Skocz do zawartości
wildschek

Gdzie wkleic komin ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako ze przymierzam sie do nowego wiekszego baniaczka mam dylemat w ktorym miejscu wkleic komin i ile otworow w nim wiercic ???

Ja mam w tej chwili tylko jeden w kominie fi 32 jako splyw i drugi po przeciwnej stronie powrot fi 22 (tak mi sie wydaje co do srednic). Jednak nie jestem przekonany co do komina po srodku jakie sa zalety umieszczania go na tylnej scianie i ile wtedy w nim ma byc otworow ??? Mysle ze dwa splyw i powrot choc powrot obok splywu to chyba nie najlepszy pomysl w koncu woda ktora powraca zaraz po czesci wroci do komina i tylko jej niewielka czesc zostanie wymieszana z pozostala zawartoscia zbiornika . Fakt wyglada to lepiej mniej rurek widocznych ale z technicznego punktu to nie za dobre rozwiazanie ... lepiej chyba splyw i powrot rostawic po przeciwnych stronach ??? Ale moze sie myle ? I druga kwestia ja nie mam tzw.rewizji i jeist ok. mam tak dobrany sump ze nie ma obawy na przelanie w przypadku zatkania splywu ... jak jest z tymi wiekszymi baniakami czy musi byc rewizja ??? Acha rzecz najwazniejsza - rozmiar baniaka ktory planuje to 180x80x60


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche to chyba zalezy od wydajnosci planowanej pompy powrotnej (lub pomp). Jesli efektywna wydajnosc bedzie np 10 tys l/h, to do takiej potrzeba rury splywowej fi 55mm, albo 2xfi 40mm, a wymagana dlugosc grzebieni to 100cm (podaje to za reefcentral). Dla wydajnosci pompy 5000 l/h to splyw 40mm, grzebien 50cm. Taki grzebien trudno bedzie na 1 kominie zrobic, musialby miec wymiary 20x30, latwiej na 2-ch w 2-ch rogach.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy ja chyba ma fi 40 faktycznie .... nie jestem w domu i nie moge sprawdzic ale faktycznie mam wg. mnie za duza i musialem jej rozmiar redukowac na mniejszy bo slycac bylo splyw jak w kiblu ..

#Mateusz tzn. sugerujesz ze dwa kominy przy wydajnosci pompy obiegowej 5000L/min..tam gdzie beda mi sklejac baniak znana firma w polsce gosc mowil ze jeden bedzie ok.. ale czy na pewno ?


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz strone http://reefcentral.com/calc/drain.php

tam wylicza sie jakie sa potrzebne srednice rur splywowych i dlugosc grzebienia dla konkretnego przeplywy pompy powrotnej (pamietaj o jednostkach :p)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wildschek!

Moim zdaniem nie musisz sie bac tego umieszczania rur splywu i powrotnej obok siebie. W koncu woda z powrotnej bedzie wyrzucana pod cisnieniem i dalej mieszana pompami cyrkulacyjnymi. Tylko znikoma czesc moze od razu wrocic do komina, co zreszta w niczym nie przeszkadza.

To bedzie duzy zbiornik i jezeli w przypadku zapchania rury splywu, pozostawisz w nim miejsce na przyjecie wody z sumpa, to rewizja nie bedzie potrzebna. W koncu nie cala objetosc sumpa bedzie wpompowana do akwa, tylko ta czesc, zanim pompa w sumpie sie nie zatrze. Dodatkowo bedziesz mial w sumpie przegrody, ktore calej wody nie przepuszcza do komory z pompa.

Jezeli jednak bedziesz chcial zalac akwa "do pelna" to robilbym w kominie (25x15 cm) 3 otwory.

Nie wiem czy nie umiescilbym komina na srodku ktorejs z bocznych szyb. To ulatwi dojscie do niego, co przy 80cm glebokosci tez moze miec znaczenie. Za kominem mozna schowac jedna z pomp...

Powodzenia!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#stani no fakt masz racje to moze miec znaczenie przy 80 szerokosci ale z drugiej strony zamaskuje sie go skalami a po srodku dosc ciezko bedzie to zrobic i bedzie widoczna hydraulika .. i mam pytanie od razu takie widze ze masz dosyc wysoki baniak bo 70 cm czy nie jest za wysoki ???? pytam bo w tych samych pieniadzach mam takie opcje wymiarow

1. 180x80x65

2. 180x80x60

ale troche zbily mnie informacje na forum ze za wysokie i zle przy pracach ... jak naprawde z tym jest w twoim przypadku ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj zbiornik stoi na szafce 65cm, to znaczy, ze gorna krawedz akwarium jest na wys. 135cm. Przy moim wzroscie 180cm, byloby bezproblemowo, gdyby ta krawedz byla 5cm nizej.

Nie zapominaj, ze glebokosc mojego zbiornika to 70cm. Przy twoich 80, moze byc troche klopotow z dosiegnieciem tylnej partii dna (nie wiem jaka wysoka zrobisz szafke i jakie dlugie masz rece:)). Szczescie, ze tam z tylu nie potrzeba czesto gmerac.

W sumie to do komina tez nie zagladam, tylko czasami robie podmiane wody sciagajac ja z komina, bo tam na dnie jednak zbiera sie detrytus.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 kominy narożne jeden spływowy o dł grzebienia 20 cm i drugi po przeciwnej stronie maskujący rurę wlotową, średnica wypływu 42mm. przy max pracy pompy tj 6000l/h komin odbiera wodę bez problemów.Dla zmniejszenia szumu spływu włożyłem do komina 2 kg ceramiki i 20 cm gąbki, na wierzch wata,

Chodzi cicho i bez zarzutu. Co do rewizji przy odpwiednch stosunkach objętości zbiornika głównego i sumpa nie jest do niczego potrzebna.Zaletą takich kominów jest stosunkowa mała ich objętość i łatwość ukrycia za skałami.

160x60x60, sump 160l, Deltec HLP 5250, Deltec TS6010, 3x250 HQi+2x58 actinic

Pozdrawiam .


160x60x60 ,sump 100x40x40, deltec hlp 5250,deltec TS1060s, mixer KM500,IKS Aquastar z dodatkami, dozownik aquastar4pro,lampa Arcadia series3-3x250W HQI(BLV14k)+2x80W actinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jako ,że pierwszy raz piszę na tym forum chciałem się przywitać.

Jeżeli chodzi o komin ja mam trochę inne rozwiązanie. U mnie komin jest z boku akwarium. W momencie jak zamawiałem zbiornik kazałem boczną szybę zrobić niższą o 5 cm. Jak już miałem zbiornik w domu dokleiłem do niego komin. Komin ma szerokość 50cm, a akwarium 70cm.Zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ po pierwsze nie zabieram miejsca w zbiorniku, po drugie nie muszę maskować komina bo jest poza akwa , a po trzecie nie trzeba wiercić dziur w zbiorniku co zmniejsza koszty i jest bezpieczniejsze moim zdaniem szczególnie przy większych zbiornikach.Jeżeli chodzi o powrót ,to woda powraca rurą z drugiej strony zbiornika.Rewizji nie robiłem ponieważ jak koledzy napisali przy odpowiednio dobranej objętości komory w sampie z której pompa pompuje wode akwarium nigdy się nie przeleje przy zatkaniu odpływu.Niżej dwie fotki. Pozdrawiam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bec4b275699aa667.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6cfec9ba559b1eff.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Narysujcie zbiornik 1m szeroki i wstawcie komin do srodka. A teraz narysujcie zbiornik z kominem zewnetrznym, ale tak zeby calkowita szerokosc tez nie przekraczala 1m. I teraz jeszcze raz wytlumaczcie, gdzie zaoszczedziliscie miejsce, a gdzie ryby beda mialy mniej wody do plywania.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia p-tu widzenia. jesli masz ograniczoną przestrzen to rzeczywiscie lepiej zrobic wewnetrzny, ale jak masz dodatkowe 15 cm na zewnatrz i nie chcesz miec calego zbiornika dluzszego (bo np bedzie problem z doswietleniem) to ja wole na zewnatrz.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lionfish

No to juz jest przynajmniej jakies wyjasnienie:D. Nie chce sie klocic, ze wolalbym dodatkowe 15 cm, nawet niedoswietlone:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Lionfish

No to juz jest przynajmniej jakies wyjasnienie:D. Nie chce sie klucic, ze wolalbym dodatkowe 15 cm, nawet niedoswietlone:D

Kłucić się nie ma o co , każdy ma inny punkt widzenia:),ale

pozostaje kwestia kosztów wykonania akwarium i kwestia bezpieczeństwa.Ja robiłem akwa na zamówienie tak jak opisałem,a

komin sam skleiłem co znacznie obniżyło koszty. Każdy znajdzie plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.