Skocz do zawartości
kToś

Sump-pomoc w projekcie

Rekomendowane odpowiedzi

ja ma zrobione w kominie durso, w sumpie odpowietrzenie spływu i żadnego siorpania nie ma, zawór otwarty na maxa, mogłoby go nawet nie być :D


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kTos

Gdybys podniosl troche te 10 cm przegrode przed MM to w przyszlosci, gdybys mial MM dosc, moglbys tam zalozyc DSB. Wystarczy zamiast 5 cm, zrobic np:2 cm szpare.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Żaden problem. Jeżeli nie będzie to miało wpływu na pracę sumpa to oczywiście że tak. Co myślisz o reszcie?

Pozdrawiam.

Marcin:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po 3 miesiącach miałem dosyć MM :D, i teraz w komorze po nim zrobiłem DSB :D

Jakoś te MM mizernie dostarczało do akwa mikroelementy, widać było po koralach, znowu wróciłem do podawania ręcznego mikroelementów i od razu korale lepiej wyglądają. U mnie nie działało.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po powrocie z wypadu w Bieszczadki moge wreszcie znów zająć się tematem. Przerobiłem po raz kolejny sump według pomysłu Staniego żeby dać wiekszą przegrodę i mniejszą szparę przed komorą MM. Teraz wygląda to tak i chyba lecę z tym do szklarza niech kleii..:lampka

1701-sump1ac1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cała wysokość sumpa ma 45 cm to czemu najwyższy poziom wody ma tylko 26 cm, ja bym do 35 podniósł.

Jak zrezygnujesz z MM na rzecz DSB to wtedy trochę mało wody sie zrobi dla glonów. Powiedzmy 10 cm piachu, zostanie 13,5 cm.

A jakbyś podniósł poziom wody było by więcej miejsca na gloniska.

Zapewne obawiasz się, że sump sie przeleje przy zaniku napięcia, to zależy jaki będzie zbiornik u góry, ale wydaje mi się że trochę za dużo wziąłeś zapasu.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eltom podniesienie wysokości sumpa z jednoczesnym obniżeniem jego przegród to wynik jego ewolucji na forum:wink. Zobacz topic od poczatku, w taki właśnie sposób powstawał. Początkowo faktycznie miał założone wieksze wysokości przegród, ale koledzy dążyli do ich maxymalnego obniżenia. Zbiornik będzie miał wymiary 120*60*50(dł*szer*wys)...juz miałem iść do szklarza niech kleji:sad...oszaleję:drink

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
eltom :

Jeżeli cała wysokość sumpa ma 45 cm to czemu najwyższy poziom wody ma tylko 26 cm, ja bym do 35 podniósł.

A ja bym właśnie obniżył teraz jeszcze całkowitą wysokość sumpa - trzeba tylko ocenić czy przyjmie całą wodę po wyłączeniu pomp, ale zapas wydaje się być duży. Pamiętaj że w sumpie też często coś się robi - nie wiem czy pisałeś o wysokości szafki, ale niektóre urządzenia trudno włożyć do wstawionego i wysokiego sumpa (lub je wyjąć do czyszczenia). Ja mam sumpa o wysokości 33 cm a z odpieniaczem czy kiedyś reaktorem nieźle walczyłem żeby go wyjąć i wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kToŚ zastanów się nad powiększeniem przegrody którą zaznaczyłem strzałką ja niestety w swoim sumpie mam ją jak na twoim projekcie i niewygodne jest umieszczanie waty filtrującej. Jak byś zrobił ją o szerokości ok 5-6 cm wtedy wygodnie na kratce rozkładasz wate i wygodniejsza jest codzienna wymiana.

Pozdrawiam

1637-1701-sump1ac1.jpg


540 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, nie pomyślałem o szafce. Ja mam sump o wysokości 35 cm i poziom wody w nim na 30 cm. Szafka o wysokości 75 cm i raczej wygodnie nie jest, szczególnie przy wyciąganiu i wstawianiu odpieniacza


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.