś

Sump-pomoc w projekcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

aż sie dziwię się, że Czarek nie zwrócił Ci uwagi na wielkość przepływu wody przez MM w Twoim sumpie :p .

Czarku nie sądzisz, że jest zbyt mały ?

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Marcinie ,

wszystkich tych i innych problemów (np. z wysokościami przegród ) uniknałbyś stosujac mało popularne rozwiązanie w Polsce, a stosowane np. w Anglii dając pompkę w środku sumpa ,a odpieniacz i refugium (glonowy) po jego bokach. Gwarantuję Ci, że przy tym sprzęcie - który już posiadasz - przepływ przez glonowy miałbyś większy niż w tym rozwiązaniu opisanym powyżej .Próbowałem pisać o tym rozwiązaniu juz na forum .

Planuje wkrótce zrobic krótki film który zarejestrowałby pracę systemu w takim układzie .

Czarek skutecznie przekonuje do filtracji glonowej , ja zaryzykuję i bedę namawiał do "pompy w srodku" :p

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam

To moze byc calkiem ciekawe rozwiazanie!:lampka Co robi cyrkulacje w glonowym? Czyzby splyw z odpieniacza?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Co do projektu:

- przed pompą brakuje jednej ścianki idącej od dna do góry - bo jak rozumiem miało to być jakieś odpowietrzenie.

Mam pytanie :

dlaczego sądzisz ,że woda po przejściu przez komorę filtra glonowego nie ulegnie wystarczającemu odpowietrzeniu ?


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, wcześniej pisałem już o silniejszej pompie niż OR 2500 :p

Co do odpowietrzenia - jeśli założymy, że będzie spory przepływ przez sump to woda spadająca z glonowego do przegrody pompy będzie tworzyła bąble powietrza, które bez tej ostatniej ścianki byłyby skutecznie zasysane przez pompę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Stani dzięki za zainteresowanie moim rozwiazaniem :p

-> woda do glonowego spływa z akwarium (u mnie jest to przepływ ca 2500 l/h w 140 l zbiorniku ). Cyrkulację w glonowym daje pompka ( najlepiej Koralia ) . Widziałem tez sump tego typu ale z małym f.glonowym , tam nie było pompki.


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

...jeśli założymy, że będzie spory przepływ przez sump ...

tak , jeżeli założymy ....

Pozdrawiam

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, jest wiele sposobów na organizację sumpa. Jak już pisałem wcześniej - miałem poprzednio rozwiązanie zbliżone to tego co proponujesz i uważam, że teraz funkcjonuje to wszystko lepiej :p

Jeśli podłączymy OR 2500 do takiego sumpa jak rozrysował kolega to myślę, że nawet na niej bąble powietrza byłyby zasysane - w zależności jeszcze od różnicy poziomów między glonowym, a komorą pompy.

Co do samych pomysłów - ja doszedłem do etapu "opieraj się na sprawdzonych rozwiązaniach" i chodzi mi tu o systemy działające długo, bez problemów konstrukcyjnych oraz ze wspaniałymi wynikami w hodowli szczególnie korali. Też miałem epizody w dziwnych rozwiązaniach i okazywały się z biegiem czasu jako niewypały. Najlepszą rekomendacją dla Twoich pomysłów będzie co jakiś czas prezentacja własnego zbiornika - jak mniemam powalającego na kolana :p

Tak naprawdę ważne aby wszystko funkcjonowało dobrze i zwierzęta były zdrowe.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamie czytałem topic w którym mowa była o pompie umieszczanej na środku sumpa. To rozwiązanie też już rozważyłem.Jestem jednak zdania(podobnego zresztą do Czarka)że najlepiej stosować sprawdzone u innych rozwiazania..tym bardziej jak przynosza rezultaty:)Widziałem akwarium Czarka w którym sump zorganizowany jest w sposób podobny do tego z mojego rysunku i powiem że zbiornik juz teraz wygląda ładnie, a mysle że jak korale porosną to bedzie jednym z ładniejszych zbiorników na forum..co do pompy postanowiłem jednak dać coś mocniejszego OR 3500 lub eheima 1260.Co do wysokości tych przegród nadak nie mam jasności..ale jeżeli nic nie mówicie znaczy że jest ok chyba(?):DNajwayżej jak bedę ubezpieczał mieszkanie od zalania to podam kolegów z forum do hipoteki:wink:haha..a teraz podpowidzcie czy jest ok bo ciągle brak mi jasnosci

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob nowy rysunek i go tu zamiesc a my juz sie do czegos przyczepimy :p

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1701-sump1abc.jpg

..na prośbę Staniego..możecie sie przyczepiać:wink

jeżeli chodzi o zmiany to pomniejszyłem wysokści przegród pomiedzy komorami..zastanawia mnie teraz tylko czy )R3500 lub eheim 1260 nie będą siorbały wody..chyba musze sobie sprawic jakis nowy programik do tych rysunków bo w "paint'cie" wychodzą jak..zresztą sami widzicie:D

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze druga i przedostatnia przegroda moze byc o np. 7cm nizsza i nic sie nie zmieni.:lampka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak się zastanawiam czy ta ostatnia przegroda na pompę nie będzie zbyt mała.... ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu mialaby byc? Ja mam pompe AB3000 w komorze o pojemnosci chyba 4 czy 5 litrow (doslownie tylko na pompe, grzalke i czujnik dolewki, i nic sie nie dzieje.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani a jak zorganizowany jest Twój sumpik. W rezultacie mamy podobne objetościowo baniaczki:)

Jestem umówiony z gosciem który będzie kleił sump i zbiornik i musze się sprężyć z tym rysunkiem, bo jak facet pojedzie na urlop to wróci na początku listopada. Tak to mógłbym juz zacząć dłubanko z hydrauliką:p

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wita. mam pytanie czy ktoś się zastanawiał jaki cel mają te wszystkie wąskie ścianki po 3cm wklejane. Przecierz wystarczą do trzymania poziomu wody i przepływu w refugium ścianki pojedyńcze. przez wiele lat miałem tylko pojedyńcze i większość sklepów w angli i niemczech żadnych LABIRYNTÓW trudnych do czyszczenia i gąbek nie mają.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze wyłapują bąbelki powietrza, to zresztą juz w tym wątku pisał niezawodny kolega Rebciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And jaki jest poziom wody w Twoim sumpie(komora odpieniacza).Widziałem że masz AP600 podłączone bezpośrednio na spływie wody. Możesz po krótce opisać jak masz to u siebie rozwiązane.

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kTos

pytales o moj sumpik...

woda splywa do pierwszej komory gdzie stoi pompa odpieniacza, w drugiej - odpieniacz i troche zywej skaly, w trzeciej pompa obiegowa, grzalka, czujnik dolewki. Przegrody mam pojedyncze, bez tych 3 centymetrowych pulapek. Odpieniacz nie wyrzuca babelkow.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie AP600 tez jest podlaczony tez do splywu, i stoi w 15cm glebokosci wodzie, i dobrze sie ma :D - zasilanie w wode jest regulowane, nadmiar powyzej tego co splywa do odpieniacza plynie sobie do refugium.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kToŚ :

And jaki jest poziom wody w Twoim sumpie(komora odpieniacza).Widziałem że masz AP600 podłączone bezpośrednio na spływie wody. Możesz po krótce opisać jak masz to u siebie rozwiązane.

U mnie są dwie komory w sumpie pierwsza ok 1/4 dlugosci - oddzielone są tylko jedną szybą - odpieniacz i pompa stoją w jednej większej a wyplyw z odpieniacza jest skierowany w tą mniejszą komorę. Wodę w komorze z pompą nalezy utrzymać na jak najniższej wysokości, na ktorą pozwala dobra (bez siorbania) praca pompy - zyskujesz wtedy pojemnosc na przyjęcie wody w przypadku spływu z akwarium. A zasilanie grawitacyjne odpieniacza jest standardowe - powrót wody z akwarium jest po prostu podpięty przez zawór kulowy do zasilania odpieniacza. Powiem ci dodatkowo ze eksperymentowałem ostanio z mocniejszą pompą 1260 robiąc bypass - wszystko było fajnie tylko zabiła mnie temperatura ktora bądz co bądz w moim małym akwarium trzymała się na poziomie 27-28 stopni - w tej chwili całość chodzi na Eheim 1250 (czyli tym slabszym i temp są w granicach 25-26 stopni) a 1260 lezy w szafce i czeka na lepsze czasy :D.

Jesli masz pytania zapraszam na priv - mogę ci zrobić szczegółowo zdjęcia każdej rurki w sumpie i odpieniaczu.

P.S. Osobiście zrobiłbym to co pisał już chyba Stani - zmniejszył bym znacznie wysokości szyb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak wyciszyliście spływ wody do sumpa.

Chodzi mi o wlot i wylot rury idącej z akwarium do sumpa.

U mnie na wlocie jest straszne siorbanie, a na wylocie od groma bąbelków wpada do sumpa.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti

Majac rure rezerwowa najprosciej jest zamontowac na spustowej, tuz przed sumpem zawor i tak go przymknac, aby cala rura w kominie byla zalana, a odrobinka wody splywala rezerwa. To jest bezglosne.

Bez rezerwy mozesz zrobic "durso" (jest chyba opisane na forum) lub przynajmniej ponacinac koniec rury (cos w rodzaju grzebienia) i na te rure polozyc pileczke pingpongowa lub biobala (nareszcie biobal sie przyda :D). Duzo to nie pomoze, ale zawsze troche.

Sa pewnie i inne rozwiazania.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eheim 1260 przy poziomie ok 1,5 cm ponad niego powinno być dobrze. Pamietaj ze musi stac na czyms miękkim - najprościej przepleć przez otwory w podstawce zwykly wężyk o średnicy 5mm stoi idealnie.

P.S. Stare przysłowie morszczaków mówi, że drugi sump dopiero jako tako wychodzi a kazdy następny jest lepszy :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wysokości pomp Eheim ok.16cm, OR ok.18cm. Komora pompy nie może być juz chyba niższa niż 20cm.Pomniejszenie wysokości reszty przegród jest możliwe ale są to juz sprawy 1-2cm. tak żeby móc zachowac tendencje spadku wysokości wraz z kierunkiem przepływu wody. Panowie te przegrody nie są aż tak wysokie może ten rysunek to tak oddaje ale w rzeczywistości patrząc na wymiary..sam nie wiem(?)Pomniejszyłem na rys. wysokości przegród z zachowanie spadku wysokości poszczególnych o 1,5cm. Teraz najwyższa komora to odpieniacz i ma 24cm. Teraz zachowanie wysokości sumpa 45cm. jest juz chyba tylko kwestią bezpieczeństwa i tego żeby mógł pomieścić całość wody z akwa w razie braku prądu..

Pozdrawiam.

Marcin 1701-sump1ac.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.